Karavanda İnternet | Karavan için limitsiz internet

Karavanda İnternet | Karavan için limitsiz internet

Herkese merhaba. Bugün yine karavanda uzun zaman geçiren ve işi internet ile olan insanların problemlerine hep birlikte çözüm aradığımız bir bölümle karşınızdayım. Bugünkü konumuz karavanda internet. (Şimdi bu girişi arkada şu müzikle, zihninizde ekolu bir sesle tekrar okuyun lütfen söz çok eğlenceksiniz sajdnas) Seneler önce ormanda kaybettiğiniz internetinizi bulup sizinle buluşturacakmışım gibi dramatik bir giriş yaptığımın farkındayım. Yani siz de öyle hissediyor musunuz bilmiyorum ama benim zihnimde şu an Sinan Çetin’in Film Gibi programındaki kapıdan giren bir modem ve modemiyle sarılan insanlar canlanıyor. Eğer müziği açıp ekolu sesle okumadıysanız beni anlamanız biraz zor olabilir. Ama neyse ki konumuz benim zihnim değil; o yüzden tekrar ciddileşip karavanda internet meselesine geri dönüyorum. (Eğer az önce müziği açtıysanız kapatmayı unutmayın.)

Karavanda internet konusu size çok önemsiz gibi görünüyor olabilir ama karavanda yaşamayı planlayanlar ve özellikle freelance çalışanlar için çok büyük öneme sahip çünkü karavan için limitsiz internet sağlayıcısı bulmak tam bir muamma. (Muammaydı daha doğrusu, bu yazıyı okuduktan sonra hiç de muamma olmayacak.) Karavanda internet hakkındaki detayları aşağıda okuyabilir veya yazının sonundaki videoya atlayabilirsiniz.

Karavana internet almadan önce dikkat edilecekler

Karavana internet almayı düşünenler için en önemli şey elbette alt yapı ihtiyacı olmayan bir servis bulabilmek. Bunun dışında kullanacağınız cihaz ne olursa olsun hangi güç kaynağına bağlayacağınıza karar vermeniz ve kararınıza göre 12V ya da 220V çıkışlarında çalışmaya uygun bir cihaz almanız gerekiyor. Ayrıca elbette operatörün çekim gücü ve kapsama alanı da dikkat edilmesi gereken bir diğer şey. Bu üç çok önemli unsuru mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

Karavan için VINN

Yaptığı tüm iş internette olan insanlar olarak karavan yapmaya başladığımızdan beri internet işini hep bir VINN ile halletmeyi düşünmüştük. VINN’ları daha önce mutlaka görmüşsünüzdür; sim kart ile çalışan oldukça küçük ve şarjlı cihazlar olur genelde. Kolay taşınabilmeleri, az yer kaplamaları ve prize takmaya gerek olmadan şarjlarını belli bir müddet koruyabilmeleri bu cihazları cazip hale getiren en büyük faktörlerden.

Ancak arabayı bitirip, karavan için internet almak üzere operatörlerle görüşmeye başladığımızda tüm VINN’ların limitli internete sahip olduklarını öğrendik. O nedenle VINN bizim için bir ihtimal olmaktan çıktı. Eğer siz çok fazla internete ihtiyaç duymuyorsanız elbette VINN kullanmayı tercih edebilirsiniz ama en yüksek VINN limiti bile bizim dişimizin kovuğuna yetmeyeceği için başka bir alternatif aramaya başladık.

Karavan için limitsiz internet

Yaptığımız araştırmaların sonunda karavanda limitsiz internet için Turkcell’den SuperBox almaya karar verdik. Şu an karavanda 10 Mbps hızında limitsiz internet kullanıyoruz ve bunun için aylık 129 TL ödüyoruz. (Cihazı 2019’un sonlarında almıştık, şu an aylık ödemeler daha fazla.) Hemen söyleyeyim, SuperBox bize sponsor falan olmadı. (Olmak isterse kapımız oldukça açık, o ayrı. Yazıya hemen bir link, sağa sola tontiş selocanlar iliştirebilirim, Turkcell’de tanıdığı olan varsa haber versin) Bu cihazı almamızın temel sebebi diğer sağlayıcılarda muadil bir ürün bulamamış olmamızdı. Aynı zamanda vaktinin büyük kısmını şehir dışında geçiren insanlar olarak çekim gücü de dikkate aldığımız bir diğer şeydi. (Eğer Turkcell sponsor olursa bu kısma da daha afili şeyler yazabilirim işte vay efendim ne biçim çekim gücü var, kapsama alanı acayip geniş, 4,5 değil sanki mübarek 8,5 g hızında çekiyor vb. gibi)

Çakmak girişinde internet keyfi

Almış olduğumuz bu cihaz, 12 V ile çalışabiliyor. Bu da bizim için çok büyük avantaj tabii ki. Cihazın kendi içinden çıkan 220 V prize ek olarak elektrikçide çakmak girişi uyumlu bir kablo yaptırdık. Şu an aynı cihazı evde 220 V ile; arabada 12 V ile kullanabiliyoruz. (Aynı cihazın 20 Mbps hızında olanı da vardı fakat 12 V ile çalışmaya uygun olmadığı için onu tercih etmedik.) İnternetimizden de son derece memnunuz.

Karavan için bildiğiniz farklı internet çözümleri varsa siz de yorumlara yazmayı unutmayın. Böylece insanlar için daha fazla seçenek oluşturabiliriz. (Turkcell sponsor olursa farklı operatörlere ait yorumları silerim yalnız şimdiden söyleyeyim sadljasd)

BUNU MUTLAKA OKUYUN GÜNCELLEMESİ: YUKARIDAKİ İKİ BAŞLIKTAKİ HER ŞEY DEĞİŞTİ

Bu güncellemeyi Aralık 2021’de yapıyorum. Turkcell SuperBox taahhüdümüz bu ay itibariyle sona erdi. Yeni dönemde sözleşme yapmıyorlar ve sınırısız 10 mbps SuperBox için aylık 599 TL istiyorlar. (Sınırsız olmayanların fiyatları daha makul ama bize uygun değiller) Sınırsız paket fiyatının bu denli yükselmesi nedeniyle diğer operatörleri araştırdık ve Vodafone’a geçmeye karar verdik. Vodafone’da taşınabilir ev interneti için farklı 3 paket vardı. Bize en uygun olan 300 GB kotalı Vodafone RedBox’ı seçtik. Bu paketin fiyatı ilk 12 ay için aylık 189,90 TL; devamında ise 209,90 TL. Ancak bu interneti her yerde kullanamıyoruz. Eğer her yerde kullanmak istersek faturamıza ek aylık 30 TL daha ödeme yapmamız gerekiyor. Ama netice olarak her halükarda bütçemiz için daha iyi olacak. Umarım çekim gücü Turkcell SuperBox kadar iyidir ve dağda bayırda da kullanabiliriz. İnterneti kullandıkça bu konuda da bilgi vereceğim. Aralık 2021’deki son durum böyle. Bakalım bir sonraki sözleşme döneminde bizi ne maceralar bekliyor.

Karavan için sınırsız internet sağlayıcı

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

3 Yorum

 • bakır mutfak lavabo musluk hortum ile
  12 Aralık 2020, 03:43

  İyi düzen ve mükemmel iletişim becerileri.

  CEVAPLA
 • Umut Atmaca
  27 Aralık 2021, 12:01

  Merhaba, Aralık 2021 sonu da geldi çattı 🙂 vodafone kullanımınız sonrası memnuniyetiniz nedir? deneme şansınız olduysa ıssızda, ücra köşede vodafone çekim gücü nasıldır acaba?

  CEVAPLA
  • Melke@Umut Atmaca
   27 Aralık 2021, 14:02

   Merhaba, çok memnun olduğumuzu söyleyemem. İnternet sorunlarını, çekim problemlerini daha sık yaşıyoruz. Ama “lanet olsun bu internete bunu değiştirmemiz lazım” derecesinde değil. Daha çok “Of keşke değiştirmek zorunda kalmasaydık bu ne ya” derecesinde. 🙂 Henüz ücra köşelerde denemedik 🙂

   CEVAPLA

Yeni Yazılar