İlk Defa Kamp Yapacakların Bilmesi Gerekenler

İlk Defa Kamp Yapacakların Bilmesi Gerekenler

Çadır konaklamaları konfor alanınızın kısıtlandığı konaklama biçimlerinden biri.  Kamp yapanlar için son derece sıradan görünen şeyler bile daha önce kamp yapmamış olanlar için kocaman dağlar gibi görünebiliyor. Bu haliyle çok fazla soruyu da beraberinde getiriyor. Kafalardaki soru işaretlerinden yola çıkarak, özellikle ilk defa kamp yapacakların bilmesi gerekenler hakkında bazı ayrıntıları yazmak istedim.

Instagram’da bir anket yapıp kamp yapmak isteyenleri en çok tedirgin eden şeyler nelermiş onu öğrendim. Ankete katılan 400’den fazla arkadaşımın cevaplarına göre kamp yaparken en çok tuvalet ve duş ihtiyacının nasıl giderileceğinin kestirilememesi kafalarda soru işareti yaratıyor. İnsanların kamp yapma kararını etkileyen ikinci etken ise kamp yapacak kafa dengi bir arkadaş bulamamaları. Son olarak özellikle kadınların muzdarip olduğu bir dert de ailelerinin bu işe sıcak bakmaması. Tüm bunlardan yola çıkarak ilk defa kamp yapacakların bilmesi gerekenler hakkında birkaç şey aktarmaya çalıştım.

Kamp malzemelerinizi aldınız mı?

İlk defa kamp yapacak olanlar genelde kamplarda doğru ekipmanı kullanmanın ne kadar önemli olduğunun farkında olmazlar. Ekipmanın önemini genelde ‘ucuz olsun da nasıl olursa olsun’ diye düşünerek aldıkları ekipmanların içinde donduklarında anlarlar. O yüzden siz siz olun yanınıza doğru malzemeyi aldığınızdan emin olun. Kamplarda yanınızda olması gereken malzemeler için bu Kamplarda yanınızda olması gereken ekipmanlar” yazısına göz atabilirsiniz.

Wc duş işi kafanızı mı kurcalıyor?

Hadi duş almak neyse de hayatında daha önce kamp yapmamış olanların aklını en çok kurcalayan sorulardan biri tuvaletlerini nereye yapacakları. Eğer bir camping alanına veya mesire yerine gidiyorsanız bu gibi yerlerde tuvalet ihtiyacınızı giderebileceğiniz umumi tuvaletler bulunur. Ancak böyle bir yere değil de doğrudan doğanın bağrına gidiyorsanız iş değişir tabii. Böyle yerlerde tuvaletimizi en basit anlatımla müsait bir yere yapıyoruz. Özellikle kalabalık ve deneyimli. olanların yaptığı kamplarda belli tuvalet kuralları uygulanır. Tuvalet bölgeleri önceden belirlenir. Ancak herkes aynı yerde tuvaletini yapmaz. Ve tuvalet ihtiyacı giderilirken belli kurallar çerçevesinde giderilir. Doğada tuvaletin kuralı mı olur canım demeyin. Bu tuvalet kuralları hem vahşi dostlarımızı kamp alanından uzak tutmak için hem de doğayı korumak için son derece önemli.

Eğer çok terleyen ve ter kokusu rahatsızlık yaratan biri değilseniz 2-3 günlük kısa kamplarda çok fazla duş ihtiyacı hissetmeyeceksiniz. Ancak kamp süresi uzadıkça duş ihtiyacının doğması da kaçınılmaz. Eğer bir camping alanına gidiyorsanız bu gibi yerlerde duş alabileceğiniz imkanlar bulunur. Böyle bir yerde değilseniz de duş almak için yine birkaç imkan mevcut. Terlemenin daha sık görüldüğü yaz aylarında duş işi çok kolay. Denize girebilir, nehirde yıkanabilir veya direk 1 kova suyu başınızdan aşağı boca edebilirsiniz. Biraz daha lükse düşkünseniz yüksek bir yere asarak kullanabileceğiniz 5-20 litre arasında hacime sahip duş torbalarından edinebilirsiniz. Soğuk suyla duş alamam diyenler için bu torbaların solar panelli olanları da var. Ya ben torba falan anlamam, yüksek bir yere asmakla da uğraşamam diyenler için bir bidonun içine yerleştirebileceğiniz elektronik duş aparatları da mevcut. Bu duş aparatları sayesinde su bulabildiğiniz her yerde evinizdeki gibi rahat rahat duş alabilirsiniz.

Kullanacağınız her türlü sabun, şampuan gibi ürünün doğada çözünebildiğinden emin olun. Böylece huzur bulduğumuz doğayı koruyabiliriz. Doğada tuvalet ve duş mahremiyeti için bu yazının sonunda görsellerine yer verdiğim aparatlara göz atabilirsiniz.

Yaban hayvanları sizi endişelendiriyor mu?

Çok ekstrem durumlar gerçekleşmediği sürece vahşi hayvanlar size saldırmaz. Hatta bırakın saldırmayı yanınıza bile uğramazlar. Kamplarda vahşi hayvanlarla karşılaşma ihtimaliniz oldukça düşüktür. Yine de ben tırsıyorum derseniz kamplarda vahşi hayvanlar hakkında ayrıntılı bilgi için buraya tıklayıp yazıyı okuyabilirsiniz.

Kamp arkadaşı bulmak zor mu?

Birçok insan kamp yapmaktan korkmasa da kamp yapacak arkadaş bulamadıkları için kamp yapmaktan çekiniyorlar. Kamp yapmak için arkadaş şart olmasa da tek başına kamp yapmak her zaman ideal olmayabilir. Hele ki bir de ilk defa kamp yapacaksanız. İlerleyen zamanlarda ister tek başınıza ister kalabalık gruplarla kamp yapmak tamamen size kalmış ama bana sorarsanız ilk kampınızı tercihen bu işten anlayan arkadaşlarla yapmanız daha iyi olacaktır. Böylece hem kendinizi daha güvende hissedersiniz hem de deneyimli arkadaşlarınızı gözlemleme şansınız olabilir.

Başlangıç için sosyal medyada kamp topluluklarına üye olarak toplu kamplara katılmak gayet iyi bir fikir. Bunun yanında kamp yapan büyük hesapları takip edip onların düzenledikleri kamplara katılabilir, deneyimlerinden faydalanabilirsiniz. Bu gruplarda edindiğiniz dostlarla farklı kamp aktiviteleri yapabilirsiniz.

Aileler çocuklarının emniyette olduklarından emin olmak isteyen toplumun en küçük birimidir. Dolayısıyla tedirgin olacakları durumlardan uzak tutmak isterler. Ve nedense kamp yapmak da aileler için tedirgin edici sayılabilecek aktivitelerden biridir. Aileleriniz çevrelerinde kamp yapan insanları sık sık görmedikleri için kamp yapmanın çok saçma olduğunu ve kimsenin kamp yapmadığını düşünüyor ve böyle ekstrem(!) istekleriniz olduğu için şaşırıyor olabilir. Bu noktada devreye siz giriyorsunuz. Önce ailenize kamp yapmanın özellikle günümüzde sıklıkla gerçekleştirilen, keyifli bir aktivite olduğunu anlatmalısınız. Sonra da ebeveynlerin kafasında yankılanan “Evladım orada ne yiyecek, nerede kalacak, üşür mü, ya biri bir şey yaparsa, ya hayvan saldırırsa?” gibi sorulara cevap vermeniz gerekiyor. Bunları sakince açıkladıktan sonra çevrenizde kamp yapan insanların çektiği videoları izletmenin de faydası olabilir. Hatta mümkünse ailenizle bir kampa katılabilirsiniz. Tüm bunlar ailelerinizin kafasındaki soru işaretlerini giderecektir

Kamp korkularınız mı var?

Bunların hiç birini kafaya takmıyor ama başka şeylerden korkuyor olabilirsiniz. Instagramda yaptığım anketlerden yola çıkarak bir ‘sıkça korkulanlar’ listesi hazırladım ve insanların korktuğu şeylere cevap vermeye çalıştım. Belki sizin de korktuğunuz bir şey o listede yer alıyordur. Yazıya ulaşmak için bu linki ziyaret edebilirsiniz.


Faydalı olabilecek diğer yazılar


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

2 Yorum

 • Berat
  11 Ekim 2018, 22:34

  Çok akıcı ve anlaşılır bir üslupla anlatmışsınız. Teşekkürler.

  CEVAPLA
 • Victorinox Çakı
  31 Ekim 2021, 00:52

  Kampa can atan çakı gibi bir arkadaş bir de. Gönülsüz gelen, bir denesin diye götürülen arkadaş eziyet olur. Burun kıvırır, erken dönmek ister. Can atmadıktan sonra kardeş bile eziyet olur kampta 🙂

  CEVAPLA

Yeni Yazılar