Kokurdan Yaylası Kamp Alanı | Bartın Kamp Yerleri

Kokurdan Yaylası Kamp Alanı | Bartın Kamp Yerleri

Kokurdan Yaylası kamp alanı, bizi karavanla Batı Karadeniz turumuzda en çok zorlayan yerdi diyerek başlamak istiyorum cümlelerime. Fakat uzun yolu ve bulması oldukça zor olan izole yapısına rağmen Kokurdan Yaylası, hem çadır kampları için hem de karavan kampları için uygun bir yer. Yine de bu yaylada kamp yapmanızı tavsiye eder miyim? İşte bu soruya çok net bir cevap veremiyorum. En iyisi siz yazıyı okuyup kendiniz karar verin.

Kokurdan Yaylası Kamp Alanı Videosu

Kokurdan Yaylası Kamp Alanı Nerede?

Karabük sınırları içinde bulunan Kokurdan Yaylası’na ulaşım biraz zahmetli. Yollar oldukça karışık. Bilen birilerine sormadan bulmak neredeyse imkansız. Orman yollarında 4×4 araçlar sorunsuz gidebilir ancak binek araçlar için yağışlı havalarda bu yollarda ilerlemek ne yazık ki kolay değil. Bkz zorlu yollar:

kokurdan yaylası kamp alanı

Yaylaya biz Yenice Köyü üzerinden çıktık. Önce Ardıç Yaylası’na ulaştık oradan da 7 km yol yaparak Kokurdan Yaylası’na ulaştık. Haritada görünen bir yol olmadığı için Kokurdan Yaylasını bulmak son derece zordu. Şu an yol tarifi yapmam da o derece zor. O yüzden şuradan gidin, buradan dönün diyemiyorum. Ama kabaca haritadaki noktaya yaklaşmaya çalışın. (Teşekkürler einstein sadsasakdn)

Kokurdan Yaylası’nda Neler Var?

Kokurdan Yaylası, Batı Karadeniz turunda gezdiğimiz yaylalar arasında en az açık alana sahip olan yaylaydı. Etrafı ağaçlarla kaplı, tamamen izole olan bu yaylada sadece eski bir bina bulunuyor. Bu bina Cumhuriyet yıllarında orman işletmesi tarafından inşa edilmiş. Binanın bir tarafında orman mühendisleri ve çalışanlar kalırken diğer tarafında ise iş insanları ve aileleri konaklıyormuş. Uzun yıllar bu şekilde kullanılan bina daha sonra terk edilmiş ve şu an metruk halde duruyor. Ne yazık ki kullanılabilir durumda değil.

kokurdan yaylası kamp alanı

Yaylada bu bina dışında herhangi bir tesis ya da yapı yok. Sadece içilebilir su akan bir çeşme var. (Her mevsim akmaya devam ediyor mu bilemiyorum. Yazın tedarikli gitmekte fayda var.)

Yaylanın yakınlarında Ardıç Yaylası, Tuna Düzlüğü ve Gezen Yaylası var. Yani buraya gelirseniz şayet başka yaylaları görme imkanı da bulabilirsiniz.

Kokurdan’ı Neden Tavsiye Etmiyorum?

kokurdan yaylası kamp alanı

Şimdi kabul edelim Kokurdan Yaylası öyle çirkin bir yayla falan değil. Muazzam bir doğaya sahip ve gerçekten huzurlu bir yer. Ama hem yolun zahmetli olması hem de Kokurdan Yaylası’nı bulmanın son derece zor olması nedeniyle bu yaylayı çok sevdiğimi söyleyemem. Elbette herkesin kendi tercihi ama bu kadar zahmete katlanmadan ulaşabildiğimiz, daha güzel bir doğaya ev sahipliği yapan yaylalar varken Kokurdan Yaylası’nda ısrar etmeye gerek yok gibi geliyor bana. Burası yerine nereyi tavsiye edersin diye sorarsanız Uluyaylayı ve Zoni Yaylası‘nı tavsiye edebilirim.

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar