Karavala ilgili Yasal Düzenlemeler

Karavana Adım Adım VII: Karavala ilgili Yasal Düzenlemeler ve Vergiler

Karavana Adım Adım serisi, karavan alma hayalimi gerçekleştireceğim güne kadar, yaptığım hazırlıkları ve hem bütçeyle ilgili ayarlamalarımı hem de ekipmanlarımla ilgili seçimlerimi içeren, her hafta pazartesi günleri yayınlayacağım bir seri. Karavanımı teslim aldıktan sonra seri ‘Karavan Yapımı‘ olarak devam edecek. Serinin yedinci yazısı: Karavala ilgili Yasal Düzenlemeler ve Vergiler

KARAVANLA İLGİLİ YASAL DÜZENLEMELER

İtiraf ediyorum, karavanlarla ilgili yasal düzenlemeler kafamı çok ama çok karıştırıyor. O yüzden bu güne kadar bununla ilgili bir yazı yazmamak için epey cebelleştim. Motokaravanlar ve çekme karavanlar birbirinden farklı düzenlemelere sahip. Bir de bunun yanında kendi içlerinde farklı olan yönleri de var. Bu yazıda ilgili yönetmelikteki düzenlemelerden bahsedeceğim. Yönetmelikte motokaravanlar motor karavan veya motorlu karavan şeklinde geçiyor. O yüzden yazının devam eden kısmında ben de motokaravan yerine yönetmelikteki şekliyle kullanacağım. Bakalım motokaravan ile çekme karavanlar arasında ne gibi farklar var.

Motor Karvan ile ilgili yasal düzenlemeler

Motor karavan kısaca ve kabaca dışarıdan bakınca karavan olduğu belli olan, aracı yürüten kısımla aracın ev olarak kullanılan kısmının bir arada olduğu, panelvan şeklindeki araçlardır. Yönetmelikteki tanımınına göre motor karavan, en az koltuklar ve masa, koltuklardan dönüştürülebilecek uyku yatağı, yemek pişirme imkanları ve depolama/saklama imkanları gibi bölümleri kapsayan, yatacak yeri olan bir özel maksatlı M sınıfı araçtır.

Motorlu karavan, daha önceki yazılarda da göreceğiniz üzere benim çekme karavanlara göre daha çok aklıma yatan karavan tipiydi. Ama bu karavanları tercih etmeye sebep olacak etkenler olduğu kadar listeden çıkarmaya yetecek kadar da maddi külfet var.

Motor karavanların masraflarından bahsetmek gerekirse, en başta ağırlığı fark etmeksizin motorlu karavanlar için mutlaka ama mutlaka ruhsat almak gerekiyor. Ruhsat çıkarabilmek için de onaylı bir proje lazım. Motorlu karavanların masrafı bununla da bitmiyor bir de motorlu taşıtlar vergisi var. Her yıl muayeneye gitmesi gerektiği için muayene ücreti de cabası. Hazır karavan almayayım, kendi panelvanımı karavana dönüştüreyim derseniz de aracınız beş yaşından küçükse motorkaravana dönüştürmek için bunların yanında yüklü bir ÖTV ödenmesi gerekiyor. Yani motor karavan bence süper bir şey ama maddi açıdan da çok güzelmiş hep birlikte görmüş olduk.

Çekme Karvan ile ilgili yasal düzenlemeler

Çekme karavanların maliyeti ve vergi yükü neyse ki motor karavanlar kadar yüksek değil. Eğer dolu ağırlığı 750 kg’dan az olan bir çekme karavan alacaksanız kafanız rahat edebilir. Bu karavanlar ruhsat gerektirmediği için herhangi bir ek masrafları da yok. Çekme karavanlarda ruhsat yalnızca şahsi eşyalarla dolu ağırlık 750 kg üzerine çıktığında söz konusu oluyor. Çünkü dolu ağırlığı 750 kg üzerinde olan çekme römorkların ruhsata tabi olması gerekiyor. Bu römorklarda fren sistemi mecburi olduğu için yıllık muayene zorunluluğu da buluyor. Ama yine de motorlu karavanlar kadar büyük bir mali yükümlülüğü olduğu söylenemez.

Çekme Karavan ve Motor Karavan’ın Avantaj ve Dezavantajları

 • Dolu ağırlığı 750 kg’dan az olan çekme karavanlar için ruhsata ihtiyaç yoktur. Ağırlığı fark etmeksizin motor karavanlar için ruhsat zorunludur.
 • Çekme karavanların yıllık vergi masrafı yoktur. Motor karavanların vardır.
 • Çekme karavanların fiyatları motorlu karavanlara göre daha uygundur.
 • Çekme karavanın kullanımı motorlu karavana nazaran daha zor kabul edilebilir.
 • Motorlu karavanlar çekme karavanlara göre daha bağımsızdır.
 • Eğer hazır motor karavan almayıp aracınızı dönüştürmeyi planlıyorsanız aracınız 5 yaşından küçükse ciddi bir ÖTV farkı ödemeniz gerekir. Çekme karavan için böyle bir şey gerekli değildir.
 • Motor karavan aldığınızda tek bir araç alırsınız. Çekme karavanı çekebilmek için uygun başka bir araca daha ihtiyaç vardır.
 • Bir yere gittiğinizde çekme karavanınız varsa karavanı sabit bir yerde bırakıp aracınızla gezebilirsiniz. Ama motor karavan için aynı şey geçerli değildir. Motor karavan sahipleri gittikleri çevrelerde gezebilmek için genelde küçük bir scooter veya bisiklet taşırlar.
 • Bazı karavan kamp alanlarında çekme karavan söz konusu olduğunda araç için ayrı karavan için ayrı ücret ödemek gerekebilir.

Yani karavan seçimi de hem bütçe, hem tercihler, hem de kullanım alanı göz önünde bulundurularak titizlikle yapılması gereken seçimlerden. Şahsen ben bu seçimi yaparken oldukça zorlanıyorum. Siz olsanız hangi karavanı neden tercih ederdiniz?

Karavana Adım Adım serisinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Karavan Yapımı serisinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

8 Yorum

 • Selçuk

  Kendi adima konuşayım, ruhsatında otomobil yazan 2 senede bir muayene düşük vergi düşük sigorta(siz bahsetmemissiniz ama işin birde sigorta tarafı var ve en çok can yakan odur) ve tüm bunları barındırip sıkıntısız bir araç bulmak için aylarca bekledim, şimdi ihtiyacım kadar donanım koyup ki çoğu portatif olacak muayene zamanı sokecegim bir campervan yaratmak, karavan zengin işi anam😎

  • Melke

   Çok doğru. Ben işin sigorta boyutuna hiç girmemiştim. Zaten yeterince fazla masraf var onu karıştırmayayım demiştim 🙂 Biz de dediğiniz yönteme yöneldik son zamanlarda. Muayene zamanlarında sökülebilir iç donanımla bir karavan oluşturmak en makul yöntem olarak görülüyor. En azından karavancılık ülkemiz yasalarında bir lüks olmaktan çıkıp bir doğa aktivitesi sayılıncaya kadar bu şekilde idare edilebilir. 🙂

 • Huseyin

  Moto karavan olmalı, çekme karavan sıkıntılı ve riskli, 750 kg üstü pahalı, ben şahsen bir moto karavan yapıp vizden vizeye içindeki dolap ocak cıkarıp vizeye sokacam hatta , polis yakalarsa yazar cezamı öderim daha uygun olur diye düşünüyorum.. yani ruhsat dönüşümünü yapmaz isek başımıza neler gelir

  • Melke

   Zaten şu an en makul ve mantıklı yol bu gibi görünüyor. Biz de bu şekilde yapmayı düşünüyoruz artık 🙂

 • Tamer DEMİRBAŞ

  Yurt dışına çıkarken (ki öyle bir plan yapacağınızı tahmin ediyorum) ne yapmayı düşünüyorsunuz acaba?Hadi ülkemiz kontrollerini (muayene,trafik polisi vs vs) atlattınız ecnebi evlatlarına ne yapacaksınız🤣

  • Hakan yavuz

   Karavanla dolaşmak bir çok insanın hayalidir. Ufak bir para biriktrince araştırayım dedim. Emeğinize sağlık teşekkür ederim. Aklımda ki sorular şunlar. Hangi motor gücüne sahip hangi sınıf araç alınmalı dönüştürmek için. Panelvan kamyonet minibüs gibi
   Ayrıca çekme karavana aracın arka plakası mı takılıyor. 750 kg konusuna gelince polis bunun tespiti için sizi kantara götürmek zorunda bununla uğraşmaz. Araçta ruhtsatta işlenmemiş bir şey bulursa 32.maddeden teknik değişiklik yapmaktan ceza yazıp 1 hafta izin verir en falza. Çekme karavanın yolda sürüş sorunları olacaktır. Volkan Konak nerdeyse karavanda yaşıyor. Tekne gibi bu da zengin keyfi Türkiye de. Fakirlere ölsün

   • Melke

    Karavan bir an önce lüks olmaktan çıkarılmalı. 🙂

    Araç konusu da tamamen size kalmış. Hepsinin artısı eksisi var.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: içerik korunuyor
%d blogcu bunu beğendi: