Yurt Dışı Çıkış Harcı 2021 Yılında Ne Kadar Oldu?

Yurt Dışı Çıkış Harcı 2021 Yılında Ne Kadar Oldu?

Yurt dışına bir nedenle çıkmak istediğinizde önünüzde vize ve pasaport giderlerine ek olarak hazırlıklı olmanız gereken bir kalem daha var: Yurt dışı çıkış harcı. Bunu bir nevi yurt dışına çıkmanın bedeli olarak görüyor olmalılar ki her yıl artan tutarlarda alınmaya devam ediyor. Yani bir nevi yetkililerin yurt dışına gidecek kadar paranız varsa, bize de üç beş atın deme şekli diyebiliriz. Bir dönem sadece 15₺ yurt dışı çıkış harcı ödendiğinde bile gerek havalimanındaki harç kuyrukları gerekse nedeninin tam anlaşılamıyor oluşu sebebiyle bu bedel oldukça tepki topluyordu. Ancak zaman içinde zamlar uygulandı ve yurt dışı çıkış harcı 2021 yılında yeniden güncellendi.

Yurt Dışı Çıkış Harcı 2021 yılında Arttı Mı?

2020 yılının ilk çeyreğinden sonra yaşanan küresel salgın, birçok ülkenin kapılarını ziyaretçilerine geçici olarak kapatmalarına neden olmuştu. 2021 yılına gelindiğinde durum tamamen eskiye dönmese de ülkeler arası geçiş anlamında biraz rahatladı. Ancak bu defa da yurt dışı çıkış harcı 2021 fiyatları, gezi amaçlı ülke dışına çıkacak yerli turistleri ve iş seyahatine çıkacakları etkilemeye başladı. Çünkü yurt dışı çıkış harcı 2021 yılında 50₺ olarak belirlendi.

Böylece 7 yaşından büyük, yurt dışında oturma izni bulunmayan ve KKTC vatandaşı olmayan herkesten alınan yurt dışı çıkış harcı, artık yurt dışı planlarının da önemli bir masraf kalemi haline gelmiş oldu.

Yurt Dışı Çıkış Harcı Her Ülke İçin Aynı Mı?

Evet. Yurt dışı çıkış harcı 2021 yılında da çıkılacak her ülke için aynı. Yani hangi ülkeye gittiğiniz fark etmeksizin hep aynı bedeli ödüyorsunuz çünkü bu bedel gidilen ülke tarafından değil; Türkiye Cumhuriyeti tarafından alınıyor. Umarım ilerleyen yıllarda yeni zamlar ve yeni uygulamalar olmaz ve bu harçtan ülke olarak muaf tutuluruz.  

Eğer bu aralar yurt dışına çıkmayı düşünüyorsanız bu iki yazıyı da incelemenizi tavsiye ederim:

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar