Karavan için uygun araç nasıl bulunur?

Karavan için uygun araç nasıl bulunur?

Seyahat etmenin daha sürdürülebilir olduğu konforlu bir yaşama geçiş yapmak son zamanlarda herkesin hayallerini süslüyor. Bu yazıyı okuduğunuza göre o insanlardan biri de sizsiniz ve büyük ihtimalle buraya gelene kadar da birçok araştırma yaptınız. Karavan yaşamına giriş yapmak ve kendinize bir araç inşa etmek istediğinizde kafanızda sayısız soru işareti belirdiğini biliyorum. Bunların başında da karavan için uygun araç nasıl bulunur sorusu geliyor. Araç seçiminizi kolaylaştırmak için mini bir rehber hazırladım. Bu rehber sayesinde karavan için en uygun aracı nasıl seçeceğiniz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Çekme Karavan Mı Motorkaravan Mı?

Eğer henüz çekme karavan mı yoksa motokaravan mı istiyorsunuz bu soruya cevap bulamadıysanız sizi bu konuda daha önce hazırladığım şu yazıya gönderiyorum: Çekme Karavan ve Motokaravan Karşılaştırması Motokaravan yapmak isteyenler okumaya devam edebilir.

Karavan İçin Uygun Araç Seçimi

Eğer çekme karavan değil de motokaravanla seyahat etmek istediğinize karar verdiyseniz ve hazır bir motokaravan yerine aracınızı kendiniz dönüştürecekseniz bu durumda yazının bundan sonraki kısmı sizi yakından ilgilendiriyor demektir.

Karavana dönüştürdüğünüz bir araçla seyahat etmek (veya o araçta yaşamak) istediğinizde kuşkusuz ihtiyacınız olan ilk şey karavan için doğru aracı seçmek. Özellikle sosyal medyada hep benzer araçların karavana dönüşmüş olduğunu görsek de piyasada oldukça çeşitli tipte ve modelde bir sürü araç mevcut ve bu araçlar arasından en uygununu seçmeye çalışmak zaman zaman samanlıkta iğne aramaya benziyor.

Tam anlamıyla kendinize uygun ve ihtiyaçlarınızı karşılayan bir araç bulma konusunda garantici olmak istediğinizi biliyoruz ancak bu süreçte kendinizi çok yıpratmanızı da istemiyoruz çünkü her aracın kendine göre avantajları olduğu gibi mutlaka dezavantajları da oluyor. Yani aslında, herkes için tek bir doğru yok. Aynı şekilde hiçbir dezavantajı olmayan mükemmel araç da henüz üretilmedi. Bazı araçlar genişlik ve yükseklik yönüyle avantajlıyken bazı araçlar gizli kamp açısından avantajlı olabilir. Bazı araçların performansı son derece yüksekken fiyatları bütçenizin çok üstünde olabiliyor. Size son derece geniş bir kullanım alanı sunan bazı araçlar seyahat halindeyken konforlu bir deneyim yaşamanıza engel olabiliyor.

Kısacası, seçeceğiniz aracın mükemmel olmayabileceğinin ve hangi aracı seçerseniz seçin mutlaka bir dezavantajı olacağının farkında olun. Keyifli ve konforlu bir karavan hayatı için mükemmel aracı değil, size en uygun imkanları sunan ve minimum dezavantajlı aracı seçmeniz yeterli.

“Benim için uygun aracı nasıl seçeceğim?”

Hangi aracın sizin için en iyi araç olduğuna karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken şey beklentileriniz ve ihtiyaçlarınız. Bunlara karar vermenizi kolaylaştırabilmek için bu süreçte kendinize sormanız gereken bazı sorular hazırladık.

Kendiniz için en doğru aracı bulabilmeniz için karavan alma süreciniz boyunca bu soruları tek tek cevaplayıp kağıda dökmenizi tavsiye ediyoruz. Hatta eğer karavan almanıza daha uzun bir zaman varsa karavan dönüştürme fikrinin zihninize ilk düştüğü andan başlayarak karavan aldığınız zamana kadar bu sorulara 15 günde bir ya da ayda bir (bu konuyu düşünme sıklığınıza göre) cevap vermeniz oldukça önemli. Böylece zaman içinde değişen fikirlerinizi takip edebilirsiniz.

Örneğin bizim fikirlerimiz karavan yapmaya ilk karar verdiğimiz andan, karavan için kendimize bir araç aldığımız ana kadar belli periyotlarla değişip durmuştu. İzlediğimiz her yeni video, okuduğumuz her yeni yazı ya da incelediğimiz her bir karavandan sonra kafamız karıştı ve en mükemmel aracı seçtiğimizden emin olmak için fikrimizi değiştirip durduk. İlk başlarda büyük ve geniş bir panelvanı dönüştürmek isterken zaman zaman hazır bir motokaravan almayı hatta bazen çekme karavana geçmeyi bile düşündük. En nihayetinde ise ilk kararımızın tamamen tersi bir seçim yaptık.

Araç seçerken sormanız gereken sorular

  • Ne kadar bütçeniz var? Hem araç almak için hem de araç dönüştürmek için yaklaşık bütçeleriniz nedir? Bu soruya vereceğiniz yanıt baktığınız araçları belli bir alanda daraltmanızı sağlayacak.
  • Bu aracı ne sıklıkla kullanacaksınız? Bu araç devamlı kullanacağınız bir araç olacaksa bu durumda iç dizaynı konusunda daha pratik ve yaşamı kolaylaştıran seçimler yapmanız gerekebilir. Ama sadece belli aralıklarla kullanacaksanız belki görsellik pratiklikten daha ön planda olabilir.
  • Aracınızı daha çok hangi mevsimlerde kullanmayı planlıyorsunuz? Bu soruya vereceğiniz yanıt aracınızla ilgili yapacağınız seçimleri ve araç dönüşüm bütçenizi doğrudan etkileyecek faktörlerden biridir. Örneğin aracınızı sadece sıcak havalarda kullanmayı planlıyorsanız ısıtıcı için çok fazla bütçe ayırmanıza hatta duruma göre ısıtıcı kullanmanıza bile gerek olmayabilir.
  • Ne kadar boş alana ihtiyacınız olacak? Aslında bu sorukaravanın içinde ne kadar zaman geçireceksiniz sorusuyla birlikte düşünülebilir. Karavanın içinde daha çok vakit geçireceğiniz seyahatler planlıyorsanız bu durumda iç alana daha fazla ihtiyaç duyacaksınız.
  • Ruhsat almayı düşünüyor musunuz? Bu soruya verdiğiniz yanıt hayırsa bu durumda karavanınızın eski haline döndürülebilir olması gerekiyor. Bu da kuşkusuz araç seçiminizi etkileyecek faktörlerden biri. (Bu konuda ilerleyen kısımlarda ayrıntılı bilgi bulacaksınız.)

Tüyo: Karavanla seyahat etmek ya da karavanda yaşamak için elbette tek seçenek bir aracı karavana dönüştürmek değil. Hali hazırda karavana dönüştürülmüş olan (hatta karavan olarak piyasaya sunulmuş olan) böylelikle çok daha hızlı ve kolay bir şekilde yola çıkmanızı sağlayacak araçlar da olduğunu; ve bu araçları seçmeniz durumunda da karavan hayatından keyif alabileceğinizi lütfen unutmayın. Bununla birlikte biz hali hazırda dönüştürülmüş bu araçları ve hatta farklı motokaravan ve çekme karavan çeşitlerini incelemenizi tavsiye ediyoruz. Böylece kendinize bir araç alıp onu karavana dönüştürmek istediğinizde özellikle iç dizaynla ilgili harika fikirler edinebilirsiniz.

Karavan Kiralamaktan Çekinmeyin

Eğer birkaç model arasında kaldıysanız ve hangisine karar vereceğinizi bilmiyorsanız bu modelleri (ya da en azından arada kaldığınız karavan tiplerine en yakın olanları) denemeyi düşünebilirsiniz. Kendi yapacağınız karavana net olarak karar vermeden önce birkaç karavan çeşidini denemek sizi uzun vadede boşuna para harcamaktan kurtarabilir. Karavan için uygun araç seçmek konusunda sorun yaşarsanız mutlaka araç kiralayın. Türkiye’de hizmet veren tüm araç kiralama firmalarını görmek için karavanhayati.com adresine göz atabilirsiniz.

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar