Birçoğunuzun heyecanla beklediği aşamaya sonunda geldik. Vatana millete hayırlı uğurlu olsun. Onca zaman paylaştığım şeyleri hiç okumadan, dinlemeden sadece “Karavan ne kadara mal oldu?” diye soranlar umarım mutludur. (Bu soru daha yalıtımı yaparken soranlar olmuştu. O zamandan beri heyecanla bekleyenler var biliyorum.) Karavana çevirdiğimiz T5 aracımızın dönüşümünün bitmesinin şerefine tüm maliyet kalemlerini tek bir başlıkta toplamak istedim. Tüm aşamaları teker teker yazdığımız yazılara ve detaylı video anlatımlarına ulaşabileceğiniz linkler de aşağıda mevcut. Lafı uzatmadan karavan yapım maliyeti ile ilgili ayrıntılı bilgiler vereceğim ama önce bilmenizi istediğim kısacık bir şey var.

Karavanı kendimiz yapmaya başlamadan önce karavan yapan birçok yerle görüştük. Şunu söyleyebilirim ki; hemen hemen maliyetler aynı. Yani işi aracı karavana dönüştürmek olan yerlerden alacağınız fiyatlar arasında öyle çok astronomik farklar olmayacağını bilin. Biri 50 lira diyorsa diğeri 40 lira diyecek. Ama büyük ihtimalle kullanılan malzemeler açısından dünya kadar fark olacak orası ayrı. Biri mdf kullanırken öbürü huş kontraplak kullanacak; biri tek tip araçlar dizayn ederken diğeri isteklerinize uygun araçlar yapacak. Burada ne anlatmak istiyorum? Şunu anlatmak istiyorum; bu işin burası şuradan daha ucuzmuş orada yaptırayım diyeceğiniz bir iş olmadığını bilin lütfen. Çünkü işin içinde aracınızın ömrünü ve kalitesini etkileyen onlarca detay var.

Daha ucuza yapmak mümkün mü?

Şimdi az sonra okuyacağınız karavan yapım maliyeti kalemlerinden sonra kendi kendinize “Bunlar böyle yaptıysa ben şundan keserim, şunu şöyle yaparım, bunun yerine bunu kullanırım.” diyerek maliyeti biraz daha azaltmaya yönelik planlar yapacağınızı biliyorum. Çünkü ben yapmıştım. Ama işlerin o kadar da basit olmadığını anlamam uzun sürmedi. Yapacağınız karavanın uzun ömürlü ve dayanlıklı olmasını istiyorsanız maliyetinizin aşağı yukarı bizimki kadar olacağına emin olabilirsiniz. Eğer mobilya bilginiz ve kesip biçmek için gerekli malzemeleriniz varsa belki biraz o aşamadan tasarruf edebilirsiniz ama daha fazlasının çok da mümkün (ya da kolay) olmadığını bilin. Şimdi gelin hep birlikte hangi aşamada neye ne kadar para harcadık hep birlikte bakalım. (Tüm fiyatlar 2019 yılına aittir onu da bilelim.)

Karavan yalıtımı aşamasındaki maliyetler

karavan yalıtımı yapımı

Karavan yalıtımında en altta 9 mm kauçuk sünger ve onun üstünde de 2,5 cm tek tarafı alüminyumlu cam yünü kullandık. Malzemeyi tutturmak için de galvanizli çiviler ve dış ortamla temasını engellemek için de alüminyum bant kullandık. Ne kadar malzeme kullandığımıza, yalıtım aşamasında neler yaptığımıza ve malzemeleri nasıl uyguladığımıza ilişkin ayrıntılı bilgi ve video için “Karavan Yalıtımı” yazısına göz atabilirsiniz. Bu aşamada yaptığımız masraflar şöyle:

 • Kauçuk sünger 420 TL
 • Cam yünü 185 TL
 • Alüminyum bant 20 TL
 • Galvenizli çiviler 25 TL

Yalıtım aşaması bize toplam 650 TL’ye mal oldu.


Elektrik tesisatı ve güneş paneli maliyetleri

Elektrik tesisatında ve güneş paneli montajında kullandığımız malzemeleri görmek ve tesisat kurulum videosunu izlemek için “Karavan Elektrik Tesisatı ve Güneş Paneli Montajı ” yazısına göz atabilirsiniz. Bu aşamada yaptığımız masraflar şöyle;

 • Güneş paneli 381 TL
 • Akü 2.924 TL
 • Akü birleştirici 700 TL
 • Invertor 424 TL
 • Regülatör 508 TL
 • Led ışıklar 27 TL
 • Elektrikçi 500 TL
 • Panel montajı için 4 özel parça 100 TL
 • Diğer malzemeler (Kablolar, bantlar, sigortalar, pabuçlar vs. ) yaklaşık 300 TL

Elektrik tesisatı ve güneş paneli montajı ile ilgili toplam maliyetimiz 5,864 TL oldu.


Buzdolabı maliyeti

Karavanda kullanmak üzere seçtiğimiz Indel B marka 12V buzdolabımız 30 litrelik yüksek verimli, çok fonksiyonlu elektronik termostata sahip kompresörlü bir buzdolabı. Bu buzdolabı için 3,300 TL ödedik.


Araç içi dizel ısıtıcı maliyeti

karavan için ısıtıcı

Isıtıcımız hakkında ayrıntılı bilgi ve videolu anlatım için “Karavan İçin Isıtıcı Seçimi” yazısına göz atabilirsiniz. Isıtıcı ve kurulumu için toplam 3.900 TL TL ödedik.


Yer döşemesi maliyetleri

Yer döşemesinde zemindeki kauçuk malzememizin üzerini kontrplak ile örttük ve kontrplağın üzerini parke ile kapladık. Ne tür bir parke kullandığımıza ve parkeleri nasıl döşediğimize ilişkin ayrıntılı bilgiye ve parke döşeme videosuna “Karavan Parke Döşemesi” linkinden ulaşabilirsiniz. Bu aşamada toplam masrafımız şöyleydi;

 • Kontrplak (yer kaplaması) 360 TL
 • Parkeler ve yapıştırıcı 300 TL

Yer döşemeleri için toplam 660 TL ödedik.


Karavan iç kaplama maliyetleri

Kaplamalar için tavanda huş duvar kaplamalarında marin kayın kullandık. Kaplamalarla ilgili ayrıntılı bilgiye ve detaylı video anlatımına “Karavan İç Kaplaması” yazısından ulaşabilirsiniz. Tavan kaplaması Demonte Karavan’ın hediyesiydi. Onun dışındaki maliyetlerimiz:

 • Yan kaplamalar 267 TL
 • Mobilya cilası 120 TL

İç kaplamayı toplamda 387 TL’ye halletmiş olduk.


Karavan mobilya maliyetleri

Mobilyalar için huş kontra kullandık. Bu malzemeyi kendimiz gidip ithal eden yerden aldığımız için son derece uyguna geldi. Yatak olabilen koltuğumuzu da Demonte Karavan’da özel olarak yaptırdık. Mobilya yapım aşamasına ilişkin ayrıntılı bilgiye ve videolara “Karavan Mobilya Yapımı” yazısından; koltuğumuz hakkında ayrıntılı video anlatımına da “Karavan için Yatak Seçimi” yazısından ulaşabilirsiniz. Harcamalarımız;

 • Yatak olabilen koltuk sistemi 3.000 TL
 • Huş kontra 1.500 TL
 • Mobilya cilası 120 TL

Mobilyaların malzemeleri için toplamda 4,620 TL ödedik.


Kaplama ve mobilyalar için işçilik

Mobilyaları yaptığımız Güney Ahşap Dekorasyon çok uzun yıllardan beri aile dostumuz olduğu ve bütün malzemeyi kendimiz temin ettiğimiz için işçilik için oldukça uygun bir ödeme yaptık. Dolayısıyla mobilya yapımında yaptığımız harcama biraz farklı oldu. O yüzden onu bu maliyet kalemlerine eklemiyorum.

Mobilya kısmındaki masraflar zaten yapılan dizayna ve kullanılan malzemelere göre epey değişiklik gösterecektir. Ama bizimkine benzer şekilde bir şey yapmak ve benzer malzemeler kullanmak isterseniz bu işi baştan sona Güney Ahşam Dekorasyon’da yaptırmak isterseniz toplam mobilya maliyetiniz yaklaşık 13-14 bin lira civarında olacaktır. (Bu fiyata ahşap malzeme temini, yan kaplamalar, sarf malzeme, yalıtım ve işçilik dahil.)

Eğer kendileriyle görüşmek ve fiyat almak isterseniz guneyahsapdekorasyon kullanıcı adıyla instagram hesaplarına yazabilirsiniz.


Mutfak bölümünde su tesisatı için yaptığımız harcamalar

Mutfak kısmındaki su tesisatını olabildiğince basit şekilde kurguladık. Bu sebeple bir su deposu edinmedik. Onun yerine temiz su ve pis su için tezgahın altına koyabileceğimiz iki adet bidon kullanmayı tercih ettik. Bu sayede bu kısımdaki maliyetimiz ve iş yükümüz de epey azaldı. Mutfaktaki su tesisatı için harcamalarımız da şöyle;

 • Hidrafor 200 TL
 • Evye 90 TL
 • Musluk 350 TL
 • Borular 10 TL

Mutfak kısmı için yaptığımız harcamalar 650 TL tuttu.


Araç donanımı

Karavan yapımı sürecinde aracın dışında çok fazla müdahalede bulunmadık. Sadece araç üstü sepet ve merdiven yaptık. Bu “Karavan için Sepet ve Merdiven” yazısından ulaşabilirsiniz.

Sepet ve merdiven yapımı için toplam 2.500 TL ödedik.


Araç maliyeti

Aracımız 2014 model bir Volkswagen T5. Bu aracı 2019 yılında ikinci el 59.000 TL’ye satın almıştık.


Karavan yapımı için toplam maliyet

Yukarıda bahsi geçen tüm kalemleri topladığımızda T5 aracımızın karavan dönüşümü için toplam karavan yapım maliyeti 22.321 TL’ye gelmiş oldu. Sizin de kolaylıkla görebileceğiniz gibi aslında en büyük maliyet kalemleri elektronik donanımdı. Yaptığımız hesaplara göre bizim kullandığımız elektronik ürünler yerine daha ucuzlarını tercih ederek ve mobilyaları bireysel olarak hallederek yaklaşık 6.000 TL’ye kadar kar edilmesi mümkün. Ancak elektrik aşaması belki de bir karavan için en önemli aşamalardan biri olduğu için buradan edilecek kar uzun vadede daha fazla harcama yapılmasına da sebep olabilir.

Son olarak bir kez daha şunu eklemek istiyorum: Dünyada tek bir karavan yapım maliyeti yok ve karavan yapım maliyetini etkileyecek onlarca faktör var. Aracınızı devamlı kullanacaksanız yapacağınız harcamayla sadece yazın elektriği, suyu olan kamp alanlarında uyumak için kullanacaksanız yapacağınız harcama arasında dağlar kadar fark olacaktır. O yüzden öncelikli olarak aracınızla ne yapmak istediğinize karar vermeniz son derece önemli. Ayda sadece bir iki kez kullanacaksanız bizim yaptırdığımız gibi bir koltuğa ihtiyacınız olmayabilir. Ya da elektriği olan yerlerde kullanacaksanız elektrik donanımını listenizden çıkarabilirsiniz. Sadece yazın kullanacağınız bir araç için ısıtıcı kullanmanız gerekmeyecektir. Kısacası, aracınızı ne şekilde kullanacağınız maliyetlerin üzerinde son derece büyük bir rol oynar.

Umarım bu yazı kendi aracınızda yaptırmak istediğiniz şeyleri düşünerek üç aşağı beş yukarı ne kadara mal edebileceğinizi görmenize yardımcı olur. Kalbinizden geçen karavanın bir gün sizi bulmasını diliyorum!