erikli yaylası

İstanbul’a Yakın Kamp Yerleri: Yalova, Erikli Yaylası

İran, Hindistan, Tayland ve Malezya‘yı kapsayan bisikletle Asya turu öncesinde ekipmanlarımızı denemek ve testten geçen ekipmanlarımıza alışmak için Yalova, Erikli Yaylası ’nda bir kamp yapmaya karar verdik.

Erikli Yaylası Nerede?

Pendik’ten Yalova Feribotu ile Yalova’ya geçtik. Yalova’dan Çınarcık 15-20 kilometre. Gittiğimiz kamp alanı ise Çınarcık merkezden yaklaşık 9-10 km uzaklıkta. Zaten Çınarcık’a geldiğinizde her yerde Erikli Yaylası’nı gösteren tabelalar olduğunu göreceksiniz.

Erikli Yaylası ‘na Giderken Dikkat Edilecekler

Hatırlatmakta fayda var, Çınarcık market alışverişiniz dâhil her türlü ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz son yer. Alacağınız ne varsa orada aldınız aldınız.

Teknoloji çağındayız malum, her şeyden önce belirtilmesi gereken şey telefonun çekmediği. Yaylaya tırmanmaya başladığınızda belli bir yerden sonra telefon çekmiyor. Bir iki kişiden Turkcell’in ender de olsa çektiğini duyduk. Onun dışındakilerde tık yok.

Rakım her ne kadar 400 metre de olsa yol tahmin edersiniz ki oldukça eğimli. Yukarı çıkarken su içebileceğiniz 3-4 çeşme var. Yolun büyük bir kısmı mıcırlı. Bölgede birden fazla kamp alanı var. Biz yaylaya gelmeden önceki kamp alanlarından birinde durduk.

Erikli Yaylası Kamp Ücretleri

Bölge bu sene bir işletmeye verilmiş. O yüzdendir ki kamp alanına girdiğinizde sizi yeşil tişörtlü bir arkadaş karşılıyor ve size yardımcı olacağını söyleyerek çadırınızı kurabileceğiniz bir yer gösteriyor. Çadır kurmak istiyorsanız kamp ücreti bir gece için çadır başı 15 TL. Ödediğiniz para karşılığında alanda bulunan WC hizmetinden ücretsiz olarak faydalanabiliyorsunuz. Olur da dalıp yakınlardaki diğer işletmenin tuvaletine giderseniz ödeyeceğiniz ücret 1 TL. Çadır kuracak geniş bir alan var. Zeminin sık taşlardan oluştuğu yerler de var ama çoğunlukla toprak. Genelde sık ağaçların arasında kamp yapacak geniş alanlar bulabiliyorsunuz. Meraklısına; hamak kurabileceğiniz onlarca ağaç var!

Erikli Yaylası Sıcaklık

Ağustos ayı için konuşursak, hava geceleri o kadar soğuk olmuyor. Biz yanımıza konfor sıcaklığı 15°C, limit sıcaklığı 11°C olan uyku tulumlarını almıştık. Üşümediğimiz gibi sıcakladık da.

Erikli Yaylası Ateş Yakmak

Gittiğimiz bölgede ateş yakmak serbestti. Biz kamp yaparken, Pazar günü kalabalık nedeniyle etrafta dolaşan zabıtalardan biri gelip ateşi söndürmemiz gerektiğini söylemişti. Ancak bu günübirlikçiler için alınmış bir önlem anladığımız kadarıyla. Orada kamp yaptığınızı ve bunun için para ödediğimizi belirtip durumu açıkladığımızda zabıta özür dileyerek yanımızdan ayrıldı. Sanıyoruz ki kampçıları günübirlikçilerden daha bilinçli görüyorlar.

Yakacak odun bulmak çok kolay. Fakat yerler kozalak, kuru yaprak, çam iğnesi gibi malzemelerle dolu olduğu için ateş yakmadan önce ufak bir temizlik yapıp bu yanması son derece kolay olan arkadaşları pistten alırsanız iyi olur. Zaten hemen her yerde daha önceden yakılmış bir kamp ateşi var. Sadece etrafını süpürmek yeterli olacaktır.

Erikli Yaylası çadır manzarası
Erikli Yaylası çadır manzarası

Dereye yakın olmak da çok iyi. İşletme tarafından pazarlama unsuru olarak taşlarla kurulan barajların oluşturduğu göletler dışında, derenin akan kısmı oldukça temiz. Ama tabi yer yer pisliklerini çöp yerine dereye atmayı tercih eden mahlûkların artıklarıyla karşılaşabiliyorsunuz. Yine de ülkemizdeki diğer kamp alanlarıyla kıyasladığımızda biraz daha temiz olduğunu söyleyebiliriz.

Erikli Yaylası Sivrisinekler

Evet, gelelim her kampçının korkulu rüyası böceklere. Kamp alanının dereye bu kadar yakın olması sinek veya uçuşan diğer börtü böceğin istilasına uğrayacağınızı düşündürebilir. Ancak şaşırtıcı bir şekilde, hem karınca hem kanatlılar sınıfına mensup diğer canlılar yok denecek kadar azdı. Bu bakımdan çok rahat bir kamp geçirdik. Yani karıncaların yemeklere saldırmadığı, karasineklerin çöpe üşüşmediği ve sivrisineklerin ısırmadığı rüya gibi bir kamptı. İki kere orta boy örümcek gördük, hepsi o. Onlar da kendi hallerinde takılıyordu.

Bununla birlikte helikopter sineklerinin renkleri muhteşemdi! Biz şanslı olduğumuz için birkaç tanesini elimizdeki dallara konmaya ikna ederek yakından inceleme fırsatı bulabildik. Bunun için sabırlı olmanız, mesela bir dal parçasını elinizde 15 dakika boyunca hareketsiz olarak tutmanız gerekebilir. Ama bu, mükemmel renklere sahip bu güzel canlıları yakından görebilmek için ödenmesi gereken ufak bir bedel.

Erikli Yaylası, hafta sonu hatırı sayılır miktarda günübirlikçi ağırlıyor. Ama işin iyi tarafı, kamp alanları insanların piknik yaptıkları tesislerden çok uzak olmamasına rağmen sık ağaçlarla kaplı olduğu için insan kalabalığını göremiyorsunuz. Biz kamp yaptığımız yerde ağaçları geçip bir miktar ilerlediğimizde park etmiş onlarca araba ve insanla karşılaşıyorduk. Bu yüzden kalabalığa çok girmek istemediğimiz için şelaleyi görmeyi başka bir zamana erteledik. Yine yaylaya çıkarken vaktimiz olmadığı için nimetlerinden faydalanamadığımız trekking parkurları olduğunu gördük.

GENEL OLARAK

Erikli Yaylası kamp ateşi
Erikli Yaylası kamp ateşi

Kamp Ücreti: 15 TL/ Çadır başı gecelik
Wc: Var
Su: Var
Elektrik: Yok
Yakacak odun: Var
Ateş: Serbest
Hat: Yok (Turkcell/ belki)

İstanbul ve çevresindeki birbirinden güzel kamp yerlerini keşfetmek için sizi Yoldan Çık‘ın renkli dünyasına davet ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: içerik korunuyor
%d blogcu bunu beğendi: