Ulusal ve Uluslararası Bisiklet Lisansı Almak

Bisiklet lisansı, bisikletle seyahat etmeye karar verdiğimizde edindiğimiz ilk şeydi. UCI Lisansı olarak da adlandırılan uluslararası bisiklet sporcusu lisansını edinmemizdeki en büyük sebep ise konsolosluklar, devlet daireleri gibi bazı yerlerde işimize yarayabileceğini düşünmemizdi. Örneğin vize başvurusu yaparken istedikleri uçak biletleri yerine lisansımızın bir örneğini vererek bisikletle seyahat ettiğimizi daha vurgulu şekilde gösterebiliyoruz. Onun dışında bazen güvenilirlik açısından da işe yaradığı olabiliyor. Herkese tavsiye ediyoruz. Alınması da son derece kolay, ne olmaz kenarda dursun.

Ayrıca yarışlarla ilgileniyorsanız ulusal lisansınızla Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun takvimindeki yarışmalara katılabilirsiniz. Yurtdışındaki yarışmalara ise ancak UCI Lisansıyla katılabilirsiniz. UCI Lisansını da ulusal lisansınızı aldıktan sonra son derece basit bir şekilde alabiliyorsunuz. Bunun yanında alacağınız lisans 1 yıl boyunca geçerliliğini koruyor. 1 seneden sonra tekrar bir sağlık raporu alınarak kolayca yenilenebiliyor.

BİSİKLET LİSANSI NASIL ALINIR?

bisiklet lisansı
Bisiklet lisansı almak için gerekli belgelerle birlikte Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri’ne başvuruda bulunulması gerekiyor. Başvuru için gittiğinizde orada bir form dolduruyorsunuz. Başvurudan sonra yaklaşık 1 saat içinde Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü onaylı lisansınızı hazırlayıp size takdim ediyorlar. Bu arada biz bu başvuruyu İstanbul’da Üsküdar’da yaptık. Yani diğer illerde farklı bir uygulama varsa yanlış bilgilendirmiş olmayalım. Tura çıkacak arkadaşlara bu belgenin tamamiyle Türkçe olduğunu hatırlatalım.

Bisiklet Lisansı Almak İçin Gerekli Belgeler

  • Kimlik
  • 3 adet fotoğraf
  • Sağlık raporu

UCI BİSİKLET LİSANSI NASIL ALINIR?

bisiklet lisansı
UCI Lisansı

UCI lisansı almak için ön şart Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü onaylı lisansına sahip olmak. Bu lisansı aldıktan sonra aslında yaptığınız tek şey para ödemek diyebiliriz. Belirtilen ücreti (Biz aldığımızda 40 TL idi) Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun hesabına yatırdıktan sonra aşağıdaki gerekli belgeleri info@bisiklet.gov.tr  adresine göndererek UCI Lisansı için başvurunuzu tamamlıyorsunuz. Bundan sonraki aşamada lisansınızı düzenleyip size gönderiyorlar. Bu belgenin de tamamı İngilizce olacak şekilde düzenleniyor.

Gerekli Belgeler:

  • 40 TL’lik ödemeye ilişkin banka dekontu
  • 1 adet fotoğraf
  • Mevcut lisansınızın bir örneği
  • Adres ve telefon bilgileriniz.

Banka hesap bilgileri ve ücret değişebileceği için direk sitede yazmak yerine bu bahsetiğimiz bilgilerin de bulunduğu sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.

Fotoğraf: David Marcu

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: içerik korunuyor
%d blogcu bunu beğendi: