Çocukla Doğa Yürüyüşü İçin Öneriler

Çocukla Doğa Yürüyüşü İçin Öneriler

Çocukla doğa yürüyüşü yapmak deyince birçok insan bunun çok karmaşık, tehlikeli ve kısıtlayıcı olduğunu düşünüyor. Oysa çocuğunuzla doğada yürüyüşler yaparak onun doğayı daha yakından tanımasına rehberlik edebileceğiniz gibi birlikte kaliteli vakit de geçirebilirsiniz. Peki çocuklarla keyifli bir yürüyüş için dikkat etmeniz gerekenler neler? İşte çocukla doğa yürüyüşü için öneriler.

çocukla doğa yürüyüşü

Konfor ve Güvenlik

Çocukla yapılacak doğa yürüyüşlerinde hava durumu normalde olduğundan daha önemlidir. Küçük bir çocukla yürüyüşe çıkıyorsanız onun sizin hissettiğiniz sıcaklığın iki katını hissedebileceğini düşünerek hareket edin. Hava çok sıcaksa yürüyüşünüzü sabah saatlerinde veya akşam serinliğinde, çok soğuksa öğle saatlerinde yapmanız iyi bir fikir olabilir. Öte yandan hava durumuna göre güneş kremi, gözlük, mont, bere ve bu tarz koruyucular kullanmak çocukların daha konforlu olmalarına yardımcı olur.

Çocukla yürüyüşlerde dikkat edilmesi gereken bir diğer şey de düşme tehlikesidir. Yolculuğun başlangıcında çocuğunuzla konuşun ve önemli kuralları, bölgeyi anlatın. Ayrıca her zaman bir yetişkin ile kalması gerektiğini vurgulayın.

Sırt Çantası

Çocukla doğa yürüyüşü yaparken çocuğunuzun narin bir kas ve iskelet yapısı olduğunu göz önünde bulundurmayı unutmayın. Bu sebeple çocukların çok fazla yük taşıması doğru değildir. Öte yandan, eğer onu mutlu ederse, küçük bir çanta hazırlayabilirsiniz. Bu çantanın içine kendi su şişesini koyabilir ve böylece sorumluluk almış olacağı için kendini daha iyi hissedebilir.

çocukla doğa yürüyüşü

Keşfetme Arzusu

Çocukla doğa yürüyüşü için en önemli öneriye geldik: yürümesi gerekmeden çocuğun çevresini özgürce keşfedeceği zamanlar ayarlayın. Bunu normalde tek başınıza yürürken yaptığınız molaları iki katına çıkararak sağlayabilirsiniz. Fakat bu anları mola olarak düşünmeyin. Çocuğun kendisi için olağanüstü olan şeyleri keşfetme şansına sahip olacağı anlar olarak düşünün. Küçük kayalara tırmanmak, çalılıklar arasında dolaşmak, hayvanları gözlemlemek, ağaçlara dokunmak… Artık o ne yapmak istiyorsa!

Cesaretlendirici Tavır

Çocukla doğa yürüyüşü yaparken sözlerinizin onu teşvik etmesini ve daha fazla keşfetmek için motive etmesine dikkat edin. Çocuğun çabalarını, çok küçük olsalar bile takdir edin. Planlarınızı değiştirmekten kaçınmayın ve çocuğu gerçekten ilgilendiren şeyleri anlamaya çalışın. Böylece hem siz keyifli bir yürüyüş yapmış olursunuz hem de çocuğunuz dışarıdaki dünyayı cesaretle keşfetmeye başlamış olur!


Eğer yürüyüş yapmayı seviyorsanız bunu hem kendiniz hem de çocuklar için keyifli bir aktiviteye dönüştürmek sizin elinizde! Umarım, bu ipucuları sizi çocukların yürüyüş için mükemmel ekip arkadaşları olabileceğine ikna eder. Şimdiden keyifli yürüyüşler!

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar