Uyku tulumu dolgu malzemesi kaz tüyü ve sentetik karşılaştırması

Uyku tulumu dolgu malzemesi kaz tüyü ve sentetik karşılaştırması

Uyku tulumu, kamp ortamında sıcak ve rahat bir uyku çekmenin olmazsa olmazlarındandır. Görevi, bir çadırın içinde veya yıldızların altında uyurken sizi soğuktan korumak ve vücudunuzun ısısını muhafaza ederek sıcak tutmaktır. Daha kaliteli ve korunaklı bir çadıra daha fazla yatırım yapmak için bu önemli üründen tasarruf etmeyi sık sık tercih ediyoruz, ancak vücut sıcaklığını korumak için işin büyük bir kısmını uyku tulumu yapar ve uyku tulumu dolgu malzemesi de bunu belirleyen en önemli faktördür.

Nasıl ki çadır bizi yağmur ve rüzgârdan koruyorsa, kaliteli bir uyku tulumu da, kötü bir uyku, soğuk ve doğada yaşam deneyimimizin kabusa dönüşme riskine karşı korur. Daha önce “Uyku Tulumu Seçerken Dikkat Edilecekler” ve “Kış Kampları İçin Uyku Tulumu Seçimi” yazılarında uyku tulumu seçimi ile ilgili ayrıntılı bilgiler paylaşmıştım. Bu yazıda da gelen sorular üzerine uyku tulumu dolgu malzemeleriyle ilgili bilgi vermek istiyorum.

Uyku tulumu dolgu malzemesi

Dolgu, uyku tulumlarının ana malzemesidir ve iki çeşidi vardır:  Kaz tüyü ve sentetik dolgular. Peki bu iki tip dolgu malzemesi arasından hangisinin daha iyi olduğuna nasıl karar vereceğiz? Aslında buna karar vermenize hiç gerek yok çünkü bu doğru bir soru değildir. Doğru soru “Hangi uyku tulumu dolgu malzemesi sizin için daha uygundur?” sorusudur. Her zamanki gibi kamp yerinizi ve mevsimi göz önünde bulundurmak ve her iki çeşitteki dolgu malzemesinin farklı özelliklerini değerlendirmek gerekir.

Kaz tüyü dolgu malzemesi

Uyku tulumu dolgu malzemesi

Kaz tüyü outdoor ekipmanlarda sıklıkla tercih edilen bir malzemedir. Tüyün sahibi olan asıl canlıları sıcak tutmak ve korumak için özel olarak tasarlandığından çok iyi yalıtım sağlar. Kaz tüyü malzemelerin en bilinen özelliği iyi yalıtım sağlamaları, az yer kaplamaları ve hafif olmalarıdır. Kaz tüyü uyku tulumları havayı hapsederek sizin için başarılı bir yalıtım sağlar  ve hafif, sıkıştırılması kolay, uzun ömürlü ve nefes alabilen özelliktedirler. Soğuk havalar, kuru uyku alanları veya hafifliğin öncelik olduğu sırt çantalarında ağırlığı azaltmak için  tercih edilen uyku tulumu dolgu malzemesi kaz tüyüdür.

Dolum oranı, kabarma kabiliyetini ölçerek ısıtma koşullarını belirlemek için kullanılan terimdir. Örneğin, 600  fill dolum oranına sahip bir uyku tulumu, yaklaşık 28 gram kadar bir parçasında 600 metreküp boşluğu doldurduğu anlamına gelir. Birinci sınıf kaz tüyü 800 fill dolum oranına ve hatta daha yüksek potansiyele ulaşabilir. Düşük doldurma oranının avantajı, uyku tulumlarının belirli bir sıcaklık derecesini elde etmek için daha az alana ihtiyaç duymasıdır. Daha az kaz tüyü daha hafif bir uyku tulumu anlamına gelir.

Kaz tüyünün en belirgin şikayeti, ıslandığında topaklanma yapabilmesidir. Bu da yalıtım özelliklerini kaybetmesi anlamına gelmektedir. Son birkaç yıl içerisinde, suya dayanıklı bir uygulama ile mikroskobik bir seviyede işlem yapmak için tescilli teknolojiler geliştirilmiştir. Bu işlem, hafif neme karşı direnç sağlar. Bununla birlikte, suya batırıldığında veya şiddetli yağmura maruz kalırsa, işlem görmüş olsa bile ıslanır, bu nedenle kaz tüyü eşyalarınızı kuru tutmak için elinizden gelenin en iyisini yapmanız gerekir. Aksi halde malzeme özelliğini yitirebilir.

Haftalık bültene abone olarak yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Bültenden dilediğinizde ayrılabilirsiniz.

Kaz tüyünün artıları

 • Aynı orandaki sentetik yalıtımdan daha yüksek yalıtım sağlar.
 • Sırt çantanızda az yer kaplar.
 • Dayanıklıdır.

