Karavan dizaynı hakkında bilmeniz gerekenler

Karavan dizaynı hakkında bilmeniz gerekenler

Karavan yapacağım aracımı aldıktan sonra Karavan Yapımı serisini yazmaya başladım. Bu seride aracımızı karavana çevirme sürecimizi tüm ayrıntılarıyla, tüm maliyetlerle birlikte anlattım. Eğer karavan yapımı ve dönüşüm hakkında bilgi almak isterseniz karavan yapımı serisinden ve Melke On The Road youtube kanalındaki karavan yapım videolarından tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Aracımızı almadan ve karavana dönüştürmeden önce karavan dizaynı hakkında böyle bir yazı hazırlamıştım. Umarım karavan dizaynı için fikir arayanlara bir nebze de olsa yardımcı olur.

Karavan Dizaynı

Nasıl bir karavan istediğime karar verdikten sonra iş bununla bitmiyor tabii. Bir de bu karavanın içinin nasıl olacağı konusu var ki akıllara zarar. Hepi topu 15; bilemedin 17 metreküp alanda ne yapılabilir ki zaten küçücük yer diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kutu kadar yerlerde ne kadar yaratıcı dizaynlar yapabildiklerini gördüğünüzde şaşıracaksınız. Bu karavan dizayn işiyle uğraşanlar sanki futbol sahasında çalışır gibi özgür ama küçük bir alana sığacak kadar kompak çalışıyorlar. Haliyle bunca karavan dizaynı arasından seçim yapmak da bir hayli zor oluyor. Bakalım siz neler düşüneceksiniz?

Karavanda Olmasını İstediklerim

Az sonra göreceğiniz karavan dizaynı çeşitleri içerisinden seçim yapmanızı ve fikrinizi söylemenizi kolaylaştırmak için karavanın ne gibi imkanlara sahip olması gerektiğini de söyleyeyim. Karavanın içinde şunlar olacak: Mutfak, oturma alanı, masa, çift kişilik yatak, tuvalet, duş ve bol bol saklama alanı.

Uyarı

Yazının bundan sonraki kısmında mümkün olduğunca görsel paylaşarak hayalimde nasıl bir karavan olduğunu anlatmaya çalışacağım. Bazı görseller aşırı derecede özendirici olup, evi barkı satıp karavan almanıza sebep olabilecek kadar ikna edici olabilir. Bu gibi durumlar için sorumluluk kabul etmediğimi baştan söyleyeyim.

Farklı Karavan Dizaynları

Şimdi öncelikle karavanlarda çoğunlukla kullanılan iç dizaynlardan bazılarına örnek vereyim. En azından benim karşıma çıkan karavanların hemen hepsi aşağıdakilere benzer iç tasarımlara sahip karavanlardı. Bu üç dizayndan bana en yakın gelen tuvaletli de olacak şekilde birinci dizayn ve ikinci dizayn.

karavan dizaynı

1 numaralı dizayn: Genelde sıklıkla görülen karavan yapısı bu oluyor. Bu tasarım yatağın altında bol bol saklama yeri barındırdığı için tercih ediliyor. Arka kapı açıldığında yatağın altında çok geniş bir depolama alanı oluyor. Yatağın üzerine de tercihe bağlı olarak küçük kapaklı dolaplar yerleştirilebiliyor. Çoğu zaman mutfak tezgahından çıkan portatif açılabilir bir masa oluyor. Biraz daha geniş karavanlarda tuvalet ve duş mutfak ve yatak arasına gelecek şekilde dizayn ediliyor.

2 numaralı dizayn: Bu dizayn da yine sıklıkla tercih edilen dizaynlardan biri. Diğerinden farklı olarak burada yatağın altında derin bir saklama alanı yok. Koltukların altı saklama olarak kullanılıyor. Yine yatağın üst kısmına küçük dolaplar yerleştirilebiliyor. Tuvalet ve duş kapıdan girildiğinde hemen karşıda yer alıyor. Tuvalet ile oturma alanının arasındaki dolap da yine saklama alanı olarak kullanılabiliyor. Mutfak tezgahı diğerine göre biraz daha küçük. Ve tezgah kapı girişinin büyük bir kısmını kapattığı için giriş daralıyor.

3 numaralı dizayn: Bu dizayn da yine sıklıkla kullanılan dizaynlardan biri. Aslında diğer iki dizaynın birleşimi olarak da düşünülebilir. Yatağın alt kısmı depolama alanı olarak kullanılabilir. Bu dizaynın bir avantajı her gün yatak toplama derdinin olmaması. Koltuk ve yatakların farklı yerlerde yer alması. 2 numaralı dizayndaki dolabı kaldırıp tuvaleti biraz daha kareleştirmiş ve onun yerine oturma alanı ve masa eklemişler.

Saklama Alanı

Karavanlarda iç tarafın üstlerine monte edilecek kapaklı dolaplarla saklama alanı oluşturulabileceği gibi en büyük ve kullanışlı saklama alanı bence bu şekilde yatağın altına eklenecek bölmeler. Hatta bu bölmelerin iç kısımdaki boş alanlara gelen kısımları çekmece olarak da kullanılabilir.

Sabah- Akşam

Eğer karavanda yatak kısmı ve oturma kısmı ayrı ayrı değilse, her ikisi de aynı yerde bulunuyorsa, o zaman karavanın içi yatak olmadan önce ve yatak olduktan sonra aşağıdaki gibi farklılıklar gösteriyor. Aslında ferah bir iç alan sağlamak için bu şekilde bir iç dizayn yaratmak çok mantıklı. Ama aynı zamanda sürekli yatak yapıp kaldırmak da çok büyük bir külfet.

Karavanda Duş ve Tuvalet

Kabul ediyorum, bir karavanın içine tuvalet ve duş nasıl sığdırılabilir insan ilk başta şaşırıyor gerçekten. En az bunun kadar şaşırtıcı olan bir diğer şeyse bu konudaki minimal tasarımlar. Gerçekten bir tuvalet ve duş kaç farklı şekilde tasarlanabilir hayret ediyorsunuz. Şimdi karavanların içinden duş ve tuvalet fotoğrafları göreceğiz.

karavan dizaynı banyo

Karavanın içinde olacak şekilde tasarlanan tuvalet ve duşlar genelde bu şekilde kullanılıyor ve çok az alan kaplıyorlar. Çoğunlukla 1 numaralı dizaynda yatak ve mutfak arasına gelecek şekilde veya kapının hemen yanında olacak şekilde ya da ikinci ve üçüncü dizaynda olduğu gibi konumlandırılıyor. Ben de tuvalet ve duş için buna benzer bir dizayn düşünüyorum.

karavan dizaynı tuvaletler

Tuvalet ve duşlar için sıklıkla kullanılan bir diğer konum da burası. Bu konumu ben çok kullanışlı bulmuyorum. Hem yatak arkaya konduğunda oluşacak fazlaca saklama alanı iyi değerlendirilmemiş oluyor hem de ne bileyim, açıkçası orada duş almak istemem. Aynı zamanda özellikle yazın arka kapılardan birine duşakabin perdesi eklenerek dışarıda da duş alınabiliyor. Yine de duş ve tuvaletin içeride olması bana daha makul görünüyor.

Ayrıca son tuvalet ve banyo dizaynını seçtiğinizde hiçbir zaman karavanınızda böyle oturup dışarıyı izleyemeyeceğinizi hatırlatmak isterim. 🙂

Tuvalet ve banyo konusunda bu dizayn ve konumlar dışında arada bir denk geldiğim daha portatif seçenekler de olabiliyor. Çekmeceden çıkan tuvalet ve duşlar bunlara en basit örnekler. Ama ben bunlardan çok hoşlandığımı söyleyemem.

Karavan Mutfağı

Tıpkı diğer herşeyde olduğu gibi onlarca farklı mutfak şekli var. Bazı mutfaklar karavanın içinde yer alıyor bazıları da karavanın dışına doğru açılan bölmelerle kullanılıyor. Özellikle kötü hava koşullarında ya da dışarıya çıkmanın mümkün olmadığı zamanlarda mutfağı kullanabilmek için Ben mutfağın içeride olmasından yanayım.

arkasından mutfak çıkan karavan dizaynı

Bunlar dışarıya doğru açılarak mutfak haline gelen bölmeler. Her ne kadar içerideki fazlalığı azaltıp ferahlık sağlasa da yemek yapılacağı zaman mutlaka dışarı çıkmayı gerektirdiği için zahmetli görünüyor.

İçeride yer alacak mutfaklar için çok farklı dizaynlar olabiliyor. Ama benim en çok beğendiklerim bu şekilde hazırlanmış mutfaklar.

Karavanda Hamak ve Salıncak

hamaklı karavan dizaynı

Her şeyi hallettikten sonra böyle yaratıcı fikirleri konuşturabilecek alan bırakmak da önemli.

Sonuç

Benim en kullanışlı olacağına inandığım karavan şekli birinci ve ikinci dizayna daha çok uyuyor. Tabii birinci dizayna tuvalet ve duş ile ikinci mutfak görselinde sağda yer alan dizaynda olduğu gibi oturacak koltuk ve masa da eklemek lazım. Evet şimdi size sıra sizde. Sizce hangi iç dizayn diğerinden daha iyi ve kullanışlı? Ya da benim burada yer vermediğim ama daha kullanışlı olduğunu düşündüğünüz başka bir dizayn var mı?

Haftaya pazartesi aynı yerde serinin bir başka yazısında görüşmek dileğiyle. Bu süreçte bahsetmemi istediğiniz özel bir konu varsa yorum yazarak iletebilirsiniz.


T5 karavan yapımını youtube kanalından takip etmeyi unutma!


Karavan Yapımı serisinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

Bu yazıdaki hiçbir fotoğraf bana ait değildir. Tüm fotoğraflar alıntıdır. Fotoğrafların tüm hakları yasal sahiplerine aittir. I don’t own any of the photos in this article and all rights belong to the original creators.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

15 Yorum

 • Kadir Pirasoğlu
  17 Eylül 2018, 10:17

  Çok ayrıntılı araştırılmış ve güzel düşünülmüş bir yazı. Keşke benim olsa :)))

  CEVAPLA
  • Melke@Kadir Pirasoğlu
   19 Eylül 2018, 11:59

   Daha araştırılacak o kadar çok şey var ki. İçine girdi mi çıkamıyor insan. :/ Teşekkür ederim 🙂

   CEVAPLA
 • banu
  18 Eylül 2018, 15:48

  merhaba,
  bizim carettamız var ve mutfağı arkada açık havada olduğu için çok rahat ediyoruz. yemek yaparken yatak çarşaf üzerine sinmiyor kokular ve eğer erken kalkıp yada geç yatacak olan biri olduğunda dışarıdaki mutfakta kahve vs hazırlamak yada mutfağı toparlamak çok rahat oluyor böylece içerideki rahatça uykusuna devam edebiliyor. Hava kötü iken mutfakta yemek pişirmek zor olur derseniz dışa açılan kısmının üzerine yaptırılacak bir tente ile bu işi halledebilirsiniz.

  CEVAPLA
  • Melke@banu
   19 Eylül 2018, 00:18

   Merhaba, biz karavanda yaşamak istediğimiz için tüm hava koşullarında kullanabileceğimiz bir araca ihtiyacımız olacak. Her seferinde dışarı çıkmak çok kullanışlı olmaz sanırım. 🙂

   CEVAPLA
 • Semih Akbaş
  18 Eylül 2018, 22:35

  Sevgili Melike, bana göre en iyi çözüm #3. Çünkü bizim memleketteki WC’ ler felaket durumda, bı nedenle kampa bile gidemiyorum. İnsanın konforu için wc önemli. Diğer bir konu da mutfak. Malum bu versiyonda mutfak en küçüklerinden ancak yemek masasını kullanarak yemek hazırlama ve hazırlık kısmına da çözebilirsin. Diğer bir konu da bir misarifin geldiğinde ağırlamak ve birlikte bir yolculuk yapabilmek için yemek masasının olduğu alan sana büyük fayda sağlar. Diğer versiyonlarda, yatak açıp kapatmak gerçekten sorun olur. Bir müddet sonra yatak hiç kapanmamak durumda kalabilir. Ayrıca seyir halinde sağ koltukta oturan bir kişi rahatlıkla içeriye geçip mesela bir kahve yapıp şöföre ikram edebilir. Bu da seyrin sürekliliği açısında fayda sağlar. Bana göre kesinlikle #3

  CEVAPLA
  • Melke@Semih Akbaş
   19 Eylül 2018, 00:20

   Çok teşekkürler yorum için. Zahmet vermiş oldum ama 🙂

   CEVAPLA
  • Koray@Semih Akbaş
   12 Ağustos 2019, 16:41

   En az Melike’nin yazısı kadar faydalı bir yorum olmuş. İkinize de çok teşekkürler!

   CEVAPLA
 • mujdat
  19 Eylül 2018, 18:59

  Müthiş faydalı bir yazı olmuş . Serinin devamını dort gözle bekliyorum. Karavan hayali kuran herkesin bu hayale ulaşmasına yardımcı olduğunuz için ne kadar teşekkür etsek azdır.

  CEVAPLA
  • Melke@mujdat
   19 Eylül 2018, 19:39

   Daha aslında yazamadığım çok şey var. Umarım ilerleyen yazılarda tüm ayrıntılardan bahsedebilirim 🙂

   CEVAPLA
 • Levent Biçer
  21 Eylül 2018, 13:49

  Facebook’tan bu linki incelediniz mi ?

  @Elen Karavan

  Alan konusunda biraz daha fazla yer kazanabilirsiniz. Araç model olarak farklı ama genişlik konusunda daha iyi gibi. Asma yatak gibi bir işlevi de var. Yatak toplamak yerine yatağı tavana yükseltiyor. Hatta aracın yanları da genişliyor. Sanırsam bunların genel adına Motorhome deniliyor. Sürekli yaşam alanı olacaksa bunlar daha ferah gibi geldi. Aracın kendisi çok değişik bir renge boyanmadıktan sonra karavan olduğu belli olmaz galiba. Birde gizli tente yapıldı mı tamam 🙂 İnşallah hayalleriniz gerçek olur bize de ilham olur.

  CEVAPLA
  • Melke@Levent Biçer
   21 Eylül 2018, 14:44

   Merhaba, evet bu araçları görmüştüm. Ama görünüşleri itibariyle normal bir araç olmadıkları epey belli oluyor. Bir de maliyet açısından daha maliyetli oluyorlar. Ama dediğiniz gibi yer kazanmak için de birebirler. Bizim araştırmalarımız hala devam ediyor. Bakalım belki böyle bir şeyle çıkıveririz 🙂 Çok teşekkür ederim.

   CEVAPLA

Yeni Yazılar