Uyku Tulumu Nasıl Yıkanır?

Uyku Tulumu Nasıl Yıkanır?

Uyku tulumu her ne kadar özellikle doların artışından sonra azami dikkatle kullandığımız bir kamp ekipmanı olsa da kirlenebilir. Uyku tulumunuza sinen kamp ateşinin kokusunu sevseniz de, kirlenen uyku tulumunuzu temizlemeniz son derece önemlidir. Lekelerin görüntüsü bir yana, uyku tulumunuzun yüzeyindeki kir, pislik ve yağlar yavaş yavaş dolgusuna işler ve zamanla uyku tulumunun yalıtım özelliğinin azalmasına sebep olur. Uyku tulumunuzun kumaşına zarar vermemek ve dolgu malzemesinin ısı yalıtım özelliğini etkilememek için doğru şekilde yıkamanız önemlidir. Uyku tulumunuzun her zaman en iyi performansta kalmasını sağlamak için, bir uyku tulumu nasıl yıkanır birkaç basit adımda size anlatmak istiyorum.

Uyku Tulumu Yıkarken Dikkat Edilecekler

Her şeyden önce uyku tulumunuza zarar vermemek için yapmamanız gerekenler ile başlayalım. Uyku tulumunuzu yıkamanız önemlidir, ancak çok sık yıkamak performansına zarar verebilir. Dolayısıyla uyku tulumunuzu her kullanımdan sonra yıkamamalısınız. Düzenli aralıklarla kullandığınız uyku tulumunuzu yılda bir kez yıkamak yeterlidir. Hatta çok sık kullanmıyorsanız ve kirlenmediğini düşünüyorsanız iki üç senede bir bile yıkayabilirsiniz.

Ayrıca uyku tulumunuzu hiçbir zaman kuru temizlemeye vermemelisiniz, yıkamada  çamaşır suyu kullanmamalısınız ve ütülemeyin. Peki uyku tulumu nasıl yıkanır?

Uyku Tulumu Çamaşır Makinesinde Yıkanır Mı?

Uyku tulumu, ısı yalıtımı azalmadan ve hacmini kaybetmeden gerekli önlemlerle hem çamaşır makinesinde hem de elde yıkanabilir.

Çoğu uyku tulumunun yıkama talimatları uyku tulumunun kendi rehberinde özel olarak belirtilir. Ancak eğer bir rehber yoksa çamaşır makinesinde, düşük sıcaklıkta (en fazla 30°) hassas bir yıkama ayarında yıkamanız en uygunudur. Yün ve renkli giysiler için kullandığınız deterjan uyku tulumunuz için de uygun olacaktır. Yumuşatıcı gibi şeylerin ise kullanılmaması önerilir.

Uyku tulumunuzu makineye atarken tek başına yıkamalı ve makineye 2-3 tenis topuyla birlikte atmalısınız. Bu sayede dolgu malzemesi tek bir yerde toplanmaz ve yıkama işlemi sağlıklı bir şekilde tamamlanmış olur.

Uyku tulumunuzun yıkama işlemi sona erdiğinde, açık havada bir yere asarak tamamen kurumasını bekleyebilirsiniz. Ancak kuruma boyunca güneşle doğrudan temas halinde bırakmamaya dikkat edin.

Uyku Tulumunu Elde Yıkamak

Şartlarınız gereği uyku tulumunuzu elde yıkamanız gerekiyorsa bu yıkama şekli de tamamen uygundur ancak zordur. Uyku tulumlarını elde yıkamanın en iyi yolu bir küvet kullanmaktır. Uyku tulumunuzu elde yıkamak için küveti ılık suyla doldurun ve suya yün, renkli giysiler için kullandığınız deterjandan ekleyin. Uyku tulumunu (iç-dış) ters çevirin ve suya batırın. Kirli parçaları hafifçe ovalayarak 15-20 dakika boyunca yıkayın. Sonra küveti boşaltın ve uyku tulumunu durulayın. Durulama oldukça önemlidir çünkü herhangi bir deterjan kalıntısı tüylere ve yalıtım özelliklerine zarar verebilir. Uyku tulumunuzu hafifçe sıkıp üzerindeki suyun büyük bir kısmından kurtularak açık havada kurumaya bırakın.

Uyku tulumunuzun tamamen kuruması hava durumuna göre birkaç gün sürebilir. Sabırlı olmak ve uyku tulumunu her  gün çevirmeyi unutmamak önemlidir.

Uyku tulumu seçimi, uyku tulumu kullanımı ve dolgu malzemeleri ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayarak uyku tulumları hakkındaki diğer yazılarıma göz atabilirsiniz.

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar