Uyku Tulumu Kullanımı Ve Bakımı

Uyku Tulumu Kullanımı Ve Bakımı

Uyku tulumu kampların en önemli ekipmanlarından biri. Doğru uyku tulumu seçmek önemli olduğu kadar uyku tulumunu doğru kullanmak ve bakımını doğru yapmak da son derece önemli. Peki maksimum konfor ve işlevsellik için uyku tulumu kullanımı ve bakımı konusunda nelere dikkat etmeliyiz?

Tulum Nasıl Sıcak Tutar?

Uyku tulumunu nasıl kullanmamız gerektiğine geçmeden önce uyku tulumunun nasıl çalıştığından ve nasıl sıcaklık sağladığından bahsedelim. Uyku tulumları çok basit bir mantıkla çalışır. İçeride vücudunuzun ürettiği ısının dışarıdaki hava ile temasını en aza indirerek sıcaklığın korunmasını sağlar. Yani uyku tulumunda iki şey önemlidir. İçerideki havanın dışarıya temasının en aza indirilmiş olması ve uyku tulumunun içinde çok fazla hava boşluğunun olmaması. O yüzden hem ısının içeride kalmasını sağlayacak doğru dolgu maddesinden yapılmış bir uyku tulumu seçilmeli hem de bu uyku tulumu vücut tipinize uygun olmalı. Bu başlıklar özellikle kış kamplarında hatrı sayılır derecede önem arz etmektedir.

UYKU TULUMU KULLANIMI VE BAKIMI

Uyku Tulumu Nasıl Kullanılır?

İçerideki ısıyı en iyi şekilde muhafaza edebilmek için uyku tulumuna kıyafetlerinizi çıkararak veya içlikle girmeniz önerilir. Çünkü uyku tulumu sizi vücut ısınızı muhafaza etme özelliği sayesinde sıcak tutar. Bu nedenle en başarılı kullanımı da üzerinizde çok fazla kıyafet yokken deneyimlersiniz.

Aynı zamanda uyku tulumunun iyi şekilde yalıtım yapabilmesi için içinde çok fazla hava boşluğu olmaması gerekir. Bunu sağlamak için boyunuza ve vücut yapınıza uygun bir uyku tulumu seçmelisiniz. Eğer uyku tulumu boyunuzda uzunsa kıyafetlerinizi içine koyarak boşluğu en aza indirebilirsiniz. Bu sayede gece boyunca sıcak kalan kıyafetlerinizi sabah rahatlıkla giyebilirsiniz.

Uyku tulumunuzu kullanırken dış etkenlerden mümkün olduğunca az etkilendiğinden emin olun. Uyku tulumunuzu çadır dışında kullanıyorsanız kamp ateşinden uzak durun ve yabancı cisimlerin uyku tulumunuzu yırtmadığından emin olun.

Kamp süresince uyku tulumunuzu zaman zaman havalandırmak oldukça faydalıdır.

Uyku tulumunuzu kullanırken bakımını kolaylaştırmak için bir uyku tulumu çarşafı kullanabilirsiniz. Bu sayede uyku tulumunuzun içinin kirlenmesini engellemiş olursunuz. Bu çarşaflar bildiğimiz çarşafın uyku tulumu şeklinde olanıdır. Oldukça hafiftirler ve katlandıklarında hacimleri azdır. Aynı zamanda uyku tulumunuzun derecesinde 1-2 derece fark yaratabilirler.

UYKU TULUMU BAKIMI

Uyku Tulumu Nasıl Saklanmalı?

Saklama yöntemi olarak uyku tulumlarının sıkıştırma çantalarından çıkarılıp asarak muhafaza edilmesi gerekir. Bu sayede tulum içindeki dolgu maddesinin kırılması engellenmiş olur. Uzun süre sıkıştırma çantasının içinde kalmak uyku tulumunun yalıtım özelliğini yitirmesine sebep olacaktır.

Uyku tulumunu kesinlikle ıslakken katlanılmamalı. Islak uyku tulumunun tamamen kuruduğundan emin olmadan asla katlamayın.

Uyku Tulumu Yıkanır Mı?

Uyku tulumunuzu çok sık yıkamanız tavsiye edilmez. Yıkamak yerine nemli bir bezle silmek daha iyi olacaktır. Ancak yıkamanız gerekiyorsa üzerindeki yıkama talimatlarına uyarak yıkayabilirsiniz.

Uyku Tulumu Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uyku tulumunu elde yıkama

 • Belirtilen yıkama talimatlarına uyduğunuzdan emin olun.
 • Yıkama talimatlarında belirtilen sıcaklıklardan yüksek sıcaklarda yıkamayın. Genelde ılık veya soğuk suyla yıkamanız önerilir.
 • Uyku tulumunuzu elde yıkamak için banyo küvetini kullanabilirsiniz.
 • Az sabunla nazikçe yıkadıktan sonra birkaç saat suda bırakın.
 • Yıkamadan sonra uyku tulumundaki tüm sabuna arınıncaya kadar durulayın.
 • Tulumu yıkadıktan sonra suyu sıkarak değil tulumu kuru bir yüzeye koyup üzerine bastırarak uzaklaştırmaya çalışın.

  Uyku tulumunu çamaşır makinesinde yıkama

 • Uyku tulumunun kendi yıkama talimatlarına uyduğunuzdan emin olun.
 • Yıkama talimatlarında belirtilen sıcaklıklardan yüksek sıcaklarda yıkamayın. Genelde ılık veya soğuk suyla yıkamanız önerilir.
 • Çok fazla deterjan kullanmayın. Hatta mümkünse uyku tulumu yıkamak için özel geliştirilmiş deterjan formüllerini kullanın.
 • Yumuşatıcı, ağartıcı gibi maddeler kullanmayın.
 • Çamaşır makinesinde yıkama yaparken sıkma devrini en düşük devir olarak ayarlayın.
 • Tüm sabunun arındığından emin olacak şekilde bir veya iki kez durulayabilirsiniz.

Uyku tulumunu kurutmak

 • Uyku tulumunuz tam olarak kuruyana kadar havalandırmaya devam edin.
 • Mümkünse kurutucu kullanmayın. Eğer kullanacaksanız da en düşük devirde kullandığınızdan emin olun. En düşük seviyede de uyku tulumunuzu zaman zaman kontrol etmeyi unutmayın. Fazla ısı uyku tulumunun malzemesinin erimesine sebep olabilir.

Kaz Tüyü Uyku Tulumları Nasıl Yıkanır?

Kaz tüyü uyku tulumlarını yıkarken tek başına yıkamanız ve yıkarken makinenin içine birkaç tane tenis topu atmanız tavsiye edilir. Bu sayede kaz tüyleri birbirine yapışmaz.

Sentetik uyku tulumlarında olduğu gibi kaz tüyü uyku tulumlarında da kurutucu kullanmanız tavsiye edilmez. Aynı şekilde kurutucu kullanacağınız zaman da kurutucuya iki üç tenis topu eklemekte fayda var.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

3 Yorum

Yeni Yazılar