duyarli-yilbasi-hediyeleri

Sevdikleriniz İçin Duyarlı Yılbaşı Hediyeleri

Yine yılbaşı geliyor, yine her yerde yılbaşı hediyeleri kapış kapış gidiyor. Bu yılbaşında sevdiklerinize ihtiyaçları olmayan, büyük ihtimalle kıyıda köşede unutulup gidecek veya gereksiz bir fazlalık yaratacak hediyeler almak yerine hem onlara, hem size, hem başkalarına, hem de doğaya faydası olan hediyeler alın! Dünyayı kurtarmak için yapabileceğiniz bu basit şeyle bile çok büyük bir fark yaratabilirsiniz. Kendim de hediye almak söz konusu olduğunda sıklıkla tercih ettiğim, sevdikleriniz için seçebileceğiniz duyarlı yılbaşı hediyeleri listesine hemen geçelim.

Sevdiklerinize Alabileceğiniz Duyarlı Yılbaşı Hediyeleri

Bağış Yapın!

 • Gelecek senelerin doğal kaynaklarını çoktan yemeye başladığımız şu dönemlerde, bu sene bir farklılık yaparak hediye almak yerine sevdikleriniz için Tema Vakfı aracılığıyla fidan diktirebilir, böylece hem onları mutlu edebilir hem de doğanın varlığını sürdürmesine yardımcı olabilirsiniz.
 • Çılgın tüketim alışkanlıklarımızla gezegenimizde bizimle birlikte yaşayan diğer canlıların yaşamlarını tehlikeye attığımızı mutlaka duymuşsunuzdur. İşte bu yılbaşı bir çılgın tüketim daha yapmayalım. Onun yerine bizim çılgın tüketimlerimizin sonuçlarını yaşamlarıyla ödeyen canlıları kurtarmak için çalışan kurumlara destek olalım. WWF bu kurumlardan biri. Onlar aracılığıyla bir hayvan evlat edinebilir böylece sevginiz sayesinde nesli tehlike altında olan hayvanları yaşatabilirsiniz.
 • Gereksiz hediyeler almak yerine çocuklara, yaşlılara, hayvanlara, insanlara, kısacası ihtiyaç sahiplerine yardım eden resmi kurum ve kuruluşlara bağış yapın, destek olun.

Doğaya Duyarlı Hediyeler Tercih Edin!

 • Sevdiklerinize almayı planladığınız kalem, defter, ajanda gibi hediyeler için doğaya duyarlı olan markaları seçin. Ben 2019 için yapacağım yılbaşı çekilişi ile hediye edeceğim kutuların içine Sinek Sekiz yayın evine ait ajandalardan koydum. Ajandalarının yanında birer tane de tohum topu aldım. Bu tohum topları baharda arıların en sevdiği çiçekleri açacak!

Kozmetiklerinizi Zehirsiz Olanlardan Seçin

 • Eğer kozmetik ürünler kullanmaktan keyif alan birine bu tarz bir hediye alacaksanız doğal ürünleri tercih edebilirsiniz. Zararlı kimyasallar içermeyen, ne insanların ne de diğer canlıların yaşamlarını tehdit etmeyen el yapımı ürünler tercih edebilirsiniz. Ben de bu yılbaşında hediye edeceğim kutuların içinde çok güzel doğal ürünler ekledim. Kutularımda instagram aracılığıyla tanıma fırsatı bulduğum, ürünlerini gördüğüm gibi hemen sipariş verip denediğim Simya Evi‘nden bir Immortale nemlendirici serum bir de göz çevresi yağı var.
 • Alacağınız kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmediğinden emin olun. Hayvanlar üzerinde deney yapan markalara arama motorlarına yazarak hızlıca ulaşabilirsiniz. Bu markalar yerine canlılar üzerinde deney yapmayan, diğer canlıların yaşam hakkına saygı duyan markalar tercih edin. Mümkünse vegan ürünler alın.

2019’a Girerken Bez Çanta Önemli!

 • Bez çanta! Alınabilecek en güzel hediye! Bunu söylemekten asla bıkmayacağıma emin olabilirsiniz. Hazır 2019 yılında plastik poşet kullanımı ücretli oluyor, bu yılbaşında sevdiklerinize bez çantadan daha güzel bir hediye mi bulacaksınız? Üstelik bez çantalar hem oldukça ucuz hem de kolayca dilediğiniz gibi kendinize uygun hale getirebilirsiniz. İsterseniz kendiniz boyayabilir, isterseniz baskı yaptırabilirsiniz. Ya da ben bunlarla uğraşamam derseniz bez çanta boyayıp satan güzel bir kadının işini destekleyip çantalarınızı Minimetric‘ten satın alabilirsiniz. Her ne şekilde olursa olsun alacağınız tek bir bez çanta yüzlerce plastik poşetin kullanılmasının önüne geçecek ve siz dünyaya insan eliyle verilen zararları durdurmak için bir adım atmış olacaksınız.
 • Tek başına bez çantanın ufak bir hediye olacağını düşünürseniz, çekinmeyin, başka bir hediyenin yanına bez çanta da ekleyin. Çünkü bence duyarlı yılbaşı hediyeleri dendiğinde ilk sırada bez çanta geliyor.

Lütfen Bunları Hediye Etmeyin!

 • Eğer birine bitki hediye etmeyi düşünüyorsanız dalından koparılmış ölü çiçekleri hediye etmeyin. Onun yerine hediye olarak saksıda, toprağından, dalından ayrılmamış, yaşayan bitkiler alın.
 • Lütfen hayvan satın almayın! Satılmak üzere çoğaltılan ve ticari amaçlarla kötü koşullarda, kafeslerde yaşamaya mahkum edilen; binlerce kilometre ötedeki doğalarından alınıp kötü koşullarda taşınan, işkence gören dostlarımızı para ile satın alarak bu piyasanın ilerlemesine destek olmayın. Aynı şekilde bir anlık hevesle, bakabileceğinden emin olmadığınız kişilere sırf tatlı bir hediye diye hayvan hediye etmeyin. Birçok hayvan bir anlık hevesle alınıp kısa bir süre sonra sokağa veya barınaklara bırakılıyor. Terkedilen bu canlılar hem hayata tutunma konusunda hem de ruhsal sağlıkları konusunda problemler yaşıyorlar. Kendinizi bu güzel yaratıkların yerine koyun ve kendinize yapılmasını istemeyeceğiniz bir şeyi başka bir canlıya yaşatmayın.
 • İhtiyaç olmayan şeyleri sırf almış olmak için almayın. Günümüzde hepimizi ele geçirmiş olan bu tüketim çılgınlığına ortak olmayın. Alacağınız hediyeler için duyarlı yılbaşı hediyeleri seçin.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.