Vizesiz Orta Asya Ülkeleri

Vizesiz Orta Asya Ülkeleri

Seyahat ederken en büyük endişeler ve masraf kalemleri genelde vize ile ilgili oluyor. İşte bu nedenle sizi vize alma derdinden kurtaracak, ekstra masraflar yaratmayacak vizesiz Orta Asya ülkeleri ile buluşturmak istedim. Eşsiz doğayalarıyla ve Türk kültürünü yansıtan değerleriyle vize almaya gerek kalmadan ziyaret edebileceğiniz vizesiz orta asya ülkeleri daha önce görmediğiniz pek çok farklı deneyimi yaşamanıza olanak sağlayacak.

Vizesiz Orta Asya Ülkeleri

Kazakistan

Türk ve Müslüman ülkelerin en büyüğü olan Kazakistan, yer altı kaynaklarının çeşitliliği ve zenginliği ile ünlü olmasının yanı sıra kültürü, tabiatı ve insanları ile son derece farklı bir coğrafya. Kazakistan’ın Özellikle Türk kültürünün gelişimini merak edenlerin ve Türk tarihini incelemek isteyenlerin rotasında mutlaka bulunması gerekiyor. Kazakistan’da 30 güne kadarki seyahatleriniz için vizeye gerek yok.

Kırgızistan

Kırgızistan sıcak kanlı insanları ve farklı ama bir o kadar da benzer kültürü ile vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkelerden biri. Dış İşleri Bakanlığı’nın sayfasında Türkiye ile Kırgızistan arasında 26 Nisan 2011 tarihinde Ankara’da imzalanan “Vize Muafiyeti Anlaşması” ile turistik amaçlı ziyaretlere “sınırsız vize muafiyeti” getirildiği ancak gerekli hukuki prosedürlerin tamamlanmaması nedeniyle söz konusu anlaşmanın henüz yürürlüğe girmediği belirtiliyor. Yani bu da şu demek oluyor; mevcut durumda Kırgızistan’a yapacağınız ziyaretler için 30 gün vize muafiyetinden faydalanabilirsiniz.

Moğolistan

Moğolistan dünyanın metrekare başına en az insan düşen ülkesi olmasıyla bilinir. Hatta bu yüzden ismi zamanında oldukça komik haberlerle yan yana gelmişti. Belki hatırlayanlarınız vardır. Vizesiz orta Asya ülkeleri arasında en az nüfus yoğunluğuna sahip olan Moğolistan’da 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirsiniz. Söz konusu Moğolistan olunca akla ilk gelen şeylerden biri de Orhun Kitabeleridir. Türk Edebiyatı ile ilgili derslerde ismini sıklıkla duyduğunuz Orhun Yazıtları’nı Moğolistan’da dünya gözüyle görebilirsiniz.

Özbekistan

Orta Asya’nın en büyük başkentine ev sahipliği yapan Özbekistan, Şubat 2018’den beri Türk vatandaşları için 30 günlük seyahatlerde vize muafiyeti uyguluyor. Türk kültürüne ev sahipliği yapan ve dönem ticaretine büyük ölçüde katkısı olan bu ülkeyi gezerken alışık olduğunuz sahnelerin yanı sıra hiç şahit olmadığınız farklılıkları da deneyimleyebilirsiniz. Dünya mirasları listesinde yer alan ve dünyanın en eski medeniyetlerinden biri olarak kabul edilen Semerkand Özbekistan seyahatinde atlanmaması gereken yerlerden sadece biri.


Covid-19 sırasında güvenli seyahat etmenize yardımcı olacak uzman önerileri için buraya tıklayın.


Diğer Yazılar

Vize istemeyen Afrika ülkeleri için tıklayın.

Vize olmadan gidilebilen Asya ülkeleri için tıklayın.

Vizesiz Balkan ülkeleri için tıklayın.

Vizesiz Güney Amerika ülkeleri için tıklayın.

Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler için tıklayın.

Türkler için vize istemeyen ülkeler listesi için tıklayın.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar