Motivasyon Artırma Yöntemleri | 3 Müthiş Öneri

Motivasyon Artırma Yöntemleri | 3 Müthiş Öneri

Herkese merhaba! Bugün sizinle motivasyonunuzu artırmanıza yardımcı olabilecek bazı öneriler paylaşacağım. Burada bahsedeceğim motivasyon artırma yöntemleri ile ilgili bir gönderiyi aslında daha önce Instagram hesabımda paylaşmıştım. Daha sonra videosunu çektim, şimdi de yazısını yazıyorum. (Motivasyonunuzu artırmaya kararlıyım sjdsd) Eğer aramızda okumak yerine izlemeyi tercih edenler varsa hemen aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Diğerleri okumaya devam edebilir. (Burada büyük ihtimalle herkesi kaybettim gibime geliyor. Okumaya seven kaç kişiyiz? Okuyanlar yorum bıraksın lütfen. )

Uzun zamandır meditasyonla ve zihin rahatlamasıyla ilgileniyorum ama daha son birkaç senedir bu işi gerçekten anlamaya başladığımı hissediyorum. Farklı teknikleri inceliyorum, imkan buldukça eğitimler alıyorum, kendimi rahatlatan şeyleri bulmak için mesai harcıyorum. Şimdi sizinle paylaşacağım üç yöntem de bugüne kadar çok faydasını gördüğüm şeyler. Bunları yapmak için profesyonel olmanıza, eğitim almanıza ya da bir ürüne ihtiyacınız yok. İhtiyacınız olan tek şey kendinizi dinleyebilmek.

Sosyal Medyaya Dikkat!

Başlamadan önce ufak bir hatırlatma yapmak istiyorum. Son yıllarda motivasyonumuzu en çok düşüren şeylerden biri de sosyal medya. Sosyal medyada insanların paylaşımlarına bakıp onların hep mutlu olduğunu, harika hayatlar yaşadıklarını düşünüp kendi yaşamımızı yetersiz buluyoruz ve haliyle bu da motivasyonumuzu düşürüyor. İçinde bulunduğumuz dijital çağda böyle hissetmeniz gayet normal ama lütfen tüm bunların gerçek olmadığını bilin.

İnsanlar her zaman mutlu değiller! Hepimiz bazen daralıyoruz. Bir günümüz bir günümüzü tutmuyor. Emin olun hayatına özendiğimiz birçok insan da bizimle benzer sorunlar yaşıyor. Bizim bakıp ay ne kadar güzel diyerek kendimizi yargıladığımız insanlar da kendilerini güvensiz hissedebiliyorlar. Yani herkesin hayatında kendine göre, kendi kabına göre sorunları, güvensizlikleri, endişeleri var.

Şahsen ben de bazen aşırı motivasyon dolu olurken bazen moralim yerlerde oluyor. Bazen kendimi herkesle kıyaslıyorum, çok yetersiz hissediyorum, başarısız hissediyorum. (Videoda hayata küstüğüm zamanlardan birinden harika bir kare var mesela. Herkesten gizlediğim bu anları sizinle buluşturduğu için Selçuk’a teşekkür edebilirsiniz salkd.)

En Sevdiğim 3 Motivasyon Artırma Yöntemleri

Eğer siz de bazen güne benim gibi nereden geldiği belli olmayan bir yorgunlukla başlıyorsanız ya da kötü bir gün geçiriyorsanız, kendinizi engel olamadığınız bir negatiflik denizinde bulduysanız bu uygulamalar gün içinde motivasyon kazanmanıza yardımcı olacak. Bu yöntemleri, eğer gereğinden fazla enerjik hissediyorsanız da fazla enerjiyi dengelemek için kullanabilirsiniz.

1. Nefes Çalışması

Modunuzun düşük olduğu hissettiğiniz an hemen bir nefes çalışması yapın. Çok acayip spiritüel bir şeyden bahsetmiyorum. Düşüncelerin esiri olmadan duracaksınız sadece. Olay bundan ibaret. Peki bu yöntemi nasıl uygulayacaksınız?

Rahat ettiğiniz bir yerde, rahat bir pozisyonda oturun. Yerde bağdaş kurup oturabilirsiniz, koltukta oturabilirsiniz, sandalyede oturabilirsiniz; nasıl rahat ediyorsanız. Gözlerinizi kapatın ve nefesinize odaklanın. Eğer odaklanmakta güçlük çekerseniz nefesinizi sayabilirsiniz. Sayarsanız birden 10’a kadar geldiğinizde tekrar başa dönün. Böylece düşüncelerden uzaklaşmış olacaksınız.

Ben her gün 10-15 dakika ayırmaya çalışıyorum nefes çalışmasına çünkü gerçekten hiç tahmin etmeyeceğiniz kadar çok rahatlatıyor. Eğer 10- 15 dakika size çok uzun gelirse 3 dakika bile yapabilirsiniz. Zaten o kadar basit bir şey ki, ofiste, otobüste, evde, okulda, kısacası her zaman her yerde yapmak mümkün.

2. Dans

Evet geldik motivasyon artırma yöntemleri arasındaki favorime. Nefes odaklı bir çalışma yapmak herkes için kolay olmayabilir. Olduğu yerde uzun süre durmaktan hoşlanmayan kişiler için bir diğer alternatifse dans etmek. Ama bu dans öyle bildiğiniz danslardan değil. Rahatlama odaklı, büyük ihtimalle daha önce deneyimlemediğiniz, “ay acaba güzel dans ediyor muyum?” diye endişe etmeden yapabileceğiniz bir dans çalışması bu.

Bu uygulamayı yaparken bedenimizi biz yönlendirmiyoruz. Beden bizi yönlendiriyor ve biz ona ihtiyacı olan şeyi vermek için hareket ediyoruz. Yavaş ya da hızlı artık beden nasıl bir harekete ihtiyaç duyuyorsa, canı ne istiyorsa yapmasına izin verdiğinizde aslında ne kadar rahatladığınızı göreceksiniz. Ben ne hareket yapacağım diye düşünmeyin. Siz kendinizi serbest bırakın gerisine karışmayın.

Beden hızlı hızlı dans etmek isteyebilir, zıplamak isteyebilir, tekme atmak, kollarını çırpmak ya da yerde yuvarlanmak isteyebilir. Kısacası deli saçması hareketler yapacaksınız ama çok da rahatlayacaksınız. (Hareketlerin ne kadar delice göründüğünü merak edenler ufak bir örnek için videoya göz atabilir.)

3. Mola

Gelelim son ama en önemli öneriye. Eğer bir işin başına oturunca 2749583 saat kalkmayanlardansanız ve kolayca motivasyonunuzu kaybediyorsanız acilen mola vermeyi öğrenmeniz lazım. Ben bunu çok geç öğrendim ve gerçekten bu yaşıma kadar böyle bir şeyin varlığından haberdar olmadan nasıl geldiğime şaşırıyorum. Eskiden bir işin başına oturduğumda o işe öyle bir gömülüyordum ki, tuvalete gitmek, yemek yemek ve uyumak dışında yerimden kalkmıyordum. Ve çok fazla daraldığım için yaptığım işi bırakmak istiyordum, beni yorduğu için şikayetçi oluyordum.

Şans eseri bir yerde okuduğum “Eğer yorulduysanız bırakmayı değil mola vermeyi öğrenin” sözü bana ilham oldu ve o günden beri yaptığım işlere bu denli gömülüp kendimi daraltmak yerine yorulduğumda mola veriyorum. Çok fazla vaktim olmasa bile en azından odada biraz yürüyorum, etrafı izliyorum, sevdiğim bir içecek alıyorum. Ve gerçekten bu basit şeyin motivasyonum üzerinde son derece olumlu etkileri oluyor.

Yaptığınız şey her neyse, iş yapmak, oyun oynamak, ders çalışmak olabilir, ufak molalar verin. Odanın içinde de olsa birkaç adım yürüyün, kan vücudunuzda rahatça gezinsin, sonra birkaç dakika rahatlatıcı bir şey yapın. Yakınlarda hamak varsa hamağa binin, kedi sevin, kendinize sevdiğiniz bir içecek alın, azıcık dans edin ya da sadece gözlerinizi kapatıp durun… Sonra işin başına oturursunuz yine. Aşırı acil bir iş bile olsa 5 dakikanın kimseye bir zararı olmaz.


Ben bu üç kurtarıcı yöntemin ne kadar işe yaradığını fark ettiğimden beri unutmamak için görebileceğim bir yere not ediyorum ve gün içinde ihtiyaç duydukça yapıyorum. Umarım size de faydası olur. Özellikle meditasyon ve dansı deneyenler olursa yazsınlar lütfen denetimlerini. Ya da sizin de rahatlamak için uyguladığınız yönremler varsa  onları da bizimle paylaşın lütfen.

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar