Seyahat Ederken Çamaşır Yıkamak | Kokmamak için neler yapıyorum?

Seyahat Ederken Çamaşır Yıkamak | Kokmamak için neler yapıyorum?

Şimdiye kadar en çok karşılaştığım sorulardan biri seyahat ederken çamaşırlarımı nasıl yıkadığım sorusuydu. Bu soru özellikle bisikletle seyahat ederken çok fazla soruluyordu ve gerçekten önemli bir kalemdi. Bisiklet turunda çamaşır yıkamak dediğinizde insanların gözü haklı olarak korkuyordu. Neticede uzun süren bisiklet turlarında evdeki hijyeninizi sürdürmeniz imkansız olmasa da biraz zor olabiliyor. Şimdi aynı soruyu karavanla seyahat ederken de sıklıkla duyuyorum. Görünen o ki insanlar çamaşır yıkama konusunda oldukça düşünceli. Ama şunu söyleyebilirim ki seyahat ederken çamaşır yıkamak aslında oldukça kolay.

Seyahat ederken çamaşır yıkamak söz konusu olduğunda bunun için birçok yöntem bulabilirsiniz. Ben bu yazıda kendi uyguladığım yöntemlerden ve çamaşırlarımı nasıl yıkadığımdan kısaca bahsedeceğim. Aynı zamanda yoldayken çamaşır yıkamak için kullandığım bazı ürünlerin listelerini de paylaşacağım.

Bisiklet Turunda Çamaşır Yıkamak (Aynı şeyler sırt çantasıyla gezenler için de geçerli)

Öncelikle, bisikletle (ya da sırt çantasıyla) seyahat ederken Couchsurfing ve Warmshowers gibi uygulamalar kullanıyorsanız, veya herhangi bir şekilde insanların evlerine misafir oluyorsanız onların çamaşır makinelerini kullanmayı nazikçe teklif edebilirsiniz. Genellikle yardımcı olmaktan memnuniyet duyuyorlar.

Bazı ülkelerde sokaklarda belli bir miktar madeni para karşılığında kullanabileceğiniz çamaşır makineleri ve kurutma makineleri bulunuyor. Aynı şekilde marketlerde küçük paketlerde çamaşır deterjanı bulabiliyorsunuz. Çamaşırlarınızı yıkamak için bu çamaşırhaneleri kullanabilirsiniz. Türkiye’de seyahat ediyorsanız, karavanhayati.com Türkiye’deki çamaşırhaneleri harita üzerinde listeliyor. Siteden rotanız üzerindeki tüm çamaşırhaneleri tek tıkla görebilirsiniz.

Çamaşır makinesi o kadar da zaruri bir ihtiyaç değil aslında. Evlerde, otellerde kısacası su bulabildiğiniz her yerde çamaşırlarınızı elde de yıkayabilirsiniz. Yine aynı şekilde yolda bulduğunuz çeşmeler de oldukça işinize yarayabilir.

Bisiklet Turunda Çamaşır Yıkamak İçin Her Turcunun Edinmesi Gereken Malzemeler

Benim bisikletle seyahat ederken çamaşır yıkamak için yanımda taşıdığım çok güzel ve kullanışlı bir iki eşyam vardı. Biri kumaş leğenim, diğeri kendinden mandallı çamaşır ipim. Bir de ekstra olarak hem çamaşır asmak hem de gerekli diğer durumlar için bakkallarda bile kolayca bulabileceğiniz çamaşır ipim var.

Kumaş leğen çok hafif ve katlanabilir olması nedeniyle çok az yer kaplıyordu. Bu açıdan bisiklet seyahatleri ve sırt çantalı seyahatler için çok daha uygun. Ama plastik ya da silikondan üretilmiş benzer yapıda daha dayanıklı ürünler de bulunuyor. Bunlar nispeten biraz daha ağır oldukları için karavan seyahatleri için daha uygunlar.

bisiklet turunda çamaşır yıkamak
Bisiklet turunda çamaşır yıkamak

Kendinden mandallı ip, asacak yer bulmak açısından, uçlarındaki aparat nedeniyle son derece kullanışlı. Her yere rahatça asılabiliyor. Boyu biraz kısa olduğu için tüm eşyalarınızı asmaya yetmeyebilir. O yüzden yanınızda bir tane daha bu ipten veya çamaşır iplerinden bulundurmakta fayda var. Hem yukarıda bahsettiğim kumaş leğeni, hem diğer çeşitlerini hem de kendinden mandallı ipi bu listede görebilirsiniz: Çamaşır Yıkama Ürünleri

bisiklet turunda çamaşır yıkamak
Bisiklet turunda çamaşır yıkamak

Karavanda Çamaşır Yıkamak için Ürünler

Karavanda çamaşır yıkamak için de yukarıdaki ürünleri kullanmak elbette mümkün. Ama daha pratik ve uğraşsız bir çözüm arıyorsanız ve buna ayıracak bütçeniz varsa mini çamaşır makinelerinden faydalanabilirsiniz. Genelde küçük boyutlarıyla karavan gibi yaşam alanlarına kolayca sığabilen bu makineler küçük ölçekli çamaşırlarınız için son derece pratik bir çözüm sunuyor. Mini çamaşır makinelerine buradan bakabilirsiniz: Mini Çamaşır Makinesi Listesi

Bunlara ek olarak yanınızda taşıyacağınız doğada çözünebilen vegan deterjan ve/veya sabun edinmenizi de tavsiye ederim. Böylece hem kimyasala temas etmemiş olursunuz hem de doğaya zarar vermemiş olursunuz. Doğa dostu vegan deterjanlar için önerebileceğim bazı ürünleri de burada listeledim: Vegan Doğa Dostu Çamaşır Deterjanları


Bu yazıdaki bazı linkler Hepsiburada işbirliği linklidir. Bu linklerden alışveriş yapmak size ekstra bir külfet yüklemez. Zaten alacağınız bir şeyi benim linklerimden aldığınızda siteme de ufak bir katkınız olmuş olur. Şimdiden teşekkür ederim!

Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar

Kategoriler