Dışarıda Uyumanın Faydaları Nelerdir?

Dışarıda Uyumanın Faydaları Nelerdir?

Dışarıda uyumak çoğu zaman kulağa korkutucu gelse de çok sayıda faydası da var. İster travmatik bir olay yaşamış olun, ister şehir hayatından boğulmuş olun, kamp için yola çıkmak size tahmin ettiğinizden daha iyi gelebilir. Doğanın sadeliği, herhangi bir fiziksel hareket biçimiyle birleştiğinde, ruhunuz da harekete geçer. Gelin dışarıda uyumanın faydaları nelerdir birlikte görelim.

Dışarıda Uyumanın Faydaları

Sirkadiyen Ritminizi Sıfırlayın

Sirkadiyen ritim canlıların 24 saatlik zaman içerisindeki biyokimyasal ve psikolojik davranışlarının bütünüdür. Yapılan araştırmalara göre, elektrikli aydınlatmalar ve az güneş ışığı sirkadiyen ritmi geciktiriyor. Sirkadiyen ritminizi temel olarak beyninizin arka planında çalışan 24 saatlik bir iç saat olarak düşünebilirsiniz. Bu ritim düzenli aralıklarla uyku hali ve uyanıklık arasında geçiş yapar. Uyku-uyanıklık döngüsü olarak da bilinir.

Günümüzde elektrikli aydınlatma ve artan teknoloji kullanımı yaygınlığı bu döngüyü bozar. Sık sık çok geç yatıyor, uyku veya uyanma problemleri yaşıyorsanız doğada, tüm elektroniklerden ve yapay ışıklardan uzakta bir gece geçirerek sirkadiyen ritminizi sıfırlamayı deneyebilirsiniz.

Dışarıda Uyumanın Faydaları

Stresi Azaltın

Dürüst olalım; hepimizin hayatında stres var. Stres küçük dozlarda faydalıdır ve sizi algılanan tehditlerden koruyabilir. Hatta motivasyon oluşturabilir ve baskı altında çalışmanıza yardımcı olabilir. Ancak çok fazla stres sinir sisteminizi olumsuz yönde etkiler ve kendinizi kötü hissetmenize neden olabilir.

Bilimsel araştırmalar, doğada geçirilen zaman ile stresin azaltılması arasında güçlü bir ilişki olduğunu gösterir. Doğada olmak stresi çeşitli şekillerde azaltabilir. Dış mekanın büyüklüğü, vücudun parasempatik sinir sistemini uyarır yavaş, derin nefes almayı teşvik eder. Kalp atış hızınızı yavaşlatarak ve kan basıncınızı düşürerek (her ikisi de stres zamanlarında yükselir) rahatlamamıza yardımcı olur.

Doğa ve doğanın sessizliğinin insanlarda kortizol düzeylerini düşürdüğü kanıtlanmıştır. Doğanın görsel yönleri bile üzerinizde rahatlatıcı bir etki yaratır. Sadece ağaçlara bakmanız ya da yıldızları izlemeniz bile enerjinizi değiştirecektir.

Bilişsel İşlevi Geliştirin

Madem dışarıda uyumanın faydalarından söz ediyoruz o halde biraz da temiz havadan bahsedelim. Kapalı, yapay olarak ısıtılan ve soğutulan alanlar soluduğumuz havayı devridaim ederek CO2 oluşumuna neden olur. Enerjiyi korumaya yönelik çabalarımızda, hava şartlarına dayanıklı pencerelere, kalın izolasyona ve yanlışlıkla kötü havalandırmayla sonuçlanan inşaat uygulamalarına yatırım yapıyoruz. İnsanlarla dolu odalar ve zayıf havalandırmalar oksijen seviyesini düşürür ve bu bedenimiz için zararlıdır.

CO2 seviyelerinin en çok toplantı salonlarında ve sınıflarda yüksek olduğunu biliyor musunuz? Dış mekanlardaki CO2 seviyeleri normalde 350 ppm civarındayken, ofis içi toplantı odaları ve sınıflarda milyonlarca parçaya fırlayabilirler. Beynimiz soluduğumuz, eskiyen, CO2 ile doyurulmuş havanın çoğunu kullandığından, havanın kalitesi bilişsel işlevin azalmasına katkıda bulunur. Kapalı bir alanda kendinizi uykulu ve uyuşuk hissediyor ve konsantre olamıyorsanız suç sizin değil; kötü havanın olabilir.

Neyse ki çözüm basit: Açık havada uyuyacağınız bir gece geçirin! Temiz havada dışarıda olmak, düşünme yeteneğinizi artırabilir ve vücudunuzun birikmiş CO2’yi serbest bırakmasına izin verebilir. Gerçekten nefes aldığınız hava ne kadar iyi olursa, beyniniz o kadar iyi çalışır.

Dışarıda Uyumanın Faydaları

Ruh Halinizi Geliştirin

Araştırmalar dışarıda zaman geçirmenin ruh halinizi gerçekten geliştirebileceğini gösteriyor. Harvard’a bağlı Cambridge Sağlık Birliğinden Dr. Jason Strauss, doğanın ruh hali dengesizliklerine karşı güçlü bir araç olduğunu savunuyor. Hatta öyle ki, bazı durumlarda, doğanın terapi ve ilaçlara eş değer fayda sağlayabileceği söyleniyor. Yani doğaya odaklanmak zihni, olumsuz düşünce kalıplarından kurtarabilir.

Elbette kentleşmenin faydaları var ancak yapılan çalışmalar şehir ortamlarının insanların ruh sağlığını olumsuz etkilediğini gösteriyor. Bunun sonucunda da özellikle şehir hayatının içinde çok fazla vakit geçiren ve vaktinin çoğunu dört duvar arasında geçiren insanlarda duygu durum bozuklukları yaygın olarak görülüyor.

Dışarıda Uyumanın Faydaları

Dışarıda uyumanın faydaları

Beyninizdeki oksijen seviyeleri, mutluluk ve esenlik duygularını teşvik eden bir kimyasal olan serotonin seviyelerine bağlıdır. Dışarıda bir gece geçirmek, bu oksijen seviyelerini yenilemek ve serotonini artırmak için kolay bir yoldur. Sonuç olarak, dışarıda uyumanın faydaları saymakla bitmiyor. Dışarıda uyumak uyku kalitenizi yükseltebilir, stresi azaltabilir, düşünme yeteneğinizi ve ruh halinizi geliştirebilir.


İster ruh halinizi yükseltmek isteyin, ister kentsel yaşamın günlük koşuşturmasına bir ara verin, nedeni ne olursa olsun çadırınızı, uyku tulumunuzu ya da hamağınızı alın, dışarıya çıkın. Şehir ışıkları arkanızdan uzaklaştıkça kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacaksınız. Karanlık gökyüzünü aydınlatan yıldızlarla harika bir uyku sizi bekliyor!


Aktivitelerinizde size eşlik edecek doğru kamp ekipmanlarını bulmak için hazırladığım kamp ekipmanı seçme rehberlerine göz atmayı unutmayın: Kamp Ekipmanları

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar