Viva Hamak İncelemesi

Viva Hamak İncelemesi

Beni sosyal medyada takip edenler hamağın hayatımın vazgeçilmez bir unsuru olduğuna da yakından şahitlik ediyorlar. Devamlı paylaştığım ve çok severek kullandığım Ticket To The Moon hamağımın diğer hamaklardan ne farkı olduğu da sıkça soruluyor. Eğer sık sık hamak kullanmıyorsanız, hamak sizin için nadiren katıldığınız doğa aktivitelerinde arada bir kullanılan bir ekipmansa ayrıntıları ve teknik özellikleri çok da önem arz etmiyor. Hatta böyle durumlarda dışarıdan bakıldığında bütün hamaklar birbirlerinin aynısıymış gibi gelebiliyor. Ama durum pek de öyle değil. Aradaki farklılıkları görüp kişisel kullanımınıza en uygun hamağı seçebilmeniz için Viva hamak incelemesi ile karşınızdayım.

Viva hamak incelemesi hamak Özellikleri

Viva hamak incelemesi yapmaya başlamadan önce en başta belirtmek istediğim bir konu var. Bu hamağı 2017 yılında bir fuardan almıştım. Kullandığım dönemde de epey memnun kalmıştım. Ancak Viva hamağı bir daha piyasada görmedim. Sonra bir web sitesi açtılar. Web sitesindeki bilgiler her ne kadar açıklayıcı olsalar da hamakların satışı için yönlendirme yapılan sitede farklı özellikler yazıyor. Ben aşağıda yer alan teknik bilgileri bu iki yerdeki bilgilere dayanarak hazırladım. Bununla birlikte yine web sitesi tarafından yönlendirilen satın alma sayfasında hamak satışı mevcut görünmüyor. Yani nereden nasıl alınacağı konusunda herhangi bir bilgi yok.

Hamak ölçüleri

Piknik serisi, pro serisi olarak iki farklı ölçü modeli mevcut. Bu iki seri arasında en olarak 50 cm farklılık var. Piknik serisi pro serisinden 50 cm daha geniş.

Teknik bilgiler

Aşağıda yazan ilk bilgiler piknik serisindeki hamak bilgileri, ikinci bilgiler ise pro serisi hamak bilgileri.

Ağırlık: Her ikisi için de 400 gr

Ölçüler: 330 x 200 cm / 330 x 150 cm

Maksimum yük: Viva hamağın web sitesinde hamakların 1 ton taşıma kapasitesine sahip olduğu yazılmış. Ancak web sitesi tarafından yönlendirilen satın alma sayfasında kopma mukavemeti bazı hamaklarda 500 kg bazı hamaklarda ise 1100 kg olarak belirtilmiş. Örneğin piknik serisinin bazı hamaklarında 1100 kg yazarken bazıları için 500 kg yazıyor. Pro serisi için genel olarak 500 kg yazılmış. Açıklamalarda belirtilen bir diğer şey de güvenli taşıma yükü. Güvenli taşıma yükü de tüm hamaklar için 1:3 olarak verilmiş. Bu da kopma mukavemeti 1100 kg olan hamaklar için yaklaşık 360 kg’a; kopma mukavemeti 500 kg olan hamaklar için yaklaşık 160 kg’a denk geliyor.

Kumaş özellikleri

Hamağın kumaşı ripstop polymid kumaş yani paraşüt kumaşı. Terletmez, nefes alabilir, sudan etkilenmez kumaş yapısı sayesinde aynı zamanda hızlı kurur. Hamağın dokusu ve yapısı son derece iyi. Gerçekten içinde bulunmaktan keyif alacağınız bir hamak kumaşı. Makinede yıkanabileceği belirtilmiş. Hamak kumaşı ile ilgili söylenen bir diğer şey de kumaşın sudan etkilenmediği ancak bir arkadaşımız bu hamakta yatarken hamak kumaşının bağlantı noktasından yırtılması sonucu düştüğünü söylemişti. Bu kadar sağlam olduğu söylenen bir hamaktan nasıl düştüğünü sorduğumda hamağın birkaç gün önce yağmurda ıslandığını, yıpranmış olabileceğini belirtmişti. Tabii arkadaşımın hamağını ne şekilde kullandığını bilmiyorum ama bu noktada kumaşın sudan etkilenme durumu benim için bir muamma. Ben bunu duyduktan sonra hamağı suya maruz kalmaması için yağmur, çiğ gibi durumlarda hiç kurmadım.

Bağlantı noktaları

Viva hamak incelemesi için belki de anlatmakta en çok zorlanacağım şey hamağın bağlantı noktaları olacak. Çünkü son derece orijinal bağlantı noktaları var. Öncelikle hamak yarı perlon yarı ipli bir bağlama aparatına sahip. Hamağın ağaca bağlandığı kısma denk gelen perlonlar sayesinde ağaçlar zarar görmüyor. İp kısmında ise düğümlerden oluşan halkalar var. Hamağın bağlantı noktalarındaki plastik yapıdaki kancaları uygun aralığa geçirdiğinizde hamağı kolayca kurabiliyorsunuz. Bu kancaların kopma mukavemeti de 2 ton olarak belirtilmiş.

Viva Hamakların iki ucunda bulunan askı aparatının taşıyıcı iplerinin dünyanın en güçlü lifi olan Dyneema’dan üretildiği belirtilmiş.

Taşınma kolaylığı

Hamak küçülerek 25 cm x 15 cm boyutlarında kendi taşıma cebine sığabiliyor. Bu açıdan çantada taşınması son derece kolay ve rahat. Hafifliği de bir diğer artısı. Ancak perlonlar da eklenince boyut iki katına çıkıyor. Yine de hala hafif ve kolay taşınabilecek durumda olduğunu belirtmekte fayda var.

Garanti

Ürünlerin garantisinin olup olmadığına dair web sitesinde herhangi bir açıklama yok.

Viva Hamak Kurulum ve İnceleme Videosu

Avantajları

 • Pratik ve kolay kurulum
 • Ağaçlara zarar vermeyen perlonlar
 • Uzun mesafede kurulabilirlik
 • Genişlik ve uzunluk
 • Rahatlık
 • Kolay taşınma
 • Makinede yıkanabilir
 • Kumaş yapısı
 • Taşıma kapasitesi (Yukarıdaki açıklamalara dikkat etmekte fayda var.)
 • Sudan etkilenmez (Yukarıdaki açıklamalara dikkat etmekte fayda var.)
 • Yerli üretim

Dezavantajları

 • Tam olarak nerede nasıl satıldığı bilinmiyor
 • Hamaklarla ilgili bazı bilgiler net değil
 • Kilit sistemi düğüm olduğu için alışana kadar tedirgin edebiliyor
 • Garantisinin olup olmadığına ilişkin bir açıklama yok

Sonuç: Viva hamak kullanımı rahat ve pratik bir hamak. Ancak ürünle ilgili soru işaretleri var. 2017 yılında verdiğim parayı düşündüğümde bu soru işaretlerinin giderilmemesi halinde bu hamağı tercih etmek yerine piyasadaki daha güven veren hamakları almayı tercih ederim. Soru işaretleri giderildiği taktirde hamak tercih edilebilir.


Viva hamak incelemesi ile ilgili görüşlerinizi ve sorularınızı yorumlara yazabilirsiniz.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar