iran’da otostop çekmek kolay mı

iran’da otostop çekmek kolay mı

İnsanların son derece dost canlısı olduğu bir ülke olma özelliğine sahip olan iran‘da otostop çekmek oldukça kolay olabildiği gibi bazı durumlarda son derece can sıkıcı bir hal de alabiliyor. İnsanlar çoğunlukla yardımsever ve iyi niyetli. Eğer derdinizi bir şekilde anlatırsanız halden anlıyorlar ve her konuda yardımcı olmaya çalışıyorlar. Ama bazen aralardan çıkan çürük elmalar veya muhtemel yanlış anlaşılmalar durduk yere canınızın sıkılmasına sebep olabilir. Yine de İran’da 3 ay boyunca gerek duyduğumda çok rahat otostop çektiğimi, insanların oldukça cana yakın ve yardımsever olduğunu söylemeliyim. Otostop çektiğim tırlarda yemeğini, içeceğini paylaşan, bazen yemek ısmarlayarak yardımcı olan, evine götürüp ailesiyle tanıştıran, konaklamam için bana evini açan, bazen de benim için yolunu değiştiren birçok gönlü güzel insanla tanıştım.

İran’da Otostop Çekmek Hakkında Tüyolar

Yazılı Karton Taşımanın Gücü

Bizim bildiğimiz şekliyle otostop kültürüne alışık olmayan bu ülkede bazı sihirli kelimelere ve ufak bazı tüyolara ihtiyacınız olacak. Bunlardan ilki gideceğiniz yerin isminin Farsça yazılı olduğu bir karton taşımak. Aksi halde yolun kenarında ne yaptığınızın bir sürücü tarafından anlaşılmasını bekleyene kadar epey zaman geçebilir. Karton taşıdığınız zaman sürücülerin durması büyük oranda artacaktır.Bu dediğimi bir yere not edin; iran’da otostop çekmek için mutlaka bir karton ve asetatlı kalem edinin.

Sihirli Kelime: “Param Yok”

Güzel ülke iran’da otostop çekmek için öğrenmeniz gereken ilk sihirli kelime ise para yok anlamına gelen “pul nedaran”. Ya da buna benzer bir şey. Ama oldukça etkili olduğundan emin olabilirsiniz. Otostop çekilmesine alışık olmadıklarından araçlarına bir ücret karşılığı bineceğinizi sanıyorlar. Veya öyle olmasını umuyorlar. O nedenle durduklarında önce bir para soruyorlar. Çoğunlukla İngilizce bilmedikleri için eğer siz de Farsça bilmiyorsanız anlaşamamanız kuvvetle muhtemel. O yüzden derdinizi uzun uzun anlatmaya çalışmaktansa içerisinde “pul” veya “kira” geçen herhangi bir cümleye direk “pul nedaran” diye yapıştırabilirsiniz. Pul para demek. Kira ise bir şeyler karşılığında ödenen ücret. Pul nedaran dediğinizde paranız olmadığını ifade etmiş oluyorsunuz. Böylece karşınızdaki insan para verme niyetinizin olmadığını anlıyor. Ve bu aşamadan sonra çoğunlukla “Olsun yine de gel” diyorlar.

Hatta bu noktada paranızın olmadığını düşünerek cebinize para sıkıştırmaya çalışan güzel insanlar bile olabilir. Benim başıma çok geldi. Elimden geldiğince reddedebildiklerimi reddettim ama bir iki sefer para almadığım için dayak yiyecek duruma geldim. O kadar ısrarcı davrananlar oldu ki, verdikleri paranın hepsini almak yerine gönülleri olsun diye arasından küçük bir miktar seçerek aldığım da oldu.

Güzel İnsanlar Kadar Garip İnsanlar Olduğunu Hatırlamak

Bazı sürücüler en başta hiç paradan bahsetmemelerine rağmen gideceğiniz yere vardığınızda acaba para koparabilir miyim düşüncesiyle hafifçe bir yokluyor. Bunlara da derdinizi anlatınca sorunsuz dağılıyorsunuz ama yine de en başta paranız olmadığını açıkça belirtmek daha iyi. Bu gibi insanlarla karşılaştığınızda genelde herhangi bir kötü muameleye maruz kalmanıza sebep olmasalar da hatrı sayılır bir gerginlik yaratabiliyorlar. Bir keresinde otostop çektiğimiz kamyon bizi gecenin köründe çok saçma sapan bir yerde bıraktı. Eşyalarımızı alıp evrensel jestlerle teşekkür ettikten sonra ortak bir dilde buluşamadığımız sürücünün bizden para istediğini anladık. Etrafın karanlık olduğu, etrafımızda 5-6 adamın daha olduğu bilmediğimiz bir yerdeydik. Adamlar kamyonun yanına gelip aralarında konuşmaya başladılar. Neticede kötü bir şey olmadı ama istemediğimiz bir durumun içine düşmüş olduk. O yüzden araca binmeden önce sonunda böyle bir sorun yaşamayacağınızdan emin olmakta fayda var.

Şehir İçinde Otostop Çekmek

Özellikle eğer şehir içinde otostop çekecekseniz 10 arabadan 8’inin paylaşımlı taksi olduğunu bilmenizde fayda var. Çoğu insan ek iş olarak taksicilik yapıyor. Bu ek işi kişisel araçlarıyla yapıyorlar. Arabaların üzerinde bir işaret olmadığı için de bu taksileri normal araçlardan ayırt etmek oldukça zor oluyor Yani şehir içinde sizin için duran araba bir taksi olabilir. O yüzden öncelikle bineceğiniz aracın taksi olmadığından emin olmanız gerek. Aracın taksi olduğunu söyledikten sonra ise sihirli cümleyi söylemek teşekkür edebilir ve araçtan uzaklaşabilirsiniz.

Otostop Çekerken Polise Yakalanmak

Bu konuya özellikle değinmek istedim. Çünkü bazı insanlar nedense İran’da otostop çekerken polise yakalanmanın başlarına çok fazla dert açacağını düşünüyorlar. Bunun aksine otostop çekmeme yardımcı olan polis ve askerlerle tanıştım.

Otostop Çekerken Yemek ve Tuvalet İhtiyacı

Bizim ülkemizdeki şehirlerarası yolları bilirsiniz. Neredeyse her 200 kilometrede bir hiç yoksa bile marketi olan bir benzin istasyonuna rastlamak mümkündür. Ama İran’da öyle değil. Şehirlerarası yollar genelde oldukça bakımsız ve uzun kilometreler boyunca benzin istasyonu, dinlenme tesisi gibi yerlere çok nadiren denk geliyorsunuz. Çoğunlukla tırcıların ve kamyoncuların yemek yediği yerler ve çay aldığı ufak marketler var. O yüzden uzun bir yolculuk yapacaksanız yola çıkmadan önce yiyecek ve içeceklerinizi önceden temin etmenizde fayda var.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar