Karavan Ruhsatı Olmadan Muayeneye Girerken Neler Yapılmalı?

Karavan Ruhsatı Olmadan Muayeneye Girerken Neler Yapılmalı?

Aracımızı karavana dönüştürdükten sonra karavan ruhsatı alıp almama konusunda kararsız kalmıştık. Dönüşümü bitirip de yola çıkmaya karar verdiğimizde de pandemi başlamıştı ve seyahat etmemiz bir süreliğine imkansız hale gelmişti. Bu yüzden önümüzü görene kadar ruhsat almak için acele etmemeye karar verdik. Haliyle şu anda aracımızın karavan ruhsatı yok. Geçen gün karavan ruhsatı olmadan muayeneye girdik.

Karavan ruhsatı olmadan muayeneye girilir mi sorusuna cevap arayan onlarca insan olduğunu bildiğim için bu yazıyı hazırlamak istedim. Başımıza neler geldi? Araçta ne gibi değişiklikler yapmamız gerekti? Neleri çıkardık? Hepsini bu yazıda okuyabilirsiniz.

Karavan Ruhsatı Almadan Muayeneye Girmek

Eğer yazı okumak yerine videoyu izlemeyi tercih ederseniz aşağıdaki videodan muayene sürecinde başımıza gelen tüm bahtsızlıkları izleyebilirsiniz.

Muayeneye Gitmeden Önce Arabada Hangi Değişiklikleri Yaptık?

Yazıya başlamadan önce muayenemizin tam 3 gün sürdüğünü söylemeliyim. İlk gün randevu alırken görünmeyen ama sıra numarası almaya gittiğimizde peydah olan bir vergi borcu nedeniyle muayeneye giremedik. Bu sorunu binbir uğraşla hallettikten sonra ertesi gün muayeneye gittiğimizdeyse bu sefer iki ağır kusur nedeniyle muayeneden geçemedik.

Muayeneye giderken sadece araçtaki mutfak kısmını sökmüştük ve aracın kendi koltuklarını takmıştık. Arka kısımdaki yatak olan koltuğumuz ise duruyordu. Bu koltuğu ben çıkarmak istemiştim ama Selçuk daha önce bu şekilde muayeneden geçen arkadaşlarımız olduğu için koltuğu sökmekle uğraşmayıp bu şekilde girmek istedi. (Aracın orijinal koltukları takıldığında arkadaki koltukla bitişik duruyorlar ve arka koltuğa bir yolcunun oturması mümkün olmuyor. Dolayısıyla yolcu taşıma koltuğu görünümü olmadığı için sıkıntı çıkarmama ihtimalini değerlendirmek istedik.)

Neden İlk Seferde Muayeneden Geçemedik?

Aldığımız iki ağır kusurdan biri çıkarmadığımız koltuktu. Araçtaki koltuk sayısı ruhsattakiyle aynı olmadığı için buna ağır kusur verdiler. Bu anlaşılabilir bir durumdu ve açıkçası benim de beklediğim bir şeydi. Asıl ilginç ve beklenmedik olan şey; tentemize de ağır kusur verilmesi oldu.

Koltuğu sökmek mesele değildi ama tenteyi sökmek istemedik çünkü verilen bu kararın keyfi olduğunun farkındaydık. Önce muayeneyi yapan kişiye durumu açıklamaya çalıştık. Bir geri dönüş alamayınca amiriyle görüştük. Amir de bize tenteyi sökmemiz gerektiğini çünkü dışarıya taştığını ve güvensiz olduğunu söyledi. Her ne kadar bunun doğru bir yaklaşım olmadığını açıkladıysak da ikna edemedik. Daha sonra adama yan aynanın da dışarıya taştığını, tentenin yan aynayı geçmediğini ve dolayısıyla ağır kusur olmayacağını anlatınca “Ya tamam ona bakarız sorarız” gibi az önce söylediklerinden asla emin olmadığını belli eden açıklamalar yaptı. Biz de sinir küpüne dönmüş bir şekilde oradan ayrıldık.

Nasıl muayeneden geçtik?

Güney Ahşap Dekorasyon‘a gidip yatak olan koltuğumuzu çıkardık ama tentemizi ellemedik. Akşam Tüvtürk çağrı merkezini arayarak konuyu onlara sorduk. Onların verdiği cevap da bizim söylediğimizle aynıydı. Eğer tente yan aynayı geçmiyorsa muayeneye engel değildi. Ertesi gün muayeneye tekrar gittik ve bu defa sorunsuz geçtik. Muayeneden geçtiğimizde araç aşağıdaki gibiydi:

Karavan Ruhsatı Olmadan

(Detaylar zaten videoda olduğu için burada tek tek yazmıyorum ama özetle ilk gün muayenemizi yapan arkadaşın işe yeni girdiğini söyleyip özür dilediler.)

Ruhsatsız Karavanla Muayeneye Giderken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Eğer siz de aracınıza henüz karavan ruhsatı almadıysanız muayeneye giderken bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Peki ruhsatsız karavanı muayeneye hazırlamak için neler yapmalısınız?

 • Mutfak kısmını (Lavabo ve ocak) mutlaka ama mutlaka çıkarmalısınız.
 • Aracın içinde ruhsattaki kadar koltuk olmalı ve koltuklarda emniyet kemeri olmalı. (Bazı arkadaşlar bizim ilk seferde denediğimiz gibi fazla koltukla muayeneden geçebilmiş ama biz geçemedik. Bu konuda bir standart olmadığı belli ama yine de riske atmaya gerek yok. Eğer koltuğunuzu kolayca çıkarabiliyorsanız hiç düşünmeyin çıkarın.
 • Eğer tenteniz varsa ve yan aynanın hizasını geçiyorsa onu da çıkarmalısınız. (Eğer tente yan aynanın hizasındaysa; dışarı taşmıyorsa sorun yok.)
 • Eğer koltuğu çıkardığınızda aracın zemininde büyük delikler kalıyorsa o delikleri de mutlaka silikonla vs. kapatmalısınız.
 • Dolaplar muayeneden geçmeye engel değil.
 • Güneş paneli muayeneden geçmeye engel değil.

Karavan Ruhsatı Çok Mu Pahalı?

Karavan ruhsatı almak aslında o kadar da maliyetli bir şey değil. Daha önce karavan ruhsat maliyetlerini ve karavan ruhsatı aldıktan sonra oluşabilecek ücret farklarını “Karavan Ruhsat İşlemleri ve Maliyeti” yazısında anlatmıştım. Bu yazıda da açıkça görebileceğiniz gibi aslında karavan ruhsatı almak istediğinizde (eğer aracınız 5 yaşından büyükse) çok fazla bir maliyetle karşılaşmıyorsunuz. Tek ve en büyük problem kasko ve vergi konusunda çıkıyor ve birçok insan da bu yüzden aracını karavana dönüştürmeden kullanıyor.

Karavan Ruhsatı Olmadan Trafikte Sorun Yaşanmıyor Mu?

Bu sorunun cevabını net olarak bilmemekle birlikte en yaygın inanış bir sorun olmayacağı yönünde. Fakat çevirmede denk gelen memurun bu konudaki tutumunun ne olacağını elbette bilemiyorum. Bilen varsa bizi aydınlatsın lütfen. 🙂

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

4 Yorum

 • ahmet semih can
  22 Haziran 2021, 20:37

  Merhaba; aracin disinda temiz su deposu icin bir giris olmasi muayene acisindan engel teskil eder mi ?

  CEVAPLA
  • Melke@ahmet semih can
   22 Haziran 2021, 23:56

   Merhaba, bilgim yok. Bir şey söyleyip yanıltmak istemem. Mevzuata bakarsanız ya da arayıp görüşürseniz daha doğru bilgi alırsınız.

   CEVAPLA
 • alperen
  21 Şubat 2022, 12:45

  merhabalar
  aracanım 98 model vito karavan ruhsatım olmadan araca güneş paneli ve saklama kıyafet dolapları koyabilirmiyim muayenede sorun olur mu? birde muayeneye giderken buzdolabı olması problem olurmu acaba

  CEVAPLA
  • Melke@alperen
   22 Şubat 2022, 13:03

   Merhaba, mevzuata göre tek başına güneş paneli ve arkadaki dolaplar sıkıntı olmamalı. Ama bizim olayımızda çalışanlar bunu bilmiyordu, itiraz ettik, merkezle görüştüler ve bunların sorun olmadığı sonucuna varıldı. Buzdolabı için aynı şey söz konusu olur mu bilmem. Ama mutfak bölümünün kesinlikle olmaması gerekiyor. Sorun yaşamamak için buzdolabını da çıkarmanızı öneririm.

   CEVAPLA

Yeni Yazılar