Sokak hayvanları için uygun mama

Sokak hayvanları için uygun mama

Bugün sokak hayvanları için uygun mama arayışı olanlara ulaşmasını umarak böyle bir yazı hazırlamak istedim. Sokağınızdaki hayvanlara yardım etmek istiyor ancak buna nereden başlayacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Bu son derece normal. Bazen konu ne kadar basit olursa olsun, bir şeyi yapmaya başlamak için ufak bir itici etkenin varlığına ihtiyaç duyuyoruz. Bu yazı da belki sizin için itici etken olabilir.

Sokak hayvanları için uygun mama

Sokak hayvanları için uygun mama konusuna geçmeden önce belki bir başka önemli soruya cevap vermek lazım: Sokak hayvanlarını beslemek gerçekten onlara yardımcı oluyor mu? Ne yazık ki sokaklarımızda yaşayan hayvanlar insanların böylesine etkin bir şekilde yaşam sürdüğü yerlerde yiyecek bulamayabiliyorlar. O nedenle hayvanları besleyerek aslında birçok hayvan için son derece hayati bir ihtiyaca cevap vermiş oluyoruz. Ama sokak hayvanlarına yardımcı olmak için sadece onları beslemek ne yazık ki yeterli değil. Sokaklarda üremeye devam ettikleri sürece aslında yardıma muhtaç başka canlılar doğmuş oluyor. O yüzden sokak hayvanlarına gerçekten yardım etmek için onların uygun ortamlarda kısırlaştırılmasını sağlamak ve iyileşene kadar gerekirse bakımlarını en makul çözümlerden biri.

Her canlının huzurla yaşadığı bir dünyada kısırlaştırmak bir seçenek olmayabilirdi. Ama günümüz koşulları için en iyi seçenek bu gibi görünüyor. Kısacası sokak hayvanlarını beslediğimiz gibi kısırlaştırmalarına da destek olursak büyük tabloda ciddi bir yardım yapmış oluruz. Lafı daha fazla uzatmadan sokak hayvanları için uygun mama bulmak isteyenler için birkaç yöntem anlatmak istiyorum.

Sokak hayvanları için uygun mama nereden alabilirsiniz?

Sokak hayvanları için uygun mama

Birçok yerde yerel petşoplarda ve veterinerlerde sokak hayvanları için uygun fiyatlı mamalar satılıyor. Çoğu yer “patlak mama” olarak tabir ettikleri taşıma esnasında paketi zarar gördüğü için rafta yer veremedikleri iyi mamaları birer kiloluk paketler halinde satıyor. Siz de kendi çevrenizde varsa bu gibi yerlerden alışveriş yapabilirsiniz. (Hatta mamayı almaya kendi poşetinizle giderseniz atıksız bir alışveriş yapmış olursunuz.)

Yaşadığı çevrede böyle bir alternatifi olmayanlar için Hepsiburada da bulduğum uygun mamaları bir listede topladım. Buraya tıklayarak sokak hayvanları için uygun fiyatlı mamaların hepsini görebilirsiniz.

Ben mahallede çok fazla hayvana baktığım için 15 kiloluk mamalar almayı tercih ediyorum. Hem daha ekonomik oluyor hem de daha uzun süre kullanabiliyorum. 15 kiloluk bir kedi maması dört beş kedinin yaklaşık bir ay boyunca karnını doyuruyor. 15 kiloluk köpek maması da iki köpeğe bir ay kadar dayanıyor. (Bazen hayvanlar ucuz mamaları yemeyebiliyorlar. Linkteki mamalardan New Good ve New Cat olanları denedim ve hayvanlar severek yedi.)

Sokak hayvanları için uygun mama

Sokak hayvanları için uygun kulübe

Linke uygun fiyatlı yuvaları da ekledim. Eğer çevrenizde yaşayan hayvanların soğuk havalarda sığınacak bir yeri yoksa ve onlar için bir barınak inşa etmeye vakit bulamıyorsanız, uygun fiyatlara satılan yuvalardan da alabilirsiniz.

Barınaklar hakkında hatırlatma

Ne yazık ki ülkemizde barınak sistemleri hayvanların lehine çalışmıyor. Türkiye’nin birçok yerinde barınakların ölüm kamplarına dönüştüğünü biliyoruz. (Her barınak aynı olmayabilir tabii ki) Bu nedenle sokağınızda yaşayan hayvanları barınaklara göndermeden önce bu ihtimali göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar