Severek izlediğim en komik diziler

Severek izlediğim en komik diziler

Herkese merhaba! Karantina günlerinde evde sıkılmadan vakit geçirmek için size daha önce miyar milyor öneri yazmıştım. O önerileri “Karantinada neler yapılabilir?” yazsısından okuyabilirsiniz. Aslında benim acele değil ama çabuk çabuk severek izlediğim belgeselleri yazmam gerekiyordu ama listeye o kadar çok belgesel ekledim ki yazı bir türlü bitmedi. O listeyi bekleyenlerin gönlünü almak için ben de severek izlediğim en komik diziler listesi yapmak istedim. Tamamen kişisel komedi anlayışıma dayanarak hazırladığım bu listeyi sizinle paylaştığım için mutluyum.

Bazı arkadaşlarım benden aksiyon filmi, acayip ekşınlı dizi tavsiyeleri falan istiyorlar. Bilmenizi isterim ki ben sadece komik şeyler izliyorum. Çünkü bence hayat entrika takip etmek ve gerilmek için çok kısa. O yüzden bu listede de bence en komik diziler var. Umarım sizce de komik olurlar.

Bence en komik diziler listesi

The IT Crowd

en komik diziler it crowd

Şu kısacık dünyada en sevdiğin dizi hangisi diye sorsalar hiç düşünmeden The IT Crowd derim. Üniversitede hazırlık okurken Kadri hoca derslerde izletirdi bu diziyi bize. The IT Crowd İngiliz komedisi olması dolayısıyla birçok insanın ilgisini çekmiyor ama çocuklar duymasın gibi dizilerin komedi sayıldığı bir ülkeden de pek bir şey beklememek lazım. (Bir dizi uğruna ülkeyi nasıl gömdüm yalnız farkında mısınız sdkjas şaka şaka o kadar da değil) Her şeye rağmen The IT Crowd dünyanın en başarılı İngiliz komedilerinden biri olarak kabul ediliyor.

Dizide Londra’da bir şirkette çalışan Maurice, Roy ve Jen’in yaşadıkları anlatılıyor. Hiçbir bölümde takip etmeniz gereken entrika dolu olaylar, birbirini aldatan, öldüren insanlar yok. Her bölüm birbirinden komik farklı olaylardan oluşuyor. 5 sezonda biten bu dizi hakkındaki kararınızı en az üç bölüm izledikten sonra verin lütfen. (Hatta beni de haberdar edin, yorumlara yazın fikrinizi.)


Futurama

en komik diziler futurama

Bu sefer de şu kısacık dünyada ikinci en sevdiğin dizi ne diye sorsalar Futurama ve The Big Bang Theory arasında gidip gelirim ama cevabım kesinlikle Futurama olur. Gelecekte, uzay çağında geçen çizgi dizi Simpsonsların da yaratıcısı Matt Groening imzalı. 1999 yılında yayınlanmaya başlanmasına rağmen birçok insan bilmiyor ve ancak 2008-2013 yılları arasında tekrar yayınlandığında dikkat çekti. Nihayetinde de ne yazık ki, her güzel şey gibi 7 sezonda bitti.

Dizinin başlangıcında pizza kuryesi Fry, bir şekilde donuyor ve 1.000 yıl sonra uyanıyor. Uyandığında yaşayan tek akrabası olan büyük büyük büyük büyük torunu bilim insanı profesör Farnsworth’ün yanına giderek bir uzay aracında paket teslimatında çalışmaya başlıyor. Burada çalışan diğer görevliler ile aralarında geçen olaylar oldukça komik ve eğle…. ya bütün diziyi anlattım, böyle bir şey olamaz.


The Big Bang Theory

en komik diziler the big bang theory

Bugüne kadar izlediğim en eğlenceli dizilerden biri olan ve South Park ile birlikte üçüncü sırayı paylaşan dizi tabii ki The Big Bang Theory. Hatta diğer tüm dizilerim bittikten sonra dizideki en sevilen karakterlerden biri olan Sheldon Cooper’ın hayatını anlatan Young Sheldon dizisini de izlemeye başladım.

The Big Bang Theory de devamlı takip etmenizi gerektirmeyen, aşk, ihtiras, tutku, kavga, yalan, dolan içermeyen nadir dizilerden biri. (Gerçi burada zaman zaman aşka dair şeyler görmek mümkün ama can sıkmıyor en azından.) Dizi günümüzde de hız kesmeden devam ediyor.


South Park

en komik diziler south park

Dünyanın en ünlü ve en keyifli animasyon dizilerinden biri olan South Park’ı mutlaka duymuşsunuzdur. 4 arkadaşın başına gelenleri çoğu zaman politik olan bir dille anlatan diziyi seven seviyor, sevmeyen ise sevmiyor. Senelerdir yaptığım istatistiksel çalışmalarda bu diziyi sevmeyenlerin daha çok Family Guy, American Dad gibi dizileri izlediğini görüyorum. Mesela ben de bu dizileri izlediğimde “ne izledim ben şimdi ya” diyorum. Dolayısıyla zevkler ve alışkanlıklar tartışılmaz.

Ama South Park’a biraz zaman verirseniz çok seveceğinize eminim. Özellikle ilk bölümleri seneler öncesinde çizildiği için biraz gözlerinizi rahatsız edebilir ama dizi zaman içinde çizgilerin de iyileşmesiyle daha keyifli bir hale geliyor. Yani izlemeye başladığınızda ilk bölümlerden hoşlanmayabilirsiniz ama zaman verip karakterleri tandığınızda hiç bitmesin istiyorsunuz. Dizi hala devam ettiği için de çok şanslısınız.


Louie

Karısından ayrılan ve iki kızını büyütme sorumluluğunu tek başına omuzlayan komedyen Louis CK’in kendi hayatını anlattığı oldukça komik bir dizi. Kara mizah içerdiği için birçok insana sinir bozucu gelebilir amma lakinki öyle değildir. Eğer Louis CK’in stand up gösterilerine aşinaysanız bu diziyi de severek izleyeceğinize şüphem yok. Louie de bugüne kadar izlediğim en komik diziler arasında ilk sıralarda yer alıyor.


The Simpsons

en komik diziler the simpsons

2020 yılında The Simpsons’ı bilmeyen kalmamıştır herhalde. Herkes bilmek zorunda değil tabii ama bu devirde sağdan soldan bir yerden duymamış olmak için ekstra çaba sarf etmiş olmak lazım. Özellikle dünyada yaşanan bütün önemli olayları seneler öncesinden bilen bir dizi olduğu için yaşanan global olaylarla tekrar tekrar gündeme geliyor. Trump’ın başkan seçilmesi, Kobe Bryant’ın helikopter kazasında hayatını kaybetmesi ve en son koronavirüs olayı diziyi gündemimize taşıyan üç büyük olay oldu.

Uzun yıllardan beri severek izlediğim bu diziyi artık eskisi kadar sevmediğimi itiraf etmeliyim. Yine de “ya simpsons çok bozdu” noktasında değilim ve hala sıkılmadan izliyorum. Fakat seneler içinde dizi favorilerim arasından çıktı ve ilk 3’teki yerini kaybetti. (Tavşan dağa küsmüş. Tavşan ben oluyorum.) 1989 yılında yayınlanmaya başlayan bu dizi de ilk başta çizgileri yüzünden size garip gelebilir. Ama izledikçe alışacağınızdan emin olabilirsiniz.


Brooklyn Nine Nine

İtiraf ediyorum bu diziyi izlemeye Selçuk’un ısrarlarıyla başladım ve hayatımda tanıdığım en komik iki insan olan Andy Semberg ve Chelsea Peretti hatrına devam ettim. İlk bir iki bölümden çok keyif almasam da daha sonra izlerken çok eğlendiğim bir dizi haline geldi.

Dizi, New York’ta bir polis departmanında görev yapan polislerin başından geçen olayları anlatıyor. Bakalım siz izlediğinizde en çok hangi karakteri seveceksiniz. (Spoiler: Benim rol modelim Gina.)


Black Books

en komik diziler black books

The IT Crowd’un yaratıcılarından biri olan Graham Linehan imzası taşıyan bir diğer İngiliz komedisi de Black Books. Bu dizi de tıpkı IT Crowd gibi Bernard, Manny ve Fran isminde üç arkadaşın bir kitap dükkanında başından geçenleri anlatıyor. Ne tesadüf değil mi? Bu diziye bir kez alıştınız mı çok seveceksiniz. Sonra o da kısa sürecek ve üzüleceksiniz…


Avrupa Yakası

Bugüne kadar izlemeyi çok sevdiğim bir iki Türk dizisi oldu. Avrupa Yakası da onlardan biriydi. Televizyon izleyen biri değilim o yüzden belki bugüne kadar daha güzel diziler de gelip geçmiştir benim haberim olmadan. Avrupa Yakasını arşivlerinden takip ediyorum ve ne yalan söyleyeyim hala kaçıncı izleyişim olmasına rağmen keh keh gülüyorum. Özellikle karakterler ve olay örgüleri beni her izleyişimde çok keyiflendiriyor. Bilmiyorum katılır mısınız ama Gülse Birsel’in en iyi dizisi de bence Avrupa Yakası’ydı. Canım Avrupa Yakası.


