Kışlık kamp malzemeleri önerileri

Kışlık kamp malzemeleri önerileri

Kış kampı birçoğumuz için düşündürücü olabiliyor. Özellikle seçilecek kamp malzemeleri kış kamplarında daha büyük önem arz ettiği için onlarca malzeme arasından seçim yapmak da bir hayli zorlaşıyor. O yüzden kış kampları için kışlık kamp malzemeleri ve yanınızda olması gereken diğer önemli eşyalar hakkında detaylı bir yazı hazırlamak istedim. Bu yazıda hem genel olarak kamplarda yanınızda bulundurmanız gereken malzemelerden hem de kış kamplarında özellikle yanınıza almanız gereken malzemelerden bahsedeceğim.

Kış kampı için çadır

Hem kış kamplarında hem de diğer kamplarda çadır en önemli kamp malzemelerinden biri. Yazın havanın el verdiği durumlarda hamakta ya da dışarıda uyumak mümkün olsa da kışın hava koşulları zaman zaman son derece zorlayıcı olabiliyorken böyle bir risk almaya hiç gerek yok. Kış kampları için çadır seçerken dikkat edilmesi gereken başlıca şeyler malzemenin su geçirmezliği, rüzgar dayanıklılığı ve genişliği olmalı. Kışlık çadır seçimi hakkında ayrıntılı bilgi için “Kış kampı için çadır seçerken dikkat edilecekler” yazısına göz atabilirsiniz.

Kışlık çadır önerileri

Kışlık çadır önerisi isteyenler için kış kampına uygun olabilecek çadırları listeledim. Hazırladığım listede sadece 4 mevsimlik ve 5 mevsimlik çadırlar yer alıyor. (4 mevsimlik olduğu iddia edilen ama kalitesine güvenemediğim bazı ürünleri eklemedim.) Eğer yüksek irtifada ya da çok ekstrem hava koşullarında kamp yapacaksanız 5 mevsimlik çadırlara; eğer normal kış koşullarında kamp yapacaksanız 4 mevsim çadırlara göz atabilirsiniz. Her bütçeye uygun farklı markalarda çadırları görmek için tıklayın: Kışlık çadır önerileri

kışlık kamp malzemeleri

Kış kampı için uyku tulumu

Kışlık kamp malzemeleri arasından en çok hangisine dikkat edilmesi gerektiğini soracak olursanız uyku tulumu kuşkusuz ilk sıralarda yer alır. Çünkü uyku esnasında vücudun sıcak kalmasını sağlayan başlıca malzeme uyku tulumudur. O nedenle uyku tulumu seçimi yaparken son derece titiz davranmakta büyük fayda vardır. “Kışlık uyku tulumu alırken nelere dikkat edilmeli?” yazısında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz ama kışlık uyku tulumunda dikkat edilmesi gerekenler kısaca uyku tulumunun konfor derecesi ve vücuda uygunluğudur.

Kışlık uyku tulumu önerileri

Kış kampları için uyku tulumu tavsiyesi isteyenlere bir liste hazırladım. Listede konfor derecesi eksi 15 derecelerden başlayan ve 1-2 dereceye kadar ulaşan uyku tulumları yer alıyor. Farklı markalarda ve bütçelerdeki uyku tulumlarını görmek için tıklayın: Kışlık uyku tulumu önerileri

Kış kampı için mat

Çadır ve uyku tulumundan sonra en önemli malzemelerden bir diğeri de mattır. Mat, yerle aranızda bir bariyer görevi üstlenerek aşağıdan gelen soğuğu kırdığı için sıcak bir uyku uyumanıza yardımcı olur. “Kış kampı için mat seçimi” yazısından mat tiplerine, hangi mat tipinin kış kamplarında daha kullanışlı olduğuna ulaşabilir ve piyasada çok çeşitli matlar arasından ihtiyaçlarınıza uygun olanı bulabilirsiniz.

Kışlık mat seçimi yaparken uzak durmanız gereken en önemli şey şişme yataklardır. Şişme yataklar kesinlikle şişme matlarla aynı değildir ve özellikle kış kamplarında asla kullanılmamalıdır. Sebeplerini merak edenler “Şişme mat vs Şişme yatak” yazısına göz atabilirler.

kışlık kamp malzemeleri

Kışlık şişme mat önerileri

Kış kamplarında rahatlıkla kullanabileceğiniz şişme matları sizin için listeledim. Kaliteli ve kış kamplarına uygun şişme matlar için tıklayın: Kışlık şişme mat önerileri

Kamp ocağı

Kamp ocağı sadece kış kamplarında değil kendi yemeğinizi kendiniz hazırladığınız her kampta yanınızda bulundurmanız gereken bir ekipmandır. Yaz kamplarında ya da mevsim şartlarının dışarıda yemek hazırlamaya elverişli olduğu kamplarda dışarıda ateş yakarak yemek hazırlayabilirsiniz. Ancak kış kamplarında hava koşullarının elverişli olmaması halinde dışarıda ateş yakmak her zaman mümkün olmayabilir. Bu nedenle kamp ocağı kışlık kamp malzemeleri arasında mutlaka bulunmalıdır.

Kamp ocağı seçerken gideceğiniz bölgeye ve yüksekliğe göre seçim yapmanızda her zaman fayda vardır. Zira bazı yakıt tipleri belli bir irtifadan sonra mantıklı bir seçenek olmaktan çıkarlar. “Kamp ocağı seçimi nasıl olmalı?” yazısından kamp ocağı seçimi hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Kamp mutfak malzemeleri

Kamp mutfak malzemeleri çok elzem olmamakla birlikte kamptaki yemek hazırlama ve yeme ritüelinizi daha kolay bir hale getirebilirler. Özelikle az yer kaplayan, hafif ve pratik malzemeler kullanarak yemek hazırlamayı daha kolay bir hale getirebilirsiniz. “Pratik kamp mutfak malzemeleri” yazısı ihtiyaçlarınıza uygun malzemeleri seçebilmeniz açısından fikir verebilir.

Cep sobası, su torbası

Kış kamplarında yanınızdan ayırmamanız gereken yan malzemelerin başında kesinlikle ısıtıcılar geliyor. Özellikle eğer çabuk üşüyen bir yapıya sahipseniz mutlaka cep sobası ya da sıcak su torbası gibi malzemelerinizi yanınızda bulundurun. Piyasada çok farklı çeşitlerde ısıtıcı bulabilirsiniz. Bu ısıtıcıların birçoğu cep boyutunda oldukları için yer kaplamazlar ve hafiftirler. O yüzden ne olur ne olmaz diyerek yanınızda birer tane bulundurmanızda fayda vardır.

Kış kamplarında sizi sıcak tutacak cep sobalarını ve birbirinden tatlı su torbalarını sizin için listeledim. Görmek için tıklayın: Kamp için Cep Sobaları ve Su torbaları

Ateş başlatıcılar

Kış kamplarında öngörülmesi zor koşullar nedeniyle ateş yakmak için gereken şartlardan hepsi aynı anda mevcut olmayabilir. Yağışlı bir havaya denk gelebilirsiniz, daha önce düşmüş olan yağış yakacak malzemelerinizi ıslatmış olabilir ya da ateş yakmak istediğiniz zemin ıslak olabilir. Bu gibi durumlarda ateş başlatıcı kullanmak sizi vakit kaybından kurtaracaktır. Ateş başlatıcı olarak tablet yakacaklar veya çıra kullanabileceğiniz gibi ateşe mümkün olan en kısa zamanda hızlıca ulaşmak için pürmüz gibi hızlı ateş başlatıcı malzemeler kullanmak da isteyebilirsiniz. Kamplarda kullanabileceğiniz ateş başlatıcıları görmek için buraya tıklayın.

Her durumda ateş yakarken doğaya zarar vermemek için “Kamp ateşi yakarken dikkat edilmesi gerekenler” yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Kış kamplarında giyim

Kış kamplarını maksimum keyif ve minimum eziyet alarak tamamlamak için kışlık kamp malzemeleri kadar önemli olan bir diğer unsur da kış kamplarında doğru şekilde giyinmektir. Birçok insan çok fazla şey giymenin onları soğuktan koruyacağı yanılgısına kapılır. Oysa kışın giyinmenin püf noktası mümkün olduğunca ısıyı içeride tutacak ancak terlemeye sebep olmayacak kadar giyinmektedir.

Bunun için genelde çok katmanlı giyinme dediğimiz çoğunlukla sentetik bir termal içlik, polar ve benzeri malzemelerden oluşan bir orta katman ve son olarak su kaydırıcı ya da su geçirmez özelliğe sahip bir dış katman içeren giyinme modeli uygulanır. Burada termal içliğin önemi büyüktür. Konuyla ilgili detaylı bilgi için “Termal içlik seçimiyazısını okuyabilirsiniz. Çok katmanlı giyimde ara katman ve dış katmanda dikkat edilecek en önemli unsurlar bu katmanların hareketleri kısıtlamaması ve nefes alabilmesi olmalıdır. Kamplarda giyim konusunda detaylı bilgiye ve örnek giyim modeline “Kış kampı giyim ekipmanları” yazısından ulaşabilirsiniz.

Kış kamplarında ayakkabı

Kış kamplarında oldukça önem arz eden bir giyim ekipmanı da ayakkabıdır. Seçeceğiniz ayakkabının mutlaka su geçirmez ve enfes alabilir bir teknolojiye sahip olması gerekir. Nefes alamayan ayakkabılar ayaklarınızı terletir. Islanan ayaklar ise üşümenize sebep olur. O nedenle seçeceğiniz ayakkabıdaki en önemli iki unsur bunlardır.

Kar kampı yapacaksanız ayakkabınızın üstüne bir de tozluk kullanmak isteyebilirsiniz. Böylece karın ayakkabınızın içine girmesini ya da pantolonunuzu ıslatmasını öneleyebilirsiniz.

kışlık kamp malzemeleri

Kışlık ayakkabı önerileri

Kış kamplarında rahatlıkla kullanabileceğiniz goretex ayakkabıları sizin için listeledim. Farklı markalara ait ürünleri incelemek ve fiyat kıyaslaması yapmak için tıklayın: Goretex ayakkabılar.

Kış kampına gitmeden önce “Kış kampı için tavsiyeler” yazısına göz atarak kamplarınızın daha keyifli geçmesini sağlayabilirsiniz. Şimdiden keyifli ve sıcacık bir kamp geçirmeniz dileğiyle!


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar