Evde karantinada neler yapılır?

Evde karantinada neler yapılır?

Covid-19 yüzünden hatrı sayılır bir süredir evlerimizde oturuyoruz. Bazılarımız evde çalışmaya devam ederken çalışmayan insanlar için vakit geçirmek oldukça sıkıntılı olabiliyor. Peki evde karantinada neler yapılır? İşte tam da bu noktada alışkanlıklarımızı bir miktar değiştirmeyi gözden geçirmekte fayda var. Gelin kaçınılmaz olan krizi bir fırsata dönüştürelim.

Evde Karantinada Neler Yapılır?

Evde geçirdiğimiz zamanları ertelediğimiz şeyleri uygulamak ve yeteneklerinizi geliştirmek için bir fırsata dönüştürebiliriz. Şimdi size evde karantinada yapabileceğiniz, benim de yapmaktan keyif aldığım şeyleri tek tek anlatacağım.

İş yapın

İlk maddenin bu olmasını beklemiyordunuz değil mi? Sizi hayal kırıklığına uğrattığım için özür dilerim ama ilk maddem bu: İş yapın! Eğer siz de benim gibi freelance çalışıyorsanız işlerinizi yapmaya devam edebilirsiniz. Zaten freelance çalışanlar bilirler iş asla bitmez. (8-5 çalışanlar anlamaz diyerek gereksiz bir serzeniş bırakıyorum şuraya asddfhj)

Şahsen ben iş yapmayı çok sevdiğim için sadece mola verdiğim zamanlarda bir etkinlik arayışında oluyorum. İş yapmak benim hobim diyebilirim. Her ne kadar bazı arkadaşlar işkolik olduğumu iddia etse de insan sevdiği işi yapınca böyle oluyor işte. İlk madde freelance çalışanlar ya da işlerini evden sürdürenler içindi. Peki çalışmayanlar ne yapacak? Hiç merak etmeyin onlar için de bir sürü önerim var.

Çok kişilik karantinalarda yapılabilecekler

Çok kişilik karantinalarda durum aslında biraz daha kolay. Yalnız bunu söylerken uzun süre başka hiçbir şey yapmadan bir arada yaşayan insanların birbirlerinden nefret etme ihtimallerini 0 aldığımı da eklemek isterim. Çünkü karantinadasınız kendinize gelin. Bu bir oyun değil. Karantinadan sonra ister boşanın ister evi terk edin. Ama şu an karantina koşullarında birbirinizle iyi geçineceksiniz, yapacak bir şey yok. İskambil oyunları, kutu oyunları, sohbetler aradaki elektriği azaltarak keyifli bir ortam yaratmanıza yardımcı olabilir.

Birbirinden eğlenceli kutu oyunlarını görmek ve kendinize uygun oyunu bulmak için buraya tıklayın. Bu link Hepsiburada işbirliği linkidir. Alacağınız ürünleri bu linkten giriş yaparak aldığınızda bloguma ufak bir katkınız olmuş olur.

Kitap okuyun

Eğer okuma listenizde benim gibi 23483 tane kitap varsa bu evde kalma işinden en karlı çıkacak olanlardan biri de sizsiniz demektir. (Bugüne kadar vakti olmadığı için kitap okuyamadığını söyleyenleri kötü günler bekliyor.)

Ben 2020’nin başında kendime her ay 1 kitap kuralını koymuştum. İlk 3 ay son derece başarılı geçmiş olsa da bu hızla gidersem bu sene hayalimdeki kitapları okuyamayacağım. O yüzden bu karantina işi daha sık kitap okumak için güzel bahane oldu. Karantina günlerinde kitap okumaya düşmek isteyenler olarak Instagram’da bir kitap tavsiye etkinliği yaptık. Eğer okuyacak kitap arıyorsanız buraya tıklayarak okuduğum ve okumak istediğim kitaplardan oluşturduğum kitap listesine göz atabilirsiniz.

Mandala yapın

Daha önce hiç mandala yapmayı denediniz mi bilmiyorum ama mandala yapmanın can sıkıntısına birebir geldiği konusunda sizi temin ederim. Çizerken ayrı, boyarken ayrı bir meditasyon aleminden geçiyorsunuz. O yüzden daha önce hiç denemediyseniz mandala yapmayı deneyebilirsiniz. Eğer yaptığınız mandalaları asmak isterseniz karton kağıtlar üzerinde ya da tuval üzerinde çalışmanızı tavsiye ederim. Kuru boya, akrilik boya, boya kalemleri kullanabileceğiniz boyama malzemelerinden. Mandala çizmeyi Youtube videoları izleyerek öğrenebilirsiniz. Eğer ben ölçü almakla, kendim çizmekle uğraşamam derseniz de hazır çizilmiş mandala desenlerini boyayarak kafa dağıtabileceğiniz boyama kitapları var.

Mandala yapmayı öğrenmek isterseniz yaptığım atölyelere katılabilirsiniz. Mandala Çizim Atölyesi

Tabii bir de ben mandala dedim ama her türlü sanatsal aktiviteyi buraya dahil edebiliriz. Resim yapmak, ebru çalışmak, model çizmek, simste ev yapmak (bence sanatsal aktivite, itirazı olan yoruma gelsin), eski giysilerden yeni şeyler üretmek… Artık aklınıza ne geliyorsa. Yaratıcılığımızı bugün kullanmayacağız da ne zaman kullanacağız?

Sizin için kapsamlı bir mandala listesi oluşturdum. Bu listede mandala kitaplarına, mandala boyamak için kuru ve keçeli kalemlere, kısacası kendiniz mandala yapmak isterseniz ihtiyacınız olan tüm malzemelere ulaşabilirsiniz. Listeye göz atmak için buraya tıklayın. Bu link Hepsiburada işbirliği linkidir. Alacağınız ürünleri bu linkten giriş yaparak aldığınızda bloguma ufak bir katkınız olmuş olur.

Yoga ve meditasyon yapmayı deneyin

Özellikle zihnimizi temiz; bedenimizi zinde tutmamızın oldukça önemli olduğu bu günlerde yoga ve meditasyon temelli çalışmalar yapmayı deneyebilirsiniz. Daha önce hiç denememiş olmanız bunları yapamayacağınız anlamına gelmez. Hatta başlangıç için basit hareketlerle ve temel felsefelerle ilerlediğinizde işlerin sandığınızdan çok daha kolay olduğunu göreceksiniz. Keşke günde sabah ve akşam 15’er dakika meditasyon yaptığınızda şu an içinde bulunduğunuz kaosun ne kadar hafifleyeceğini size anlatabilsem. Ama bunu kelimelerle anlatmam mümkün değil.

Instagram’da koronavirüs nedeniyle çalışmalarını online platforma taşıyan birçok yoga eğitim hesabı bulabilir; canlı yayın derslerine katılabilirsiniz. Aynı şekilde YouTube’ta da başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar birçok video bulabilirsiniz.

Burada aslında şunu da açıklamak gerekir; bazen yoga ve meditasyon kelimelerinin insanlarda ön yargıya sebep olabildiğini görüyorum. Eğer siz de ön yargılıysanız (olabilirsiniz bunda bir problem yok) yaptığınız çalışmaların ille de bir ekolü takip etmesi ya da bir prensip başlığına sahip olması gerekmediğini bilmenizi isterim. Yaptığınız şeyin adına yoga veya meditasyon demek size iyi hissettirmiyorsa gün içinde 15 dakika gözlerinizi kapatıp hiçbir şey düşünmeden oturun ve sabah ve akşamları bedeninize iyi gelecek şekilde bol bol gerinin. Bu ufak hamleler bile size iyi gelecektir.

Yoga yaparken kullanabileceğiniz yoga ürünleri listemi görmek için buraya tıklayın.

Evcil hayvanlarınızla vakit geçirin

Evinde evcil hayvanları olanlar için muazzam bir döneme giriyoruz. Hayat koşturmasında vakit ayıramadığınız evcil dostlara sarılma vakti geldi de çattı. Şimdi zaman evcil hayvanlarımızı öpücüklere, sarılmalara, oyunlara boğma vaktidir! Evciller artık “ya kardeşim işin gücün yok mu rahat bırak artık beni ya, allah allah” noktasına gelerek birleşip, sendika kurarak rahat bırakılma haklarını talep edene kadar aynen devam. (Bu arada hayvanların koronavirüs ile bir ilişkileri olmadığını söylememe gerek yok herhalde öyle değil mi?)

Çok parçalı puzzle yapın

Bu madde “madem evde karantinadayız, imkanımız varken neden delirmeyelim” diye düşünerek bulduğum bir madde. Bana öyle geliyor ki zaten şu 10.000 parçalı puzzleları falan böyle zamanlar için yapıyorlar herhalde, siz ne dersiniz? Eğer ailecek karantinadaysanız rahat olun. Kalabalık karantinalarda puzzle yaparken delirme ihtimaliniz tek kişilik karantinalarda puzzle yaparken delirme ihtimalinizden daha düşük. (-tür herhalde, ne bileyim? Uyduruyorum ben de.)

Eğer yeterince sabırlı olduğunuzu düşünüyorsanız sizin için bazı kafa yakan puzzlelar seçtim. İddialıysanız, göz atmak için buraya tıklayın. Bu link Hepsiburada işbirliği linkidir. Alacağınız ürünleri bu linkten giriş yaparak aldığınızda bloguma ufak bir katkınız olmuş olur.

Bulmaca çözün

Bildiğiniz gibi bulmaca çözmek genelde emeklilikle bağdaştırılan bir aktivitedir. Şu an elimizde bulmaca çözmek gibi bedava ve keyifli bir aktiviteyi artık emekli işi olmaktan çıkarmak için müthiş bir fırsat geçti. Gelin bu fırsatı değerlendirelim. Özellikle kare bulmacalar ve sudoku benim ilgi alanlarımda. Size de kelime bilgisi için kare bulmaca; beyin jimnastiği için sudoku tavsiye ediyorum. Üstelik sudokunun alzheimer riskini de düşürdüğünü söylüyorlar. Bu şu demek oluyor; bol bol sudoku çözerseniz bu karantina günlerini torunlarınıza eksiksiz anlatabilirsiniz. Ne eşsiz bir fırsat.

Bu maddeyi yazarken güzel online bulmaca siteleri varsa size de önereyim diye şöyle bir bakındım ve bu bulmaca sitesine saplanıp kaldım. Online sudokular için de buraya tıklayabilirsiniz. (Sudoku için çok güzel bedava mobil uygulamalar da var, aklınızda bulunsun.) Ayrıca eğer kendinize sudoku ve bulmaca kitapları almak isterseniz onlara da buradan göz atabilirsiniz.

El işlerine bulaşın

Bulaşın dedim çünkü el işleri öyle şeyler. Bir kere bulaşan bir daha kendini çıkaramıyor. Etamin işleri olur, örgü örmek olur -ki benim favorimdir-, incik boncuk işleriyle aksesuar tasarımları olur, değişik kartpostal tasarımları olur, makrome süsler yapmak artık aklınıza ne geliyorsa.

Bana hangisini yapalım diye soracak olursanız önce örgü örmeyi öğrenin derim. Bence örgü örmek dünyanın en büyük terapisi. Sonunda ortaya çıkan şeyleri kullanmak da bir o kadar keyifli. İkinci önerim iplerle bileklik örmek olur. Onu da çok severek yapıyorum. YouTube’a “friendship bracelets” yazarsanız rengarenk desenlerde aşırı güzel bileklikler bulabilirsiniz. Bu bileklikleri yapabileceğiniz ipleri aşağıda verdiğim bağlantıya ekledim.

Önereceğim bir diğer şey de makrome dekoratif ürünler olur. Gerçekten çok iyi geliyor ve insanı uzun süre oyalıyor. Büyük şeyler yapmaktan sıkılan biriyseniz küçük şeyler de yapabilirsiniz. Duvar süslerinin yanı sıra saksılarınızı içine oturtabileceğiniz sepetler, anahtarlıklar, dekoratif aynalar da yapabilirsiniz. Elimden böyle işler gelmez diye korkmayın çünkü birçok ürünün tarifi de mevcut oluyor genelde.

Kendim de severek yaptığım bazı hobi ürünlerini sizin için listeledim. Bu listede kaneviçe, makrome, amugrumi, örgü, resim, seramik gibi alanlarda malzemeler bulabilirsiniz. Listeye ulaşmak için buraya tıklayın. Bu link Hepsiburada işbirliği linkidir. Alacağınız ürünleri bu linkten giriş yaparak aldığınızda bloguma ufak bir katkınız olmuş olur.

Belgesel izleyin

Bütün bir sene “Zaten biz hep belgesel izliyoruz” deyip deyip hep Recep İvedik izlediyseniz üzülmeyin. Şu an izlemediğiniz tüm belgeselleri amorti etme şansınız var. Geçtiğimiz günlerde bazı uydu sağlayıcıları belgesel kanallarını ücretsiz olarak kullanıma açtıklarını duyurdu. Ama aslında internet gibi bir deryamız varken buna çok da gerek yok. Artık merak ettiğiniz belgesel serilerini evde geçirdiğiniz süreçte rahat rahat izleyebilirsiniz. Ne izleyeceğinizi bilmiyorsanız sizin için sevdiğim belgesellerden hazırladığım “Kafa Açan 16 Netflix Belgeseli” yazısına ve “Mimari ile İlgili En İyi Belgeseller” yazısına göz atabilirsiniz.

Evde sinema keyfinin tadını çıkarmak için özel olarak hazırladığım harika ürün listesine göz atmak için tıklayın.

Online sertifika veren eğitimler alın

Evde karantinada neler yapılır diyen öğrenciler ve freelance çalışanlar evde oturduğumuz bu günlerde online sertifikalı eğitimlerden faydalanmayı düşünebilirler. Online dersler almak aynı zamanda ilgi alanlarınızı daha derinlemesine öğrenme fırsatını da size sunar. “Peki online eğitimleri nereden alacağız?” dediğinizi duyar gibi olduğum için size hemen bildiğim bazı sitelerden bahsedeyim;

Udemy.com: Türkçe arayüzü olan sitede neredeyse her türlü konuda ücretli ve ücretsiz eğitim bulabilirsiniz. Şu an tüm eğitimler indirimde.

İstanbul İşletme Enstitüsü: Tıpkı Udemy gibi online ücretli ve ücretsiz pek çok eğitime ulaşabilirsiniz.

Coursera.org: Dili İngilizce olan web sitesinde ücretsiz üyelik oluşturabilir, birçok alanda ücretsiz akademik eğitimlere ulaşabilirsiniz. (Bazı eğitimlerde sertifika almak isterseniz ücret ödemeniz gerekir.)

Google Dijital Garaj: Bu platform sayesinde özellikle dijital dünyaya ilişkin birçok eğitime erişebilirsiniz. (Tüm eğitimler İngilizce)

Curious.com: Her gün yeni bir şey öğrenmek için son derece keyifli bir platform. (Dili İngilizce.)

Bu platformlar hakkında detaylı bilgi almak isterseniz “Online Ücretsiz Eğitim Veren Platformlar” yazısına göz atabilirsiniz.

Beni YouTube’da izleyin

Yok yanlış görmüyorsunuz, kendi reklamımı yapıyorum. Sonuçta blog benim blogum neden yapmayayım ki dedim. Son zamanlarda YouTube’da karavan yapım sürecimizi anlatıyorum ama o kanalla ilgili çeşitli planlarım var. Mesela çok yakında gezgin arkadaşları sorularımla darladığım bir video serisi gelecek ki bence çok eğleneceğiz. Eğer karantina süresi uzayacak olursa bu sitede gördüğünüz tüm yazıları videolaştırmayı bile düşünüyorum. Evde karantinada neler yapılır bilmiyorsanız, sizi kanalımdaki videoları izlemeye davet ediyorum. (Videoların neredeyse hepsinde altyazı mevcut.)

Genel olarak doğa dostu ve vegan yaşam, doğal ürün incelemeleri, kişisel ilgi alanlarım, seyahat etmek gibi konularda olmasını planladığım videolardan haberdar olmak isterseniz aşağıdaki görsele tıklayarak kanalıma abone olabilirsiniz.

Üniversitelerin online derslerine katılın

İçinden geçtiğimiz bu sinir bozucu süreçte dünyanın birçok büyük üniversitesi online derslerini ücretsiz olarak herkese açtı. Aman bir de işimiz gücümüz yok ders mi dinleyeceğiz demeyin. Dinleyin ne olacak? Bilgi bilgidir. Bu üniversitelerin derslerine ulaşmak için iki adet link bırakıyorum. Umarım aradığınızı bulabilirsiniz. Bu link ve bu link

Online müze turları

Dünyanın birçok yerindeki ünlü müzeleri sanal turlar ile gezebileceğinizi biliyor muydunuz? Ben bilmiyordum yeni öğrendim. Müze gezme kültürü olmayan ve müze gezmekten çok hoşlanmayan biri olmama rağmen birkaç müzede turlamak çok hoşuma gitti. (Yine de hala favori aktivitem sayılmaz.)

Yosemite Ulusal Parkı gezisi

Paris’te müze gezdikten sonra Yosemite Ulusal Parkı’nda şöyle keyifli bir gezinti yapmak ister misiniz? Bence istersiniz. Dünyaca ünlü Yosemite Ulusal Parkı, ev sahipliği yaptığı büyüleyici atmosferi 360 derece online bir tur ile gezmenize imkan sağlıyor. Eğer dünyanın en harika yerlerinden birinde online da olsa turlamak isterseniz buradan buyrun.

Fotoğrafta gördüğünüz şelalenin tepesinde bir seyir bölgesi var. Tamamen tesadüf eseri o seyir alanında şelalenin fotoğrafını çekmeye çalışan iki tipe denk geldim. Demir çiti aşıp fotoğraf çekmek isteyen iki arkadaşın aldığı müthiş güvenlik önlemine siz de bayılacaksınız bence.Veganlıkla ilgili bilgi edinin

Bir hayvansever ve vegan olarak elime geçen bu fırsatı değerlendirmezsem töreler bunu affetmez. Eğer aramızda hayvansal tüketimin insanlık ve dünya üzerinde sebep olduğu zararlarla ve veganlıkla ilgili bilgi edinmek isteyenler varsa sitemdeki birçok yazıyı “Vegan Yaşam ve Seyahat” kategorisinde bulabilirler. Aynı zamanda “Veganlık Hakkında Türkçe Kaynaklar” linkinden veganlık hakkında Türkçe belgesellere ve kitaplara ulaşabilirler. (Bir gün size önerdiğim her vegan kaynak için bana teşekkür edeceksiniz.)

Opera ve konser izleyin

Dünyada yaşanan üzücü gelişmeleri fırsata çevirebilecek bir diğer grup da müzikseverler. Öyle ki birçok platform arşivlerini kısa süreliğine de olsa herkesin kullanımına açtı. Aşağıda verdiğim bağlantılardan Berlin Filarmoni Orkestrası ve Viyana Devlet Operası’nın sunduğu müzik ziyafetlerini ücretsiz bir şekilde izleyebilirsiniz.

Berlin Filarmoni Orkestrası’nın konserlerini izlemek için https://www.digitalconcerthall.com/en/home adresine girip e-posta adresinizle kaydolabilirsiniz. Daha önce hiç orkestra dinlemediyseniz derhal o linke tıklayın ve bir konser dinleyin. Gerçekten çok şaşıracak ve keyif alacaksınız. (Almazsanız da suçlusu ben değilim. Zevkler ve renkler diyerek geçelim lütfen.)

Viyana Devlet Operası’nın hizmetinden faydalanmak için https://www.staatsoperlive.com/ adresine girip e-posta adresinizle kaydolduğunuzda programları izlemeye başlayabilirsiniz. Daha önce hiç opera izlemediyseniz “Aman o ne ya opera mı izleyeceğiz?” deyip kestirip atmayın. Opera inanılmaz bir şey. Belki ilgi alanınızda yer almıyor olabilir. İlle ilginiz olacak diye bir kural yok tabii ama o sesin o insanlardan nasıl çıktığı bile tek başına izlenmeye değer bir olay. O yüzden daha önce hiç izlemediyseniz operaya bir şans vermenizi ısrarla tavsiye ediyorum.


Lütfen bu süreçte mümkün olduğunca evde kalın ve zorunda olmadıkça evden çıkmayın. Karantinanızda neler yaptığınızı yorumlarda bizimle paylaşmak isterseniz hayır demeyiz. İzlediğiniz eğlenceli videoları, okuduğunuz keyifli yazıları hepsini yığın hatta yorumlara. Sağlıklı ve keyifli bir karantina diliyorum herkese.


Bu yazıdaki bazı linkler Hepsiburada işbirliği linkleridir. Bu linklerden alışveriş yapmak size ekstra bir külfet yüklemez. Zaten alacağınız şeyleri bu linklerden satın aldığınızda siteme de ufak bir katkınız olmuş olur. Şimdiden teşekkürler!

Koronavirüs ile ilgili endişe duyuyorsanız korkunuzu hafifletmeye yardımcı olmak için yazdığım “Türkiye’de Koronavirüs’e Bu Açıdan Bakın” yazısını lütfen okuyun.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

4 Yorum

 • Selin
  20 Mart 2020, 11:57

  Yazıyı okurken bile çok eğlendim bakalım yaparken neler olacak skdas

  CEVAPLA
 • Şendil Örgen
  29 Mart 2020, 15:06

  Güzel kızım, sonuna kadar keyifle soluksuz okudum. Hayallerinin yolculuğu güzelliklerle aksın 💖

  CEVAPLA
 • Ebru Bektaşoğlu
  18 Nisan 2020, 14:23

  Merhabalar Melike Hanım,

  Birçoğumuz corona virüse karşı önlem alma amaçlı evlere kapanmış durumdayız. Hem kendi sağlığımız için hem de başkalarının sağlığı için temizliğe dikkat ettiğimiz gibi insanlarla olan temasımıza da dikkat etmemiz gerekiyor. Bu zor süreci çoğunlukla evde geçirecek olanlar için faydalı olabileceğini düşündüğüm bir yazı yazmıştım ben de. İzninizle okumanız için sizinle paylaşmayı çok isterim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/evde-yapabileceginiz-7-keyifli-aktivite/

  Bu zor günleri umuyorum çabucak atlatırız,
  sağlıkla kalın.

  CEVAPLA

Yeni Yazılar