Mumbai gezi rehberi deyince sanki böyle en başından en sonuna kadar keyifli zaman geçirmişiz gibi görünüyor olabilir ama Mumbai’ye pek hoş gelmedik ne yazık ki. Ülkeye girdik, uçaktan indik, havaalanında beklemekle geçen bir günün ardından mücadelemize online devam etme kararı alarak havaalanından ayrıldık. Havaalanında neden bir gün kaldık? Başımıza neler geldi? Yaşadığımız aksilikleri buradan okuyabilirsiniz. Havaalanının klimalı salonunda kaldığımız bir gün boyunca camlı duvarlardan izlediğimiz caddeye çıkışımız ve sıcak havayla ilk karşılaşmamız biraz trajik oldu. İkimiz de havaalanından çıktığımız gibi “Geri dönelim, burası çok sıcak!” dedik. İlk saatlerimiz bisikletin taşınırken kaybolan parçalarını bulmak için bisikletçi aramakla geçti. Bisikletçiyi bulduktan sonra hemen gidip bir Hindistan numarası aldık. Mumbai’de havalanının bulunduğu bölge çok merkezi bir yer olmadığı için yapacak çok bir şey de yoktu.

Biraz bisikletle dolaşıp yemek yedikten sonra kalacak bir yer aramaya başladık. Ne yazık ki o gece için Couchsurfing ve Warmshowers çaresiz kaldı. Ama yine de bölgedeki en ucuz oteli bulduk. Aklınızda bulunsun havaalanının orada kalacak yere ihtiyacınız olursa Skywave Otel’den daha ucuz bir otel yok. Bir gece için iki kişi 1200 Rupi yani yaklaşık 65 lira ödedik ve içinde kliması, duşu, tuvaleti, televizyonu olan bir odada kaldık. Hindistan’da havaların sıcaklığı nedeniyle odalar klimalı ve klimasız olmak üzere ikiye ayrılıyor. Klimasız odalar klimalı odalardan kaldığınız yere göre ortalama 500 Rupi kadar daha ucuz oluyor. Klimasız odalarda da tavanda fan var ama tabi klima kadar etkili değil.

Mumbai İlk Misfirliğimiz

Ertesi gün şehrin bir diğer ucunda Warmshowers’tan bulduğumuz arkadaşımızın evine gitmek için yaklaşık 25 kilometre sürdük. Yoldayken bir Hint düğününe denk gelince hemen durup içeriye bakmak istedik. Düğün sahipleri de “Tabi buyrun” diyince koşa koşa girdik içeri. Hint düğünleri daha önce hiç görmediğimiz bir kültüre ait gelenekler içerdiği için ilgimizi çok çekiyor. Ama açıkçası bir yerden sonra biraz sıkıcı olmaya başlıyorlar. Bitmek bilmeyen ritüelleri var. Özellikle bizim bol halaylı düğünleri düşününce Hintliler oturmaya gelmiş gibi görünüyor. Düğünün bir kısmının videosuna Youtube kanalımızdan ulaşabilirsiniz.

indian-wedding-couple

Hint Düğünü

Biz düğünü izlemek için durunca arabasıyla oradan geçen, kendisi de bisikletçi olan Ashish de bisikletlerimizi görüp durmuş. Biraz muhabbet ettikten sonra bizi öğle yemeğine davet etti. Biz de Hindistan’ı tanımaya çok hızlı başlamış olmanın verdiği mutlulukla kabul ettik. Ashish’le yemek yedikten sonra bizi misafir edecek arkadaşımız Anmol’ün evine gittik. Anmol, annesi Salma, babası Rajesh ve köpekleri Holmes’un yanında geçen yaklaşık 1 haftalık ziyaretimiz de böylece başlamış oldu. Onlar sayesinde birçok güzel insanla tanışma, bir çok yeni yer görme ve birbirinden leziz yemekler yeme fırsatı bulduk. Mumbai’de kaldığımız süre boyunca tattığımız Hint yemeklerinin videolarını da İngilizce ve Türkçe altyazılarıyla Youtube kanalımıza yükledik.

Yemekler lezzetli olmasına lezzetli ama çok acı. Hani normalde acı yiyebilen insanlara bile acı gelecek kadar acı. Biz gittiğimiz her yerde acı koyma kardeş diyoruz ama yine de önümüze gelen yemekte acı oluyor. Aman dikkat.

MUMBAİ ULAŞIM 

otorikshaw

Otorikshaw

Mumbai’de hesaplı ulaşım için üç yöntem var: Otobüs, tren ve otorikshaw yani bizim bildiğimiz adıyla tuk tuk. Otorikshawlar kısa mesafeler için oldukça uygun. 2-3 kilometrelik bir yolu yaklaşık 30 Rupi’ye yani 2 Lira’ya gidebilirsiniz. Ama bizim gibi kısıtlı bütçeyle seyahat edenler için toplu taşıma kullanmak çok daha mantıklı. Otobüsler çok ucuz. 20 kilometrelik mesafeyi kişi başı 20 Rupi’ye yani yaklaşık 1 Lira’ya gidebiliyorsunuz. Hiç bir işiniz yoksa bile otobüse bir kere de olsa binmenizi tavsiye ediyoruz.

otobus

Mumbai otobüsleri

Hindistan’ın ilginç trenlerine gelince, bazen otobüsten bile daha ucuza gelebiliyor. Arabayla gitseniz 20 km sürecek bir yolu normal bir vagonda kişi başı 10 Rupi’ye yani 55 kuruşa gidebilirsiniz. Normal bir vagonda diyorum çünkü aynı zamanda birinci sınıf vagonlar da var. Ama aklınızda lüks bir görüntü canlanmasın. Bunlar da diğer vagonların aynısı sadece daha az insan oluyor. Bu arada bilet almak çok gerekli mi emin değiliz. Çünkü trenler kalabalık ve kontrol eden kimseye rastlamadık. Biz bunu fark ettiğimizde bilet almadan birinci sınıfta yolculuk ettik. Kontrol eden kimse olmadı. Bu arada yanlış bilinen bir gerçeği de söyleyelim, trenler bir metrobüs kadar kalabalık değiller. Yani trenlerde seyahat etmek oldukça kolay.

Mumbai gezi rehberi

GÜNEY MUMBAİ 

Güney Mumbai İngiliz mimarisiyle, Hindistan’dan çok farklı bir yer. Bize soracak olursanız Hindistan’ı tanımak için mutlaka gidip görmek gerekmiyor ama gördüğünüz çoğu şeyin ilginizi çekeceğine eminiz. Biz Mumbai’de çok fazla tarihi yer gezmedik daha çok arkadaşlarımızla sokaklarda dolandık veya bisikletle turladık ama gezdiğimiz bir iki tarihi yeri sizlerle paylaşalım.

Hindistan’ın Giriş Kapısı

Mumbai gezi rehberi

Mumbai , Hindistan’ın Giriş Kapısı

İngilizler tarafından yapılmış bir mimari eser. Zamanında şehre giriş kapısı olarak kullanılmış. Burada çok fazla yerli ve yabancı turist ve onların fotoğraflarını çekmek isteyen fotoğrafçılar var. Hemen karşısında da Mumbai’nin simgelerinden biri olan Taj Mahal Otel’I yer alıyor.

Taj Mahal Oteli

Mumbai gezi rehberi

Mumbai , Taj Mahal Oteli

Söylemeye gerek var mı bilmiyoruz, burası oldukça pahalı bir otel. Göz kamaştıran mimarisi yüzünden bu kadar ünlü. Otelin içine göz atmanıza, giriş kısmını gezmenize izin veriyorlar. Bize soracak olursanız biz baktığımızda boşa yapılmış bir sürü masraf gördüğümüz için biraz içimiz acıdı. Haliyle pek etkilenmedik. 

Kraliçe’nin Kolyesi

Burası sahilde yürüyüş yolu olan bir koy. Kuşbakışı bakıldığında inci bir kolyeye benzediği için Kraliçe’nin Kolyesi anlamına gelen Queen’s Necklace ismini vermişler. İnsanlar akşamları burada oturup çekirdek çıtlıyor, sütlü çaylarını yudumluyorlar. Yürümek veya bisiklete binmek için keyifli bir yer.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

%d blogcu bunu beğendi: