Hindistan'a gidecekler için tüyolar

Hindistan’a Gidecekler İçin Tüyolar

Hindistan’da 5 ay geçirdik. Bu 5 ayın ilk iki ayında bisikletlerimizle seyahat ettik. 1 ay boyunca Goa’da bir hostelde gönüllü çalıştık. Toplamda 7 şehir gezdik. Bazılarında yerde uyuduğumuz onlarca tren yolculuğu yaptık. Her şeyi topladığımızda Hindistan seyahatimiz kişi başı günlük 10 Lira’ya geldi. O yolculuğun detaylarını aşağıda uzun uzadıya anlatıyoruz. Hindistan’a gitmeden önce mutlaka okumanız gereken bu yazıda Hindistan’da ne yenir, ne yenmezden hat alırken nelere dikkat edilmelidire kadar her şeyi yazdık.  İşte karşınızda Hindistan’a gidecekler için tüyolar !

Hindistan’a gidecekler için tüyolar

TÜRK VATANDAŞLARI İÇİN HİNDİSTAN VİZESİ ALMAK

Türkiye’den Hindistan vizesi almanın zor olduğunu duymuştuk. Hindistan’a ne zaman ulaşacağımızı bilmediğimiz için biz vizemizi Tahran’dan aldık. Şansımıza herhangi bir uçak bileti, otel rezervasyonu olmadan 6 aylık vize alabildik. İran’dan Hindistan vizesini aldığımız sürece bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

HİNDİSTAN PARA BİRİMİ

Hindistan’da Rupi para birimi kullanılıyor. 2017 yılında 1 Lira 18 Rupi’ydi. Bir karşılaştırma yapılabilmesi açısından 1 litre kapalı içme suyu 20 Rupi’ye satılıyor.

HİNDİSTAN’DA HAYAT UCUZ MU?

delhi-sokak-manzarasi

Hindistan’da hayat gerçekten birçok yerden çok ama çok daha ucuz. Hostellerin geceliği genelde 12 lira’dan başlıyor. Sokak yemekleri özellikle en ucuz şeylerden. Eğer hijyeni dert etmiyorsanız ve acıyla aranız iyiyse 50 Rupi yani 3 Liraya bir öğün dolu dolu yiyebilirsiniz. Pahalı sayılabilecek tek şey hediyelik eşyalar. Bunun sebebi de her ülkede görebileceğimiz turist kazıklama içgüdüsü. Hintliler para birimlerinin düşük olduğunu bildikleri için gerçekten çok büyük kazıklıyorlar.  Özellikle düşük bütçeli seyahat edenler veya uzun süre kalacak olanlar hediyelik eşya alacakları zaman normal pazarlık eforlarını 2 hatta 3 katına çıkarabilirler.

HİNDİSTAN PİS Mİ?

Hindistan’a gidenler ve seyahatlerini oteller ve turlarla geçirmeyip Hindistan sokaklarını arşınlayanlar bilirler. Hindistan’ın kendine has bir kokusu vardır. Çişle karışık tükürülmüş tütün kokusu. Gerçekten de Hindistan’ın yarısı sidik, diğer yarısı çöp ve çiğnenmiş tütün kokuyor. Hindistan büyülü bir yer ama bu büyülü dünyanın arka sokaklarında kaldırımlara tuvaletini yapan insanlar var. Zaten buranın pis olduğunu artık duymayan kalmamıştır. Biz de gelmeden önce pis olduğunu biliyorduk ama derecesini tahmin edememiştik. Düşünün ki milyonlarca nüfusu olan bir ülke ve bu ülkede 7’den 70’e herkes çöplerini sokağa atıyor. İnanılmaz bir tablo. Görüntüden dahi şikayetçi değiller. Köylerdeki insanlar şehirdekilere nazaran biraz daha temiz. Onlar en azından çöplerini biriktirip yakıyorlar. Tabi buralarda da köylerin arasında büyük çöp dağları var.

Bunda Hintlilerin kültürünü, eğitimini de tartışabiliriz ama bizce en büyük suçlu devlet. Sokaklarda çöp tenekesine rastlamak o kadar zor ki. Büyük şehirlerde yine bazen karşınıza çıkıyor ama köylerde tek bir çöp tenekesi dahi yok. Haliyle adamlar da çöplerini yere atmak, yakmak zorunda kalıyorlar. Biz ilk yola çıktığımızda çöpümüzü çöp bulunca atmak için 120 km boyunca bisikletin tepesinde taşımıştık. Sonra çöp bulamayacağımızı anlayıp yanan çöp dağlarından birine fırlatmak zorunda kalmıştık.

rishikesh-ganj-kenariYerlere çöp atmak işin yine iyi kısmı. Sokaklarda adım başı işeyen, hatta bazen büyük tuvaletini yapan adamları gördükçe artık çöp atanlara daha az şaşırır olmuştuk. Sokaklarda çiş yapmak Hindistan’da o kadar olağan bir şey ki, o esnada adama gidip adres sorsanız size adres anlatır o derece. Eğer muson yağmurları ülkeyi temizlemeden giderseniz Hindistan’a özgü bir çiş kokusunu deneyimleme fırsatınız da olacaktır. Ki duyduğumuza göre muson yağmurları da bu kokuya pek bir şey yapamıyormuş. Bu arada her yeri mi diye soracak olursanız bizim gittiğimiz her yer kokuyordu.

Hindistan’ın bir diğer sorunu ise yerlere tüküren insanlar. Gerçekten yine kadın erkek yaşlı genç fark etmeksizin herkes yerlere tükürüyor. Birçok yerde “Buraya tükürmeyiniz, cezası bilmem ne kadardır” diye tabelalar var. Aynı zamanda nüfusunun büyük bir bölümü tütün çiğniyor. Tütünü çiğnerken ağızlarına mentol kokusu olan başka bir toz daha atıyorlar. Bu ikisini birlikte çiğneyip tükürüyorlar. İşte Hindistan’a hakim olan en net kokulardan biri de bu. Yerlerde de kırmızı tükürük öbeklerini görebiliyorsunuz.

HİNDİSTAN’A GELECEKLERİN AŞILARI

Biz Hindistan’a gelmeden önce Türkiye’de aşı olduk. Bu aşıların bazıları Karaköy’de Seyahat Sağlığı Merkezinde ücretsiz olarak yapılıyor. Bazıları da aile hekimleri tarafından yine ücretsiz olarak yapılıyor. Aşı olmak tabii ki zorunlu değil ama mikroplarla dolu bu coğrafya için olmakta fayda var. Çünkü gerçekten sularının bile güvenilir olmaması yüzünden korunmak bazen çok zor olabiliyor. Hindistan’a gelirken yapılması gereken aşılar hakkında bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

HİNDİSTAN YEMEKLERİ NASIL?

hindistan-yemekleri

Hindistan mutfağı pirinç ve sebze ağırlıklı bir mutfak. Eğer hijyen konusunda bir takıntınız yoksa hele ki vejetaryenler için tam bir cennet olduğunu söyleyebiliriz. Yemeklerinin hemen hepsini deneme fırsatımız oldu ve beğenmediğimiz çok az şey vardı. Hindistan yemeklerinin tek sorunu: Çılgınlar gibi baharat koyuyorlar ve hepsi acı. O yüzden sipariş vermeden önce acı koymamaları konusunda uyarmak zorunda kalıyorduk. Bazen onlara göre acı olmayan ama bizim kulaklarımızdan ateş çıkarmaya yetecek acılıkta geliyordu yemekler önümüze. O yüzden eğer acı yiyemiyorsanız kesin bir dille uyarmakta fayda var. Bizim severek yediğimiz şeylerden bazılarının ismi pav bhaji, pani puri, paratha, veg thali, dosa.

Pav Bhaji domatesli, biberli veya mercimekli olabiliyor. Basitçe domates ve biberli bir yemek veya mercimek yemeği yanında tereyağlı ekmek ve soğanla geliyor. soğanı içine koyup üzerine limon sıkıp ekmek banarak yeniyor. Genelde fiyatı 30-50 Rupi arasında değişiyor.

Pani Puri harika bir sokak yemeği. Çıtır ekmek gibi bir şeyin içine acı ve tatlı iki su koyarak tek lokmada yiyorsunuz. Aynı tezgahlarda bu kıtır ekmeği haşlanmış nohut, maydanoz ve soğan koyarak servis ediyorlar. 4 porsiyondan oluşan bir tabak 20 Rupi’ye satılıyor.

Paratha gözleme tarzı bir yiyecek. Küçük lavaş ekmeği ile gözleme arası bir şey olarak servis ediliyor. Hamurun içine soğan ve patates ilave edip sacta kızartıyorlar. Genelde bir paratha 15-30 Rupi arasında oluyor.

Veg Thali pilav, acı ve tatlı sulu soslar ve genelde mercimek yemeği ile servis edilen bir yemek ve ortalama fiyatı 80-100 Rupi arasında.

Dosa pirinç unu ile galiba süt karışımı bir şeyin gözleme gibi yapılmış şekli. Fiyatı genelde 20-50 Rupi arasında.

Yemekler genel olarak çok ucuz. Özellikle sokak yemekleri neredeyse bedava. 4 kişi yaklaşık 10 liraya doyabiliyorsunuz. Tabii sokak yemekleri deyince çok da hijyenik olmayan bir ortamdan bahsediyoruz ama merak etmeyin Hindistan’ın restoranları da en az bu kadar az hijyenik. O yüzden pişmiş yemekleri tercih ettiğiniz sürece çok fazla sorun yaşamayacaksınızdır.

HİNDİSTAN’DA SU PROBLEMİ

Hindistan’da su en büyük problem. Çeşmelerden filtre olsa dahi su içmemenizi öneriyoruz. Çünkü bu filtreler bazı mikrop ve virüsler için işlevsiz kalabiliyor. Dahası kaldığımız bazı şehirlerde çeşme sularının kahverengimsi, yeşilimsi bir renkte olduklarını gördük. O yüzden bu gibi yerlerde diş fırçalarken de kapalı içme suyu kullandık. Aslında satılan sıvı dezenfektanları kullanıp suyla karıştırabilirdik. Bunlara dikkat etmek lazım. Aynı zamanda buz Hindistan’da uzak durmanız gereken şeylerden biri. Asla ama asla içinde buz olan bir şeyi tüketmeyin.

Sularla ilgili bir diğer şey, satılan içme sularının %90’ı filtrelenmiş su. O yüzden içlerinde mineral yok. Doğal kaynak suyu bulmak zor olduğu gibi fiyatları da üç kat daha pahalı. Bisleri, Kinley gibi su markaları filtre sularına mineral ekliyorlar. Bunlar arasında da içilebilirlik testi açısından en iyi olan marka Kinley. (Test 5-10 liraya alabileceğiniz suların içilebilirliğini denetleyen kalem makinalarla yapılmıştır.)

Kaybettiğiniz mineraller için eczanelerde ve bazı marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz çözeltiler öneriliyor. Bu çözeltileri, bir pakedini bir litre suyla karıştırarak tüketiyorsunuz. Tadı mükemmel değil ama çok da iğrenç sayılmaz. Sandozlara benziyor. Sağlık için insan mecburen içiyor.

HİNDİSTAN’DA DİL

Hindistan’ın resmi dili Hintçe ve İngilizce ama ülkede 20’ye yakın farklı dil konuşuluyor. Büyük şehirlerde insanların hemen hemen hepsi İngilizce biliyorlar ama özellikle köylerde İngilizce bilenlerin sayısı oldukça az.

 Hindistan'a gidecekler için tüyolar
Jaipur Maymun Tapınağı

HİNDİSTAN’DA İNSANLAR

Tüm ülkeyi töhmet altında bırakmamak adına burada bahsedeceğimiz davranışların 5 ay boyunca günlük hayatımızda karşılaştığımız insanların %90’ı tarafından yapıldığını belirtelim. Çünkü amacımız insanları yargılamak değil, karşılaştığımız şeyler hakkında bilgi vermek. İnsanlarda bizi en çok şaşırtan şey bakışlarıydı. Çok afedersiniz kaba tabirle öküz gibi bakıyorlar. Küçük şehirlerde, köylerde, büyük şehirlerde. Her yerde. İnanılmaz bir fotoğraf çekme hastalıkları var. Size çaktırmadan ve çaktırarak boy boy fotoğraflarınızı çekiyorlar zaten. Bir de gördükleri her yerde selfie çekilmek istiyorlar. Ama bunu çoğu zaman sizi rahatsız ederek yapıyorlar. Hele ki erkeklerin kadınlara olan ilgileri inanılmaz rahatsız edici. Hindistan çok büyük bir ülke ve koskoca ülkeyi karşımıza çıkan insanlara bakarak yargılamak pek doğru değil. İyi olan insanlar da gördük. Ama bu iyi olan insanlar 50’de 1 çıktı karşımıza.

HİNDİSTAN’DA TAKSİ VE TOPLU TAŞIMA

Hindistan’da şehiri içlerindeki otobüs ve trenler çok ucuz. Yine ucuz olarak kullanılabilecek otorikshavlar var. Biz bunları tuk tuk olarak biliyoruz. Yalnız bu otorikshavcı abiler genelde turistleri çok kazıklamaya çalışıyor. 20 Rupi’lik mesafeden 150 Rupi almaya çalışıyorlar. Kazıklanmak istemiyorsanız bunlara binmeden önce şöförü taksimetreyi açmaya ikna etmeye çalışın. İkna olmazsa da pazarlık yapın. İlk iki kilometre fiyatları genelde 18-25 Rupi arasında oluyor ve daha sonra yaklaşık 0,80 Rupi olarak artıyor. Biz kabaca kilometre başına 10 Rupi olarak hesaplıyoruz. Yani 4 kilometre gidecekseniz 40 Rupi’de anlaşabilirsiniz. Eğer sürücü olmaz diyorsa da hiç korkmayın, milyar milyor tane tuk tuk var. Başka birine binersiniz.Taksi kullanacaksanız mutlaka telefonlarınıza Uber ve Ola indirin. Burada en çok kullanılan uygulamalar bunlar ve bunlar olmadan taksi kullanan insan sayısı çok az. Bu uygulamalar sayesinde mesafe ücretini yaklaşık olarak görebiliyorsunuz ve yolculuk sonunda ödeyeceğiniz tutar telefon ekranında çıkıyor. Haliyle kazıklanma ihtimaliniz yok denecek kadar az ve sorunsuz seyahat edebiliyorsunuz.

Şehirlerarası yolculuklarda da hem ucuz olması hem de her yere gitmesi sebebiyle genelde trenler tercih ediliyor. Trenler gerçekten çok kullanışlı bu konuda. Fiyatları da aslında oldukça uygun. Ama çok kalabalık oluyorlar ve biraz da pisler. Hindistan’da trene binmeden önce yaptığımız tren yolculuklarıyla ilgili yazılarımıza ve tren kullanmak isteyenler için hazırladığımız tavsiyelere bir göz atın. (Linkler yazının en sonunda.)

 Hindistan'a gidecekler için tüyolar

 

HİNDİSTAN’DA OTOSTOP

Hindistan nüfusunun yarısından fazlası turistleri yürüyen dolar olarak görüyor, kabul edelim. Eminiz hepsi pırlanta gibi insanlardır ama bu eğilimleri yüzünden o pırlanta gibi olan yerlerini çok göstermiyorlar. Hintlilerin belki de en kötü huyları sizden para istediklerini en başta çaktırmayıp iş bitince konuyu paraya getirmeleri. O yüzden her şeyden habersiz geçirdiğiniz 5 saatlik bir yolculuğun ardından, size iyilik yaptığını sandığınız kedi gibi adam birden bire kişi başı 1.500 Rupi isteyerek bir kaplana dönüşebilir, dikkat edin. Mümkünse araca binmeden önce para vermeyeceğinizi, hatta mümkünse paranız olmadığını (çünkü bazen para istemez diyip sonradan isteyebiliyorlar aynı yöntemle) açık ve net bir şekilde ifade edin. İngilizce anlaşamıyorsanız sakın ha o arabaya binmeyin. Ya siz onların dilinde meramınızı anlatmanın bir yolunu bulun ya da İngilizce bilen birilerini bulun. Ama mutlaka anlaştığınızdan emin olun. Yani kısaca Hindistan’da otostop çekmek sandığınız kadar kolay olmayabilir.

Bizim bununla ilgili çok güzel bir anımız var mesela. Jaipur yolculuğumuzda yaşadığımız kabus dolu anların hikayesini buradan okuyabilirsiniz. Otostop çekerken mutlaka ama mutlaka parasız seyahat etmek istediğinizi, para ödemeyeceğinizi bir şekilde anlatın. Aksi halde kişisel araç dahi olsa taksi aradığınızı düşünerek size taksi ücreti kitlemeye çalışacaklardır. Bazıları da bize bir kere yaptıkları gibi “No taxi, no money“ demelerine rağmen gittiğiniz yere varınca çirkeflik yapıp para istemeye başlıyor. Öyle durumlarda hemen polise gitmeyi teklif edin. Kişi koşarak uzaklaşacaktır.

HİNDİSTAN’DA BİSİKLET SÜRMEK

 Hindistan'a gidecekler için tüyolar

Hindistan ve bisiklet sürmek bizce yan yana gelmemesi gereken nadir şeylerden. Bir örnekle açıklamak gerekirse soğanın üzerine çikolata sürüp yemek ne kadar abesse Hindistan’da turist olup bisiklet sürmek de o kadar abes. Birçok insan Hindistan’daki trafik yüzünden bisiklet sürmenin çok zor olduğunu düşünüyor. Aksine Hindistan’da bisiklet sürmek çok kolay. Çünkü herkes kornaya bastığı için nereden araba geldiğini anlamak kolay oluyor. Hindistan’da özellikle bir turist olarak bisiklet sürmek insanlar yüzünden çok zor. Sizi 10 metrede bir durdurarak selfie çekilmeye çalışan insanlar düşünün. İzniniz alınmadan ağzınıza girecek kadar dibinize sokulmuş kameralar hayal edin. Bunların hepsine “Ne olacak canım?” diyor olabilirsiniz. Her durduğunuzda etrafınıza 10 kişi toplanıyor. Bu 10 kişi selam dahi vermeden sizi izlemeye başlıyor. Çoğu zaman bisikletlerinize dokunmaya, açık olan çantalarınızı kurcalamaya başlıyorlar. Aynı anda videolar ve fotoğraflar çekiyorlar.

Bu muameleye şehir içlerinde maruz kalmak çok can sıkıcı olmayabilir ama köyler arasında kimsenin olmadığı yollarda etrafınızın sarılması belli bir yerden sonra kafanızı çok yoruyor.  Velhasıl kelam, naçizane tavsiyemiz bisikletten soğumak istemiyorsanız bu zor coğrafyada şansınızı zorlamayın.

HİNDİSTAN’DA SAĞLIK

Goa’da ayağıma çivi girdiği için tetanos aşım olmasına rağmen yine de gidip aşı yaptırmak istedim. Eczaneden 17 Rupi’ye aşı alıp sağlık ocağı olduğu söylenen bir yere gittik ve doktor olduğunu söyleyen bir kadın bana 15 Rupi’ye aşımı yaptı. “Olduğu söylenen” diyorum çünkü bizi tapınağın karşısında sağlık ocağı var diye gönderdikleri yer bir evin alt katıydı ve tek bir oda vardı. Odaya girdiğimizde içeride kolunda çantasını takmış vaziyette bekleyen bir kadın duruyordu. Durumu anlattığımda ben doktorum diyerek iğneyi yaptı.

Bir kez de dişimin dolgusunu çıkardığım için geçici bir dolgu yaptıralım diye dişçiye gitmek istedim. Tabii güvenilir bir yer bulmak tahmin ettiğimden daha zordu. En sonunda bizi evinde misafir eden bir arkadaşımızın babası diş doktoru çıktı da o işi de 1.000 Rupi’ye hallettik.

 Hindistan'a gidecekler için tüyolar
Varanasi Ganj Nehri

HİNDİSTAN’DA KONAKLAMA

Hindistan’da hosteller çok ucuz. Özellikle turistik yerlerde hostellerin geceliği 10 Liraya kadar düşüyor. Kamp yapma imkanı da var ama Hintlilerin gördükleri ilginç şeylerin önünde saatlerce durup izleme huyu olduğu için kamp çok tavsiye edilmiyor. Eğer Goa gibi sahil şeridindeki yerlere gidecekseniz birçok insan sahillerde hamakta uyuyor. Bu da bir seçenek.

Biz genelde Couchsurfing ve Warmshowers kullandığımız için burada da kalacak yer bulmak için ilk başvurduğumuz uygulamalar bunlardı. İlk Couchsurfing deneyimimiz ise oldukça ürkütücü oldu. Onun dışında bizi ağırlamayı kabul eden birkaç kişi daha sonradan mesajlarımıza cevap vermemezlik etti. Yaptığımız aramaların sonucunda bulduğumuz bazı insanların yorumlarında da benzer kötü şeyler yazdığını gördük. Yani ne yazık ki bazılarının laflarına çok güven olmuyor. Bazıları da turistler üzerinden para kazanma eğilimindeydi. En başta iyi niyetli görünen bu insanlar kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği yapıyorum diye normalin 5 katı fiyata satmaya çalışıyorlar. Kendilerine “Bilmemkimin Evi” şeklinde evrensel barış, kardeşlik mesajı veren bir hesap açıyorlar. Konaklamadan para almaları yasak olduğu için konaklama bedava oluyor ama yemeklerden para alıyorlar.

Birçoğu buna duygusal bir tanım da bulmuş. “Ben insanlara evimi açıyorum, onlara bedava konaklama imkanı sunuyorum, bunu yapmaya devam edebilmem için beni desteklemek isterseniz burada yemek yiyebilirsiniz.” Üstelik yemeklerden istedikleri paralar da normal fiyatlar değil. Normalde dışarıda yesen 100 Rupi’ye denk gelecek bir öğün yemek için bunun 5 katı para istiyorlar. En başta şöyle bir içiniz kıyılıyor, ay canım benim diyorsunuz ama sonradan jeton düşüyor. Yani Couchsurfing’in olayı zaten insanlara bedava konaklama imkanı sunmak ve bunun karşılığında iyi referanslar edinip dünyanın bir başka yerinde bedava konaklayabilmek. Böyle ufak çakallıklar yapmaya ne gerek var?

Hindistan’da Couchsurfing Maceramız

Hindistan’da Cocuhsurfing kullanırken mutlaka dikkatli olun. İlk Couchsurfing deneyimimizde, bizi misafir etmeyi kabul eden çocuğun 20’den fazla olumlu referansı olduğu için ayrıntılara çok fazla dikkat etmemiştik. Evine gittiğimizde garip davrandığını fark edip işkillendik ve orada kalmamaya karar verdik. Eşyalarımızı dahi içeri sokmadan çıktık gittik. Daha sonra profil fotoğraflarını incelediğimizde hiçbir fotoğrafın ona ait olmadığını, zaten fotoğrafların çok uzaktan çekildiğini fark ettik. Bu hikayeyi aslında uzun uzun anlatmam gerekiyor da bir gün yazacağım inşallah.

 Hindistan'a gidecekler için tüyolar

HİNDİSTAN’DAN TELEFON HATTI ALMAK

Telefon hattı alacak olanlar için önemli bir uyarıyı yapmadan geçmeyelim. Pasaportunuz ve bir adet fotoğrafınızla gidip telefon hattı alabilirsiniz. Hat alırken sizden bir adres ve referans numarası istiyorlar referans olarak. Bu numarayı arayıp orada bulunup bulunmadığınızı, pasaport bilgilerinizi doğrulamasını istiyorlar referans olan kişiden. Bu doğrulamayı her zaman yapmıyorlar. Mesela biz 3 hat aldık ve hiçbirinde doğrulama yapmadılar. Ama hostelde kalan başka bir çocuk hat aldığında referansını arayıp doğrulama istediler. Telefon hattınızı hangi operatörden alırsanız alın hat vizenizin süresi kadar aktif oluyor. Fakat 90 günden sonra gidip “Ben hala buradayım, vizem de devam ediyor, aha bu da pasaportum” diyerek bildirimde bulunmazsanız hattınız iptal ediliyor.  Buna dikkat edin.

HİNDİSTAN HAKKINDA DİĞER YAZILARIMIZ

 • Mumbai hakkındaki yazımıza ulaşmak için tıklayın.
 • Goa hakkındaki yazımıza ulaşmak için tıklayın.
 • Yeni Delhi hakkındaki yazımıza ulaşmak için tıklayın.
 • Jaipur hakkındaki yazımıza ulaşmak için tıklayın.
 • Agra hakkındaki yazımıza ulaşmak için tıklayın.
 • Rishikesh hakkındaki yazımıza ulaşmak için tıklayın.
 • Varanasi hakkındaki yazımıza ulaşmak için tıklayın.
 • 35 saat süren Goa-Delhi tren yolculuğumuz hakkındaki yazımıza ulaşmak için tıklayın.
 • Holi Festivali hakkındaki yazımıza ulaşmak için tıklayın.
 • Mumbai-Goa bisiklet yolculuğumuz hakkındaki yazımıza ulaşmak için tıklayın.
 • Hindistan’a uçarken başımıza gelenler hakkındaki yazımıza ulaşmak için tıklayın.
 • Hindistan’da tren yolculuğu yapacaklar için tavsiyelere ulaşmak için tıklayın.
 • Tahran’dan Hindistan vizesi almak hakkındaki yazımıza ulaşmak için tıklayın.
 • Hindistan’a gideceklerin dikkat etmesi gerekenler hakkındaki yazımıza ulaşmak için tıklayın.
 • Hindistan’da bisiklet sürmek hakındaki yazımıza ulaşmak için tıklayın.
 • Varanasi Aaarti Törenleri hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.
 • Varanasi ölü yakma törenleri hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.

HARCAMALARIMIZ

(Harcamalar iki kişi içindir.)

 • Konaklama ……………………………… 4,600 Rupi
 • Ulaşım ……………………………………. 14,716 Rupi (5,330 Rupisi bisikletler için)
 • İletişim ……………………………………. 815 Rupi
 • Sağlık ……………………………………… 1,632 Rupi
 • Ekipman ………………………………….. 6,312 Rupi
 • Yeme-İçme ………………………………. 25,630 Rupi
 • Rehber ……………………………………..130 Rupi
 • Toplam ……………………………………. 53,835 Rupi
 • Toplam Türk Lirası Karşılığı ……… 2,990 Türk Lirası 

2 Comments

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: içerik korunuyor
%d blogcu bunu beğendi: