Vizesiz Güney Amerika Ülkeleri

Vizesiz Güney Amerika Ülkeleri

Harika manzaraları olan ve birbirinden özel gösterişli festivallere ev sahipliği yapan vizesiz Güney Amerika ülkeleri hiç şüphesiz ki tatil planlarınızı renklendirebilir. Gitmeyi çok istediğim ancak uçak korkum yüzünden henüz o kadar uzun uçuş yapmayı gözümün yemediği vizesiz Güney Amerika ülkeleri arasında en dikkat çeken ülkeler; Brezilya, Arjantin, Ekvador, Bolivya, Kolombiya, Nikaragua, Venezuela şeklindedir.

Vizesiz Güney Amerika Ülkeleri

Brezilya

Türkiye ile Brezilya arasında 2001 yılında imzalanan anlaşma gereği, iki ülke arasında vizesiz giriş çıkış yapılmaktadır. Tatil planınızı, Brezilya da şubat ayında gerçekleşen Rio Karnavalına katılmak için planlayabilir ve güzel plajlarını ziyaret edebilirsiniz. Futbol dünyasında da adını sıkça duyduğumuz Brezilya’da 90 gün vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Arjantin

Türk vatandaşları için 90 gün vize muafiyeti tanıyan renkli Latin Amerika ülkelerinden biri olan Arjantin; tarihi meydanları, büyük bahçeleri, uzun plajları ile doğal güzelliklere sahip bir ülkedir. Uzun plajlarının büyülü güzelliğinin yanı sıra, buzullarla çevrili kasabalarını da ziyaret edebilirsiniz.

Ekvador

Vizesiz Güney Amerika ülkeleri listesinde yer alan Ekvador, Güney Amerika’nın ikinci petrol ihracatçısı olan ülkesidir. 90 gün vize muafiyeti olan ülke ayrıca; kakao ve muz gibi tarım ürünlerinin üretimlerinde üst sıralarda yer alır. Sadece iki mevsimin yaşandığı ülke, fantastik bir dünyaya sahiptir. Eksantrik doğal köy hayatını ve büyük şehirlerinde bulunan renkli pazarlarını ziyaret edebilirsiniz. And dağlarının esintisi ve Amazon Havzası’nda bulunan tropikal ormanlarının eşsiz güzelliği ile doğanın farklı dünyasını hissedeceksiniz.

Ekvator, sismik hareketliliğin yoğun olduğu, bu çerçevede deprem, volkanik patlama ve tsunami riskinin bulunduğu bir bölgede yer aldığı için Ekvator’u ziyaret etmeden önce hava durumunu önceden kontrol etmenizde fayda vardır.

Bolivya

Geleneklerine sahip çıkan Bolivya, dünyanın en yüksek ülkelerinden biri olma özelliğine sahiptir. Vizesiz Güney Amerika ülkeleri listesinde bulunan, 90 gün vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkelerden biridir. Kültürel değerlerine önem veren Bolivya’nın, el değmemiş doğal güzellikleri vardır. Yüksek dağları, dar geçitleri ve uçurumları ile Bolivya, macera severler için enteresan ve hoş bir tatil planı olacaktır. Sosyal medyada sıklıkla gördüğümüz, dünyanın en büyük tuz gölü olan Salar de Uyuni de Bolivya’da yer almaktadır.

Bolivya’nın bazı bölgelerinde Ocak ve Şubat aylarında yaşanan yoğun yağış ve sel felaketlerinin ardından oluşan sıcak ve nemli havanın etkisiyle “dengue” adıyla anılan salgın sıtma türü hastalıklara rastlanabilmektedir. Bu bölgelere seyahat etmeden önce aşı ve sağlık önlemlerinizi almayı unutmayın.

Kolombiya

İsmini, Kristof Kolomb’dan alan Kolombiya, Ekvatora komşu olan bir ülkedir.  Başkenti Bogota, kıtanın en çok insan kaçırma olayına tanıklık ettiği için, kötü bir üne sahiptir. Yaşanan olaylar nedeni ile kimi zaman, turistik açıdan güven teşkil etmese de, Vizesiz Güney Amerika ülkeleri arasında görülmesi gereken yerlerden biri olarak yerini alır. Kolombiya’da 90 gün vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Venezuela

And zirveleri, Karayip kıyılarındaki plajları, ve piranaları ile dikkat çeken Venezuela’da 90 gün vizesiz seyahat edebilirsiniz. Sulak alanlara sahip olan bölgenin, iç taraflarında ise kum tepeleri vardır. Venezuela’da tropikal iklim görülür. Doğanın eşsiz güzelliğini, fazlasıyla hissedebileceğiniz yerlerden biridir. Venezuela’da son dönemde yaşanan ekonomik kriz ve suç oranında görülen artış nedeniyle kent merkezleri dışındaki bölgelere gidilmemesi tavsiye edilmektedir.


Covid-19 sırasında güvenli seyahat etmenize yardımcı olacak uzman önerileri için buraya tıklayın.


Diğer Yazılar

Vizesiz Afrika ülkeleri için tıklayın.

Vizesiz Asya ülkeleri için tıklayın.

Vizesiz Orta Asya ülkeleri için tıklayın.

Vizesiz Balkan ülkeleri için tıklayın.

Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler için tıklayın.

Türkler için vize istemeyen ülkeler listesi için tıklayın.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar