İlk Covid-19 vakasının ülkemizde görülmesinin üzerinden bir ay kadar bir zaman geçti. O zamandan beri birçoğumuz yaşamlarımıza evlerimizde devam ediyoruz. Karantinanın kaçınılmaz olduğu şu günlerde evde geçen zamanı keyifli geçirmeyi öğrenmek de en önemli şeylerin başında geliyor. Benim gibi izlenecek belgesel ve okunacak kitap listeniz kabarıksa, e bir de sağlıklıysanız, nispeten iyi bir karantina geçiriyorsunuz demektir. Bu grup şanslı olan grup. Bir de ne yapacağını çok bilemeyenler var. (Onları hemen “Karantina’da Yapılacak Eğlenceli Şeyler” yazısına uğurluyoruz.) Geçenlerde belgesel izlemek istediğini söyleyen ama ne izleyeceği konusunda hiçbir fikri olmayanlar için kendi izlediğim ve sevdiğim belgesellerden bir liste yapmıştım. Bu listede kafa açan belgeselleri bir araya topladım. Gerçekten “Kafa Açan Netflix Belgeselleri” yazısındaki belgeselleri izledikten sonra hayata bakış açınız tamamen değişebilir, bilginiz olsun. Sonra vay efendim ben cahilken mutluydum, sen bizim kafamızı açtın, ne biçim insansın falan gibi şeyleri kabul etmiyorum. Bugün de izlemekten son derece keyif aldığım, inanılmaz güzel evlerin ve iç mekan tasarımlarının yapıldığı mimari ile ilgili belgeseller listesi yapmak istedim. Hadi gelin sizi dünyanın en acayip evlerine, baktığınızda içinizin eriyeceği mükemmel tasarımlara ve hayranlık uyandıran fikirlere götüreyim.

Doğayla iç içe küçük yaşam alanları: Cabins in the Wild

Mimari ile ilgili belgeseller cabins in the wild

Mimari ile ilgili belgeseller listesinin ilk sırasına koyduğum Cabins in The Wild’ın özellikle doğa severlerin favorileri arasında yer alacağına adım gibi eminim. Her biri 45’er dakikalık bölümlerden oluşan bu belgesel serisinde her bölümde farklı bir konudan esinlenerek hazırlanmış küçük kabinleri görebilirsiniz. Doğanın kalbinde, özel olarak tasarlanmış minicik yaşam alanlarını eriyerek izleyeceksiniz!

Minimal yaşamayı sevenler toplansın: Tiny House Nation

Mimari ile ilgili belgeseller tiny house nation

İkinci sırada minimal yaşamayı arzulayanlar için müthiş bir seri var. Zack Giffin ve John Weisbart 5 sezon süren ve 82 bölüm yayınlanmış olan bu programda, küçük alanları ve içinde yaşayan yaratıcı insanları göstermek, ailelerin kendi mini hayallerini tasarlamalarına ve inşa etmelerine yardımcı olmak için Amerika’yı dolaşıyorlar. Uzun zamandır minimal yaşamak isteyen insanlara hayatlarını dönüştürmek için yardım ettikleri süreçleri izlerken kendi evinizde devrim yaratacak değişiklikleri de öğrenebilirsiniz. Eğer minimal yaşamla ilgileniyorsanız özenle ve sevgiyle hazırladığım “Minimal Yaşama Geçiş Rehberi” yazısına göz atmayı da unutmayın!

Dünyanın en alışılmadık evlerini görmeye hazır mısınız?: The World’s Most Extraordinary Homes

Caroline Quentin ve Piers Taylor’ın birlikte sunduğu programda, dünyanın farklı yerlerinde yer alan muazzam mimarilere sahip evler tanıtılıyor. Aklın alamayacağı yerlerde, hayallerini gerçekleştiren insanları ve sanat eserinden farksız evlerini izlemenin insanı inanılmaz gıcık ettiği konusunda sizi uyarmalıyım. (Aslında “keyif veriyor” diyecektim ama izlerken keyiften çok gıcıklık duyduğumu fark ettim. Eğer siz de benim gibi kıskançsanız izlemeyin sdlnas) 45 dakika süren her bölümde, büyümesini bir türlü durduramadığınız kıskançlık ve hayranlık karışımı o tarifsiz duyguya boğulacağınızdan şüpheniz olmasın. Dünyanın bambaşka yerlerinde, deniz kenarında, ormanın içinde, yer altında, yer üstünde birbirinden farklı ev tasarımları sizi aydınlatacak.

İç mekan tasarımları sevenleri böyle alalım: Interior Design Masters

Mimari ile ilgili belgeseller interior design masters

Interior Design Masters, aslında bir belgesel serisi değil; iç mimarlık, tasarım ve dizayn üzerine yapılan bir yarışma programı. Programda her hafta yeni bir yerin tasarımı yapılıyor. Yarışmacılar birbirinden farklı mekanları değiştirerek iç mimari alanında hünerlerini sergiliyor. Kazanan yarışmacı ise ödül olarak Londra’nın önde gelen oteliyle sözleşme imzalayarak hayatını büyük ölçüde değiştirme fırsatı buluyor. Onlar tüm bunları yaparken biz de izleyip vay canına diyoruz.

Soğandan Ananas yaratmak nedir ve nasıl yapılır?: Stay Here

Mimari ile ilgili belgeseller stay here

Stay Here programına benzer programlara aslında epey aşinayız. Bazılarımız benzer dönüşüm programlarını yabancı televizyon kanallarında, bazılarımız da memleketimizin iç mimarı Selim bey sayesinde izledik. Bu programda da diğerlerinden farklı olarak insanların Airbnb gibi bazı uygulamalarla başkalarına kiraladıkları daireleri bambaşka yerlere dönüştürerek daha fazla gelir getirecek müthiş evler yaratıyorlar.Tüm gelişmelerden anında haberdar olmak için beni sosyal medyada takip edebilirsiniz! https://instagram.com/melkeontheroad