Karavan Kamp Alanı Seçerken Dikkat Edilecekler | Sonra Pişman Olmayın

Karavan Kamp Alanı Seçerken Dikkat Edilecekler | Sonra Pişman Olmayın

Karavan tatili denildiğinde herkesin aklına, el frenini çektiğiniz yerde serbestçe konaklayacağınız keyifli bir tatil gelir. Teorik olarak bu durum doğru gibi görünse de pratikte her zaman mümkün olmadığını söylemeliyim. Elbette uzun süren sürüşlerde karavanınızı sağa çekip bir süre dinlenebilir ya da hoş bir manzaraya karşı kahve molası verebilirsiniz. Ya da konaklayabileceğiniz ihtiyaçlarınıza uygun bir yer bulursanız geceyi orada geçirebilirsiniz. Ancak konu uzun süren bir karavan seyahati olduğunda, güvenliğinden emin olduğunuz, ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz karavan kamp alanları bulmak yararınıza olacaktır. Karavan kamp alanı konusu da ülkemizde hala gelişmekte olan bir alan o yüzden karavan kamp alanı seçerken dikkat edilecekler hem güvenliğiniz hem de keyifli bir tatil geçirebilmeniz için oldukça önemli.

Karavan rotanızı hazırlayıp, karavanınızı yüklediyseniz şimdi size karavan kamp alanı seçerken nelere dikkat etmelisiniz biraz bunlardan bahsedeceğim. Eğer ilk defa karavan seyahatine çıkıyorsanız yolculuğun ilk birkaç konaklamasından sonra, karavanınızın ve sizin nelere ihtiyaç duyduğunuzu anlamaya başlayacak ve kamp alanı seçimlerinizi daha hızlı yapabileceksiniz. Karavan kamp alanları için özellikle yoğun sezonlarda rezervasyon yaptırmanızın gerekli olabileceğini de hatırlatayım.

Karavan Kamp Alanı

Kamp Alanı Ulaşımı Kolay Bir Yerde Olmalı

Karavanlar, binek otomobiller ya da minibüslerden farklı olarak fazla ağırlığa sahip araçlardır. Güneş panelleri ya da klima gibi donanımlar nedeni ile normalden daha yüksek ya da uzun olabilir. Bu nedenle trafikte güvenle seyretmek için daha titiz davranmanız gerekecektir. Karavan kamp alanları genellikle bu gibi durumları göz önünde bulundurarak kolay ulaşıma sahip alanlarda kurulsa da siz kendi karavanınızın özelliklerine uygun rota ve kamp alanlarını tercih etmelisiniz. Yüklü bir şekilde aracınızın ağırlığını hesaba katarak olabildiğince patika ve tali yollar içermeyen güzergahları kullanmaya özen göstermelisiniz. (Tabii burada aracınızın durumu da önemli. Mesela bizim T5’imiz yağmur çamur demeden, dağ bayır demeden her yere girebiliyor. Acayip bir durum ama yapıyor yani.) Yağışlı havalarda toprak yollar sizler için güvenli olmayacağından karavan kamp alanı seçerken dikkat edilecekler arasında ilk sıraya kolay ulaşımı koymalısınız.

Karavan Tipinize Göre Uygun Yeri Olmalı

Seçeceğiniz karavan kamp alanı, harika manzaralara ya da eğlenceli aktivitelere sahip olabilir ancak karavanınız için uygun değilse bu seçeneği baştan elemeniz gerekebilir. Motokaravanlar genel olarak park ve konaklama için kolay manevra kabiliyetleri ve tek parça gövdeleri ile kolaylık sağlarlar. Eğer çekme karavan ile yola çıkıyorsanız, seçeceğiniz karavan alanında manevra yapabilmeniz için yeteri alan olduğundan emin olmalısınız. Hem çekme karavanınızı hem de aracınızı bırakabileceğiniz alanların özelliklerini bilerek yola çıkarsanız kötü sürprizlerle karşılaşmamış olursunuz.

Güvenli Olmalı

Keyifli bir karavan tatilinin aslında ilk koşulu güvenliktir. (Tıpkı her tatilde olduğu gibi) Seçeceğiniz karavan kamp alanının giriş çıkışlarının görevli tarafından kontrol edilmesi, kamp alanının uygun çit ve yapılarla çevrili olması, alanın yeterince aydınlatılmış ve elektrik tesisatlarının açık alan kullanımına uygun tasarlanmış olması karavan kamp alanı seçerken dikkat edilecekler arasında belki de en hayati öneme sahip olanlarındandır. Kamp alanı araştırırken, sizden önce bu alanı kullanmış ziyaretçilerin, kamp alanı hakkındaki yorumlarını inceleyerek bu konuda fikir edinebilirsiniz.

İhtiyacınız Olan İmkanlara Sahip Olmalı

Karavanla konaklarken akünüzün şarj olabilmesi için dış elektrik bağlantısına, temiz su depolarınızı doldurup kirli su depolarınızı boşaltabilmeniz için gerekli gider ve bağlantılara sahip bir kamp alanı seçmeniz önemlidir. Ayrıca karavan kamp alanında, tuvalet ve duş alanlarının yer alması da işinizi rahatlatacaktır. Karavan kamp alanı seçerken tesisin bu imkanlara sahip olup olmadığına özellikle dikkat etmelisiniz.

Rahat Bir Yer Olmalı

Bir kamp alanında dinlenebilmek kadar sosyalleşmek de önem taşır. Bu nedenle rahatlık unsuru karavan kamp alanı seçerken dikkat edilecekler listesinin olmazsa olmazlarından sayılabilir. Karavan kamp alanının mümkün olduğunca düz ve gölgelikli alanlara sahip olması, gürültüden uzak ancak market ya da pazarlara nispeten yakın konumlarda yer alması, konaklayan insanlarla sosyalleşebileceğiniz ortak alanlara sahip olması size bu rahatlık unsurunu sağlayacaktır.

İhtiyaçlarınıza uygun karavan kamp alanı bulmakta zorluk çekiyorsanız, Türkiye’deki tüm karavan kamp alanlarını bir arada görebileceğiniz ve özelliklelerine göre filtreleyebileceğinizkaravanhayati.com sitesine göz atmayı unutmayın. Tüm karavan kamp alanlarını harita üzerinde görebilir, fotoğraflarını ve özelliklerinigörebilir, konaklayan diğer misafirlerin yorumlarına bakabilirsiniz.

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar