Tayland’ta otostop çekmek

Tayland’ta otostop çekmek

Tayland‘ta geçirdiğim 1 ay boyunca Bangkok’ta İngilizce öğretmeni olarak çalıştığım için şehir içinde genelde oldukça ucuz olan toplu taşımayı kullanmayı tercih ettim. Ama özellikle Malezya‘ya gidip vizemi yenilemem gerektiğinde sanırım 3 tam günüm yolda otostop çekerek geçti. Bu deneyimimden sonra Tayland’ta otostop çekmek oldukça kolay ve keyifli diyebilirim. Tayland’ta insanlar birbirlerine karşı son derece saygılı oldukları gibi turistlere karşı da oldukça yardımseverler. Bu bahsettiğim 3 gün boyunca hiçbir sürücü para talebinde bulunmadı. Genelde çoğu sürücüyle konuştuğumuz ortak bir dil olmamasına rağmen mola verdiğimiz yerlerde yiyecek, meyve suyu gibi şeyler ikram ederek ince davranışlarda bulundular.

Tayland’ta Otostop Çekmek Hakkında Tüyolar

Otostopçu’nun Dostu : 7Eleven

Öncelikle Tayland’ta otostop çekerken özellikle yiyecek ve içecek konusunda neredeyse hiç sıkıntı yaşamayacağınızı söylemeliyim. Çünkü ülkenin her tarafı 7 gün 24 saat açık olan 7Eleven’larla dolu. Adım başı sizi bekleyen temiz ve klimalı 7eleven’larda aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Bu marketlerde satılan paketlenmiş ev yemekleri ve meyvelerle karnınızı kolayca doyurabilirsiniz.

Otostop çekerken mola verip uyumanız gerekirse de genelde anayollardaki bu marketlerin etrafında banklar oluyor. Uyumanız gerektiğinde buraları tercih etmek güvenli bir tercih olabilir.

Güzel İnsanlarla Dolu Pikaplar

Tayland’ın en güzel yanı yollarda seyreden çok fazla sayıda pikap olması ve bu pikapları genelde çok güzel insanların sürüyor olması. Eğer doğru yolda otostop çekiyorsanız ve araçların durabileceği bir yer varsa çoğu sürücü otostop çektiğinizi görünce duruyor. Eğer gideceğiniz yer sürücülerin yolu üzerindeyse de seve seve yardımcı oluyorlar. Pikapların avantajı ise çantalarınızı arkaya atarak rahat rahat yolculuk edebilme özgürlüğü. Üstelik bu pikaplar sayesinde araçların içi dolu olsa bile siz kasada yolculuk yapabiliyorsunuz. O yüzden pikap bulduğunuzda mutlaka değerlendirin.

Yazılı Karton Taşımak

Gideceğiniz yerin adının yazılı olduğu bir karton taşımak burada da oldukça başarılı sonuçlar almanıza yardımcı olabilir. Özellikle nüfusun büyük bir kısmının İngilizce bilmemesi dolayısıyla kartonlara yazacağınız yer isminin Tay dilinde olmasına dikkat edin. Bu sayede daha fazla araç duracaktır.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar