Aracımı Karavan Yapmak İstiyorum Diyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Aracımı Karavan Yapmak İstiyorum Diyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Günümüzde birçok insan karavanla seyahat etmenin son derece keyifli olduğunu düşünüyor. Tıpkı bizim yaptığımız gibi “Ben aracımı karavan yapmak istiyorum” diyerek bir karavan almak yerine aracını karavana dönüştürmeyi tercih edenlerin sayısı da bir hayli fazla. Peki bu dönüşümü yaparken nelere dikkat edilmesi lazım? Bugün kendi aracımızı karavana dönüştürürken özellikle dikkat ettiğimiz bazı unsurları sizinle de paylaşacağım. Fakat bu yazının kısa bir yazı olacağını hemen belirteyim. Burada yüzeysel geçtiğim her şeyi detaylı rehberlere dönüştürmek için çalışmalarım devam ediyor. En kısa zamanda o rehberleri de sizinle paylaşacağım. Buraya tıklayarak mail bültenine abone olursanız rehberleri paylaştığımda anında haberdar olabilirsiniz.

Evet şimdi aracımı karavan yapmak istiyorum diyenlerin dikkat etmesi gerekenler nelermiş hep birlikte göz atalım.

Karavan için doğru araç seçimi

Aracımı karavan yapmak istiyorum

Karavan için araç seçmek, işin en zor kısımlarından biri. Piyasada oldukça çeşitli tipte ve modelde bir sürü araç mevcut, ancak hangi aracın sizin için en iyisi olduğuna karar verecek olan şey beklentileriniz ve ihtiyaçlarınız. Her aracın kendine göre avantaj ve dezavantajları var.

En doğru aracı bulmanız adına, karavandan neler beklediğinize doğru karar vermeniz gerekiyor. Karavanı ne sıklıkla kullanacaksınız? Nasıl yerlere gideceksiniz? Eğer uzun süre yaşayacaksanız ya da içinde tuvalet ve duş olsun istiyorsanız o halde geniş iş hacme sahip bir araç daha avantajlı olacaktır. Ama aracınızı kısa süreli kamplar için kullanacaksanız ya da ücretli kamp alanlarında konaklayacaksanız bu durumda tuvalet ve duş gibi şeylere ihtiyacınız olmayacağı için daha küçük araçlar seçebilirsiniz. O yüzden beklentilerinize en başta doğru karar vermek son derece önemli.

Araç seçiminde size fikir kazandırabilecek, farklı araç tiplerini avantaj ve dezavantajlarıyla değerlendirdiğim kapsamlı bir rehberi kısa bir süre içinde sizinle paylaşacağım.

Aracın genel durumu

Aracımı karavan yapmak istiyorum

Sadece karavana dönüştürmek için aldığınız arabanın değil, herhangi bir aracın da genel durumu, elektronik donanımı, motorunun mevcut hali son derece önemlidir. Ancak bir aracı karavana dönüştürmek istediğinizde tüm bunlara ek olarak başka önemli unsurlar da gündeme geliyor. Bunlar arasında en önemli olan şey aracın gövdesinde yer alması muhtemel olan paslar ve delikler. Özellikle eski bir araba alıyorsanız buna çok dikkat etmelisiniz.

Yalıtım yapmadan önce aracın tüm kaplamalarını söküp yüzeydeki pasları temizlemeli, varsa delikleri kapatmalı ve ihtiyaç varsa iç yüzeyi paslanmaz bir boyayla boyamalısınız. Aksi halde yalıtımınız yeterince uzun ömürlü olmayacak ve size uzun vadede büyük problemler çıkaracaktır.

Aracın iç dizaynı

Aracımı karavan yapmak istiyorum

Bir aracı karavana dönüştürürken aracın iç dizaynına karar vermek ne yazık ki o kadar da kolay olmuyor. Evet hepimiz onlarca araştırma yapıyoruz, belki yüzlerce karavanın iç düzenini inceliyoruz ama en nihayetinde ihtiyaçlarımızı tam olarak bilemediğimiz için hangisinin daha iyi olacağına karar vermekte zorlanıyoruz.

Tam olarak ne yapacağınızdan emin olmasanız da ihtiyaçlarınızın neler olabileceğini düşünerek bunlara göre aşağı yukarı bir dizayn belirlemeniz son derece önemli. Bu sayede mobilyalarınızı işlevli kullanabilir, ihtiyacınız olan alanları kolayca yaratabilir, gereksiz fazlalıklardan kurtulabilirsiniz. Aracın iç dizaynı ile ilgili de kapsamlı bir rehber hazırlayıp paylaşacağım.

Ruhsatın durumu

Aracınızı karavana dönüştürmek istediğinizde sadece sizinle ilgili şeyler değil aynı zamanda resmi konular da gündeme geliyor. Yapmak istediğiniz değişimleri aracın ruhsattaki maksimum ağırlık sınırını geçmeden yapmalısınız. Aynı zamanda bir aracı karavana dönüştürdükten sonra ya karavan ruhsatı almalısınız ya da muayeneden geçebilmek için aracı her seferinde orijinaline döndürmelisiniz. (Karavan ruhsatı almakla almamak arasındaki temel farkları ve maliyet karşılaştırmalarını “Karavan Ruhsatı İşlemleri ve Maliyeti” yazısında okuyabilirsiniz.) Karavan ruhsatı almayıp trafikte takılırsanız ne olacağı ise tam bir muamma. Bazıları bunun sorun olmadığını söylüyor bazıları ise cezai işlem uygulanabileceğini. Galiba biraz şans işi.

Neyse sonuç olarak bu konu da dikkat etmeniz gereken şeylerin başında geliyor. Özellikle karavana dönüştüreceğiniz aracın 5 yaşın altında olması durumunda ÖTV vergisi ödemek zorunda kalacağınızı da unutmayın. (Ekim 2021’de yapılan yeni bir düzenlemeyle %220 oranındaki ÖTV %45’e indirildiğini de belirtmiş olayım.)

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Karavan Dönüşümünde 5 Yaş Konusunun Detayları

Hareket eden eviniz

Aracımı karavan yapmak istiyorum

Aracınızı karavana dönüştürürken yapacağınız seçimlerde hareket halinde olacak bir araçta olduğunuzu unutmayın. Hareket halinde olmanız birçok seçimi etkileyen bir detay. Örneğin yalıtımınızı sağlam yapmış olmanız gerekiyor, dolap kapaklarınızı kilitli seçmek zorundasınız, kırılabilecek nesneleri olabildiğince az kullanmaya gayret etmelisiniz, sallantıda düşebilecek şeyleri sabitlemelisiniz. Kısacası aracın içine ekleyeceğiniz her yeni şeyde bu durumu göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Doğru dış donanıma sahip olmak

Karavanın içinde geçireceğiniz zamana ek olarak dışarıda geçireceğiniz zamanı da hesaba katarak doğru dış donanıma sahip olmanız son derece önemli. Örneğin yağmurlu havalarda ya da çok güneşli havalarda dışarıda rahat vakit geçirebilmeniz için kullanışlı bir tenteye ihtiyaç duyabilirsiniz. Aynı şekilde eşya taşıyabilmek için bir tavan sepeti ya da dolap bulundurmak isteyebilirsiniz.

İhtiyaçları doğru belirlemek

İhtiyaçları doğru belirlemek ne kadar genel bir kavram öyle değil mi? Ama karavan dönüşümü gibi emek ve bütçe gerektiren işlerde ne kadar önemli olduğunu tahmin bile edemezsiniz. Doğru belirlenmemiş ihtiyaçlar size gereksiz uğraş, maliyet ve problemden başka pek bir şey getirmez. Peki ihtiyaçları doğru belirlemek derken neyden bahsediyorum?

Hepimiz göze güzel gelen ve aynı zamanda mümkün olduğunca konforlu olan bir yaşam alanı yaratmak isteriz. Ancak göze güzel gelen ya da konforlu olan şeyler bazen ihtiyaçlarımızı karşılayamayabilir. O nedenle aracınızı ne için nasıl kullanmak istediğinize dair detaylar oldukça önemli. Bu karavanı neden yapıyorsunuz? Ne gibi seyahatler yapmayı planlıyorsunuz? En çok hangi bölgeleri görmek istiyorsunuz? Hangi mevsimlerde seyahat etmek istiyorsunuz? Örneğin eğer aracınızı sadece yaz aylarında kullanmayı planlıyorsanız bir ısıtıcı almanız gerekmeyecektir. Aynı şekilde aracınızı kış aylarında da kullanacaksanız yalıtımınızın ihtiyacınızı karşılar nitelikte olduğundan emin olmanız gerekir.

Kısacası eğer aracımı karavan yapmak istiyorum diyorsanız dikkate almanız gereken ilk şey ihtiyaçlarınız ve istekleriniz. Bu konuya olabildiğince fazla zaman ayırarak her ihtimali düşünmeyi ihmal etmeyin.

Detaylı karavan rehberleri

Aracımı karavan yapmak istiyorum

Şu anda karavan dönüşümü sürecinde yaptığım araştırmaları bir araya getirerek detaylı karavan yapımı rehberleri oluşturuyorum. Bu rehberleri en kısa zamanda sizinle de paylaşacağım. Aracımı karavan yapmak istiyorum diyenlerin faydalanabileceği bu rehberlerden haberdar olmak isterseniz aşağıdaki görsele tıklayarak mail bültenine abone olmayı unutmayın.

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar