Koronavirüs yayılırken kamp yapmak güvenli mi?

Koronavirüs yayılırken kamp yapmak güvenli mi?

Sıcak havanın gelmesiyle birlikte aylardır evlerinde oturan insanlar da dışarı çıkmak için sabırsızlanmaya başladı. Hadi kışın evde oturmak bir nebze kolaydı, hatta belki bir miktar şükür bile ettik ama yaz gelince içimizde evde tutamadığımız yüzde ellinin oranı gittikçe artıyor. Yeşeren doğayı, ötüşen kuşları, mis gibi güneşi gördükçe “kozamızda olmak” , “kendini yeniden keşfetmek” gibi romantik kabul edişler de etkisiz kalıyor. Koronavirüs ile karşılaşma ihtimalinin sinema salonları, oteller, kafeler, alışveriş merkezleri gibi herkesle paylaşlan alanlarda yüksek olduğu bir gerçek. Açık hava ise ferah bir nefes almanın yanı sıra sınırsız sosyal mesafe imkanı da sunuyor. Durum böyle olunca kamp yapmak da son derece güvenilir geliyor kulağa, öyle değil mi? Peki koronavirüs yayılırken kamp yapmak gerçekten güvenli mi? Bu konuda uzmanlar ne diyor?

Uzmanlar koronavirüs yayılırken kamp yapmak hakkında neler söylüyor?

Neyseki uzmanların koronavirüs yayılırken kamp yapmak isteyenlerin yüzünü güldürecek açıklamaları var. Son derece akla ve mantığa uygun açıklamalar yapan uzmanlar, kamp yapmanın uçak yolculuğu, gemi turları veya tema park ziyaretlerinden daha güvenli olduğunu söylüyorlar. Georgetown Üniversitesi Tıp Merkezi Küresel Sağlık Bilimi ve Güvenliği Merkezi direktörü Rebecca Katz, yaz etkinlikleri söz konusu olduğunda kamp yapmanın, virüs açısından en az riskli aktivitelerden biri olduğunu özellikle belirtiyor.

Chicago Üniversitesi epidemiyoloğu ve bulaşıcı hastalıklar uzmanı olan Dr. Emily Landon “Her zaman dış mekan aktivitelerini tercih edin, maskenizi her zaman takın ve çok insanın olduğu dar alanlar yerine az insanın olduğu geniş alanları tercih edin.” diyerek aslında sakin bir bölgede kamp yapmanın hiç de riskli olmadığını dile getiriyor.

Her şeye rağmen dikkatli olun

Elbette koronavirüs yayılırken kamp yapmak diğer aktivitelere göre daha güvenli ama hala dikkat edilmesi gereken birçok unsur var. Her şeyden önce eğer koronavirüs ile enfekte olduysanız ya da enfekte olmuş biriyle temasınız olduysa 14 günlük karantina süresi bitmeden kamp alanlarına gitmeyin. Bunu artık söylemeye gerek yok öyle değil mi? Beş yüz milyon kere söylendi bunlar.

Kamp alanı seçimi ve kampa hazırlık

Kampa gideceğiniz zaman kalabalık olmayan kamp alanlarını tercih etmeye çalışın. Zaten şu sıralar her mekan kendi kısıtlamasını uyguladığı için bunu yapmak kolay olacaktır. Buna ek olarak, virüsün bu denli hızlı yayıldığı zamanlarda şehir dışına çıkmamak; şehir içinde kamp yapmak çok daha iyi bir seçenek olabilir. Böylece hem virüsün daha çok yaygın olduğu bir bölgeden korunabilir hem de virüsün sizde olması durumunda bunu diğer yerlere yaymamış olursunuz.

koronavirüs yayılırken kamp yapmak

Kamp için hazırlanırken ihtiyaç duyacağınız her türlü kişisel temizlik malzemesini ve kamp için gerekli tüm kamp malzemelerini yanınıza aldığınızdan emin olun. Böylece evinizin dışındaki insanlarla ve virüsle temasınızı minimuma indirebilirsiniz.

Kampta sosyal mesafeye dikkat etmeye devam edin

Birçok insan genelde grup halinde kamp yapmayı tercih ediyor. Ailenizle, sevdiklerinizle doğada keyifli zaman geçirmek istemenin yanı sıra biliyorsunuz, kamp ruhunun temel taşlarından biri de paylaşmak. Yakınınızda kamp yapanlarla kamp ateşinin başında buluşmak ya da yiyeceklerinizi paylaşmak isteyebilirsiniz.

koronavirüs yayılırken kamp yapmak

Ancak uzmanlar bunun büyük bir risk olduğunu söylüyor. (Uzmanlar söylemese de bunun bir risk olduğunu biliyoruz. Değil mi? Öğrendik artık.) Kamp yapacağınız zaman evinizde yaşayan insanlarla zaman geçirmek en iyisidir; karantina balonunuz dışındaki herkes koronavirüsün asemptomatik bir taşıyıcısı olabilir. Başkalarına ait bir tabağa ya da bir bardağa dokunarak virüsle temas etme ihtimalinizi artırmış olabilirsiniz.

Yani kamp yapmak yalnızca sosyal mesafenizi koruyabildiğiniz zamanlarda güvenlidir. Bunun için de en güvenli yol kampınızı, çevredeki diğer kamp yapanlardan en az 50 metre uzağa kurmaktır. Ayrıca basketbol, voleybol gibi temas sporlarından kaçınılmasını da son derece önemli. Çünkü özellikle ekipman paylaşırken mesafeyi korumak zordur.

koronavirüs yayılırken kamp yapmak

Kamp alanlarındaki ortak alanlar

Bununla birlikte birçok kamp alanında kampçıların kullandığı ortak alanlar bulunur. Bu gibi ortak kullanılan tuvalet ve banyoları, mutfakları, kısacası evinizin dışındaki insanların olabileceği diğer alanları kullanırken dikkatli olmanız ve sosyal mesafeye dikkat etmeniz ve başkalarıyla iletişim içinde olmanın bir zorunluluk olduğu durumlarda ise maskenizi takmanız gerekir.

Araştırmalar koronavirüsün birçok yüzeyde uzun süre yaşayabildiğini gösteriyor. Bu gibi temaslardan kaçınmak için masalar, kapı kolları ve musluklar gibi paylaşılan öğeleri kullanmadan önce bir dezenfektanla silmek ve ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve su ile yıkamak iyi bir uygulamadır.


Sizin için listelediğim maske, dezenfektan, eldiven gibi ürünlere göz atmak isterseniz buraya tıklayın.

Sonuç olarak koronavirüs yayılırken kamp yapmak yalnızca gerçekten bilinçli olduğunuzda güvenlidir. Eğer sıcak havanın keyfini bir kamp alanında çıkarmayı düşünüyorsanız virüsle karşılaşma ihtimalinize karşı dikkatli olun. Şimdiden keyifli ve sağlıklı kamplar!

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

4 Yorum

 • silatnc
  18 Haziran 2020, 18:24

  Bu ara kamp yapmayı düşünüyorduk ama yine de tedirginiz tabi çünkü insanlar hala çok dikkatsiz. Yazı çok bilgilendirici oldu teşekkür ederiz.

  CEVAPLA
 • Zeynep
  18 Haziran 2020, 18:39

  Bilgilendirme için teşekkürler. İstanbulda önerebileceğiniz güvenli kamp yeri var mı

  CEVAPLA
  • Melke@Zeynep
   18 Haziran 2020, 19:29

   Bizim de etkinliklerimizi yaptığımız bu süreçte gerçekten güvendiğim tek yer Kilyos Doğada Yaşam Okulu. Ama ziyaretçi kabul ediyorlar mı emin değilim. Arayıp sormanız en iyisi.

   CEVAPLA
 • Gezgin
  18 Temmuz 2020, 06:51

  Kesinlikle doğru tespit. Otellerde, alışveriş merkezlerinde ve diğer kalabalık mekanlarda covid riski düşünülünce, kamp yapmak en masum aktivitelerden bence.

  CEVAPLA

Yeni Yazılar