Asya’da Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler

Asya’da Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler

Bildiğiniz gibi Asya, farklı kültürel yapısı ile oldukça dikkat çeken bir coğrafya. Neredeyse bütün Asya ülkeleri batı dünyasında olmayan, görmeye alışık olmadığımız kültürel, dini ve sosyal bir yapılara sahip. Bu güzelliğin yanında vize istemeyen ülkelerinin fazla olması sayesinde, pasaportunuzla kolaylıkla seyahat edebilirsiniz. Asya’da vizesiz gidilebilecek ülkeler ‘in hepsi olmasa da birçoğunun ucuz olması da bu ülkeleri seyahat etmeyi neredeyse farz haline getiren bir diğer unsur. Bu coğrafyaya yapılacak seyahatler için en fazla zorlanacağınız maddiyat kalemleri arasında belki de sadece uçak biletleri geliyor. Onu da hallettikten sonra sadece pasaportla ver elini seyahat.

Asya’da Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler

İran

Sadece pasaporortunuzla giriş yaparak vizesiz 90 gün seyahat imkanı sunan İran, her ne kadar ABD seyahat önerileri arasında gidilmemesi gereken ülkeler listesinde yer alsa da, keyifle seyahat edebileceğiniz muazzam bir ülke. İran’da geçirdiğim 3 ay boyunca insanların yoğun ilgisi ve sıcak kanlılığı sayesinde evimde gibi hissetmiş, kültürel yapısı dolayısıyla hiç yabancılık çekmemiştim. Üstelik İran sanıldığı gibi insanların yobaz ve gerici olduğu bir coğrafya olmaktan oldukça uzak. İran halkı, yaşamı, islam cumhuriyeti ve turistlere karşı yaklaşımları hakkında daha fazla şey öğrenmek isterseniz İran ‘da geçirdiğim üç ay sonunda hazırladığım İran’a gidecekler için tüyolar yazısına göz atabilirsiniz.

Japonya

Kendine özgü kültürel zenginliği ve düzenli yapısı ile medeniyetin saygı çerçevesinde sergilendiği Japonya, 3 ay vizesiz seyahat hakkı vermektedir. Nüfus yoğunluğuna rağmen, kuralların doğru bir şekilde işlediği bir ülke olduğunu sosyal medyada çoğu zaman ülkemizin büyük şehirlerinde yaşayan insanları özendirecek cinsteki videolarıyla görüyoruz. Japonya; tarihin, teknolojinin, farklı yemek kültürlerinin ve geleneksel kültürleri ile modern kültürlerinin iç içe geçtiği bir ülke olmasının yanı sıra aynı zamanda oldukça pahalı bir ülke olmasıyla da biliniyor. Japonya’ya yapılan seyahatlerin özellikle o müthiş fotoğraflara konu olan Sakura ağaçlarının çiçek açmaya başladığı Nisan ayından itibaren yapılması ise en büyük tavsiyelerden biri.

Güney Kore

Kore, İkinci Dünya Savaşı sırasında güney ve kuzey Kore olmak üzere ikiye ayrıldı biliyorsunuz. Korelilerin Kore savaşı esnasında, Türkler onlara destek olduğu için Türklere karşı sevgi duydukları su götürmez bir gerçek. Zaten Koreliler dışarıdan bakıldığında genel olarak kimseyle derdi olmayan tatlı mı tatlı insanlar. Güzel insanlarının ve doğal güzelliklerinin yanında Kore’de cilt ve tırnak bakımının çok moda olduğunu, bu ülkenin cicili bicişli şeylerin kaynağı olduğunu da hemen ekleyeyim. Bu güzel ülkede 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Maldivler

Herhalde maldivleri duymayanınız yoktur. Her klip çekiminin, her balayının bir şekilde uzandığı kilit nokta olan ve vizesiz gidilebilecek ülkeler arasında yer alan Maldivler, dünyada en çok bilinen turistik yerlerden biridir. Turizm açısından büyük önem taşıyan ülkenin, küresel ısınma nedeniyle gelecek yüzyılda yok olacağı iddia ediliyor. Bu arada Maldivler denildiğinde aklınızda tek bir kara parçası canlanmasın. Maldivler, Hint Okyanusu’nda bin iki yüzü aşan adadan oluşuyor. Başkenti Male olan ülkede ulaşım takdir edersiniz ki deniz yolu ile sağlanyor. Tropikal bitki örtüsü, bembeyaz kumsalları ve turkuaz denizi ile hiçbir yerde göremeyeceğiniz doğa güzelliklerine sahip bu ülkede 30 gün vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Endonezya

İlginçtir ama Endonezya, dünyanın en kalabalık nüfusu sıralamasında 4. sırada yer alan, müslüman nüfusunun ise dünyada en fazla olduğu ülkedir. Yine bir ada ülkesi olan Endonezya’nın, irili ufaklı 17 bin 508 adadan meydana geldiği söylenmektedir. Bu kadar adayı nasıl saymışlar bilmiyorum ama Endonezya, popüler turizm adası Bali ile de ünlüdür. Asya’da vizesiz gidilebilecek ülkeler arasında yer alan Endonezya’yı, sadece pasaportunuz ile vizesiz 30 gün ziyaret edebilirsiniz. 

