Hamağın tarihçesi : İlk hamak nerede ne zaman bulundu?

Hamağın tarihçesi : İlk hamak nerede ne zaman bulundu?

Colomb 1492 yılında Amerika kıtasını keşfettiğinde ‘insanların ağaçların arasındaki ağlarda uyuduğunu’ belirtmişti. Ancak tabii Colomb o dönemlerde Amerika kıtasının varlığından haberdar değildi. O Hindistan’ın doğusunda olduğunu düşünüyordu. Amerika Kıtasının Asya kıtası değil de başka bir kıta olduğunu bu keşiften yıllar sonra fark eden kişi Amerigo Vespucci oldu. Vespucci’nin gezileri sırasında aldığı notlar her ne kadar tartışılsa da bu notlarda hamaklara dair tanımlamalar bulunduğunu biliyoruz. Ama hamağın tarihi görünene göre bunlardan biraz daha gerilere gidiyor. Antropologlar Orta Amerika’da yapılan araştırmalarda eski insanların en az 1000 yıl önce de hamaklarda uyuduğuna dair bulgulara rastlamışlar. Bu bölgelerde yaşayan yerlilerin sinek, böcek gibi canlıların verebileceği muhtemel zararlardan ve sıcağın etkisinden korunmak için yerde uyumak yerine hamaka uyumayı tercih ettikleri düşünülüyor. Yani hamağın tarihçesi epey eski zamanlara gidiyor.

Hamağın tarihçesi hakkında bazı iddialar

Bununla birlikte yazılı kaynaklarda bahsi geçen hamaklara ilk defa milattan önce 450’li yıllarda rastlandığına dair iddialar da var. Hamağın Sokrates’in öğrencisi olan Alcibiades tarafından geliştirildiği de düşünülüyor. Alcibiades’le ilgili kaynaklarda ise hamağa ilişkin bir bilgi yok. Ama bunun sebebi hakkında yazılacak daha önemli şeylerin olması da olabilir. Kısacası hamağın kim tarafından geliştirildiğine dair net bir bilgi yok. Amerika kıtasında bile hamak hem Meksika kültürü hem de Brezilya kültürü tarafından ayrı ayrı sahiplenilmiş durumda. Yine de genel olarak günümüze baktığımızda hamak kültürünün Yunanlardan çok Amerika yerlilerine ait olduğuna dair izler görüyoruz.

Tarihte hamağın kullanımı

Tarihte hamağın kullanımı deyince, hamağın şu an aklımıza gelmeyen bir şeyler için de kullanılmış olabileceği algısı oluştuğunun farkındayım. Hayallerinizi yıkmak gibi olmasın ama hamak 1000 yıl öncesinden bu güne hep aynı amaçla kullanılmış: Uyumak, dinlemek, rahatlamak…  Colomb’un seferinden sonra Avrupa da hamakı hızlıca kabul etmiş ve özellikle gemilerde hamak kullanılmaya başlanmış. Gemilerde kolaylıkla uyumayı sağlamasının yanında hamağı kullanmalarının en büyük sebeplerinden bir diğeri de hamağın rahatlıkta temizlenmesi ve hastalıklardan arındırılabilir olması olmuş.

Tıpkı Amerika’daki yerliler gibi diğer canlılardan korunmak ve hava sıcaklığından daha az etkilenmek için yerden yüksekte uyuma amacıyla yapılmaları gibi Avrupa’da da uzun yıllar boyunca askeri gemilerde uyumak için hamaklar kullanımış.

Günümüzde hamak kullanımı

Günümüzde de hamağı Uuumak, dinlenmek, rahatlamak gibi sebeplerle kullandığımızı anlatmaya gerek yok. Güney Amerika ve Asya’da hala hamakların kullanıldığı yolcu gemileri de bulunuyor. Hamakta sallanmanın faydalarını herkesten önce keşfeden bir toplumdan da aksi beklenemezdi zaten. Yine hala dünyanın birçok yerinde anneler çocuklarını uyutmak için hamak beşiklerde sallıyorlar. Kısacası hamak günümüzde de keyifle kullandığımız malzemelerin başında geliyor.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar