Vizesiz Afrika Ülkeleri

Vizesiz Afrika Ülkeleri

Afrika kıtası, keşfedilmemiş doğası ve çoğumuzun yalnızca televizyonlarda ve kitaplarda gördüğü, şanslı olanların da safari turlara katılarak hayran kaldığı yabani yaşam alanları ile bambaşka bir dünyayı bizlere sunuyor. Uzun yıllar boyunca çeşitli devletlerin sömürgesi altında kalan Afrika, günümüzde de bu sömürgeci zihniyetten tam anlamıyla sıyrılabilmiş değil. Hala bir yandan kaynakları sömürülürken bir yandan da özellikle dini faaliyetlerle ve medeniyet götürme adı altında yapılan çalışmalarla birçok devletin kapital planlarına alet ediliyor. Bizim konumuz vizesiz Afrika ülkeleri olduğu için bu kısmı kısa kesiyorum.

Aslında her ne kadar Afrika kıtasında vizesiz gidilen ülke sayısı oldukça az da olsa birçok ülkeye kapıda vize alarak girmek mümkün. Ama biz bu yazıda vizesiz girilen ülkelerden bahsedeceğiz. Vizesiz Afrika ülkeleri arasında yer alan bazı ülkeler; Botswana, Fas, Güney Afrika Cumhuriyeti, Kenya, Libya şeklindedir.

Vizesiz Afrika Ülkeleri ‘nde Ufak Bir Gezinti

Botswana

Botswana, Okavango Deltası ve Kalahari Çölü gibi nimetleri barındırıyor olması dolayısıyla Afrika’nın en iyi safari destinasyonlarından biri olarak görülen bir Güney Afrika ülkesi. Aynı zamanda Afrika ülkeleri arasında, demokrasinin en gelişmiş olduğu ülke olarak da biliniyor. En önemli gelir kaynaklarından biri turizm olan ülkede 90 gün vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Swaziland

Hayır yanlış okumadınız. Switzerland değil Swaziland. Dünyada monarşinin son örneklerinden biri olan ülkenin başkanı da isimlerinin İsviçre ile karıştırılmasından şikayetçi. Siz bu ülkenin adını daha önce duymamış olabilirsiniz. Türk vatandaşlarından 30 güne kadar olan seyahatlerinde vize istemeyen ülkelerden biri olan Swaziland’da bulunmayı çok tercih eder misiniz bilmiyorum zira bu ülke dünyada aids hastalığının en yaygın görüldüğü ülke olarak biliniyor. Öte yandan yabancı kaynaklarda oldukça renkli olduğu görünen bir coğrafyaya da sahip. Seçim sizin.

Fas

Köklü bir tarihe ev sahipliği yapan Fas, çok şükür ki Vizesiz Afrika ülkeleri arasında yer alıyor, biz de bu güzel coğrafyadan mahrum kalmıyoruz. Her ne kadar 2018 yılında adını çok da iç açıcı olmayan, 2 turist kadının öldürüldüğü bir haberle duyurmuş olsa da Fas’ı merak edenlerin sayısı hala oldukça fazla. Fas; Atlantik Okyanusu’ndan, Cebelitarık Boğazı’na ve Akdeniz’e kadar uzanan bir konuma sahip olması nedeniyle oldukça ilginç bir coğrafi yapıya sahip. Fazlasıyla ziyaret edilen şehirleri arasında, en başta Marakeş ve Kazablanka yer alıyor. Roma ve Fenikelilerin mimari etkisinin görüldüğü Fas; coğrafi konumu nedeniyle uzun yıllar Portekiz, İspanya ve Fransa’nın etkisinde de kalmış. Vahaları, çölleri, Atlantik, Akdeniz kıyıları ve egzotik doğası ile turizm açısından oldukça dikkat çeken bu ülkede 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Güney Afrika Cumhuriyeti

30 gün vizesiz seyahat edebileceğiniz kıtanın en güneyinde yer alan ülke, Afrika kıtasının en gelişmiş ülkesidir. Herhalde Güney Afrika Cumhuriyeti ile ilgili en çok kafa karıştıran şeylerden biri ülkenin başkentleridir. Çünkü ülkenin Pretoria, Cape Town ve Bloemfontein olmak üzere tam üç başkenti vardır. Dünya ticaret yolunun değişmesinde etkin bir rol oynanan Ümit Burnu, Amathole Dağları, Ulusal parkı ve Vahşi sahil gibi yerleri turistlerin ilgi odağıdır. Bitki örtüsü çeşitliliği bakımından da oldukça önemli bir bölgedir.

Libya

Vizesiz Afrika ülkeleri arasında yer alan ve vizesiz 90 gün seyahate izin veren Libya, köklü bir tarihe sahiptir. Afrika’nın en fazla yer altı kaynağına sahip ülkede, ne yazıktır ki nüfusun büyük çoğunluğu sokakta yaşar. Başkenti Trablus, genel olarak ziyaret edilen şehridir. Trablus’ta, Türk etkilerini görmek isterseniz Eski Türk Çarşısını, Saat Kulesini ve Turgut Külliyesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Bingazi şehri ve Gıdamış Çölü de ilgi çeken bölgeleridir. Bunun yanında 2011 yılında adını siyasi ayaklanmalarla ve çatışmalara duyuran ülke Amerika Birleşik Devletlerinin vatandaşlarına seyahat güvenliği ile ilgili sunduğu listede güvenlik nedeniyle ziyaret edilmesi önerilmeyen ülkeler arasındadır. Hemen bu arada Türkiye’nin aynı listede ‘ziyaret edilmesi önerilmeyen ülkeler’ sıralamasından bir önceki sırada yer alan ‘seyahat etme fikrini tekrar gözden geçirin’ seviyesinde yer aldığını belirtmiş olayım.

Mauritius

Hint Okyanusu’nun orta yerinde minicik bir ada ülkesi olan Mauritius. Açıkçası ben bu ülkenin varlığını Hindistan’da tanıştığım Mauritiuslu bir arkadaşım sayesinde öğrenmiştim. O zamana kadar adını bile duymadığım bu ülkeye 90 gün vizesiz seyahat edebileceğimi de az önce öğrendim. Özellikle yaz tatilleri için sıklıkla tercih edilen bu ülke için küçük bir Hindistan dersek çok da abartmış olmayız sanırım. Zira Hintler ülke nüfusunun büyük bir kısmını oluşturuyorlar. Geri kalan kesimin de büyük bir kısmını Afrika ve Çin asıllı nüfus oluşturuyor.

Seyşel Adaları

Adını söylemenin oldukça zor olduğu bu ülkede seyahat etmek o kadar da zor değil. Zira kendileri 90 gün vizesiz seyahate izin veriyorlar. Bu ülkeyi gördüğünüzde tanrının cennetten bir parça koparıp bizi özendirmek için dünyaya attığını düşünebilirsiniz. Çünkü gerçekten özellikle bizler için görmeye alışık olmadığımız birden fazla huzur parçasını bir arada barındırıyor. Siz yine de çok heveslemeyin çünkü Istanbul’dan 8 saatlik bir uçuş ile direkt ulaşılabilen ülkeye tek yön uçuş bedeli yaklaşık 4.000 lira.

Tunus, Vizesiz

90 gün vizesiz seyahat etmenin mümkün olduğu Akdeniz kıyı ülkelerinden biri olan Tunus’un büyük bir kısmı Sahra Çölü ile kaplıdır. 2015’te ülkede gerçekleşen terörist faaliyetleri nedeniyle birçok ülke Tunus’a olan uçuşlarını durdurmuştu. Ancak şu an Tunus’un dikkatli olunduğu sürece seyahat edilebileceği düşünülüyor. Özellikle Cezayir ve Libya sınırından uzak durmak ülkeye gideceklere verilen tavsiyeler arasında.


Covid-19 sırasında güvenli seyahat etmenize yardımcı olacak uzman önerileri için buraya tıklayın.


Diğer Yazılar

Vizesiz Asya ülkeleri için tıklayın.

Vize istemeyen Orta Asya ülkeleri için tıklayın.

Vizesiz Balkan ülkeleri için tıklayın.

Vizesiz Güney Amerika ülkeleri için tıklayın.

Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler için tıklayın.

Türkler için vize istemeyen ülkeler listesi için tıklayın.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar