iran’da Görülmesi Gereken Yapılar

iran’da Görülmesi Gereken Yapılar

Dünya medyasında kötü ününün yanından bile geçmeyen muazzam bir güzelliğe sahip olan İran’a gidip gitmemeye karar veremiyorsanız bugüne kadar duyduğunuz her şeyi bir kenara bırakın. Siyasi rejimi yüzünden akıllarda çok fazla soru işareti doğuruyor olabilir ama siyasi rejim ile orada yaşayan insanlar arasında dağlar kadar fark olduğunu ancak İran’ı ziyaret ettiğinizde anlayabilirsiniz. İran insanlarıyla olduğu kadar mimari yapısıyla ve gelenekleriyle de sizi kendine hayran bırakacak. Eğer bu kısacık bilgi sizi İran’a seyahat etme konusunda ikna ettiyse İran’a giderken dikkat edilecekler yazısına göz attıktan sonra iran’da görülmesi gereken yapılar yazısını okuyarak seyahat rotanızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

İran’da Görülmesi Gereken Yapılar

Şah Gölü (El Gölü), Tebriz

Şah Gölü, etrafında kafeler ve abur cubur satıcılarıyla dolu büyük bir parkın içinde yer alıyor. İran devriminden önce Şah’a ait bir ev olarak kullanılan bina ve gölün ismi devrimden sonra halkın gölü anlamına gelen El Gölü olarak değiştirilmiş. Aynı zamanda ilk inşaasından sonra tek katlı olan bu bina devrimden sonra ikinci katı yapılarak şu anki haline gelmiş. Park özellikle akşamları müthiş bir görüntü sunuyor. Tebriz’de gezilecek yerler, yapılacaklar ve yaşam hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz Tebriz Gezi Rehberi yazsına göz atabilirsiniz.

Iran'da görülmesi gereken yapılar

Şah Gölü, Tebriz

Eynali Tepesi, Tebriz

Eynali Tepesi, Tebriz manzarasını ayaklarınızın altına seren harika bir manzaraya sahip. Tebriz’in merkezine çok yakın olan bu tepeye gitmek için toplu taşıma var mı bilmiyorum. Ben arkadaşımın kişisel aracıyla gitmiştim. Araçların bırakıldığı yerden tepeye teleferiklerle çıkılabiliyor. 2017’de teleferik ücreti çift yön, kişi başı 9.000 Tümendi. Teleferik seferleri kışın akşam 8’de sona eriyor. Tepeye biraz daha efor sarfedecek çıkmak isteyenler için alternatif bir trekking rotası daha var. Kayaların arasından uzanan yürüyüş parkurundan, özel bir ekipmana gerek olmadan yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüşle tepeye çıkabilirsiniz. Bunun dışında macera sevmeyenler için daha düz bir yürüme yolu da var. Tepede küçük bir kafe sizi karşılıyor. Genelde trekking rotasını kullananlar burada mola verip çay içtikten sonra geri iniyorlar. Eynali Tepesi’nden bütün Tebriz’I görebiliyorsunuz. Özellikle geceleri manzara muazzam. Tebriz’de gezilecek yerler, yapılacaklar ve yaşam hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz Tebriz Gezi Rehberi yazsına göz atabilirsiniz.

Taht-ı Süleyman, Takab

Tebriz’e yaklaşık 6 saatlik uzaklıktaki Tekab bölgesine yakın bir yerde bulunan Taht-ı Süleyman, 2003 yılında Dünya Mirası Listesine alınmış. Burada yapılacak pek bir şey olduğu söylenemez ama özellikle labirent yapısıyla ve ortasındaki doğal gölle çok güzel görünüyor. Taht-ı Süleyman’ın yakınlarında bulunan zindana ise 15 dakikalık bir yürüyüşle çıkılabiliyor. Derin kuyunun tepesine çıkıp oturmak bile dünyada ne kadar küçük bir ayrıntı olduğunuzu görmenizi sağlıyor. Tebriz’de gezilecek yerler, yapılacaklar ve yaşam hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz Tebriz Gezi Rehberi yazsına göz atabilirsiniz.

Nesir El Mülk Camii, Şiraz

Şiraz’ı çekici kılan ve Şiraz gezi rehberi yazılarının gözdesi olan yerlerden bir diğeri de tartışmasız Nasir El-mülk Camii’dir. Bu kadar ünlü olmasının ve gezi rehberlerinin ayrılmaz bir parçası haline gelmesinin en büyük sebebi ise sabah saatlerinde camiinin camına vuran güneş ışıklarının camiinin mimarisiyle birleşmesiyle ortaya çıkan görüntüdür. Bu görüntü ve camlarının renkleri nedeniyle dünyanın en renkli camiisi olarak da anılmaktadır. Buraya gelmek istiyorsanız sabah güneşinin camiiye vurduğu saatleri tercih edip sabah 8’de gelmek en iyi seçenek olacaktır. 2017 yılı için turist girişleri 15.000 Tümen’di. Şiraz hakkında daha fazla bilgi almak ve Şiraz’da gezilecek yerleri görmek için Şiraz Gezi Rehberi‘ni okuyabilirsiniz.

Iran'da görülmesi gereken yapılar

Nesir El Mülk Camii, Şiraz

Sadabad Sarayı, Tahran

Bence Tahran’ın sarayları iran’da görülmesi gereken yapılar listesinde ilk sıralarda yer alması gerekenlerden. Metroda kırmızı hattın son durağı olan Tajrish durağında inerek gidebileceğiniz tarihi bir saray Sadabad Sarayı. Sadabad Sarayı aslında içerisinde birden fazla müzeyi barındıran geniş bahçeli bir kompleks. Sabah 08:00’de açılıyor ve akşam 16:00’da kapanıyor. Metrodan indikten sonra yaklaşık 15 dakikalık bir yürümeyle ulaşabiliyorsunuz. Aynı zamanda o tarafa giden dolmuşlar, taksiler de var. Eğer yürümeyi tercih ederseniz azıcık bayır çıkacağınız konusunda sizi şimdiden uyarayım.

Müzelere giriş fiyatları biraz pahalı. İran vatandaşlarına 2,000 Tümen olan en ucuz müzeler turistler için 8,000 Tümen’den başlıyor. Diğerleri ise vatandaşlar için 2,500; turistler için 15,000 Tümen. Eğer kompleksin tamamı için bilet almak istiyorsanız 150,000 Tümen’i gözden çıkarmaya şimdiden kendinizi hazırlayın. Bu arada 2017 yılında 150.000 Tümen yaklaşık 135 TL ediyor.

Sadabad Sarayı’na gittiğimde müzelere girmeyi düşünmediğim için bilet almadım. Kompleksin sincaplara ve kargalara ev sahipliği yapan ağaçların da olduğu büyük bahçesini gezmiş oldum. O kadar büyük bir alan ki, sadece bahçeyi gezmek isterseniz bile 2 saat gibi bir zaman ayırmanız gerekebilir. Tahran’da gezilecek yerler ve yaşam hakkında ayrıntılı bilgi için Tahran Gezi Rehberi’ne göz atabilirsiniz.

Gülistan Sarayı, Tahran

Tahran’ı ziyaret ettiğim ilk günlerde Gülistan Sarayı’nı hem insanların anlattıkları yüzünden hem de Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’nde olduğu için çok merak ediyordum. Saraya gittiğimde fiyatların tıpkı Sadabad Sarayı’nda olduğu gibi gereksiz şekilde pahalı olduğunu gördüm. İçeride bulunan müzeleri gezmek İranlılar için 21.000 Tümen iken turistler için 94.000 Tümen yani yaklaşık 85 TL’ydi. O gün benim için neredeyse bir haftalık masrafa denk gelen bu bütçeyi ayıramayacağımı düşündüğüm için müze bileti almadım. Bugünkü aklım olsa büyük ihtimalle almayı tercih ederdim. Gişedeki görevliye bilet almadan yalnızca bahçeyi dolaşmak istediğimi, bunun mümkün olup olmadığını sordum. İzin verdi. Bahçe çok büyük olmamasına rağmen yaklaşık 3 saatimi ayırdığımı oradan ayrılırken fark ettim. Bahçenin güzelliğini tarif edebilmemin olanağı yok. Binaların mimarisi, duvarlarındaki işlemeler hepsi birbirinden güzel. İçeride bir de küçük bir kafe var. Müze 18:00’a kadar açık. Tahran’da gezilecek yerler ve yaşam hakkında ayrıntılı bilgi için Tahran Gezi Rehberi’ne göz atabilirsiniz.

Sofe Parkı, İsfahan

Sofe Parkı ve Sofe Dağı İsfahan’ın en uğrak yerlerinden bir diğeri. Park oldukça büyük bir alana sahip ve manzarası muhteşem. Piknik yapanlar, voleybol oynayanlar, çimlerde uzanıp nargilesini içenlerle birlikte son derece renkli bir atmosfere sahip. Sofe Dağı’na Sofe Parkı’nın içinden çıkılıyor. Dağa tırmanmak için parkın içinden başlayan parkurlar inşa edilmiş. Tırmanmak istemeyenler de kişi başı 15.000 Tümen ödeyerek teleferiğe binebilir. Gece manzarasının harika olduğunu da söylemeden geçmeyeyim.

Şehirden biraz uzak olduğu için buraya gitmek için otobüs veya taksi kullanmanız gerekiyor. Sofe terminale giden otobüslere binip yaklaşık 20 dakika sonra son durak olan terminalde inmelisiniz. Taksi ile gitmek isterseniz şehir içinden kişi başı 1.000-2.000 Tümen arası bir para ödeyerek gidebilirsiniz. Otobüsle gidiyorsanız son durakta inip buradan 15 dakika yürümek gerekiyor. İsfahan hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz İsfahan Gezi Rehberi‘ni okuyabilirsiniz.

İran'da Görülmesi Gereken Yapılar

Telegani Parkı, Tahran

Telegani Parkı, 45 yıl kadar önce, bir köyken, devrime 1-2 yıl kala Şah tarafından satın alınıp Tahran’da yeşil alanların arttırılması adına park haline getirilmeye başlanmış. 5 yıl süren yapım çalışmalarının ardından devrimden sonra bitirilip kullanılmaya başlanmış. 33 hektarlık bir alana yayılması nedeniyle Tahran’ın en büyük parklarından biri olma özelliği taşıyor. Ayrıca parkın içinde insanların piknik yapabilmesi için onlarca çardak kurulmuş. Eğer Tahran’da uzun süre kalıyorsanız ve keyifli bir hafta sonu geçirmek isterseniz mutlaka bu parka uğrayın. Tahran’da gezilecek yerler ve yaşam hakkında ayrıntılı bilgi için Tahran Gezi Rehberi’ne göz atabilirsiniz.

Peri Bacaları, Kendovan Köyü

İran’da görülmesi gereken yapılar arasında en dikkat çekici olanlardan biri de Kandovan Köyü’nde yer alan yapılar. İran’ın peri bacaları olarak da bilinen Kendovan, Tebriz’e yalnızca 60 kilometre uzaklıkta bir köy. Buradaki en dikkat çekici ayrıntı ise insanların köydeki peri bacalarında aktif olarak yaşamlarını sürdürüyorlar olmaları. Yani buraya gittiğinizde insanların günlük yaşantısına yakından şahit olabilirsiniz.

Si-o-seh Köprüsü, İsfahan

İsfahan’da yer alan Zayende Nehri’nin üzerindeki köprülerden en ünlüsü olan Sioseh Köprüsü gördüğüm en güzel yerlerden bir tanesiydi. Her ne kadar artık nehre senede bir veya iki defa su veriliyor da olsa köprü tek başına da son derece ihtişamlıydı. Yaklaşık 5 sene kadar önce yaşanan su problemleri nedeniyle kurulan baraj, Zayende Nehri’ni besleyen suyun kesilmesine sebep olmuş. O yüzden nehir kupkuru kalmış. Barajı arada bir açıyorlarmış. Yani yine kartpostallardaki güzelliğini çok kısa süre için de olsa görmek mümkün. Asıl üzücü olan şey ise köprünün ıslak kaldıkça dayanıklı kalabilen özel bir taştan yapılmış olması. Bu özelliği nedeniyle köprünün zaman içinde yavaş yavaş çökeceği düşünülüyor. İsfahan hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz İsfahan Gezi Rehberi‘ni okuyabilirsiniz.

İranda Görülmesi Gereken Yapılar

Si-o-seh Köprüsü, İsfahan

Persepolis, Şiraz

Persepolis adına daha önceden iki sebepten aşina olabilirsiniz. Birisi İran’daki İslam devriminin insanların hayatına etkisini anlatan Persepolis animasyon filmi; diğeri ise tarihi Persepolis kenti. Persepolis, Şiraz’ı turistler için en çekici kılan yerlerin başında geliyor. Şehrin yaklaşık 70 km uzağında yer alan Persepolis’e kendi aracınızla veya otostop çekerek gidebileceğiniz gibi Şiraz’dan toplu taşıma ile de ulaşabilirsiniz. Büyük bir alana yayılan Persepolis kentinde geçmişten bugüne kadar ulaşmış sütunları, kaya yapılarını, işlemeleri, mezarları görebilirsiniz. Kimisi için tarihsel açıdan büyük anlamlara sahip bu kent için taş yığını yorumunu yapanlar da olmuyor değil. Kentin girişleri 2017 yılı için 20.000 Tümendi. Şiraz hakkında daha fazla bilgi almak ve Şiraz’da gezilecek yerleri görmek için Şiraz Gezi Rehberi‘ni okuyabilirsiniz.

Nakş-ı Cihan Meydanı, İsfahan

Ne yaparsanız yapın yolunuz birden fazla girişi olan bu güzel meydana düşecektir. Girişin ücretsiz olduğu nadir yerlerden biri burası. Kapılarından birinden girdiğinizde güzelliğine doyamayacağınız bir manzara ve kocaman bir yeşillik karşılıyor sizi. Meydandan at arabalarıyla tur atanlar, sürekli yanınıza gelip sizinle muhabbet etmeye ve dükkanlarında çay içmeye davet eden ve bir şey almayacağınızı anladıklarında arkadaşça size çocuklarının fotoğraflarını gösteren satıcılar, koridorlardan gelen bakır işlemecilerinin sesleri, her şey o kadar kendine özgü ki burada, meydanı ağzınız kulaklarınızda gezeceğinize neredeyse eminim. (Tabii benim gibi hassas olanlar için at arabası görmek çok da keyif verici olmayacaktır.) Bu meydanda yer alan Ali Gapu Sarayı ve Şeyh Lütfullah Camii’ni de yakından görebilirsiniz. İsfahan hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz İsfahan Gezi Rehberi‘ni okuyabilirsiniz.

İranda Görülmesi Gereken Yapılar

Nakş-ı Cihan Meydanı, İsfahan

Sessizlik Kulesi, Yezd

Dakhme Sessizlik Kuleleri Yezd’in şehir merkezinden biraz uzak bir yerde yer alıyor. Büyük bir arazide iki tane kule ve artık harap olmuş bazı yapılar ve arazinin hemen yanında da bir mezarlık var. Bu kulelere şehrin farklı bir iki yerinde daha rastlayabilirsiniz. Zerdüştler toprağın insan kalıntılarıyla kirlenmemesi gerektiğine inandıkları için ölülerini gömmüyorlarmış. Aynı şekilde yakmanın da hava kirliliğine yol açacağını düşündükleri için ölülerini yakmamışlar. Bunun yerine ölülerini bu kulelerin tepesindeki bir çukura bırakıp yırtıcı kuşlar tarafından yenmeye terk ediyorlarmış. Böylece beden yok olurken besin zincirindeki hayvanlar da bundan faydalanıyorlarmış. Yani bir nevi geri dönüşüm diyebiliriz.

Buraya girişler normalde 8.000 Tümen. Ama ben gittiğimde hafta içi olduğu için gelen giden kimse yoktu. Kapıda da kimseyi göremeyip içeri girdim. Biz çıkarken gişeye gelen görevli para istedi fakat İranlı arkadaşımız sayesinde tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır atasözünü bir kez daha haklı çıkararak para ödemeden oradan ayrıltık. Yezd hakkında daha fazla bilgi almak için Yezd Gezi Rehberi‘ne göz atabilirsiniz.

Chak Chak, Yezd

İran’da görülmesi gereken yapılar arasında kuşkusuz en iyilerinden biri Chak Chak. Chak Chak hem hiçliğin ortasında yükselen varlığıyla hem de hikayesiyle beni en çok büyüleyen yerlerden biri oldu. Chak Chak, Zerdüştler için inşa edilmiş kutsal bir tapınak olma özelliği taşıyor. Dünyanın her yerinden Zerdüştler buraya gelip bir nevi hac görevlerini tamamlıyorlar. 300 basamak çıkarak ulaşmanın mümkün olduğu tepede bir odada yüzyıllardır yanan üç adet ateş var. Aynı zamanda bu odada tepeden damlayan ve efsaneye göre dağın gözyaşı olduğuna inanılan bir su var. Odanın içinde dikkat çeken bir diğer şey de koskocaman ağaç. Burası Chak Chak ismini de tepeden damlayan suyun çıkardığı sesten almış. Chak Chak’ın hikayesini ayrıntılarıyla öğrenmek ve Yezd hakkında daha fazla bilgi almak için Yezd Gezi Rehberi‘ne göz atabilirsiniz.

Sultan Amir Ahmad Hamamı, Kashan

Sultan Amir Ahmad hamamı İran’ın en renkli hamamlarından biri olarak değerlendirilebilecek hamamlarından. Mimari yapılara ilgisi olmayanlar hamamı ziyaret etmekte tereddüt edebilirler. Hamamın çatısının çok güzel bir gün batımı manzarası verdiğini hemen hatırlatalım.

Borujerdi Evi, Kashan

Eğer tarihi yapıları görmeyi seviyorsanız Kashan’daki Borujerdi Evi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Haftasonları son derece kalabalık olan bu evin tamamını gezmenizin yaklaşık 40 dakika süreceğini hemen hatırlatayım. O yüzden bu evi bol vaktinizin olduğu bir zamanda ziyaret emek, her detayı dilediğiniz gibi inceleyebilmeniz için yerinde olacaktır.

İranda Görülmesi Gereken Yapılar

Borujerdi Evi, Kashan


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

1 Yorum

  • bakır mutfak lavabo musluk hortum ile
    30 Eylül 2020, 03:55

    Bu yazı için teşekkürler. Gelecekte daha fazlasını istiyoruz

    CEVAPLA

Yeni Yazılar