My Name is Earl

en komik diziler my name is earl

Efsane olan en komik diziler arasında hala sıkılmadan izleyebileceğimiz kaç dizi kaldı? My Name is Earl kaldı tabii ki. Amerika’nın varoşlarında son derece düşüncesiz, vurdumduymaz, ayyaş, işsiz, güçsüz bir hayat yaşayan Earl, lotoyu kazanması üzerine başına gelen olaylar yüzünden karmanın varlığına inanmaya başlar. O güne kadar yaptığı kötülüklerden bir liste yapar ve hayatını tüm kötülükleri telafi etmeye çalışarak geçirir. Biz de bu süreçte yaşadıklarını kahkahalara boğularak izleriz.


Düzenli takip etmediğim, başka dizim olmadığında izlediğim eğlenceli olan diğer diziler listesi

Bu listede aslında izlerken çok eğlendiğim ama tekrar izleme ve takip etme gereği duyacak kadar da eğlenmediğim, düzenli takip ettiğim diziler tatil olunca izlediğim diziler yer alıyor. (Kategorime bakar mısınız ne kadar afili sdsald)

Fresh off the boat

Doksanlı yıllarda Amerika’ya göç eden Tayvanlı bir ailenin Amerikan kültürüne adapte olmaya çalışırken yaşadıkları komik olayları anlatıyor. Dizide yer alan karakterler son derece komik ve olaylar oldukça eğlenceli. Benim bu dizideki favori karakterim anne.


Modern Family

Modern Family, bir Amerikan komedi dizisi. Dizi, birbiriyle kan bağı olan üç farklı ailenin üç ayrı yaşamını ele alıyor. Dizinin her bölümünde birbirinden komik ve eğlenceli olaylar yaşanıyor. Bu diziyle ilgili en sevdiğim şeylerin başında olay örgüleri geliyor.

Üniversite yıllarında izlemeye başladığım Modern Family, zaman içinde devamlı izlediğim bir dizi olmaktan çıktı. Bisikletle Hindistan’a gittiğim dönemde -haklı olarak- takip edemedim ve sonra da kaldığım yerden devam etme ihtiyacı hissetmedim. Şimdi sadece boş zamanlarımda izleyecek başka bir şey olmadığında kafa dağıtmak için izliyorum.


Community

Yine üniversite yıllarında izlemeye başladığım Community, izlerken çok keyif aldığım dizilerden biriydi. Hukuk fakültesi diplomasının geçersiz olduğu anlaşılan bir avukat, diplomasını tekrar alabilmek için bir devlet üniversitesine giriyor. Kolay yoldan ders geçmek için kurduğu bir çalışma kulübü ile birlikte olaylar başlıyor. Ben bu diziyi izlediğim dönemlerde çok seviyordum ve kesinlikle tekrar tekrar izleyeceğim diziler kategorisinde değerlendiriyordum ama geçenlerde tekrar izlemek istediğimde aynı keyifi almadım. Bunu size neden anlatıyorum? Ne bileyim gereksiz ayrıntı verme huyumdan herhalde. Siz ilk defa izleyeceğiniz için seversiniz bence. Bu dizide dört favori karakterim var. Favori sıralamasına göre Ben Chang, Abed, Pierce, Troy. Bakalım sizinkiler hangileri olacak.


Disenchantment

Satırlarıma bir itirafla başlıyorum: Matt Groening imzalı bir animasyon diziyi bu kategoriye alacağım aklımın ucundan bile geçmezdi ama buradayız işte… Dizi 2018 yılında ilk yayınlanmaya başladığında büyük bir heyecanla izlemeye başladım ama itiraf etmeliyim diğer dizilerden daha az ilgi çekici buldum. Seneler içinde benim bakış açım mı değişti yoksa Matt bebeğimiz mi komik olay örgüleri kurgulama yeteneğini kaybetti bilmiyorum. Yine de alkolik bir prenses, huysuz elf arkadaşı ve ufak tatlı bir şeytanın serüvenleri anlatan dizi o kadar da kötü değil, kendini izletiyor. Fakat “vay canına Matt abi yeni dizi yapmış” diye bir heyecanla izlemeye başlayanlar için epey hayal kırıcı.


The Good Place

en komik diziler the good place

Dizi Eleanor ismindeki bir karakterin ölüp diğer tarafa gitmesiyle başlıyor. Fakat Elenor gıcık bir insan olmasına ve kötü bir yaşam geçirmesine rağmen öbür tarafta bir hata sonucunda iyiler tarafına gönderiliyor. Sonra olaylar bambaşka yerlere geliyor. Hatta ne kadar başka yerlere geleceğini hiç öngöremiyorsunuz. Bakıyorsunuz daha ne kadar ilginç bir yere gidebilir diye, tahmin etmediğiniz kadar değişik yerlere gidiyor. Öyle de eğlenceli bir dizi.


The Last Man On Earth

en komik diziler

Şimdi koronavirüs ile imtihan olduğumuz şu günlerde “dünyadaki son adam” isminde bir diziyle gündeminize oturmak istemem ama merak etmeyin dizi epey komik. Ölümcül bir virüsün insan ırkını dünya üzerinden silmesi üzerine Phil ismindeki başrol oyuncumuz yapayalnız bir hayat sürmeye başlıyor. Ardından başka birilerinin de yaşadığını fark etmesiyle ufak bir topluluk haline geliyorlar. Ancak o zamana kadar herkes yalnız yaşamaya alıştığı için bu topluluğun birbirine adapte olması epey zor ve eğlenceli oluyor. İzlenmeye değer keyifli bir dizi.


Umarım dizileri izlerken benim aldığım kadar keyif alırsınız ve eğlenceli vakit geçirirsiniz. En sevdiğiniz dizileri ve karakterleri de yorumlarda paylaşmayı unutmayın! Şimdiden iyi seyirler!

https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

6 Yorum

 • Metin
  2 Nisan 2020, 09:28

  Genel itibariyle benim de sevdiğim diziler. İzlemeyenler için favorim olan The Office’i de tavsiye ederim. Dizinin İngiltere ve Amerika versiyonları var. Orijinal dizi İngiliz versiyonu olan fakat ben Amerikan versiyonunu daha çok beğendim. 6 bölümden oluşan ilk sezona biraz sabretmek lazım. Özellikle ikinci sezondan sonra çok iyi. Yine eskilerden It’s Always Sunny in Philadelphia’yı da öneririm. Yerli komedi olarak tek beğendiğim de Leyla ile Mecnun’du.

  CEVAPLA
  • Melke@Metin
   2 Nisan 2020, 14:35

   The Office gerçekten güzel bir diziydi. Ben de birkaç bölümünü izlemiştim. Leyla ile Mecnun’u da söyleyenler olmuştu daha önce. Teşekkürler öneriniz için. 🙂

   CEVAPLA
 • Zeytinos
  6 Nisan 2020, 13:27

  “How i met your mother” bu listede nasıl olmaz!
  Şok şok şok!
  Avrupa yakası gerçekten türk dizileri içinde birinci.
  Buna daha eskilerden “7 numara” dizisini de eklemeliyiz. Ayrıca yeni dizilerden de “Kardeş Payı” eklenebilir.
  Komik diziler yazısı için teşekkürler 🙂

  CEVAPLA
  • Melke@Zeytinos
   6 Nisan 2020, 14:25

   Eğer başıma bir şey gelmeyecekse How I met your mother dizisini hiç sevmediğimi itiraf etmeliyim. 😀 (Aşk üçgenleri, kafa karıştıran ilişkiler beni çok geriyor, o dizide bolca var.) 7 Numara kda gerçekten çok güzel bir diziydi. Ben çok takip etmiyordum yaşım itibariyle ama yine de çok keyif alarak izlediğimi hatırlıyorum. Kardeş Payı’nı da önerenler olmuştu. Sanırım onu da izleyip bakmak lazım. Tavsiyeler için teşekkürler. 🙂

   CEVAPLA
 • Berkolotti
  14 Nisan 2020, 22:27

  Portlandia izledigim en absurd komedi alaninda yapilmis oldukca basarili bir seridir. Yine office (us) ve family guy’i da eklemek iyi olur bu listeye. Ayrica beni cok mutlu eden eskilerden scrubs vardi, doktorlarin hikayesini anlatan. Ne guzel bi diziydi yea 🙂

  CEVAPLA
  • Melke@Berkolotti
   15 Nisan 2020, 10:27

   Başıma bir şey gelmeyecekse, Family Guy’dan gerçekten hiç hoşlanmıyorum, o yüzden listeye almadım. Family Guy ile eğlenceli bulduğum tek şey Stewie ve Brian’in atışmaları. 🙂 The Office’i bir dönem izleyip çok sevmiştim ama sonra neden bilmiyorum devam etmedim. Belki tekrar izlersem onu da listeye almam mantıklı olabilir. 🙂 Yine de sizin tavsiyeleriniz sayesinde görüyor insanlar zaten 🙂 Çok teşekkürler!

   CEVAPLA

Yeni Yazılar