Kaz tüyünün eksileri

 • Hayvanlara ait olan tüylerin insanlar için kullanılma süreci hiç adil değildir ve çeşitli işkencelerle doludur. Kaz tüyü kullanmak bu işkenceye ortak olmak anlamına gelir. Piyasada TDS Standartları ve RDS standartlarına uygun olarak üretim yapılıyor olması kaz tüyünün masum olduğu anlamına gelmez. Kaz tüyü satın alırken bir başka canlının tüylerinin o canlı hayattayken yolunarak o malzemenin içine konulduğunu unutmayın.
 • Daha yüksek yalıtım daha fazla canlının zarar görmesi demektir. 800 ve üstü fill oranını sağlamak için göğüs bölgesinde çok az bulunan ince tüyler kullanılır. 800 fill bir ceketi doldurmak için ise yaklaşık 35 canlıdan tüy alınır.
 • Islandığında yalıtım gücünü kaybeder ve kuruması uzun zaman alır.
 • Temizlemek için özel bir bakım gerektirir.
 • Hipoalerjenik değildir.
 • Sentetikten çok daha pahalıdır.

Kaz tüyü hakkında önemli hatırlatma

Birçok insan bir malzemenin kaz tüyü olmadığı sürece iyi bir performans vermeyeceği yanılgısına kapılır. Oysa sentetik malzemeler ülkemiz şartlarında gerçekleştirilecek hobi amaçlı tüm açık hava etkinlikleri için oldukça yeterlidir. Günümüzde artık sentetik teknolojiler de ilerlediği için kaz tüyüne çok yakın yalıtım oranlarına sahip sentetik dolgulu ürünler üretilmektedir. Kişisel olarak hobi amaçlı yaptığım hiçbir etkinliğin bir canlının acı çekmesine değmeyeceğini düşündüğüm için kaz tüyü malzemeler kullanmıyorum ve hayvan dostu üretimleri tercih ediyorum.

Kaz tüyünün hayvanlara zarar vermesinin yanında hayvancılık sektörünün dünya kaynaklarının tükenmesine ve iklim krizlerine sebep olduğu genel zararlarını da “Hayvancılığın Çevreye Zararları” yazısından okuyabilirsiniz.

Sentetik dolgu malzemeleri

Uyku tulumu dolgu malzemesi

Sentetik uyku tulumları, güçlü genel performansları ve uygun fiyat etiketleri sayesinde kaz tüyüne oranla daha popüler ekipmanlardır. Tipik olarak polyesterden yapılmıştır. Sentetik dolgu çabuk kurur ve ıslakken bile yalıtkandır. Aynı zamanda kaz tüyü uyku tulumundan daha ucuzdur, dayanıklıdır ve hipoalerjeniktir.

Kamp malzemeleri satan mağazalarda kafanızı karıştıracak kadar çok sentetik dolgu malzemesine sahip uyku tulumları ile karşılaşabilirsiniz. Alışverişi kafa karıştırıcı hale getirebilecek sentetik dolgu malzemesine sahip birçok rakip marka ismi vardır. Bu aşamada sentetik uyku tulumu için uygun bir ayrım noktası bulunur. Bu da sentetik uyku tulumunda kullanılan kısa elyaf veya flament dolgu malzemesi arasında bir seçim yapmaktır.

Kısa elyaf izolasyonlarında, ısı kaybını en aza indirmek için yoğun bir şekilde paketlenmiş ince denye liflerinin kısa telleri bulunur. Bu, uyku tulumları, yumuşak ve esnek hissetmenizi, kaz tüyü uyku tulumlarına benzer olmasını sağlar ve mükemmel bir sıkıştırılabilirlik özelliği de sağlar. Bununla birlikte, flament dolgulu olanlara göre biraz daha az dayanıklıdırlar ve yalıtım açısından soğuk noktalar etrafında sirkülasyon oluştururlar.

Flament dolgu izolasyonları, yüksek, sağlam ve dayanıklı olan daha kalın bir malzemeye sahiptir. Uyku tulumunu daha sert hissedersiniz. Kısa elyaf olanlardan daha az sıkıştırılabilir olmalarına rağmen, araları daha sık olduğu için, soğuk noktalar oluşturma olasılığı daha düşüktür.

Sentetik Dolgu Malzemesinin Artıları

 • Hayvanlar zarar görmez.
 • Suya dayanıklıdır ve ıslakken bile yalıtmaya devam eder.
 • Hipoalerjeniktir.
 • Kaz tüyüne göre çok daha ucuzdur.

Sentetik Dolgu Malzemesinin Eksileri

 • Kaz tüyüne göre daha ağırdır.
 • Aynı oranda kaz tüyüne göre sıcaklığı daha azdır.

Nereye gideceğinizi, yapacağınız faaliyetin bir başka canlının acı çekmesine değip değmeyeceğini, ne kadar ağırlık taşımak istediğinizi, karşılaşabileceğiniz hava koşullarını ve ne kadar para harcamak istediğinizi düşünün. Ancak, en önemlisi, sizin için doğru uyku tulumunu bulduğunuzda, doğaya çıkın ve eğlenin!

Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar