Dünyanın En Garip Otelleri: Birbirinden ilginç 14 Otel

Dünyanın En Garip Otelleri:  Birbirinden ilginç 14 Otel

Daha önce yaptığınız tatilleri ve bugüne kadar konakladığınız otelleri düşünün. Aralarında çok ilginç dediğiniz bir özelliği olan var mıydı? Şayet varsa o özellik neydi? Şimdi bu bilgileri aklınızda tutarak yazıyı okumaya devam edin. Bakalım otelinizle ilgili ilginç bulduğunuz şeylerle dünyanın en garip otelleri arasında bir benzerlik olacak mı?

Seyahat etmenin ve seyahat ederken konaklamanın bir çok farklı yolu var. Kimileri sırt çantasıyla, kimileri karavanla, kimileri bisikletle seyahat etmeyi tercih eder. Her seyahat şekli yanında farklı bir konaklama biçimini de beraberinde getirir. Seyahat ederken konaklama tercihleri kişiden kişiye göre değişse de kabul edelim özellikle yurtdışındayken döviz kurlarından ağzı yananlar olarak daha çok uygun bütçeli yerlerde konaklamayı tercih ediyoruz. Fakat bir de bu işin meraklıları var. Döviz kurundan pek fazla etkilenmeyen bu meraklı insanlar standart konaklamalardan sıkılmış olanlar için özenle dizayn edilmiş birbirinden farklı otellerde kalıyorlar. İşte şimdi biz de o garip otelleri göreceğiz.

1. Treehotel, İsveç

Dünyanın En Garip Otelleri

Genelde çocuklar bir ağaç evde uyuma fikrine ikinci kez düşünmeden evet derler ancak yetişkinler olarak iki kez düşünürüz çünkü ne kadar eğlenceli olduğunu unuturuz. Dünyanın en lüks ve büyük ağaç evlerinden çok farklı olan Treehotel, İsveç’in Harads bölgesinde yer alıyor. Yerden altı metre yüksekte olan ve doğa dostu olarak inşa edilmiş odaların her biri istenildiğinde başka bir yere hiçbir iz bırakmadan taşınabiliyor. Konuklar Lule Nehri’ni ve yılın doğru zamanında da kuzey ışıklarının büyüleyici manzaralarını görebiliyorlar.

2.The Muraka, Maldivler

Dünyanın En Garip Otelleri

Dünyanın en garip otelleri listesinde kendisine ikinci sırada yer bulan ve Maldivler’in büyüleyici okyanus yaşamının içinde inşa edilmiş bu otele konuk olmak ister misiniz? Benim gibi klostrofobikseniz istemezsiniz biliyorum. Ama biz ister beğenelim ister beğenmeyelim binlerce insan burada bir gece geçirmeyi arzuluyor. Deniz seviyesinin yaklaşık 5 metre altında olan otel önce Singapur’da inşa edildi ve daha sonra bir gemiyle Maldivler’e transfer edilmiş. Dünyanın ilk su altı otelinde bir gecelik deneyim yaşamak için 50.000 Amerikan dolarını gözden çıkarmanız gerekiyor. Siz uğraşmayın ben sizin için hesaplayayım: 50.000 dolar şu sıralar yaklaşık 346,500 bin TL ediyor.

3.Kakslauttanen Arctic Resort, Finlandiya

Dünyanın En Garip Otelleri

Kuzey ışıklarına meraklı olan herkes bugüne kadar mutlaka bu ışıkları izlemenin hayalini kurmuştur. Peki kuzey ışıklarını bir iglodan izlemeye ne dersiniz? Eğer iglonuzda yattığınız yerden kuzey ışıklarını izlemek isterseniz Kuzey Kutup Dairesi’nin 150 mil kuzeyinde bulunan Kakslauttanen Arctic Resort’ta sizin için doğru adres. Cam kubbeli iglolarda sıcak yatağınızda uzanırken kuzey ışıklarının muhteşem dansını izleyebilirsiniz. Benden duymuş olmayın aynı bölgede birden fazla cam tavanlı iglo otelleri var. Bu otellerde bir gece geçirmenin bedeli ise genelde 135-350 Euro arasında değişiyor. Yani suyun altında bir gece kalmaktansa böyle bir yerde birkaç hafta kalabilirsiniz.

4.The Yays Crane Apartment, Hollanda

Dünyanın En Garip Otelleri

Eski bir vinç ile ne yapılabilir? Bu soru ne kadar saçma bir soru öyle değil mi? Yani yapılabilecek en mantıklı iş hurdacıya falan vermektir herhalde. Fakat ne hurdacıya vermişler ne de düşünebileceğimiz bir şeye çevirmişler. Listemizde yer aldığına göre sizin de anlayacağınız üzere bir otele dönüştürmüşler. Hollandalı tasarımcı Edward Van Vliet, IJ Nehri’nin baş döndürücü manzarasına sahip şık bir iç mekan yaratmak için eski bir vinci bir otele çevirmiş. Otel konuklarına muhteşem bir manzara fırsatı sunmasının yanı sıra merkezi konumu ile Ulusal Denizcilik Müzesi’ne ve dünyanın en eski botanik bahçelerinden biri olan Hortus Botanicus’a kısa bir bisiklet yolculuğuyla gidebilmenize olanak sağlıyor. Bu otelde bir gece geçirmek için ödemeniz gereken bedel ise yaklaşık 394 Amerikan doları.

5.Giraffe Manor, Kenya

Zürafaları sever misiniz? Cevabınız evet ise tam size göre bir otel var. Kenya’nın başkenti Nairobi’de bulunan Giraffe Manor adında bahçesinde zürafaların dolaştığı bu otel, 140 dönümlük ormanlık alanın 12 dönümlük bir kısmında bulunuyor. Otelin amacı safari heyecanını odanızda bile hissedebilmeniz. Bu otele misafir olduğunuzda çalışanlar size zürafaları nasıl besleyebileceğinizi öğretiyor. Her oda zürafa yiyecekleri ile dolu. Böylece camınızdan kafalarını sokup size sürpriz yaparak gelen misafirleri en uygun şekilde ağırlaya biliyorsunuz. Tabii zürafaların bir pazarlama aracı olarak kullanılmasının ne kadar etik olduğu tartışılır, orası ayrı. Bu otelde bir gece konaklamanın bedeli de yaklaşık 1,100 Amerikan doları.

6.Fantasyland Hotel, Kanada

Dünyanın En Garip Otelleri

Kanada’da bir alışveriş merkezinin içinde bulunan Edmonton’s Fantasyland Hotel konuklarına 120 temalı oda sunuyor. Bu odalar arasında en ilgi çeken seçenekler ise; bir uzay gemisi, benzin istasyonu, Polinezya, Roma, Arap Çölü ve hapishane hücresi gibi görünen odalar. Bu odalardan birini seçtiğinizde konaklamanız boyunca o temaya uygun olarak dizayn edilmiş bir odada kalıyorsunuz. Bana listedeki diğer otellere nazaran biraz daha basit gelen bu otelde konaklamak için ödemeniz gereken bedel öyle çok fazla değil. Oda fiyatları 130 Kanada dolarından başlıyor.

7.Dog Bark Park Inn, Idaho

Uzaktan Truva Atı’nı andırsa da Dog Bark Park Inn , Idaho, Cottonwood’da 95 karayolu üzerinde yer alan değişik bir otel. Dışarıdan bakınca köpek şeklinde inşa edilen otel eyalette en ünlü yerlerden biriymiş. Idaho’nun Kuzey merkezinde yer alan bu otelde köpek temalı içeriklerle dolu odalar da var.

8.Ottoman Cave Suites, Türkiye

Dünyanın en garip otelleri arasında Anadolu’nun en güzel bölgelerinden birinde yer alan bir otel olmazsa olmazdı öyle değil mi? Büyük ihtimalle aranızda bu otelde kalanlar bile vardır. Bir mağarada uyumak için can atıyorsanız bu büyülü oteli listenize ekleyebilirsiniz. Bildiğiniz gibi Kapadokya’da yer alan sıra dışı otellerin çoğu, taşa oyulmuş haldedir. Bu bölgede bu şekilde inşa edilmiş onlarca otel olsa da Ottoman Cave Suites, belki de çevrenin en eşsiz otellerinden biri. Ottaman Cave Suites’in özellikle sosyal medyada görmeye çok alıştığımız bir bölümü var. Bakalım videoyu izlediğinizde fark edebilecek misiniz.

9.Red Caboose Motel, Pennsylvania

Geldik listemizin sekizinci sırasına. Özellikle tren meraklıları, emekliye ayrılmış lokomotiflerle yaratılmış bu benzersiz oteli gördüklerinde son derece mutluluk olacaklardır. Pennsylvania’daki Red Caboose Motel, dünyanın en büyük özel tren otellerinden biri. Uzun yolculuklarda trende uyuyanlarımız olmuştur. Fakat bu trende uyuya dalmak kuşkusuz her zamankinden biraz daha farklı olacaktır.

10.Helga’s Folly, Sri Lanka

Dünyanın En Garip Otelleri

Kimler korku filmlerini seviyor? Peki, bir korku filmi içerisinde yaşama şansınız var desem, ne tepki verirdiniz? Dünyanın gerçekten en garip otellerinden biri olan Sri Lanka’daki bu otel, el boyaması sanat eserleri, iskeletler, balmumuna bulanmış şamdanlar ve diğer ürpertici dekorlar ile baştan aşağıya bir korku evini andırıyor. Otel, misafirlerine bir Tim Burton filmine adım attıklarını hissettirme garantisi veriyor. Peki siz böyle bir yerde kalmak ister miydiniz?

11.Angad Arts Hotel, Missouri

Bir müze içerisinde uyuyabilmeyi dileyen herkes için iyi bir haberim var. St. Louis’deki Angad Arts Hotel’in odalarında çarpıcı sanat eserleri, pop-up performanslar, müzikal bir oyun odası ve bir David Burke galerisi var. Sanat Bölgesi’nin kalbinde ideal bir konuma sahip olan otelde konuklar lüks odalarını sadece oda tipine göre değil aynı zamanda renk duygusuna göre seçebiliyor. Bu farklı konsepteki otel müşterilerine sunan dünyadaki ilk otel olma özelliğini taşıyor.

12.Villa Casa Casuarina, Florida

Versace Konağı olarak da bilinen Villa Casa Casuarina, 1992’den 1997’deki ölümüne kadar ünlü İtalyan moda tasarımcısı Gianni Versace’ye ait olan ve 1930 yılında inşa edilmiş bir Amerikan tesisidir. Adı “Avustralya çamı evi” anlamına gelen otelle ilgili bir de efsane var. Otelin inşası sırasında duvarlardan birinde bir zaman kapsülünün gizlendiği söylentileri hala etrafta dolaşıyor. Tabii bunun otelde kalanlara ne gibi bir faydası olduğu tartışılır. Bakalım siz bu oteli beğenecek misiniz?

13.Hotel Palacio de Sal, Bolivya

Bolivya’da bulunan Hotel Palacio de Sal tamamen tuzdan inşa edilmiş! Bu otelin duvarları, tavanları ve heykelleri ile mobilyalarının çoğunluğu büyük tuz tuğlalarından yapılmış. 2000 metre yükseklikte yer alan sodyum temalı tesiste tam donanımlı bir spa, kaliteli yemekler sunan bir restoran da bulunuyor. Gezegenin en büyük tuz otelinde kalmak sayılı deneyimler arasında yer alır mı bilmiyorum ama tatilden döndüğünüzde insanlara nerede kaldığınızı söylemenin havalı olacağı kesin.

14.Hotel Costa Verde, Kosta Rika

Dünyanın En Garip Otelleri

Gelelim dünyanın en garip otelleri listemizin son sırasına. Kaf Dağı’nın ardında değil ama Kosta Rika’da Anka Kuşu gibi duran bir otel var. Manuel Antonio Ulusal Parkı’nda ağaçların arasında Boeing 727 uçağından yapılan bir otel inşa edilmiş. 1965 yapımı eski bir uçağı restorasyonla muhteşem bir otele çevirmişler. Öyle ki terasından masmavi bir deniz manzarasını izlemeniz de mümkün. Otelin her özelliği tam donanımlı ve büyük bir titizlikle her ayrıntısı düşünülerek yapılmış.


Evet şimdi sıra geldi seçim yapmaya. Ben bu listede yer alan garip oteller arasından İsveç’teki ağaç oteli ve Finlandiya’daki iglo oteli favorilerim olarak seçiyorum. Açıkçası üçüncü bir otel bulamadım. Ama zürafaların sömürülmediğinden emin olursam sanırım Kenya’daki oteli de listeye alabilirim. Enteresan olan bu oteller arasından sizin favoriniz hangisi oldu?


Tüm gelişmelerden anında haberdar olmak ve günlük paylaşımlarımı görmek için beni Instagramda takip etmeyi unutma! https://instagram.com/melkeontheroad

Kaynak: smartertravel.com

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar