Yine yılbaşı geliyor, yine her yerde yılbaşı hediyeleri kapış kapış gidiyor. Bu yılbaşında sevdiklerinize ihtiyaçları olmayan, büyük ihtimalle kıyıda köşede unutulup gidecek veya gereksiz bir fazlalık yaratacak hediyeler almak yerine hem onlara, hem size, hem başkalarına, hem de doğaya faydası olan hediyeler alın! Dünyayı kurtarmak için yapabileceğiniz bu basit şeyle bile çok büyük bir fark yaratabilirsiniz. Kendim de hediye almak söz konusu olduğunda sıklıkla tercih ettiğim, sevdikleriniz için seçebileceğiniz duyarlı yılbaşı hediyeleri listesine hemen geçelim.

Sevdiklerinize Alabileceğiniz Duyarlı Yılbaşı Hediyeleri

Bağış Yapın!

  • Gelecek senelerin doğal kaynaklarını çoktan yemeye başladığımız şu dönemlerde, bu sene bir farklılık yaparak hediye almak yerine sevdikleriniz için Tema Vakfı aracılığıyla fidan diktirebilir, böylece hem onları mutlu edebilir hem de doğanın varlığını sürdürmesine yardımcı olabilirsiniz. Diktiğiniz fidanlar için sertifika bastırabilir; ya da daha iyisi bu sertifikaları mail ile sevdiklerinize iletebilirsiniz.
  • Bu sene bir çocuğun yüzündeki gülümseme olmak isterseniz yeni yıl hediyelerinizi Lösev Dükkan‘dan satın alarak lösemili çocukların tedavilerine destek olabilirsiniz.
  • Çılgın tüketim alışkanlıklarımızla gezegenimizde bizimle birlikte yaşayan diğer canlıların yaşamlarını tehlikeye attığımızı mutlaka duymuşsunuzdur. İşte bu yılbaşı bir çılgın tüketim daha yapmayalım. Onun yerine bizim çılgın tüketimlerimizin sonuçlarını yaşamlarıyla ödeyen canlıları kurtarmak için çalışan kurumlara destek olalım. WWF bu kurumlardan biri. Onlar aracılığıyla bir hayvan evlat edinebilir böylece sevginiz sayesinde nesli tehlike altında olan hayvanları yaşatabilirsiniz.
  • Gereksiz hediyeler almak yerine çocuklara, yaşlılara, hayvanlara, insanlara, kısacası ihtiyaç sahiplerine yardım eden resmi kurum ve kuruluşlara bağış yapın, destek olun. Bir hayata dokunmaktan daha önemli bir şey olabilir mi?

Doğaya Duyarlı Hediyeler Tercih Edin!

Sevdiklerinize almayı planladığınız kalem, defter, ajanda gibi hediyeler için sıradan markaların ürünlerini almak yerine doğaya duyarlı olan markaları seçin. Ben daha önce 2019 için yapacağım yılbaşı çekilişi ile hediye ettiğim kutuların içine Sinek Sekiz yayın evine ait ajandalardan koymuştum. Ajandaların yanına da tohum toplarından eklemiştim. Ajandalar bir senenin notunu tutarken bu tohum topları baharda arıların en sevdiği çiçekleri açtı!

Kozmetiklerinizi Zehirsiz Olanlardan Seçin

Eğer kozmetik ürünler kullanmaktan keyif alan birine bu tarz bir hediye alacaksanız doğal ürünleri tercih edebilirsiniz. Zararlı kimyasallar içermeyen, ne insanların ne de diğer canlıların yaşamlarını tehdit etmeyen el yapımı ürünler sıradan ve kirletici etkisi olan ürünlerden çok daha değerli olacaktır. Bu şekilde zehirsiz, el yapımı ürünler hazırlayan kişilerin ve sayfaların sayısı son zamanlarda çok arttı. Ben de burada kendim de ürünlerini kullandığım bazı isimlere yer vermek istedim.

  • Geçen yılbaşında hediye ettiğim kutuların içinde çok güzel doğal ürünler de eklemiştim. Özellikle Simya Evi‘nden aldığım ve sevdiklerime de hediye ettiğim ürünleri hala severek kullanıyorum.
  • Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri hediye etmeyi düşünüyorsanız canım arkadaşım Seden’in elleriyle yaptığı doğa dostu kişisel bakım ürünlerini de incelemenizde fayda var. Instagram’da Shifasana sayfasından ürünlere göz atabilir, kendisiyle iletişime geçebilirsiniz.

Lütfen alacağınız kozmetik ürünlerin yapımı aşamasında hiçbir hayvanın zarar görmediğinden, bu ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmediğinden emin olun. Hayvanlar üzerinde deney yapan markalara arama motorlarına yazarak hızlıca ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Deneye Hayır Derneği’nin “Deneysiz” uygulamasını da android telefonlarınıza indirerek hayvanlar üzerinde deney yapmayan markaların vegan ürünlerini de kolaylıkla bulabilirsiniz.

2020’ye Girerken Bez Çanta Önemli!

Bez çanta! Alınabilecek en güzel hediye! Bunu söylemekten asla bıkmayacağıma emin olabilirsiniz. 2019 yılında plastik poşet kullanımı ücretli oldu biliyorsunuz. Hal böyleyken bu yılbaşında sevdiklerinize bez çantadan daha güzel bir hediye mi bulacaksınız? Üstelik bez çantalar hem oldukça ucuz hem de kolayca dilediğiniz gibi kendinize uygun hale getirebilirsiniz. İsterseniz kendiniz boyayabilir, isterseniz baskı yaptırabilirsiniz. Ya da ben bunlarla uğraşamam derseniz bez çanta boyayıp satan güzel bir kadının işini destekleyip çantalarınızı Minimetric‘ten satın alabilirsiniz. Tek başına bez çantanın ufak bir hediye olacağını düşünürseniz, çekinmeyin, başka bir hediyenin yanına bez çanta da ekleyin.

Her ne şekilde olursa olsun alacağınız tek bir bez çanta yüzlerce plastik poşetin kullanılmasının önüne geçecek ve siz dünyaya insan eliyle verilen zararları durdurmak için bir adım atmış olacaksınız. Henüz bez çantanın ne kadar önemli bir devrim olduğuna ikna olmadıysanız, sizi plastik poşetler yerine bez çanta kullanarak ve kullandırarak neleri değiştirebileceğinizi daha yakından görmek için “Bez çanta kullanmanın önemi” yazısına doğru alalım.

Hızlı Tüketim Plastiklerini Hayatımızdan Çıkaralım!

Bez çanta demişken mataralardan bahsetmemek olmaz. Hızlı tüketime konu olan plastik kullanımının azaltılması dünyadaki kirliliği ortadan kaldırmak için yapılacaklar listesinde kuşkusuz ilk sıralarda yer alıyor. Bugün dünyada her dakika 1 milyon plastik şişe kullanıldığını ve bu plastik şişelerin yalnızca %1’inin geri dönüştürülebildiğini biliyoruz. Bu sene sevdiklerinize 1 adet su matarası alarak o kişinin yılda yaklaşık 200 pet şişe kullanmasının önüne geçebilirsiniz. Alacağınız bir matara her şeyi değiştirebilir. Yazın da kolaylıkla kullanılabilmesi için soğuk tutma özelliği de olan, insan sağlığına zararsız bir matara almayı düşünebilirsiniz. Pet şişe yerine matara kullanmanın önemi için “Matara kullan dünyayı kurtar” yazısını okumanızı tavsiye ederim.


Lütfen Bunları Hediye Etmeyin!

  • Eğer birine bitki hediye etmeyi düşünüyorsanız dalından koparılmış ölü çiçekleri hediye etmeyin. Onun yerine hediye olarak saksıda, toprağından, dalından ayrılmamış, yaşayan bitkiler alın.
  • Lütfen hayvan satın almayın! Satılmak üzere çoğaltılan ve ticari amaçlarla kötü koşullarda, kafeslerde yaşamaya mahkum edilen; binlerce kilometre ötedeki doğalarından alınıp kötü koşullarda taşınan, işkence gören dostlarımızı para ile satın alarak bu piyasanın ilerlemesine destek olmayın. Aynı şekilde bir anlık hevesle, bakabileceğinden emin olmadığınız kişilere sırf tatlı bir hediye diye hayvan hediye etmeyin. Birçok hayvan bir anlık hevesle alınıp kısa bir süre sonra sokağa veya barınaklara bırakılıyor. Terkedilen bu canlılar hem hayata tutunma konusunda hem de ruhsal sağlıkları konusunda problemler yaşıyorlar. Kendinizi bu güzel yaratıkların yerine koyun ve kendinize yapılmasını istemeyeceğiniz bir şeyi başka bir canlıya yaşatmayın.
  • İhtiyaç olmayan şeyleri sırf almış olmak için almayın. Günümüzde hepimizi ele geçirmiş olan bu tüketim çılgınlığına ortak olmayın. Alacağınız hediyeler için duyarlı yılbaşı hediyeleri seçin.

Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad