Erikli Yaylası Kamp Yerleri |Yalova

Erikli Yaylası Kamp Yerleri |Yalova

İran, Hindistan, Tayland ve Malezya‘yı kapsayan; bisikletle çıkacağım Asya turu öncesinde seçtiğim kamp ekipmanlarımı denemek ve testten geçen ekipmanlarıma alışmak için Yalova, Erikli Yaylası ’nda bir kamp yapmaya karar verdim. Kamp için Erikli Yaylası’nı seçmemin sen büyük sebebi tabii ki İstanbul’a yakın kamp yerleri arasında olmasıydı. İşte Erikli yaylası kamp yerleri hakkında detaylı bilgi.

Erikli Yaylası Kamp Yerleri Nerede?

Erikli yaylasına ulaşım oldukça kolay. Ben Pendik’ten Yalova Feribotu ile Yalova’ya geçtim. Yalova’dan Çınarcık 15-20 kilometre. Gittiğim kamp alanı ise Çınarcık merkezden yaklaşık 9-10 km uzaklıkta. Zaten Çınarcık’a geldiğinizde her yerde Erikli Yaylası’nı gösteren tabelalar olduğunu göreceksiniz.

Erikli Yaylası ‘na Giderken Dikkat Edilecekler

Hatırlatmakta fayda var, Çınarcık market alışverişiniz dâhil her türlü ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz son yer. Alacağınız ne varsa orada aldınız aldınız. Almadınız Erikli Yaylası’na çıkarken teferruatlı alışveriş yapabileceğiniz hiçbir yer yok.

Teknoloji çağındayız malum, her şeyden önce belirtilmesi gereken şey telefonun çekmediği. Yaylaya tırmanmaya başladığınızda belli bir yerden sonra telefon çekmiyor. Bir iki kişiden Turkcell’in ender de olsa çektiğini duydum. Onun dışındakilerde tık yok.

Rakım her ne kadar 400 metre de olsa yol tahmin edersiniz ki oldukça eğimli. Buraya bisikletle gelmeyi planlıyorsanız yükünüzü hafif tutmanızda fayda var. Çok fazla su deposu yapmak istemiyorsanız, yol üzerinde yukarı çıkarken su içebileceğiniz 3-4 çeşme var. Yolun büyük bir kısmı mıcırlı. Bölgede birden fazla kamp alanı var. Ben yaylaya gelmeden önceki kamp alanlarından birinde durdum.

Erikli Yaylası Kamp Ücretleri

Benim kamp yaptığım bölge 2016 yılında bir işletmeye verilmiş. O yüzdendir ki kamp alanına girdiğinizde sizi yeşil tişörtlü bir arkadaş karşılıyor ve size yardımcı olacağını söyleyerek çadırınızı kurabileceğiniz bir yer gösteriyor. Çadır kurmak istiyorsanız kamp ücreti bir gece için çadır başı 15 TL. Ödediğiniz para karşılığında alanda bulunan WC hizmetinden ücretsiz olarak faydalanabiliyorsunuz. Olur da dalıp yakınlardaki diğer işletmenin tuvaletine giderseniz ödeyeceğiniz ücret 1 TL. Çadır kuracak geniş bir alan var. Zeminin sık taşlardan oluştuğu yerler de var ama yer çoğunlukla çam iğnelerinin örtülediği toprak. Genelde sık ağaçların arasında kamp yapacak geniş alanlar bulabiliyorsunuz. Meraklısına; hamak kurabileceğiniz onlarca ağaç var!

Erikli Yaylası Sıcaklık

Ağustos ayı için konuşursak, hava geceleri o kadar soğuk olmuyor. Ben yanımda konfor sıcaklığı 15°C, limit sıcaklığı 11°C olan uyku tulumumu almıştım. Üşümediğim gibi sıcakladım da.

Erikli Yaylası Ateş Yakmak

Gittiğim bölgede ateş yakmak serbestti. Zaten yerde öbek öbek ateş alanları da rahatlıkla görülebiliyor. Ben kamp yaparken, Pazar günü kalabalık nedeniyle etrafta dolaşan zabıtalardan biri gelip ateşi söndürmem gerektiğini söylemişti. Ancak bu günübirlikçiler için alınmış bir önlem anladığım kadarıyla. Orada kamp yaptığımı ve bunun için para ödediğimi belirtip durumu açıkladığımda zabıta özür dileyerek yanımızdan ayrıldı.

Yakacak odun bulmak çok kolay. Fakat yerler kozalak, kuru yaprak, çam iğnesi gibi malzemelerle dolu olduğu için ateş yakmadan önce ufak bir temizlik yapıp bu yanması son derece kolay olan arkadaşları pistten alırsanız iyi olur. Hemen her yerde daha önceden yakılmış bir kamp ateşi var. Sadece etrafını süpürmek yeterli olacaktır.

Erikli Yaylası çadır manzarası
Erikli Yaylası çadır manzarası

Dereye yakın olmak da çok iyi. İşletme tarafından pazarlama unsuru olarak taşlarla kurulan barajların oluşturduğu göletler dışında, derenin akan kısmı oldukça temiz. Ama tabi yer yer pisliklerini çöp yerine dereye atmayı tercih eden mahlûkların artıklarıyla karşılaşabiliyorsunuz. Yine de ülkemizdeki diğer kamp alanlarıyla kıyasladığımda biraz daha temiz olduğunu söyleyebilirim. (Tabii bu yazıyı hazırladığımda sene 2016 idi. Şu an ülkenin her yeri turist akınına uğramış olduğu için buraların akıbeti ne olmuştur bilemiyorum.)

Erikli Yaylası Sivrisinekler

Evet, gelelim her kampçının korkulu rüyası böceklere. Kamp alanının dereye bu kadar yakın olması sinek veya uçuşan diğer börtü böceğin istilasına uğrayacağınızı düşündürebilir. Ancak şaşırtıcı bir şekilde, hem karınca hem kanatlılar sınıfına mensup diğer canlılar yok denecek kadar azdı. Bu bakımdan çok rahat bir kamp geçirdim. Yani karıncaların yemeklere saldırmadığı, karasineklerin çöpe üşüşmediği ve sivrisineklerin ısırmadığı rüya gibi bir kamptı. İki kere orta boy örümcek gördüm, hepsi o. Onlar da kendi hallerinde takılıyordu. Bunlardan çekindiğim için söylemiyorum. Belki çekinenler vardır diye bu ayların canlı popülasyonu açısından biraz daha sakin olduğunu belirtmek istedim.

Bununla birlikte helikopter sineklerinin renkleri muhteşemdi! Ben şanslı olduğum için birkaç tanesini elimdeki dallara konmaya ikna ederek yakından inceleme fırsatı bulabildim. Bunun için sabırlı olmanız, mesela bir dal parçasını elinizde 15 dakika boyunca hareketsiz olarak tutmanız gerekebilir. Ama bu, mükemmel renklere sahip bu güzel canlıları yakından görebilmek için ödenmesi gereken ufak bir bedel.

Erikli Yaylası, hafta sonu hatırı sayılır miktarda günübirlikçi ağırlıyor. Ama işin iyi tarafı, kamp alanları insanların piknik yaptıkları tesislerden çok uzak olmamasına rağmen sık ağaçlarla kaplı olduğu için insan kalabalığını göremiyorsunuz. Ben kamp yaptığım yerde ağaçları geçip bir miktar ilerlediğimde park etmiş onlarca araba ve insanla karşılaşıyordum. Bu yüzden kalabalığa çok girmek istemediğim için şelaleyi görmeyi başka bir zamana erteledim. Yine yaylaya çıkarken vaktim olmadığı için nimetlerinden faydalanamadığım trekking parkurları olduğunu gördüm.

GENEL OLARAK ERİKLİ YAYLASI

Erikli Yaylası kamp ateşi
Erikli Yaylası kamp yerleri

Kamp Ücreti: 15 TL/ Çadır başı gecelik -2016 yılı için
Wc: Var
Su: Var
Elektrik: Yok
Yakacak odun: Var
Ateş: Serbest
Hat: Yok (Turkcell/ belki)

İstanbul’a yakın kamp yerleri de dahil olmak üzere tüm kamp yerlerinden haberdar olmak için bültene kaydolmayı unutmayın!


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar