Kış Kampına Hazırlık : İkinci Doğaya Dönüş Kampı’nda Neler Yaptık?

Kış Kampına Hazırlık : İkinci Doğaya Dönüş Kampı’nda Neler Yaptık?

8-9 Aralık 2018 tarihlerinde Gökhan (@tekbasinadaolur) ile ikincisini gerçekleştirdiğimiz Doğaya Dönüş ve Kış Kampına Hazırlık Kampı yine birbirinden güzel doslar sayesinde çok başka bir atmosferde geçti. Biz hava şartları nedeniyle bir önceki kamptan daha az arkadaşımız katılır diye düşünürken neredeyse 250 kişiyle çok keyifli bir kamp geçirdik. Tüm kamplarımızda olduğu gibi yine özellikle ilk defa kamp yapacak olan ve kamp konusunda deneyimi çok az olan arkadaşlarımızı davet ettiğimiz bu kampta hatrı sayılır sayıda arkadaşımızın kamp kültürüyle tanışmasına ve doğada zaman geçirmenin tadını çıkarmasına vesile olmuş olduk.

Kilyos Doğada Yaşam Okulu

İkinci kampımızı da Kilyos Doğada Yaşam Okulu‘nun alanında gerçekleştirdik. Burası denize kıyısı olan ağaçlık ve açık alanlardan oluşan oldukça büyük bir kamp alanı. Kamp alanının otopark, sahil, ormanlık alan, açık arazi, büfe, tuvalet ve duşunun olmasının yanı sıra deneyimli ekibi de seçimimizi etkileyen faktörlerdendi. Kampın başından sonuna kadar Doğada Yaşam Okulu görevlileri ile yaptığımız iş bölümü sayesinde her şey eksiksiz ilerledi.

Doğaya Dönüş 2 Kış Kampına Hazırlık Kampı Videosu

Doğaya Dönüş 2 Kış Kampına Hazırlık Kampı’nda Hangi Atölyeler ve Etkinlikler Vardı?

Kamp hayatıyla yeni tanışanları bilgilendirmek için koyduğumuz atölyelerde kampçılık ile ilgili bilinmesi gereken temel detayları ve bilinçli bir kamp gerçekleştirmek için unutulmaması gereken ayrıntıları öğrendik. Kamp malzemelerini tanıdık; bu malzemeleri seçerken nelere dikkat edileceği ve bu malzemelerin doğru şekilde nasıl kullanacağı hakkında bilgi sahibi olduk.

Özellikle kış kampına hazırlık aşamasında dikkat edilmesi gerekenler ve kış kamplarında malzeme kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri açıkladığımız bu atölyede kışın mümkün olduğunda sıcak kalabilmek için de bazı detaylar öğrendik.

Vahşi hayvanlardan korunma atölyesi hem her doğaya çıkışımızda evlerine misafir olduğumuz hayvan dostlarımızı rahatsız etmeden, hem de kendi güvenliğimizi riske atmadan kamp yapabilmemiz için dikkat etmemiz gerekenleri anlattığımız son derece keyifli bir atölye oldu.

Kamp mutfağı atölyemizde kamp mutfağında kullanılabilecek pratik ekipmanlar, bu ekipmanlarla yemek yapmanın püf noktaları ve bazı pratik kamp yemekleri hakkında bilgiler verdik.

Bu atölyemizde hem doğada ateş yakarken dikkat etmemiz gereken hususları hem de kolay ve pratik ateş yakma taktiklerini öğrendik.

Kampta Ufak Yaralanmalara Müdahale Atölyesi

Doğada Yaşam Okulu eğitmenlerinden sevgili Yeşim Hoca’nın verdiği Kampta Ufak Yaralanmalara Müdahale Atölyesi’nde kamplarda sıklıkla başımıza gelebilecek yaralanmalar ve bu yaralanmalara nasıl müdahale edebileceğimiz konusunda bilgi edindik. Katılımcı arkadaşlarımıza ısrarla İlk Yardım Eğitimi almalarını önerdiğimiz bu atölye oldukça bilgi verici oldu.

Gece Yürüyüşü

Doğada Yaşam ekibi liderliğinde ayın aydınlattığı gecede, ferah havada keyifli bir yürüyüş deneyimlemek isteyenlerle birlikte ormanın içinde gece yürüyüşü yapıldı. Gece yürüyüşünün en önemli tarafı karanlıkta herhangi bir aydınlatıcı kullanmadan yürünmesiydi. Bu gece yürüyüşümüz bir öncekinden farklı olarak daha ıslak, çamurlu bir zeminde olmasına rağmen yürüyüşe katılmak isteyen çok fazla arkadaşımız oldu.

Doğada Yenilebilir Bitkiler ve Mantarlar Hakkında Bilgilendirme

Kamp boyunca doğadaki bitkiler konusunda uzman olan sevgili Keçi Sofrası @kecisofrasi bizimleydi.  Kendisi çadırının önünde uzun bir stand açarak topladığı bitkileri Latince ve Türkçe isimleriyle misafirlerine tanıttı. Bununla birlikte bir grupla ormanın içlerinde yaptıkları keyifli yürüyüşte kilolarca mantar topladılar. Böylece doğada bulabileceğimiz alternatif kamp yemekleri hakkında bilgi sahibi olduk.

@Orman_Lezzetleri ve @AyiYemegi’nden ikramlar

@orman_lezzetleri instagram sayfasının yöneticileri sevgili Murat ve Çağatay ve @ayiyemegi yaptıkları yemeklerle bir kez daha herkesin kalbinde yerlerini aldılar. @OrmanLezzetleri’nin soğuk gece salep ikramı da herkesi sevindirdi.

@greencoffeecar ve leziz kahve ikramları

Kampımıza katılan @greencoffeecar kampçı arkadaşlarımıza birbirinden lezzetli kahveleriyle eşlik etti.

Vegan Kokoreç Gecesi

Vegan ve Vejetaryen kullanımı için ürünleri olan Veggy markasının temin ettiği bezelye proteini sayesinde tüm katılımcılarımız için Vegan Kokoreç pişirdik. Deneyenlerin mutlu, denemeyenlerin bin pişman olduğu bu vegan kokoreçleri biz çok beğendik! Adını da sevgili Çağatay sayesinde Kokoveg koyduk.

Ücretsiz Yurtdışı Fırsatları Hakkında Bilgiler

Benim de yönetim kurulunda bulunduğum Sınırları Aşan Gençlik Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı sevgili Doğan @baskayol da kampımıza katıldı ve kamp boyunca yurtdışında eğitim almak isteyen veya gençlik kamplarına katılmak isteyen arkadaşlarımızın yararlanabileceği fırsatlar hakkında bilgiler verdi.

Hediyeler ve Çekilişler

Kampımıza katılan markalardan Efe Av Ticaret, Nurgaz, WolfTrack Outdoor, Kutupayısı, katılımcılara çeşitli hediyeler dağıttı. Bu dost markaların desteği sayesinde neredeyse tüm arkadaşlarımıza kamptan hatıra kalacak ve diğer kamplarında kullanabilecekleri güzel hediyeler verebildik.

Devam eden etkinliklerimizi @dogayadonuskampi instagram adresinden takip edebilirsiniz.

Galeri

kış kampına hazırlık
kış kampına hazırlık
kış kampına hazırlık
kış kampına hazırlık
kış kampına hazırlık
kış kampına hazırlık
kış kampına hazırlık
kış kampına hazırlık
kış kampına hazırlık
kış kampına hazırlık
kış kampına hazırlık
kış kampına hazırlık
kış kampına hazırlık
ddk2-toplu
insanlar-cadir-kuruyor
insanlar-guluyor
kamptaki-ufak-misafirler
izci-takimi-ddk2
ddk2-mutlu-insanlar
ddk2-green-coffee-car
kamptan-insanlar
kucuk-kampci
kampcilar-yemek
gokhan-ben
insanlar-oturuyor
kizlar-ddk2
keci-sofrasi
kecisofrasi-ddk2
keci-sofrasi-insanlar
ddk-mutfak-atolyesi
ddk2-ilkyardim-egitimi
ddk2-atolyeler
ddk2-yobba
ddk2-izciormanda
greencoffeebus
ayiyemegi-ddk
yemekler-ddk2
previous arrow
next arrow

Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar