Türkiye’de Yapılabilecek Aktiviteler | 20 Sıradışı Şey

Türkiye’de Yapılabilecek Aktiviteler | 20 Sıradışı Şey

Gezmeyi ve keşfetmeyi seven insanlar olarak genelde yaşadığımız ülkede çok fazla seçenek olmadığını düşünüp, yapabileceğimiz farklı şeylerin ve tadabileceğimiz farklı deneyimlerin yurt dışında bir yerlerde olduğu yanılgısına kapılırız. Bu yanılgıya sebep olan şeylerin başında kuşkusuz yakınlarımızda neler olduğunu yeterince araştırmıyor oluşumuz geliyor. Aslında sıra dışı aktiviteler yapmak ya da farklı şeyler deneyimlemek söz konusu olduğunda Türkiye de son derece ideal bir ülke olabilir. Bu yazıda yapabileceğiniz farklı şeylerden bazılarını listelemek istedim. Bunların birçoğunu henüz denemediğinize eminim. Türkiye’de yapılabilecek aktiviteler nelermiş merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Sizin bildiğiniz ama listede yer almayan aktiviteler varsa onları da yazının sonundaki yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın.

Türkiye’de Yapılabilecek Aktiviteler

İstanbul’da tarihi yarımadada yürüyün

türkiye'de yapılabilecek aktiviteler

Sur içi olarak da bilinen yarımada, tam olarak eski İstanbul dönemlerini görebileceğiniz otantik bir yer. Hem boğaz hem deniz hem de haliç manzaralı olan yarımadada yapacağınız kısa bir yürüyüş, size etnik kültürler ve tarihi doku hakkında fazlasıyla fikir verebilir.

Bu madde belki Türkiye’de yapılabilecek aktiviteler yazısında yer almak için çok basit görünüyor olabilir ama eğer İstanbul’da yaşamasına rağmen Sultanahmet civarını hiç görmemiş kaç kişi olduğunu bilseydiniz şaşırırdınız. Bir de farklı illerde yaşayanları düşünün. Eğer siz de o insanlardan biriyseniz gezilecek yerler listenize tarihi yarım adayı eklemeyi ve bir iki gününüzü ayırıp bol bol fotoğraf çekmeyi unutmayın.

Karavanla Ege turu yapın

türkiye'de yapılabilecek aktiviteler

Ege gerek sahili gerekse doğal dokusuyla insana huzur veren muazzam bir yer. Keşfedilecek birbirinden güzel koya ve görülmeye değer onlarca harika köye ev sahipliği yapan bu bölgeyi gezmek için karavan harika bir seçenek çünkü böylece ıssız koyları keşfedebilir; tüm ihtiyaçlarınız yanınızda olacağı için bu koylarda dilediğiniz kadar kalabilirsiniz.

Gerek denizi gerekse doğasıyla birçoğumuzun kalbine kazınan Ege’de 2 haftalık bir karavan turunun hayatınıza yepyeni bir heyecan katacağına yemin edebilirim ama kanıtlayamam. Eğer daha önce yapmadıysanız Çanakkale’den başlayıp güneye uzanan bir Ege turu planlayın derim.


Bu yazı da ilginizi çekebilir: Karavanla 1 Haftalık Ege Rotası


Kapadokyayı görün

türkiye'de yapılabilecek aktiviteler

Kapadokya bölgesini bu denli ünlü yapan ve yerli ve yabancı turistlerin bölgeye akın etmesine sebep olan peribacaları, Türkiye’de görülmesi gereken en önemli ve özel yapılar arasında gösteriliyor. Eğer doğru mevsimde giderseniz peri bacalarının arasında uzanan vadilerde yürüyüş yapabilir; bölgeyi dilediğiniz gibi gezebilirsiniz.

Ayrıca macera severler için atv turları ve peri bacalarına farklı bir açıdan bakmak isteyenlerin katılabileceği balon turları da bölgenin en popüler aktiviteleri arasında. Eğer macera yerine dinginlik arıyorsanız sabahın ilk saatlerinde havalanan balonları ve gecenin ilerleyen saatlerinde açık gökyüzünü kaplayan yıldızları da izleyebilirsiniz.


Bu yazı da ilginizi çekebilir: Kapadokya’da yapabileceğiniz 4’ü bedava 10 aktivite


Ani Harabelerine gidin

türkiye'de yapılabilecek aktiviteler

Kars denildiği zaman pek çok kişinin aklına ilk olarak Ani Harabeleri ve dingin manzarası gelir. (Tamam kabul ediyorum, belki birçok kişinin aklına ilk olarak Kars kaşarı ve Doğu Ekspresi geliyor ama Ani Harabeleri de akla gelenler arasında ilk üçte yer alıyordur mutlaka.) Çok eski dönemlerden günümüze kalan ve 2016’da UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak listelenen bu yapılar, bölgede görülmeye değer yerlerin başında geliyor.

Eğer yolunuz Kars’a düşerse; merkezde yapacağınız ufak bir yürüyüşün ardından Kars Kalesini, Ani Harabelerini ve oraya kadar gitmişken Sarıkamış ve Çıldır Gölü’nü de mutlaka görmelisiniz.

Tekne turlarına katılın

türkiye'de yapılabilecek aktiviteler

Türkiye’de yapılabilecek aktiviteler listesinde kendine ilk sıralarda kolayca yer bulabilecek bir diğer aktivite de tekne turları. Özellikle birbirinden güzel koylarıyla bilinen Ege ve Akdeniz bölgesinde tekne turları oldukça meşhur. Eğer bu zamana kadar tekne turlarına hiç katılmadıysanız bu deneyimi bir kez de olsa yaşamalısınız. Tekneyle denize açılıp uçsuz bucaksız sularda birkaç gün geçirmek gerçekten bütün havanızı değiştirebilir.

Eğer küçük bir grupla (tercihen arkadaş grubunuzla) bir tekne turu yaparsanız pişman olmayacağınızı garanti edebilirim. Kafanızdaki konfora ilişkin soruları bir kenara bırakın ve bu deneyime bir şans verin. (Eğer deniz tutuyorsa mide bulantısı bileklikleri hiçbir işe yaramıyor; boşuna para vermeyin. Bir iki günün ardından bünyeniz alışıyor.)

Bozcaadayı ziyaret edin

türkiye'de yapılabilecek aktiviteler

Çanakkale sınırları içinde yer alan Bozcaada, hem görülesi hem de özlenesi bir yer. Üzüm bağlarıyla ve şarabıyla bilinen Bozcaada’da her sene düzenlenen bağ bozumu festivali bölgeye birçok insanın akın etmesinin başlıca sebepleri arasında yer alsa da bence sadece harika koylarında manzara izlemek için bile gitmeye değecek bir yer Bozcaada.

Oldukça küçük olan adada yapılacak çok fazla şey yok. O yüzden tüm koyları gezmek için ve adaya özgü güneş batımını izlemek, şarap tadımı yapmak gibi aktiviteleri deneyimlemek için iki üç günlük bir gezi yeterli olacaktır. (Yazar burada iki üç gün de olsa zaman ayırın ve Bozcaada’ya mutlaka gidin demek istiyor.)


Bu yazı da ilginizi çekebilir: Bozcaada’da denize girmek için en iyi koylar


Antik kentleri gezin

türkiye'de yapılabilecek aktiviteler

Eğer antik kentlere meraklıysanız Türkiye’de yapılabilecek aktiviteler arasında şüphesiz en keyifli olanlardan biri antik kentleri gezmek. Özellikle İzmir, Antalya, Didim ve Mersin bu konuda size harika görüntüler sunacak yerlerin başında geliyor. Eski medeniyetlere ev sahipliği yapan bu bölgenin neredeyse her yerinde bir antik kent kalıntısına rastlamak mümkün.

Tarih konusunda çok meraklı olmasam da antik kentlerde gezmek beni bir sebepten dolayı müthiş etkiliyor. Özellikle gittiğim yerler hakkında bilgileri okuduğumda ve geçmişte insanların buralarda neler yaptığını gözümde canlandırdığımda kendimi minimal bir simülasyonun içindeymiş gibi hissediyorum. Son yıllarda her yaz mutlaka gittiğim ve sebebini anlayamadığım bir şekilde aşık olduğum favori antik kentim de Miletus Antik Kenti.

Frigyaya gidin

türkiye'de yapılabilecek aktiviteler

Göz alıcı bir tatil bölgesi olmaktan çok uzakta olan Afyon, çoğu insanın bilmediği müthiş bir doğal güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Afyon sınırları içinde yer alan Frig vadisi, peri bacası oluşumlarıyla ve tarihi kalıntılarıyla ön plana çıkan harika bir yer.

Frigya döneminden kalan kalıntıları görebileceğiniz alan, kalıntıların yanı sıra gerçekten güzel bir doğaya da sahip. (Afyon’dan bahsetmeye devam ediyorum evet.) Eğer bölgeyi bilen biriyle giderseniz vadide son derece keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Ölüdenize gidin

türkiye'de yapılabilecek aktiviteler

Muğla’nın Fethiye ilçesinde yer alan Ölüdeniz, turkuaz sularıyla ve muazzam manzaralarıyla harika bir doğal güzelliğe sahip. Dünyanın en güzel kumsalı olarak da bilinen Ölüdeniz’de paraşütle atlama gibi sporlar ya da farklı su sporları yapabilirseiniz.

Hamama gidin

türkiye'de yapılabilecek aktiviteler

Hamamın bu listede ne işi var diye sorarsanız hamamı çok seven biri olarak bence her insan hayatında mutlaka bir kere hamama gitmeli ve o peştemalı giyip kendine kese yaptırmalı.

Hem havası hem de temizlenmenin getirdiği hafiflik sayesinde gerçekten deneyimleyebileceğiniz birçok maceraya eş değer hamama gitmek. Bir kere hamama gittikten sonra belli aralıklarla gitmek isteyeceğinize de iddiaya girebilirim.

Likya yolunu yürüyün

türkiye'de yapılabilecek aktiviteler

Eğer yürüyüş yapmayı seviyorsanız ve doğada olmaktan keyif alıyorsanız bir yanda deniz bir yanda orman manzarası olan Likya yolu, mutlaka yürümeniz gereken rotaların başında geliyor. Önceden işaretlenmiş noktalar sayesinde parkurlarda rahatlıkla yürüyebilir; internette bu rota hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Çeşitli parkurları bulunan bu yolu yürümenin 25 ya da 45 gün gibi uzun zaman aldığı söyleniyor o yüzden belki tamamını olmasa da bir kısmını yürümeyi düşünebilirsiniz. Eğer Likya yolunu severseniz yürünecek yerler listenize Karya yolunu da eklemeyi unutmayın.

Ölüdeniz ve Pamukkale’de paragliding yapın

türkiye'de yapılabilecek aktiviteler

Günümüzde en popüler ekstrem sporların başında gelen paragliding halk arasında yamaç paraşütü olarak bilinir. Bu sporu Ölüdeniz ya da Pamukkale gibi manzarası efsane olan yerlerde yapmanın unutulmaz bir deneyim olacağını söylemeye gerek yok herhalde. Türkiye’de yapılacak aktiviteler listenize bu maddeyi mutlaka ekleyin.

Konya’da sema izleyin

türkiye'de yapılabilecek aktiviteler

Sema gösterileriyle bilinen Konya, farklı bir deneyim ya da değişik bir ambiyans yaşamak isteyen kişiler için son derece keyifli bir ortam sunuyor. Sema gösterilerine karşı çok fazla ilginiz olmayabilir ama yine de bu ritüeli izlerken bambaşka duygulara kapılacağınızdan eminim.

İstanbul’da boğaz turuna katılın

türkiye'de yapılabilecek aktiviteler

İstanbul manzaralarını farklı açılardan görmek ve kendinize özel birkaç saat ayırmak isterseniz boğaz turuna mutlaka katılın. Bu sayede deniz kenarında yer alan güzellikleri daha yakından izleme şansını elde edebilir; birkaç saati dingin bir şekilde geçirebilirsiniz.

Doğu Karadeniz’in dağlarında gezin

türkiye'de yapılabilecek aktiviteler

Doğu Karadeniz barındırdığı doğal güzelliklerle Türkiye’nin en güzel bölgelerinden biri olma özelliğini taşıyor. Karadeniz yaz aylarında Ege kadar popüler olmasa da özellikle ilkbahar ve sonbaharda muazzam orman manzaralarıyla göz dolduruyor. Özellikle Rize ve Artvin’deki yaylalar kesinlikle görülmeye değer. Bu bölgelere henüz gitmediyseniz mutlaka gezilecek yerler listenize ekleyin.

Nemrut Dağını görün

türkiye'de yapılabilecek aktiviteler

Karadeniz’in dağlarından ve yaylarından bahsetmişken ülkemizdeki dikkat çeken bir başka yerden daha bahsetmek lazım: Nemrut Dağı. Gören herkesi kendine hayran bırakan, değişik atmosferiyle ve kalıntılarıyla dikkat çeken Nemrut Dağı’na çıkmak biraz zahmetli olsa da pişman olmayacağınız garanti.

Doğu ekspresiyle seyahat edin

türkiye'de yapılabilecek aktiviteler

Son yıllarda akıl almaz bir şekilde popüler olan ve bunu fark eden tur firmalarının biletleri önceden satın alıp treni ihtiyaç için kullananların mağdur olmasına neden olduğu Doğu Ekspresi yolculuğu artık son düzenlemelerle birlikte turistik amaçlı da yapılabiliyor.

Yaklaşık 24 saat süren bu yolculuk sırasında yol boyunca harika manzaralar görebilirsiniz. Gerçekten de göreceğiniz manzaralar yazın ayrı kışın ayrı bir güzelliğe sahip.

Salda Gölünü ziyaret edin

türkiye'de yapılabilecek aktiviteler

Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü, bembeyaz kumlarıyla gören herkesi kendine hayran bırakıyor. Son zamanlarda bu popülerliğin nakde dönüşmesini isteyen kimseler tarafından tahrip edilmeye başlanan göl umarım siz gidip görene kadar doğal güzelliğini hala koruyor olur.

Akyaka’da kite sörf yapın

türkiye'de yapılabilecek aktiviteler

Türkiye’de yapacak ekstrem bir spor arıyorsanız kite sörf mutlaka değerlendirmeniz gereken sporlardan biri. Özellikle termal rüzgarlarıyla ünlü Akyaka bölgesinde kite sörf yaparken keyif alacağınıza şüphe yok.

Kaş’ta dalış yapın

türkiye'de yapılabilecek aktiviteler

Evet geldik Türkiye’de yapılabilecek aktiviteler arasında en güzel olanlardan birine. Dalış yapmak kimileri için bir tutkuyken, kimileri için de büyük bir korku sebebi olabilir fakat bunu yapmadan da ben deniz gördüm dememek lazım. Şahsen ben korkum yüzünden hala yapmaya cesaret edemediğim bu maddeyi bu sene yapılacaklar listeme ekledim. Bence siz de aynısını yapın. Denizin üstünde olduğu kadar altında yer alan güzellikleri de Kaş’ta dalış yaparak keşfedebilirsiniz.


Eğer Türkiye’de yapacak eğlenceli bir şeyler arıyorsanız bu listenin işinize yarayacağına eminim. Seçtiğiniz maddeleri bu sene yapılacaklar listenize eklemeyi unutmayın.


Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar