Karavanda Çamaşır Yıkamak için Öneriler ve Ürünler

Karavanda Çamaşır Yıkamak için Öneriler ve Ürünler

Karavan hayatının en çok merak edilen konularından biri, karavanda çamaşır yıkamak. Aslında karavan hayallerine kapılan ve daha bu yolculuğun en başında olanların aklına, karavanda nasıl çamaşır yıkanır sorusu pek gelmiyor. Daha çok, karavanımı nasıl süslerim, karavan kampları mı yol kenarı konaklamaları mı gibi genel konular konuşuluyor. Ancak karavanla seyahat biraz uzun sürdüğünde, karavanda çamaşır yıkamak belki de sorunların en büyüklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Karavanınızın boyutu, bu iş için ayırdığınız bütçe ve yaşam stilinize göre karavanda çamaşırlarınızı yıkamak için pek çok çözüm bulabilirsiniz. Peki ama nasıl?

Bu yazıda karavanda çamaşır yıkamak için bugüne kadar yaptığım araştırmaları ve deneyimlerimi bir araya getirerek bazı çözümler sunmaya çalıştım. Yazıda bahsettiğim ürünlerin bazılarını da sizin için listeledim. Bu yazıdaki linklerden bazıları Hepsiburada işbirliği linkleri ve zaten alacağınız bir şeyi bu linklerden aldığınızda bloguma da ufak bir katkınız olacak. Şimdiden teşekkür ediyor ve sizi hızlıca karavanda nasıl çamaşır yıkanır sorusunun alternatif cevaplarına götürüyorum.

Dağ Gibi Kirli Çamaşıra Karavanınızda Yer Yok

Çamaşır yıkamaya geçmeden önce ufak bir konuyu aydınlatalım. Ev hayatında bir giydiğinizi bir daha giymeme gibi bir alışkanlığınız olabilir ancak gerçekçi olmak gerekirse bu durum minik bir yürüyen ev için oldukça lükstür. Kıyafetleriniz kirlenmediği sürece onları yeniden kullanmanız, karavanda çamaşır sorununu hafifletecek en önemli püf nokta olabilir.

Karavan dolaplarının kapasitesinin küçük olduğu düşünüldüğünde, çok amaçlı ve rahat kıyafetlerden sadece gerektiği kadarını yanınıza almalı ve dikkatli kullanmalısınız.

Karavanda Elde Çamaşır Yıkamanın Pratik Yolları

Katlanır bir plastik leğen ya da bulacağınız bir çeşme, çamaşırlarınızı elde yıkamak için iyi birer alternatif olabilir. Ancak bu noktada, çevreye zarar vermeyecek doğal içerikli temizleyiciler kullandığınızdan emin olmalı ve çamaşırlarınızı çok fazla biriktirmeden yıkamaya özen göstermelisiniz. Güneşli bir havada karavan dışına gereceğiniz ipler çamaşırlarınızı kısa sürede kurutmanıza yardımcı olabilir.

Ben bisiklet seyahati yaptığım dönemlerde çamaşır yıkama işini bir kumaş leğen ve kendinden mandallı bir çamaşır ipiyle çözüyordum. Kumaş leğenler karavan için de oldukça kullanışlı olabilir ama biraz daha yeriniz varsa kumaş yerine katlanabilir silikon leğenleri kullanmayı düşünebilirsiniz. (Çok daha kolay oluyor.) Karavanda elde çamaşır yıkamak için kullanabileceğiniz kumaş leğenler, yer kaplamayan katlanabilir silikon leğenler, kendinden mandallı ipler gibi pratik çamaşır yıkama ürünlerini görmek isterseniz bu listeye göz atabilirsiniz: Çamaşır Yıkama Ürünleri 

karavanda çamaşır yıkamak

Karavan için Mini Çamaşır Makinesi

Karavanınızı tasarlarken, elektronik eşyalarınıza yer ayırabildiyseniz, güneş panelleriniz yeterli ve temiz su tankınız da büyükse bazı markalarda satılan ve çamaşır makinesinin altına yerleştirilerek ek 3 ya da 3,5 kiloluk yıkama kapasitesi yaratan otomatik çamaşır makinelerinden karavanınıza yerleştirebilirsiniz. Başlangıçta karavan hayatı için son derece lüks olabilecek bu büyük masraf kalemi, niyetiniz karavanla Avrupa turu ya da karavanda yaşamak gibi geniş çaplıysa, sizi kesinlikle çamaşır derdinden kurtaracaktır.

Karavanda portatif çamaşır makinesi kullanmak da yine aynı şekilde etkili bir çözüm olabilir. Mini çamaşır makinelerine buradan bakabilirsiniz: Mini Çamaşır Makinesi Listesi

karavanda çamaşır yıkamak

Çamaşırhaneler

Karavanda çamaşır yıkamak denince bunu hiç uğraşmadan yapabileceğiniz bir başka yöntem daha bulunuyor: Çamaşırhaneler! Yolculuğunuz boyunca, ücretli çamaşırhanelerden faydalanabilirsiniz. Rotanız üzerindeki çamaşırhaneleri görmek için arama motorlarında hızlıca arama yapabilir ya da Karavan Hayatı’ndaki çamaşırhane haritasına buraya tıklayarak göz atabilirsiniz. Eğer diğer karavancılara yardımcı olmak isterseniz, yolunuzun üzerinde gördüğünüz işletmeleri siteye girip siz de ücretsiz bir şekilde ekleyebilirsiniz.

karavanda çamaşır yıkamak

Güzel Arkadaşlıklar

Karavanla seyahat ederken rotanız üzerinde ziyaret edeceğiniz arkadaşlarınız varsa, çamaşırlarınızı biriktirip onların evinde de yıkayabilirsiniz. Ancak bu fırsatın her yolculukta karşınıza çıkmayacağını da unutmamalısınız.

Doğa Dostu Vegan Çamaşır Deterjanları

Bunlara ek olarak yanınızda taşıyacağınız doğada çözünebilen vegan deterjan ve/veya sabun edinmenizi de tavsiye ederim. Böylece hem kimyasala temas etmemiş olursunuz hem de doğaya zarar vermemiş olursunuz. Doğa dostu vegan deterjanlar için önerebileceğim bazı ürünleri de burada listeledim: Vegan Doğa Dostu Çamaşır Deterjanları


Herkese keyifli ve olabildiğince az çamaşır yıkamalı bir karavan turu diliyorum!

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar