Tayland‘ta vizesiz kalabileceğim süre olan 1 ayın sonuna geldiğimde vize almak için Malezya’nın Penang Adası ‘na gitmeye karar verdim. Bangkok’tan otostop çekerek Hat Yai’ye geldim. Buradan da yine otostop çekerek Sadao Sınır Kapısı üzerinden Malezya’ya geçtim. Aslında bu hat üzerinde çalışan bir tren var. Bu tren Bangkok’tan Malezya’daki Pedang Besar istasyona kadar geliyor. 12 saat süren ve yalnızca yataklı seyahat seçeneği olan bu yolculuğun ücreti benim orada bulunduğum dönemde 900 Baht yani 95 Lira kadardı. Ben vaktim olduğu için tren kullanmak yerine otostop çekmeyi tercih ettim.

George Town

penang adası

Penang Adası , George Town, Malezya

George Town kayıtlara hayatımda gördüğüm en enteresan yerlerden biri olarak geçti. İkişer üçer katlı evleri, rengarenk sokaklarıyla oldukça ilgi çekici bir yerdi. Fakat bunun yanında çok kalabalıktı. Her yerde sırt çantalı gezginler vardı. Sanırım hayatımda daha önce bu kadar çok hosteli bir arada görmemiştim. Hostel fiyatları gecelik kişi başı 18 Lira’dan 40 Lira’ya kadar uzanan bir aralıktaydı. Bu açıdan değerlendirildiğinde George Town’ın biraz pahalı olduğunu söyleyebiliriz.

Penang Adası George Town Sokaklarındaki Çizimler

George Town’da yapılacak en güzel aktivite bir harita edinip sokakları teker teker gezip birbirinden güzel onlarca çizimi görmek. Ara sokaklardan neler çıkabileceğini asla tahmin edemezsiniz.

penang adası

Motosikletli Çocuk, Penang Adası , George Town, Malezya

penang adası

Salıncaktaki Çocuklar, Penang Adası , George Town, Malezya

penang adası

Bisikletli Çocuklar, Penang Adası , George Town, Malezya

penang adası

penang adasıpenang adası

penang adası

penang adası

Malezya’dan Tayland’a Dönüş Yolu

Bunu özellikle yazıyorum çünkü Tayland’a dönüş konusunda duyduklarım beni çok korkutmuştu. Sağdan soldan Tayland’a karadan girerken 20.000 Baht nakit para bulundurulması gerektiğini duymuştum. Aksi halde sınırdan almıyorlarmış. Rüşvet falan da çok fazla dönüyormuş. O yüzden yanıma nakit para almıştım. Ama hala acaba bir aksilik çıkar mı diye de tedirgindim. Malezya’dan Tayland’a girmek için Sadao sınır kapısına gittim. Kapı o kadar kalabalıktı ki ben bu kalabalıkta nasıl para soracaklar, rüşveti nasıl isteyecekler onu düşünüyordum. Pasaport sırasında yaklaşık 1 saat bekledikten sonra yabancı girişlerinin normal pasaport sırasından değil, ayrı bir yerden yapıldığını öğrendim. Beni bir odaya aldılar. Odada bir iki kağıt doldurduktan sonra da birisi gelip pasaportumu damgaladı ve iyi geceler diledi. Ben rüşvet isteyecekler diye o kadar kurulmuşum ki merak edip neden nakit param olup olmadığını sormadıklarını irdeledim. Meğer ilk girişte para istemiyorlarmış. İkinci kez aynı sınır kapısından geçildiği zaman 20.000 Baht göstermek gerekiyormuş.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

%d blogcu bunu beğendi: