Bozcaada Kamp Alanı │Bozcaada Camping

Bozcaada Kamp Alanı │Bozcaada Camping

Birbirinden güzel koylarıyla ve serin rüzgarlarıyla Bozcaada’da şüphesiz Türkiye’nin en iyi tatil rotalarından biri. Yaz aylarında sık sık yerli ve yabancı turist akınına uğrayan adada yoğun talebi karşılayabilmek için çok sayıda otel ve pansiyon bulunuyor. Seyahatlerinde otelde kalmak yerine kamp yapmayı tercih edenler içinse biraz üzücü haberlerim var. Bozcaada kamp alanı açısından oteller konusunda olduğu kadar zengin değil. Adada tek bir kamp işletmesi var. Bu kamp yeri dışındaysa, Bozcaada’nın herhangi bir yerinde çadır kurup kamp yapmak kesinlikle yasak.

Eğer karavanınız veya araç üstü çadırınız varsa endişelenmenize gerek yok. Çünkü karavanlar ve araç üstü çadırlar bu yasak uygulamasına dahil değil. Yani dilerseniz karavanda kalabilir, araç üstü çadırlarınızda uyuyabilirsiniz ama çadır kurarak kamp yapamazsınız. Özellikle koylarda çadır kurulamayacağına ve ateş yakılamayacağına dair uyarı levhaları da bulunuyor. Elbette bu yasağa rağmen adanın çeşitli koylarında çadır kurarak kamp yapanlar var. Ama bizzat jandarmadan aldığımız bilgiye göre jandarma bu çadırları görünce toplatıyormuş. O yüzden risk almamak aslında en güzeli.

Bozcaada kamp alanı

Açıkçacı ben kamp yapan biri olarak Bozcaada’da kamp yapmanın yasak olmasına destek veren taraftayım. Koylardaki onca kalabalığa rağmen hiç çöp olmaması belediyenin marifeti olduğu kadar bu uygulamanın da sonucu diye tahmin ediyorum. Elbette sadece kamp yapanlar çöp bırakıyor diye bir kural yok ama kamp yapmak serbest olduğu taktirde bu koylarda oluşacak kalabalık çevre temizliğini önemli ölçüde zarara uğratacaktır.

Şimdilik bunları bir kenara bırakıyorum. Evet, adada kamp yapmak yasak dedik. Şimdi de Bozcaada kamp alanından bahsedelim.

Bozcaada Kamp Alanı Bozcada Camping

Bozcaada’daki tek kamp yeri işletmesi olan Bozcada Camping, çadır kampı, karavan kampı ve bungalov konaklama hizmetleri veriyor. Tesis Mayıs ayından Ekim ayına kadar açık oluyor. Kamp alanının kendine özel bir sahili yok. Denize ulaşmak için birkaç dakika yürümeniz yeterli. Ayazma ve Habbele Plajı 400 metre, Sulubahçe Plajı ise 200 metre uzaklıkta yer alıyor. Adanın en ucuz yasal konaklama imkanını sunduğu için son derece kalabalık bir kamp alanı olduğunu söylemeden geçmeyeyim.

Bozcaada Camping Fiyatları

Ucuz dediysem de yanlış anlaşılmasın. Bozcaada’nın geceliği yaklaşık 300 TL’den başlayan pansiyon fiyatları ile kıyaslama yaparak söylüyorum. Zira burayı diğer kamp alanlarıyla kıyaslayıp da ucuz demek pek mümkün değil. 2019 Temmuz’da çadır konaklama fiyatları kendi çadırınızla kişi başı 45 TL; tesisten kiralanacak çadırla kişi başı 60 TL idi. Aslında böyle bir yerin fiyatlarının pahalı olması belki doğru bir eleştiri olmayabilir. Neticede rekabetin olmadığı ve talebin yüksek olduğu bir yerden bahsediyoruz.

Bozcaada Camping Kamp Alanı

Bozcaada kamp alanı

Fiyatlarını bir kenara bırakırsak, çadır kamp alanı benim hiç sevmediğim, tüm çadırların dip dibe dizildiği ve üzerlerinde sac korumanın olduğu garajı andıran yapıdaydı. Böyle kamp alanlarının varlığı benim hayatıma çok geç girdi, itiraf edeyim. İlk defa böyle bir kamp alanının gerçekten sunulduğunu ve benim aklıma sığdıramadığım bir şekilde talep gördüğünü Cunda Adası’ndaki Ada Camping’de görmüştüm. (Oranın isminin de aynı olması ne tesadüf.) Benim hayalimde canlandırdığım kamp alanları genelde çadırların her çadır özel alana sahip olacak kadar mesafeli kurulduğu, zemini toprak, yeşil fonlu kamp alanları oluyor. O yüzden bu gibi yerleri görünce şaşırıyorum.

Bu kamp alanındaki kampçılık anlayışının doğa kampçılığı ile uzaktan yakından ilgisi olmayan; belki tatilci kampı diye tanımlayabileceğimiz bir kampçılık anlayışı olduğunu söyleyebiliriz. (Normal olarak) Bu yüzden burada konaklamak hiç içime sinmedi ve Bozcaada’da kaldığım süre boyunca çok yakında karavana dönüşecek arabamda uyumayı tercih ettim. Bunu özellikle benim gibi bir kamp alanı bekleyip beklediğini bulamayınca hayal kırıklığına uğramayın diye söylüyorum.

Bozcaada Camping Ulaşım

Kamp alanına ada merkezinden kalkan minibüslerle, özel araçla ve taksiyle kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Özel araçlarınız için kamp alanında otopark bulunmaktadır.

Bozcaada Camping İmkanları

 • Çadır kamp: Var
 • Bungalov: Var
 • Karavan kampı: Var
 • Restoran: Var
 • Wc & Duş: Var
 • Elektrik: Var
 • Telefon: Çekiyor
 • Özel sahil: Yok
 • Denize sıfır değil. En yakın koya 200 metre.

Bozcaada’daki tüm kiralık evleri ve villaları görmek için buraya tıklayabilirsiniz. Airbnb’de ev kiralamak, özellikle kalabalık ziyaretler için çok uygun fiyatlar sunar. Airbnb evleri ayrıca özel bir ortamın tadını çıkarmak isteyenler için de son derece uygundur. Airbnb dostu olarak bu bağlantı aracılığıyla rezervasyon yaptığınızda bana da ufak bir katkınız olmuş olacak. Umarım harika bir konaklama deneyimi olur!


Bozcaada’da gezilecek yerler için Bozcaada Görülecek Yerler yazısına; Bozcaada’nın hangi koylarında denize girebileceğinizi merak ediyorsanız Bozcaada’nın en iyi koyları yazısına göz atabilirsiniz. Eğer vegansanız Bozcaada’da Vegan Seçenekler yazısına da göz atmayı unutmayın! Sevgiler.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

1 Yorum

 • EYÜP
  2 Eylül 2020, 12:12

  Güncel paylaşımlar için emeğinize teşekkür ederim 🙂

  CEVAPLA

Yeni Yazılar