Tayland

Tayland, devamlı gülen insanları, otobüs kullanan, yol kenarında su borusu döşeyen kısaca erkeklerle eşit iş paylaşımı yapan kadınları, güzellik merkezlerinde çalışan trans bireyleri, tropikal adaları, dünyaca ünlü masajları ve Budist tapınakları ile oldukça ilginç güzelliklere ev sahipliği yapan muazzam bir ülke. Başkenti Bangkok; lüks otelleri, alışveriş merkezleri, gökdelenleri ve egzotik havası ile en çok ilgi gören şehir olsa da Phuket adası, doğal güzellikleri, masaj salonları ve gece hayatı ile gördüğü ilgi ile Bangkok’u solluyor gibi. Vizesiz Asya Ülkeleri listesindeki Tayland’ta vize almadan 30 gün seyahat edebilir, vizeniz bitince vizesiz bir başka ülke olan Malezya’ya geçerek vizenizi 2 ay daha uzatabilirsiniz. doğa güzelliklerinin büyüleyici yapısı ile görmeniz gereken yerlerden biridir. Tayland ve Tayland’ta çalışmak hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Tayland’a gidecekler için tüyolar yazısını okuyabilirsiniz.

Malezya

Asya kıtasında yaptığınız seyahat rotasında mutlaka olması gereken ülkelerden biri de Malezya. Oldukça ekonomik seyahatlere elverişli olan ülkede vizesiz 90 gün bulunabilirsiniz. Malezya’nın yemyeşil bir ülke olmasının yanı sıra insanlarının sıcak kanlılığı da bu ülkeyi seyahat listenize almanız için sayılabilecek makul nedenlerden biri.

Singapur

Dünyanın en refah ve en güvenli ülkelerinden biri olarak kabul edilen Singapur, Asya’da vizesiz gidilebilecek ülkeler listesinde bulunan diğer ülkelere nazaran hiç ekonomik olmamasıyla ünlüdür. 30 gün vizesiz seyahate izin veren Singapur’un refah seviyesinin yüksek olmasının yanında getirdiği bazı şeyler de var tabii. Onlar da Singapur’un yasakları. Singapur’da kuşlara yem vermenin, sakız çiğnemenin, bağırmanın ve korna çalmak yasak olduğu söyleniyor. Singapur’a gittiğinizde son derece gelişmiş, pahalı ve temiz bir ülkeye gittiğinizi unutmayın.

Filipinler

Filipinler de aynı coğrafyadaki diğer ada ülkelerine benzer bir kadere sahip. Yaklaşık 7,500’den fazla adadan oluşan bu ülkede çok sayıda doğal afet ve ekstrem hava olayına şahit olabilirsiniz. Özellikle haziran ve eylül ayları tayfun dönemi olduğundan bu aylarda bu hava olaylarına şahit olma ihtimalinizin daha fazla olduğu söylenebilir. Filipinleri, Aralık ve ocak aylarında en makul sıcaklık seviyeleri yaşandığı için bu aylarda ziyaret etmeniz 30 gün vizesiz seyahatiniz için en doğru seçim olabilir.

Hong Kong

Asya’nın en büyük endüstri limanlarından ve ticaret merkezlerinden biri olan Hong Kong özerk bölgesi Türk vatandaşları için 90 güne kadar vize muafiyeti uygulamaktadır. Her ne kadar Çin yönetiminde olsa da son derece modern ve farklı bir atmosfere ev sahipliği yaptığı söylenmektedir.


Covid-19 sırasında güvenli seyahat etmenize yardımcı olacak uzman önerileri için buraya tıklayın.


Diğer Yazılar

Vizesiz Afrika ülkeleri için tıklayın.

Vize istemeyen Orta Asya ülkeleri için tıklayın.

Vizesiz Balkan ülkeleri için tıklayın.

Vizesiz Güney Amerika ülkeleri için tıklayın.

Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler için tıklayın.

Türkler için vize istemeyen ülkeler listesi için tıklayın.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar