Ferdi Bisiklet Lisansı Almak ve UCI Lisansı Almak

Ferdi Bisiklet Lisansı Almak ve UCI Lisansı Almak

Bisiklet lisansı, bisikletle seyahat etmeye karar verdiğimde edindiğim ilk şeydi diyebilirim. UCI Lisansı olarak da adlandırılan uluslararası bisiklet sporcusu lisansını edinmemdeki en büyük sebep ise konsolosluklar, devlet daireleri gibi bazı yerlerde işime yarayabileceğini düşünmemdi. Örneğin vize başvurusu yaparken istedikleri uçak biletleri yerine lisansımın bir örneğini vererek bisikletle seyahat ettiğimi daha vurgulu şekilde gösterebiliyordum. Hatta uçak biletim ve otel rezervasyonum olmadan Hindistan vizesi alabilmemdeki en büyük etkenlerden biri bu lisanstı. Onun dışında bazen güvenilirlik açısından da işe yaradığı olabiliyor. Ferdi bisiklet lisansı almak oldukça kolay olduğu için bu lisansı edinmeyi bisikletle tura çıkacak herkese tavsiye ediyorum.

Ayrıca yarışlarla ilgileniyorsanız ulusal lisansınızla Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun takvimindeki yarışmalara katılabilirsiniz. Yurtdışındaki yarışmalara ise ancak UCI Lisansıyla katılabilirsiniz. UCI Lisansını da ulusal lisansınızı aldıktan sonra son derece basit bir şekilde alabiliyorsunuz. Bunun yanında alacağınız lisans 1 yıl boyunca geçerliliğini koruyor. 1 seneden sonra tekrar bir sağlık raporu alınarak kolayca yenilenebiliyor.

FERDİ BİSİKLET LİSANSI ALMAK VE SÜREÇ

bisiklet lisansı
Bisiklet lisansı almak için gerekli belgelerle birlikte Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri’ne başvuruda bulunulması gerekiyor. Başvuru için gittiğinizde orada bir form dolduruyorsunuz. Başvurudan sonra yaklaşık 1 saat içinde Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü onaylı lisansınızı hazırlayıp size takdim ediyorlar. Bu arada ben bu başvuruyu İstanbul’da Üsküdar’da yaptım. Yani diğer illerde farklı bir uygulama varsa yanlış bilgilendirmiş olmayayım. Tura çıkacak arkadaşlara bu belgenin tamamiyle Türkçe olduğunu hatırlatayım.

Ferdi Bisiklet Lisansı Almak İçin Gerekli Belgeler

 • Kimlik
 • 3 adet fotoğraf
 • Sağlık raporu

UCI BİSİKLET LİSANSI NASIL ALINIR?

bisiklet lisansı

Uluslararası Bisiklet UCI Lisansı

UCI lisansı almak için ön şart Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü onaylı lisansına sahip olmak. Bu lisansı aldıktan sonra aslında yaptığınız tek şey para ödemek diyebilirim. Belirtilen ücreti (Biz aldığımızda 40 TL idi) Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun hesabına yatırdıktan sonra aşağıdaki gerekli belgeleri info@bisiklet.gov.tr  adresine göndererek UCI Lisansı için başvurunuzu tamamlıyorsunuz. Bundan sonraki aşamada lisansınızı düzenleyip size gönderiyorlar. Bu belgenin de tamamı İngilizce olacak şekilde düzenleniyor.

Gerekli Belgeler:

 • 40 TL’lik ödemeye ilişkin banka dekontu
 • 1 adet fotoğraf
 • Mevcut lisansınızın bir örneği
 • Adres ve telefon bilgileriniz.

Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

2 Yorum

 • Derya
  19 Eylül 2023, 12:49

  Harika bir açıklama olmuş, çok teşekkür ediyorum. Gereksiz bilgiler yok. Elinize sağlık.

  CEVAPLA
  • Melke@Derya
   2 Ekim 2023, 13:48

   Merhaba, faydalı olmasına çok sevindim. Bu yazıyı çok uzun zaman önce yazmıştım. Henüz geri dönüp güncelleme yapma fırsatım olmadı. Bazı bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir. Bunlara dikkat etmeyi unutmayın. Ben de sizin sayenizde en kısa zamanda yazıyı güncel bilgilerle güncelleyeceğim.

   CEVAPLA

Yeni Yazılar