Mutlu eden yılbaşı hediye fikirleri: Doğa Dostu Hediyeler

Mutlu eden yılbaşı hediye fikirleri: Doğa Dostu Hediyeler

Yılbaşında sevdiklerinize hediye almak istiyor ama tam olarak ne alacağınızı bilmiyorsanız doğru yerdesiniz. Özellikle doğa dostu hediyeler arasından seçimler yaptığım yılbaşı hediye fikirlerine göz atmadan hediye almayın. Bu yazıda sürdürülebilir hediye önerileri konusunda fikir edinebilir, sevdiklerinize üzerine düşünülmüş yaratıcı hediyeler alabilir ya da yılbaşı için hediye kutusu hazırlayabilirsiniz. İşte sizin için özenle hazırladığım yılbaşı hediye fikirleri.


Atkı ve bere

yılbaşı hediye fikirleri

Kış aylarında birçok insanın atkı ve bereye ihtiyacı olduğunu düşünürsek sevdiğiniz insanlara atkı ve bere hediye etmenin iyi bir yılbaşı hediyesi olduğunu söyleyebiliriz. Atkı ve bere almak için kişinin beden bilgisine ihtiyaç olmaması da bu hediyeleri seçimi en kolay hediyeler yapar. Kendi zevkime göre seçtiğim güzel atkı ve bereleri görmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. (Link yeni sekmede açılır.) Eğer örgü örmeyi biliyorsanız sevdiğiniz kişiler için atkı ve bere de örebilirsiniz.

Özel dijital mandala çizimleri

Eğer hediye almak istediğiniz kişi sanatla veya doğu felsefeleriyle ilgileniyorsa ona özel bir mandala çizimi hediye edebilirsiniz. Sonsuzluk ve yaşam döngüsünün sembolü olan ve bulunduğu ortamlara huzurlu bir dokunuş yalan mandalalar, sevdikleriniz için özel bir yılbaşı hediyesi olabilir. Benim çizdiğim mandalalara göz atmak isterseniz isterseniz Shopier dükkanımı ziyaret edebilirsiniz: Melke Shopier Dükkanı.

Dijital olarak satın alabileceğiniz mandalaların çıktısını alıp dilediğiniz çerçeveyle birlikte sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Aynı zamanda hediye edebileceğiniz bir diğer şey de Mandala Çizim Atölyesi olabilir.

Zevkli çoraplar

yılbaşı hediye fikirleri

Çorap, alınabilecek en kolay hediyelerden bir diğeri olduğu için yılbaşı hediye fikirleri arasında özellikle değerlendirebileceğiniz bir ürün. Çünkü çorap almak için kimsenin bedenini tam olarak bilmenize gerek yok. Ayak numarası hakkında yaklaşık bir tahmininiz olması yeterli. Ayrıca genel olarak diğerlerine nazaran daha uygun fiyatlı olduğu için çorapların bütçe dostu olduğunu da söyleyebiliriz. Ve tabii ki herkesin her zaman çoraba ihtiyacı vardır. Güzel desenlere sahip hoş bir çorabı tek başına hediye edebileceğiniz gibi yapacağınız bir yılbaşı hediye kutusuna da ekleyebilirsiniz. Sizin için bulduğum harika yılbaşı çoraplarını görmek için tıklayın: Çok tatlı yılbaşı çorapları listesi(Link yeni sekmede açılır.)

Kitaplar

yılbaşı hediye fikirleri

Kitap okumayı seven birine verilebilecek en güzel hediye tabii ki kitaplardır. Eğer hediye almayı düşündüğünüz kişi kitap okumayı seviyorsa ona birkaç kitap hediye etmeyi ya da kitap alabileceği bir yerden hediye çeki almayı düşünebilirsiniz. Aynı şekilde kitapları yapacağınız hediye kutusunun içine de ekleyebilirsiniz. Eğer hangi kitabı alacağınızı bilmiyorsanız fikir olması açısından kendi kitap listemi de paylaşıyorum: Melke’nin Kitap Tavsiyeleri(Link yeni sekmede açılır.) (Aralık ayı boyunca Hepsiburada’da kitaplarda kampanya olduğunu da hemen söyleyeyim.)

Doğa dostu kişisel bakım malzemeleri

Bu madde yılbaşı için sürdürülebilir hediye önerileri arayanlar için geliyor. Hepimizin her gün kullandığı kişisel bakım malzemeleri var. Bu ürünlerin büyük bir kısmı da hem bize hem de gezegene zarar veriyor. Sevdiklerinizin yeni yılda doğa dostu kişisel bakım ürünleri kullanmasını istiyorsanız onlara güzel bir hediye kutusu hazırlayabilirsiniz. (Ya da en çok kullandıkları ürünlerin muadillerini alabilirsiniz.) Açıkçası benim yılbaşı için doğa dostu hediyeler deyince ilk aklıma gelen hediyeler bunlar oluyor. Çünkü her gün kullandığımız bu ürünleri değiştirerek hem kendimize hem de doğaya büyük bir iyilik yapmış oluyoruz.

Şahsen ben kendi hazırladığım hediye kutularına ihtiyaca göre şu malzemeleri koyuyorum: Doğal vegan diş macunu, el yapımı sabun veya katı şampuan, kabak lifi, doğal vegan deodorant, uçucu yağlarla hazırlanmış parfüm karışımı, bambu diş fırçası, doğal vegan vücut yağı, saç bakım yağı vb. Bu malzemelerin çoğunu güvendiğim bir marka olan Otama Kırkpınar’dan alıyorum. Otama Kırkpınar ürünlerini görmek için https://otamakirkpinar.com sitesine göz atabilirsiniz. (Link yeni sekmede açılır.)

Günlük kullandığımız ürünlerin sürdürülebilir alternatifleri

Yılbaşı için sürdürülebilir hediye önerileri arayanlar için bir diğer önerim de gün içinde sıklıkla kullandığımız bazı ürülerin atıksız, doğa dostu ve südürülebilir alternatiflerinden oluşan bir yılbaşı hediyesi hazırlamak. Bu alternatif ürünler neler olabilir örnek vermek gerekirse; çok sık kahve demleyen birine hediye etmek için kumaş kahve filtresi; evde traş olan bir yakınıza hediye etmek için plastik olmayan bir traş seti, dışarıda sık sık bir şeyler içen biri için metal pipet, öğle yemeğini dışarıda yemek zorunda kalan birine yemek termosu, sık sık alışveriş yapan biri için bez çanta gibi atıksız alternatifler olabilir. Bir fikir arıyorsanız atıksız yaşam ürünleri listemden fikir edinebilirsiniz: Atıksız Yaşam Listesi

Yılbaşı için hediye kutusu

yılbaşı hediye fikirleri

Sevdiklerinize yılbaşı için hediye kutusu hazırlamak bence yapılabilecek en güzel şeylerden biridir. Sevdiğiniz kişinin ilgi alanlarına özel, içinde birden fazla şeyin olduğu güzel bir kutu hem keyifli hem de ince bir hediye olabilir. Elbette yılbaşı için hediye kutusu hazırlamak yerine hazır kutulardan da alabilirsiniz ama şahsen ben bu kutuları bir miktar pahalı buluyorum ve hazır alındığında kişiye özel olmayabiliyor. O yüzden en güzeli kendi hediye kutunuzu hazırlamanız.

Hazırlayacağınız hediye kutusunun içine ne koyacağınızı bilmiyorsanız sizin için bazı önerilerim de var. Ben hediye kutusu hazırlarken ihtiyaca ve hediye vereceğim kişinin ilgi alanlarına göre şöyle şeyler tercih ediyorum: Doğal kişisel bakım malzemeleri, matara ya da termos bardak, çorap, ajanda, takvim, vegan çikolata, vegan fıstık ezmesi gibi sürmelik lezzetler, mum, bitki, mandala boyama kitabı, boyama kalemleri, buhurdanlık, uçucu yağ, tütsü, bere, atkı, kahve, bitki çayları. Sizin için ufak bir hediye kutusu hazırladım. Hediye kutusu araştırması yapmak için vakti olmayanlar bu kutunun içinden ihtiyaç duydukları ürünleri seçebilirler: Örnek hediye kutusu Bu örnek liste ile 100-150 TL bandında hediye kutuları hazırlayabilirsiniz.


Matara, mug ve termos listeme buradan ulaşabilirsiniz.


Siz de hazırlayacağınız yılbaşı hediye kutusunu hediye vereceğiniz kişinin ilgi alanlarına göre çeşitlendirebilir ve tamamen o kişiye özel bir kutu hazırlayabilirsiniz. Eğer hazır yılbaşı hediye kutusu satın almak isterseniz onlardan da bir liste hazırladım ama şunu itiraf etmeliyim doğru düzgün bir hediye kutusu olmadığı gibi, olanların da fiyatları oldukça pahalıydı. Yine de listeyi buradan görebilirsiniz.(Link yeni sekmede açılır.)

Mumlar

Bazı insanların mumlara karşı müthiş ilgili olduğuna mutlaka dikkat etmişsinizdir. Eğer hediye alacağınız kişi mumları seviyorsa yapacağınız yılbaşı hediye kutusuna ya da alacağınız hediyenin yanına kesinlikle ufak bir soya mumu eklemelisiniz. (Soya mumları vegandır ve normal mumlara nazaran daha sağlıklı yanarlar.) Soya mumu listemi de buraya bırakıyorum.(Link yeni sekmede açılır.)

Dernek ya da vakıf bağışı

yılbaşı hediye fikirleri

Bulduğunuz yılbaşı hediye fikirleri arasında sevdiğiniz kişiye uygun bir hediye bulamadıysanız, hediye alacağınız kişinin herhangi bir şeye ihtiyacı yoksa ya da hediye almanız gereken kişiyi yeterince iyi tanımıyorsanız sosyal sorumluluk ile ilgili projeler yapan derneklere ya da vakıflara bağış yapabilir; bağış sertifikasını hediye edebilirsiniz. Bu hediye özellikle kurumsal hayatta da sıklıkla kullanılan bir hediye şeklidir. Her yıl sonunda çalışanlarınız adına ağaç dikebilir, birlikte çalıştığınız arkadaşlarınız adına bir kuruma bağış yapabilirsiniz.

Güzel bir doğa tatili

Seyahat etmekten, kamp yapmaktan, doğada vakit geçirmekten keyif alan arkadaşlarınıza hediye seçmek yerine birlikte yapacağınız güzel bir yılbaşı tatili planlayabilirsiniz. Bungalov konaklaması, karavan kampı ya da çadır kampı yapabilir; gününüzü doğa yürüyüşü veya bisiklet turu gibi aktivitelerle doğanın içinde geçirebilirsiniz. Karavan kiralamak isterseniz karavanhayati.com a mutlaka göz atın. Karavan Hayatı, Türkiye genelindeki tüm karavan işletmelerini harita üzerinde gösteren ücretsiz bir site. Hem karavan kiralama şirketlerini hem de gidebileceğiniz karavan kamp alanlarını da buradan seçebilirsiniz.

Hayvan sahiplenme

yılbaşı hediye fikirleri

Yılbaşı hediye fikirleri denince birçok insanın aklına bir şey satın almak geliyor. Ama sadece bir şey satın almak değil; insanların hayatlarına yeni bir şey katabilmek de güzel bir hediye olabilir. Ne yazık ki barınaklar sevgiye ve ilgiye ihtiyacı olan onlarca hayvanla dolu. Eğer sevdiğiniz kişi evini bir hayvanla paylaşmayı düşünüyorsa onunla birlikte bulunduğunuz bölgedeki bir barınağa giderek bir hayvan sahiplenmesini kolaylaştırabilirsiniz.

Lütfen sevdiklerinize özel günlerde hayvan “satın almayın” ve bu ticareti desteklemeyin. Para karşılığı satılan hayvanlar gerçekten çok zor şartlarda yaşamak zorunda bırakılıyor. Bu sistemin bir parçası olmak yerine evinizi barınaklardaki hayvanlara açın.


Bu yazıda yılbaşında alınabilecek duyarlı ve güzel hediyelere yer vermeye çalıştım. Umarım özellikle yılbaşı için sürdürülebilir hediye önerileri arayanlar ve doğa dostu hediyeler almak isteyenlere fikir verebilmişimdir. Öte yandan yılbaşı tıpkı diğer özel günler gibi insanlara ihtiyaçları olmayan şeylerin satılmaya çalışıldığı ve çılgınca alışveriş yapılan bir gün. Sevdiklerinize onları sevdiğinizi göstermek için ille bir şeyler almanıza gerek olmadığını; asıl hediyenin güzel davranışlar olduğunu lütfen unutmayın. Şimdiden harika bir yıl geçirmenizi diliyorum!

Seneye görüşürüz. Ehehe.

Bu yazıdaki bazı linkler Hepsiburada işbirliği linkleridir. Bu linkleri açmak ya da bu linklerden alışveriş yapmak size bir külfet yüklemez. Zaten yapacağınız bir alışverişi bu linkler üzerinden yaptığınızda siteme de ufak bir katkınız olmuş olur. Katkınız için teşekkür ederim. 🙂

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar