Hamak Kampı Nasıl Yapılır?

Hamak Kampı Nasıl Yapılır?

Kampçılar ve sırt çantalı gezginler doğada konaklamak için genelde kamp çadırı kullanıyorlar. Ülkemizde çok da yaygın olmamasına rağmen doğada bir gece geçirmenin harika bir yolu daha var: Hamak kampı! Hamak konaklamak için oldukça basit bir araç. Basit olmasına rağmen çekici bir alternatif ve gitgide daha da popüler hale geliyor. Eğer hamakta dinlenmekten keyif alıyorsanız, o zaman hamak kampına bir şans vermenin zamanı gelmiş olabilir. Bu yazıda hamak kampı nedir sorusunu yanıtlayacağım ve hamak kampı yaparken nelere ihtiyaç duyacağınızdan bahsedeceğim.

Sizin için listelediğim bazı kamp hamaklarını görmek için tıklayın: Kamp Hamakları

Eğer benim çok severek kullandığım bir hamak markası olan Ticket To The Moon’dan indirimli alışveriş yapmak isterseniz, bu linke tıklayın ve tüm Ticket To The Moon ürünlerinde geçerli indirim için bu kodu kullanın: MELKE

Hamak Kampı Nedir? 

Hamak kampı basitçe dışarıda geçireceğiniz bir geceyi çadır yerine hamakta geçirmeniz anlamına gelir. Hamak kampı ülkemizde pek bilinmese de ve hamakta uyumayı seven benim gibi insanlara “deli herhalde” gözüyle bakılıyor olsa da dünyanın genelinde, özellikle sıcak iklimlerde, son derece popüler. Hamak kampının sırt çantalı ve bisikletli gezginler önemli bir yeri var, çünkü hamak çadıra göre çok hafiftir ve çantada da çok az yer kaplar. (Ben de hamakta uyumanın mümkün olduğunu Hindistan seyahatimde bir sırt çantalı gezginden öğrenmiştim.)

Hamak ayrıca sanılanın aksine uyumak için oldukça rahat bir zemin sağlar. Doğru hamağı bulduğunuzda ve onu doğru şekilde kurduğunuzda konforlu bir gece geçirmemek için hiçbir sebebiniz yoktur. Hamakta rahat uyumak için bilinmesi gerekenlere daha önce şu yazımda değinmiştim: “Hamakta Rahat Uyumak İçin Bilmeniz Gerekenler

Hamak kampı yaparken hamak kurmak için ihtiyacınız olan tek şey bir çift sağlam ağaçtır. Böylece hamağın hem fiziksel hem de ruhsal faydalarından yararlanabilirsiniz ki onları da bu yazımda tek tek yazmıştım: “Hamakta Sallanmanın Faydaları

Hamak Kampı İçin Nelere İhtiyacınız Var?

Hamak kampı yapmak için belli başlı birkaç malzemeye ihtiyacınız olabilir. Mevcut hamağınıza bazı bileşenler ekleyerek, veya bu bileşenlerle birlikte gelen bir hamak sistemi satın alarak hamak kampı için gereken tüm malzemeleri toplayabilirsiniz.

  • Hamak
  • Ağaçlara zarar vermeyen bir perlon sistemi (Nasıl bir şeyden bahsettiğimi aşağıda görebilirsiniz.)
  • Hamak altı örtüsü (Underquilt olarak geçiyor) veya mat
  • Tarp
  • Sineklik (Sinek böcek ağı veya cibinlik olarak da geçer)

Tüm bu malzemeler hamak kampı yapmak için ihtiyaç duyabileceğiniz malzemelerdir. Her ne kadar daha konforlu bir gece geçirmenizi sağlıyor olsalar da tarp, cibinlik, hamak altı örtüsünü kullanmadan da kampınızı rahatça yapabilirsiniz. Genelde kamp hamağı üreten firmalar tüm bu malzemeleri bir arada satar ve hepsi birbiriyle uyumludur. Şayet birbirinden ayrı olarak farklı markaların ürünlerini alacaksanız bu durumda uyumluluklarını kontrol etmenizde fayda var.

Hamak kampı için ihtiyacınız olacak malzemelere biraz yakından bakalım.

Hamak Kampı için Gerekli Malzemeler

Kamp Hamağı

Hamak kampında en önemli malzeme tabii ki hamaktır. Eğer hamak alacaksanız, rahat olmasına dikkat etmelisiniz. Hamağınızı sırt çantasında ya da bisiklette taşıyacaksanız ağırlık da önemli bir faktör olacaktır. Hamaklar arasında karşılaştırma yapabilmek için hamakları deneyebilir ya da inceleme videolarını izleyebilirsiniz. Hamak seçerken hesaba katılması gereken boyut ve malzeme farklılıklarıyla ilgili ayrıntılar için “Kamp Hamağı Nasıl Seçilir” yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Sizin için listelediğim kamp hamaklarını görmek için tıklayın: Kamp Hamakları

hamak kampı

Hamak askıları

Hamaklarınızı bugüne kadar normal ipler ile asmaya alışmış olabilirsiniz ama kullanılan bu yuvarlak ipler, ağaç kabuğuna zarar verebilir. Bu nedenle geniş kayışlara sahip askı sistemleri gereklidir. Bu tarz sistemler ayrıca kurulumu çok kolaylaştırır; hamağınızı özel bir düğüm gerekmeden saniyeler içinde kurabilirsiniz. Birçok kamp hamağı sisteminin, ağaç kabuğunu korumak amacıyla tasarlanmış koruyucu kılıflara sahip kalın halatlar içerdiğini unutmayın.

ticket to the moon hamak
Ürün: Ticket To The Moon, Moon Straps
Tüm TTTM ürünlerinde geçerli indirim kodu: MELKE

Uyku matı

İster çadırda olun isterse hamakta, uyku tulumunuzun alt kısmı üzerine yattığınızda sıkışır ve yalıtım değerini kaybeder. Çadırda aşağıdan gelen soğuktan korunmanın çözümü yolu şişme mat veya sünger mat kullanmaktır. Hamakta da bu matları kullanabilirsiniz, fakat bu ürünler hamağın şekline tam olarak oturmayacağı için sizi rahatsız edebilir. Seçeneklerden biri, matınızı sabitlemeye yardımcı olacak boşluğu olan hamaklardan almaktır. Diğer bir taktik ise hamağınızın şekline daha iyi uymasına yardımcı olmak için şişme matı hafifçe söndürmektir.


Hamak alt örtüsü

Hamak etrafınızı sardığı için, alt tarafınızın büyük kısmı soğuğa maruz kalır. Bu yüzden uyku matından daha iyi (daha pahalı olsa da) bir çözüm hamak alt örtüsüdür. Dışarıda ve altınızda asılı olduğundan dolayı, hamak altı örtüsünün yalıtımı sıkışmaz ve bol miktarda sıcaklık sağlayabilir. Bu ürünü ben Türkiye’de henüz bulamadım ve açıkçası o kadar soğuk havalarda hamak kampı yapmayı tercih etmediğim için henüz ihtiyaç da duymadım. Yine de hem arkadaşlarımdan hem de izlediğim inceleme videolarından son derece kullanışlı olduğunu biliyorum.

Ürün: TTTM Moonquilt
Tüm TTTM ürünlerinde geçerli indirim kodu: MELKE

Tarp

Sıklıkla hamağın üzerine, ağaçların arasına bağladığınız bir hat üzerine gerilen tarp, çadır için olan dış katmanın hamaktaki eşdeğeridir. Tarp sizi rüzgardan ve yağıştan koruyacak en önemli malzemedir. Tarp, hava yağışlı olmasa bile sabaha karşı yağan çiğ tanelerinden korunmanızı sağlar. Eğer ki hamaklar için özel olarak tasarlanmış bir tarpınız yoksa, çadır için olanları da kullanabilirsiniz. Yalnızca seçtiğiniz tarpın size yeterli bağlantı noktası sağladığından emin olun, böylece tarpı istediğiniz yere sabitleyebilirsiniz.

hamak kampı
Fotoğraf ve ürün: Ticket To The Moon Moon Tarp
Tüm TTTM ürünlerinde geçerli indirim kodu: MELKE

Sineklik

Özellikle böceklerin aktif olduğu yaz aylarında yapacağınız hamak kamplarında sineklik olmazsa olmaz bir malzemedir. Hamağınız etrafını sararak içeriye diğer canlıların girmesini önleyen sineklik, açık havada rahatça uyumanızı kolaylaştırır. Satın alabileceğiniz hamak sinekliklerinin bazıları hamağınızın tamamını kaplarken bazıları da yalnızca üst kısmını kapatır. Öte yandan sineklikle entegre şekilde satılan kamp hamakları bulmak da mümkündür.

hamak kampı

Hamakta Rahatça Uyumak için İpuçları

Hamakta rahat uyumak bir sanat olmasa da ilk hamak kampınızda kolay olmayabilir. Ama birkaç deneme yaparak kendiniz için en doğru malzemeleri ve koşulları bulabilirsiniz. Lütfen denemekten vazgeçmeyin ve bu keyifli konaklamanın tadını doyasıya çıkarın.

Hamakta rahat uyumakla ilgili işinize yarayabilecek bazı bilgileri daha önce yazdığım bir yazıda toplamıştım. O yazıya da şuradan ulaşabilirsiniz: “Hamakta Rahat Uyumak İçin Bilmeniz Gerekenler

Bu yazıdaki bazı linkler Hepsiburada işbirliği linkleridir. Bu linklere tıklamak size ekstra bir külfet yüklemez. Zaten alacağınız bir şeyi linklerden satın aldığınızda siteme de ufak bir katkınız olmuş olur. Şimdiden teşekkür ederim.


Buraya da şöyle bir hamak incelemesi ve karşılaştırması bıraktım. Kamp hamaklarıyla dinleme hamakları arasındaki farkları burada rahatça görebilirsiniz.

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar