Yürüyüş için sırt çantası seçerken dikkat edilecekler

Yürüyüş için sırt çantası seçerken dikkat edilecekler

Bir yürüyüşe gideceğiniz zaman yürüyüş için sırt çantası seçiminin nasıl olması gerektiğini bilmeniz, rahat bir aktivite geçirmeniz için önemlidir. Çok küçük bir sırt çantası, tüm ekipmanlarınızı taşıyamayabilir. Çok büyük sırt çantası omuz, sırt ve hatta diz problemlerine neden olabilir. Büyük bir sırt çantasını aşırı derecede doldurarak vücudunuzun taşıyabileceğinden daha fazla ağırlığı vücudunuza bindirebilirsiniz. Tüm bu olumsuzluklardan kaçınmak için ihtiyaçlarınızı belirlemeli ve daha sonra bu ihtiyaçlara en yakın çantayı bulmalısınız.

Yürüyüş için satın almak istediğiniz sırt çantasını seçerken dikkat etmeniz gereken üç önemli unsuru vardır. Bu üç unsur, sırt çantasının boyutu, vücudunuzla uyumu ve aşağıda detaylarıyla anlatacağım bazı özellikleridir.

Yürüyüş için sırt çantası boyutu nasıl olmalı?

İlk olarak, ne tür bir yürüyüş yapacağınızı ve yürüyüşünüzün ne kadar süreceğini belirlemeniz gerekir. Böylece nelere ihtiyacınız olacağını görebilirsiniz. İhtiyaçlarınızı belirledikten sonra da taşımanız gereken eşyalarınız için her bir eşyanızın boyutunu dikkatle seçmelisiniz. Örneğin 6 saat sürecek bir dağ tırmanışı yapacaksanız, sırt çantanızın mümkün olduğunca hafif olmasını istersiniz. Bu durumda  aşırı büyük ve fazla yüklenmiş bir sırt çantası ideal çantanız olmayacaktır. Birkaç gün kamp yapmanızı gerektirecek bir trekking faaliyeti içinse biraz daha büyük bir çanta tercih etmeniz gerekebilir.

Yürüyüş için sırt çantalarının boyutu öncelikle eşyalarınızı taşımak için tasarlandıkları hacimsel kapasite olan litre, ikinci olarak da boyuta göre sınıflandırılır. Hangi boyutun sizin için uygun olduğunu bilmek seçenekleri biraz daha daraltmanıza yardımcı olacaktır.

Çantanızın boyutu, yanınızda götüreceğiniz eşyalara ve aktivitenizin gün sayısına bağlı olacaktır. Tabii aynı zamanda kişisel talepleriniz ve konfor beklentiniz de belirleyici bir unsur haline gelebilir. Örneğin bazı kişiler minimal eşya ve sınırlı yiyecek ile yola çıkarken bazıları da gurme yemekler (gerçekten kampa kokoreç getirenleri gördü bu gözler), kamp sandalyesi, hamak, fotoğraf çektirmek için çeşitli aksesuarlar gibi ekstra eşyaları da yanlarında götürmek isterler. Kuşkusuz basit bir yürüyüş için tüm bunları taşımak son derece gereksiz ve yorucu olacaktır. Bu kişisel talepleri bir kenara bırakacak olursak yürüyüş uzunluğuna bağlı olarak, günlük bir aktivite için 20-25 litrelik bir çanta yeterliyken, bir gecelik bir aktivite için 30-40 litre bir çanta; 3-4 günlük bir aktivite için 45-55 litrelik bir çanta gerekebilir.

Bununla birlikte yanınıza alacağınız malzemeler mevsime göre de değişiklik göstereceği için çantanızın hacmi de mevsim koşullarından etkilenecektir. Örneğin kış mevsiminde bir yürüyüşe veya dağ tırmanışına gidiyorsanız ve konaklayacaksanız, daha profesyonel ve dolayısıyla normalden daha ağır bir çadır ve sizi daha sıcak tutacak bir uyku tulumu götürmek zorunda kalabilirsiniz.

Yürüyüş için sırt çantası seçerken dikkat edilmesi gereken özellikler

Sırt çantası özellikleri son derece çeşitlidir ve genellikle satın alma noktasında önem arz ederler. Bazı özellikler belirli durumlar için gereklidir ve tüm aktivitenizde kolaylık sağlar. Örneğin entegre yağmurluklar yağışlı iklimlerde yürüyüş yapmak için idealdir. Su torbası uyumlu sırt çantaları özellikle sıcak ve kuru iklimlerdeki yürüyüşler için mükemmeldir ancak sıcaklığın sıfırın altına düştüğü iklimlerde hortumlar donma yapabileceği için kullanışlı olmayabilir. Aşağıda yürüyüşler için sırt çantası seçerken dikkat edilmesi gereken özellikleri görebilirsiniz.

yürüyüş için sırt çantası

Sırtlık kısmı

Sırt çantasının sırt kısmı ilk fark edeceğiniz şeylerden biridir. Yürüyüş için sırt çantalarının farklı sırtlık kısımları olabilir. Özel sırt sistemi olmayan çantalar hafif olabilirler ancak vücuda uyum problemi yaşatma ihtimalleri vardır. Bu problem de uzun süreli yürüyüşlerde karşılaşmak istemeyeceğimiz bir durumdur.

Özel sırt sistemine sahip çantalar kişinin vücudunu sarmak ve yükün ağırlığını dağıtmak için tasarlanmıştır. İdeal olarak, sırt çantasının ağırlığının çoğunluğu omuzlarınızda değil kalçalarınızda olmalıdır. Bu tip sırt çantaları, yük ağırlığının kalçalarınıza aktarılmasını sağlayacak teknolojiler ile üretilir.

Havalandırma

Sıradan bir sırt çantası kullandığınızda sırtınızın terletmesini önlemenin bir yolu yoktur. Tamamen önlenemezse de, terli sırtınız, iyi bir havalandırma sistemi ile rahatlatılabilir. Yürüyüşler için dizayn edilmiş çoğu sırt çantasının arka panele entegre edilmiş kendi havalandırma sistemi vardır. Bu, hava akışına izin veren ve sirkülasyonu artıran bir ağ süspansiyonudur. Havalandırması olan bir sırt çantasının farkı yürüyüşlerde rahatlıkla hissedilebilir.

yürüyüş için sırt çantası

Dolgular

Sırt çantasını uzun süre taşıyacağınız zaman konfor önemlidir. Çantanızın yeterli dolguya sahip olduğundan emin olun. Çantanın yükünün çoğu kalçalarınıza oturacağından yastıklı bir kemer önemlidir. Sırt çantasını almadan önce deneyin ve bu bölgede herhangi bir rahatsızlık veya sürtünme gibi bir sorun yaşayıp yaşmadığınıza çok dikkat edin. Bunun dışında, yastıklı omuz askıları da önemlidir. Yastıklı omuz kayışları olmayan bir çanta ile taşıyacağınız ağırlık, uzun bir günün ardından sırtınızın veya omuzlarınızın sakatlanmasına yol açabilir.

Çanta Cepleri

Şunu unutmayın; sırt çantasında cepleri seviyoruz ve onlara ihtiyacımız var! Sırt çantası üzerinde fazla cep olması, iyi bir özelliktir. Böylece yürüyüşünüz boyunca birçok şeye çantanızı dağıtmadan kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ancak her cebin aynı zamanda ekstra ağırlık anlamına geldiğini de unutmayın.

Kemer cepleri: Bu cepler atıştırmalıklar, cep telefonu veya GPS için idealdir. Hemen elinizin altındadır ve çok kullanışlıdır.

Yan cepler: Çoğu zaman sırt çantaları elastik yan ceplere sahip olurlar. Bu cepler, özellikle su şişenizi koymak için mükemmeldir.

Ön cepler: Bu tarz cepler haritayı veya kuru bir ceketi saklamak için iyi yerlerdir. Bazı sırt çantalarında da kapak cepleri vardır. Bu cepler oldukça küçüktür ve küçük veya düz eşyalar için tasarlanmıştır.

yürüyüş için sırt çantası

Yürüyüş için sırt çantası fermuarları

Çoğu sırt çantasının açma kapama fermuarları üst bölümde yer alır. Sırt çantanızı sistemli bir şekilde yerleştirmediyseniz, alt kısımdaki bir eşyanızı almak  biraz sıkıntı yaratabilir. Bu gibi durumlarda, yan fermuarlar kurtarıcınız olur.

Kullanımı en kolay olan sırt çantaları bence bavul tipi açılan sırt çantalarıdır. Bu çantalar genellikle seyahat için dizayn edilirler. Özellikle çantanızın içinde belirli bir eşyayı ararken oldukça kullanışlıdır ve zaman tasarrufu sağlar.

Su torbası uyumlu çantalar

Hangi mevsimde olursanız olun yürüyüş yaparken su içmeniz önemlidir. Su torbası uyumlu sırt çantaları verimli ve rahat bir şekilde su içmenizi sağlar ve su molalarını ortadan kaldırır. Genellikle, sırt çantasının sırt kısmında yer alan su haznesine bağlı, omuz kayışlarınızdan birine rahatça takılacak bir hortumunuz olur.

Sırt çantasında uyku tulumu bölmesi

Sırt çantalarının bazılarında uyku tulumu koymak için özel bir bölme bulunur. Bu bölme genellikle sırt çantasının altındadır ve tamamen uyku tulumunuz için tasarlanmış ayrı bir ceptir. İç fermuarlar sayesinde çantanızın geri kalanından ayrılır ve gerektiğinde tulumunuza rahatça ulaşmanıza imkan sağlar. Özellikle kamp yapacağınız doğa yürüyüşlerinde oldukça kullanışlı olabilir.

Dış ipler ve halkalar

Sırt çantanızın içinde olduğu gibi dışında da eşyalarınızı taşıyabilmek bir ayrıcalıktır. Sırt çantasının dışındaki kayışlar, çadırları veya köpük matları taşımak için idealdir. Yürüyüş batonları ve kazma gibi malzemeleri, yürüyüş sırt çantasının yanına veya önünde bulunan kayışlara bağlayabilirsiniz.

yürüyüş için sırt çantası

Sırt çantası omuz askıları

Yürüyüş için sırt çantanızı seçerken omuz askılarına özelikle dikkat etmeniz tavsiye edilir. Omuzlardaki kayışlar sırt çantasının vücudunuza oturması ve yürüyüş gününün sonunda omuz ağrısı yaşamamanız için önemlidir. Sırt çantanızın kemeri kemiklerinizin üstüne oturduğunda bu kayışları ayarlayarak çantanın sırtınıza yakın olmasını sağlayabilirsiniz. Bu kayışlar çok gevşek ise, sırt çantası omuzlarınızı tahriş edebilir ve daha az stabil olduğu için yükü sırtınızda hissedersiniz. Bu kayışların çok sıkı olmaması da önemlidir. İdeal sıkılık, sırtınız ile sırt çantası arasında 45 ° ‘lik bir açı oluşacak kadardır.

Yağmurluk

Sırt çantasına entegre bir yağmurluk özellikle ıslak hava koşullarında yürüyüş yapmak için çok kullanışlıdır. Bazı sırt çantalarının içinde veya altında kendi saklama cebinde bir yağmurluk olur.

Yürüyüş için sırt çantasının vücudunuza uyumunu nasıl anlayacaksınız?

Çantaların vücuda doğru şekilde oturması için önemli olan ilk unsur çantanın sırt kısmının sırta uyumudur. Bu uyumu görebilmek için çantanın mutlaka denenmesi gerekir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur omuz genişliğidir. Genelde kadınların omuz yapısı erkeklerinkine nazaran daha dar olduğu için kadınlara özel omuz genişliğinde üretilmiş çantalar bulunur. Omuz genişliğine göre uygun çantayı seçmek rahat bir yürüyüş için gereklidir.

Çantanın kemerinin vücudunuzu sarması önemlidir. O nedenle kemelerin sırt ayarlarını doğru şekilde yapıp bel kemerini bel kemiklerinin üzerine oturtmanız gerekir. Bu şekilde vücudunuza oturmayan bir çanta sizin için uygun olmayacaktır.

Sırt çantasını mutlaka deneyin!

Vücudunuz için uygun bir sırt çantası bulduğunuzda, çantayı deneyerek test edin. Unutmamanız gereken, ağırlık yükünün omuzlarınız yerine kalçanızda olmasıdır. Çantayı test ederken içine ağırlık koymayı unutmayın.

Yürüyüşe çıkın!

Bu kolay ipuçlarını kullanarak, sizin için doğru yürüyüş sırt çantasını kolaylıkla bulabilirsiniz. Hangi sırt çantasının sizin için uygun olduğunu belirledikten sonra geriye sadece yürüyüşe çıkmak kalıyor!

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar